Ile kalorii spalimy na nartach, a ile podczas jazdy na snowboardzie?

3 stycznia 2023 Tagi , , ,

Nie ukrywajmy, ale obecnie każdy z nas marzy o tym, by zachować jak najdłużej szczupłą i zgrabną sylwetkę. Musimy również jasno przyznać, że sezon zimowy nie zachęca nas do zbytniego wysiłku, a przerwa świąteczna stanowi świetną wymówkę ku temu, by choć na chwilę odrzucić zdrowe nawyki żywieniowe i zajadać się smakołykami. Nie zapominajmy jednak, że zima to również świetna pora roku na to, by rozpocząć jazdę na nartach lub na snowboardzie. Takie sporty są nie tylko przyjemne, ale także pomogą nam efektywnie zgubić zbędne kilogramy. Wobec tego ile kalorii można spalić podczas jazdy na nartach, a ile podczas jazdy na snowboardzie?

Ile kalorii spalimy podczas jazdy na nartach?

Jazda na nartach jest jednym z najpopularniejszych sportów zimowych, na jaki możemy się zdecydować. Co więcej, może być to dla nas również świetny i efektywny trening, jeśli chodzi o spalenie nadmiaru kalorii. Warto jednak zauważyć, że sama ilość zbędnych kalorii, jaka może zostać spalona, zależy od stylu jazdy. Jak łatwo można się domyślić, im szybsze i dynamiczniejsze będzie tempo, tym większy wydatek energetyczny będzie potrzebny ze strony naszego organizmu. Średnio przy założeniu, że poruszamy się na nartach z prędkością około 4 kilometrów na godzinę – co z pewnością nie jest najbardziej szaleńczą i wymagającą jazdą – spalimy około 516 kalorii w godzinę.

Jeśli z kolei będziemy poruszać się na nartach z prędkością około 6 – 8 kilometrów na godzinę, wówczas możemy spalić już 602 kalorie! Jednak to nie jedyna możliwe prędkość. Jeśli masz już doświadczenie i nie boisz się jazdy, to możesz pokusić się nawet o prędkość 13 kilometrów na godzinę. Wtedy spalisz więcej. Będzie to aż 1118 kalorii, co jest porównywalne do 2 godzinnego, intensywnego treningu na siłowni. Jak więc widać, jazda na nartach – o ile zdecydujemy się na nieco większy wysiłek – może być naszym sprzymierzeńcem podczas zimowej walki z nadprogramowymi kilogramami.

Ile kalorii można spalić podczas jazdy na snowboardzie?

Snowboard to z pewnością jeden z bardziej wymagających sportów zimowych, na jaki możemy się zdecydować. Nie da się ukryć, że jazda na desce wymaga od nas odpowiedniego przygotowania i determinacji. Bardzo często też istotna jest dobra koordynacja ruchowa. Oczywiście nie da się zaprzeczyć temu, że snowboarding może nam również pomóc spalić nadmierne kalorie. Podobnie jednak jak w przypadku jazdy na nartach, ilość kalorii, jaka może zostać spalona podczas godzinnej jazdy, uzależniona jest przede wszystkim od naszego tempa i zaangażowania.

Narty w sezonie zimowym, góry i rodzina narciarska na szczycie w słoneczny dzień we Francji, Alpy nad chmurami.
Narty w sezonie zimowym, góry i rodzina narciarska na szczycie w słoneczny dzień we Francji, Alpy nad chmurami. , licencja: shutterstock/By gorillaimages

Przyjęło się, że średnio na snowboardzie możemy spalić od 300 do 600 kalorii w ciągu godziny. Niemniej jednak im bardziej zwiększymy intensywność takiego treningu, tym – analogicznie – spalimy znacznie więcej. Można jednak śmiało powiedzieć, że sporty zimowe – bez względu na to, na które z nich się zdecydujemy – mogą nam pomóc zadbać o naszą sylwetkę i poprawić wydolność naszego organizmu. Dodatkowo dostarczą nam one także wiele, świetnej zabawy.

Polecamy także:

Poprzedni

Narty biegowe w Austrii – gdzie najlepiej się wybrać? TOP 10

Ile kalorii można spalić podczas jazdy na biegówkach i ski touring’u?

Następny

Dodaj komentarz