Lista najdłuższych tras narciarskich w Europie

, , 22 stycznia 2023 Tagi , , , , , , , ,

Czy ty też tak jak my nie możesz się doczekać powtórnego wyruszenia w góry na narty? Jeśli jesteś fanem tego sportu, każda okazja jest idealna do tego, aby wybrać się na kolejny wyjazd. W tym artykule przedstawiamy najdłuższe trasy narciarskie w całej Europie. To wyzwanie dla najsilniejszych i najwytrwalszych zawodników, którzy są ekspertami w dziedzinie nart. Niektóre z nich są tak długie, że zjazd zajmie naprawdę sporo czasu i będzie wymagać wiele czasu. No to zjeżdżamy!

Miejsce 10. Sankt Anton w Austrii: Valluga (12 km)

Sankt Anton am Arlberg to kolebka narciarstwa alpejskiego. To właśnie tutaj powstała pierwsza na świecie szkoła narciarska! Był to 1903 rok. Dlatego też Sankt Anton jest jednym z najbardziej znanych ośrodków w Austrii, a dzięki połączeniu z innymi ośrodkami narciarskimi region Ski Arlberg jest tak atrakcyjny. Valluga to szczyt na wysokości 2800 metrów, gdzie rozpoczyna się najdłuższy zjazd w całym regionie. Przeznaczony jest głównie dla zaawansowanych, ponieważ stromość jest dość wysoka. Na końcu trasy można się zrelaksować i spędzić czas w après-ski.

Miejsce 9. Saas-Fee w Szwajcarii: Mittelalalin (14 km)

Saas-Fee to jeden z najlepszych szwajcarskich regionów idealnych do sportów zimowych. Do XIV wieku w dolinie istniała tylko jedna gmina: Saas. Spośród wiosek, które powstały najbardziej znana jest Saas Fee, inaczej zwana także Perłą Alp. To wioska lodowcowa na wysokości 1800 m n.p.m. otoczona  13 czterotysięcznikami. Na lodowcu Mittelalalin na wysokości 3600 m można jeździć na nartach przez cały rok. To właśnie tam znajdziesz 14 km zjazd, na którym pokonujesz aż 1800 m wysokości. Gwarancja niesamowitych widoków to pewnik. Koniec trasy to centrum Saas-Fee, gdzie można zrelaksować się w lokalnym barze czy restauracji.

Miejsce 8. Flaine we Francji: Les Cascade (14 km)

Flaine to ośrodek zbudowany pod koniec lat 60. w jedynym celu: oczywiście sporty zimowe. Dlatego powstał on  w pięknym otoczeniu przyrody. Teren narciarski Flaine to miejsce z gwarancją śniegu. Często są to rekordowe ilości. W tym ośrodku znajduje się zjazd Les Cascade: 14 km niebieskiej trasy, którą rozpoczynasz z widokiem na Mont Blanc. Kończy się ona w Sixt, a różnica wysokości wynosi ok. 1800 m. W miasteczku na dole warto zjeść ciepły posiłek, zrelaksować się na basenie lub w saunie.

Miejsce 7. Schilthorn-Mürren-Lauterbrunnen w Szwajcarii: Little Schilthorn (15 km)

Teren narciarski Mürren-Schilthorn to najwyżej położony teren narciarski w Berneńskim Oberlandzie. Na szczycie Schilthorn znajduje się panoramiczna restauracja z widokiem na góry, a także trasa mierząca ponad 15 km! Zjazd to prawdziwa zimowa kraina czarów, która zapewni masę wrażeń. Interesującą ciekawostką jest fakt, że w tym miejscu nakręcono jedną z części filmów o Jamesie Bondzie.

Miejsce 6. Sölden w Austrii: Black Cutting (15 km)

Sölden to miejsce z najdłuższym zjazdem w Austrii. Start to szczyt lodowca Rettenbach, gdzie warto najpierw nacieszyć się wspaniałym widokiem. Następnie można zjechać trasami o średnim zaawansowaniu aż na sam dół, czyli do stacji kolejki Gaislachkoglbahn w centrum Sölden. To aż 15 km i 1970 metrów, jednak trasa jest dość spokojna, więc będzie dobra też dla starszych dzieci i osób, które umieją dopiero podstawy. W Solden, na samym dole, warto zatrzymać się na pyszny, ciepły posiłek.

