Lista największych ośrodków narciarskich w Szwajcarii – które z nich warto odwiedzić?

2 lutego 2023 Tagi , , , , ,

Szwajcaria to niewielki kraj w Europie Środkowej, w którym jednak drzemie ogromny potencjał. Trzeba sobie bowiem jasno powiedzieć, że większa część powierzchni Szwajcarii zajęta jest przez malownicze Alpy. Nie da się ukryć więc, że władze tego kraju dość szybko zdecydowały się na to, by wykorzystać potencjał, jaki wynika z ukształtowania terenu i postawiły poczynić znacznie większe inwestycje w nowoczesne i zmodernizowane ośrodki narciarskie. W efekcie Szwajcaria stała się szybko jednym z popularniejszych kierunków wyjazdów zimowych turystów oraz miłośników narciarstwa. Panujące tam warunki są wręcz idealne do tego, by szusować po stokach i jednocześnie cieszyć się przepięknymi widokami. Niemniej jednak w Szwajcarii powstało tyle resortów narciarskich, że przeciętny turysta może mieć ogromny problem z podjęciem konkretnego wyboru. Dla ułatwienia zdecydowaliśmy się zaprezentować zestawienie największych z nich. Do których więc warto się udać?

1. Les Portes du Soleil (650 km)

Les Portes du Soleil to z pewnością jeden ze słynniejszych terenów narciarskich, w których możemy szaleć na nartach w Szwajcarii. Okazuje się bowiem że łączna długość wszystkich tras zjazdowych i tras do narciarstwa biegowego wynosi tam nawet 650 kilometrów. Łatwo więc można domyślić się, że ten ośrodek narciarski daje nam wręcz nieograniczone możliwości szusowania po stokach. Jednocześnie Les Portes du Soleil to jeden z tych terenów narciarskich, który zasłużył sobie na miano najnowocześniejszego ze wszystkich. Cała infrastruktura wyciągów oraz systemy wygładzania tras to zastęp nowoczesny sprzętów, a to z kolei przyczynia się do jeszcze większego bezpieczeństwa podróżnych. Ten ośrodek narciarski w Szwajcarii z całą pewnością warto odwiedzić.

Gdzie można nocować w Les Portes du Soleil?

Baza noclegowa w Les Portes du Soleil jest wyjątkowo dobrze przygotowana na napływ turystów. Jeśli jednak zależy nam na tym, by nocować w luksusowych obiektach noclegowych, wówczas możemy zatrzymać się w:

 • Hotel Eliova l’Eau Vive – jest to klimatyczny i prestiżowy hotel, który może pochwalić się ogromną ilością pozytywnych opinii wśród turystów.
 • Auberge de la Dranse – ten hotel został oceniony na trzy gwiazdki i zagwarantuje nam wysokie standardy zakwaterowania.

2. Les 4 Vallées (412 km)

Les 4 Vallees to kolejny teren narciarski w Szwajcarii, który warto odwiedzić. Jak jego sama nazwa wskazuje, swoją powierzchnią obejmuje on 4 doliny, które razem dają narciarzom możliwość szusowania po aż 412 kilometrach świetnie przygotowanych tras do narciarstwa biegowego oraz do narciarstwa zjazdowego. W Les 4 Vallees narciarzom z całą pewnością niczego nie zabraknie. Ten teren narciarski jest uznawany za jeden z najpiękniejszych, co bezpośrednio wynika z jego malowniczej lokalizacji. Niemniej jednak warto mieć na uwadze także i to, że Les 4 Vallees to jeden z popularniejszych ośrodków narciarskich, w którym możemy cieszyć się wyjątkowo długim sezonem. Jeśli więc nie udało się nam uzyskać urlopu w grudniu lub styczniu, wówczas do Les 4 Vallees możemy wybrać się nawet i w marcu! W dalszym ciągu będą tam na nas czekały idealne warunki i gruba warstwa pokrywy śnieżnej.

Gdzie można nocować w Les 4 Vallees?

Baza noclegowa w Les 4 Vallees również jest wyjątkowo dobrze przygotowana nawet na największy napływ turystów. Jeśli jednak poszukujemy najlepszych i najbardziej komfortowych obiektów noclegowych, wówczas możemy zatrzymać się w:

 • Les Boucanier – to pięciogwiazdkowy hotel butikowy, który może zaoferować nam maksymalnie wysokie standardy zakwaterowania oraz dostęp do szeregu udogodnień.
 • Hotel Montpelier – to z kolei trzygwiazdkowy obiekt noclegowy, który jednak nie powinien nas rozczarować swoimi standardami.
 • Hotel La Rotonde – to kolejny hotel w Les 4 Vallees, który został oceniony na trzy gwiazdki. Mimo wszystko oferuje on luksusowe warunki.

3. Matterhorn Ski Paradise (360 km)

Kolejnym, największym ośrodkiem narciarskim w Szwajcarii jest Matterhorn Ski Paradise. Ten teren gwarantuje nam dostęp aż do 360 kilometrów maksymalnie zróżnicowanych trad do narciarstwa biegowego, zjazdowego, a także do ski alpinizmu. Warto zauważyć, że to właśnie w Matterhorn Ski Paradise mamy także dostęp do najbardziej stromej trasy zjazdowej w Europie, której poziom nachylenia równy jest 100%. To również jeden z najaktywniejszych terenów narciarskich, gdzie zawsze wiele się dzieje, a narciarze mogą korzystać z tysięcy możliwości do świetnej zabawy.

Skier in Cable car to Matterhorn Glacier Paradise