Miejsce 5. Obersaxen-Mundaun-Val Lumnezia w Szwajcarii: Mundaun-Valata (15 km)

Szwajcarski ośrodek narciarski Obersaxen-Mundaun-Val Lumnezia nie jest znany, ale z pewnością warty uwagi. To piękne miejsce, gdzie panuje autentyczna atmosfera. Nie ma tu przepychu, a tradycyjne schroniska, szlaki turystyczne i trasy zjazdowe. Najdłuższa z nich to Maundaun-Valata, mierzy aż 15 kilometrów! Prowadzi przez piękny, naturalny krajobraz z cudownymi panoramami. Trasa jest w wielu miejscach płaska, więc nadaje się bardziej dla narciarzy niż snowboardzistów. Dzięki temu nie jest tak trudna, a spokojna, dobra nawet dla dzieci czy początkujących osób.

Miejsce 4. Glungezer-Tulfes w Austrii (15 km)

Zaledwie 15 minut jazdy od cudownego Innsbrucku znajduje się mały i przytulny ośrodek Glungezer. Mimo że ma tylko 25 kilometrów tras zjazdowych i sześć wyciągów, wśród nich jest jedna z najdłuższych tras w Europie. Na miejscu 4. naszego rankingu znajdziesz 15 km wspaniałej zabawy. Zachęcać może brak kolejek, autentyczne schroniska górskie, lokalne potrawy i wiele więcej. Zjazd ze szczytu ośrodka Glungezer do Tulfes w Inntal to konieczność, jeśli szukasz miejsca na spokojny, lecz ciekawy odpoczynek.

Miejsce 3. Zermatt w Szwajcarii: Little Matterhorn – Valtournenche (16 km)

Ta trasa znajduje się u podnóża jednej z najczęściej fotografowanych gór na świecie – Matterhorn! Zermatt leży w samym sercu terenu narciarskiego, więc to idealne miejsce na wypoczynek i aktywne spędzanie czasu. Zermatt u podnóża Matterhornu ma aż 54 kolejki linowe i wyciągi, a także aż 360 kilometrów tras narciarskich. Szczególnie dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów idealne będą stoki i zjazdy w tym miejscu, szczególnie ten mierzący aż 16 km. Przekonaj się sam, czy dasz radę zjechać z tej wysokości!

Miejsce 2. Alpe d’Huez we Francji: La Sarenne (16 km)

La Sarenne znajdująca się w Alpe d’Huez znana jest jako czarna trasa. Ma aż 16 km, zaczyna się na wysokości 3330 m na Pic Blanc, a jej koniec znajduje się na wys. 1800 metrów w Gorges de Sarenne. Pomimo takiej długości, która z pewnością budzi obawy, trasa ta jest odpowiednia nawet dla średniozaawansowanych, a nie tylko dla ekspertów. Podczas zjazdu warto podziwiać zapierające dech w piersiach panoramy i pejzaże. Po zjeździe warto zrelaksować się Gorges de Sarenne, czyli miejscowości, która idealnie oddaje klimat francuskich gór.

Miejsce 1. Les Deux Alpes we Francji: Dome de la Lauze (17 km)

Najdłuższą trasą jest Dome de la Lauze we Francji! Ma aż 17 km, ze startem na lodowcu o tej samej nazwie o wysokości 3568 metrów. Koniec znajduje się w wiosce Mont de Lans. Różnica wysokości między startem a końcówką zjazdu to ponad 2000 m. Po zjeździe można zrelaksować się i odpocząć w Mont de Lans, które ma wiele klimatycznych barów i knajpek. Ta trasa narciarska z pewnością da ci nie tylko spore zmęczenie, ale także wiele przyjemności.

Poprzedni

Jakie są najlepsze miasteczka narciarskie après-ski we Włoszech? Sprawdźmy!

12 ośrodków narciarskich na narty każdego miesiąca w roku

Następny

Dodaj komentarz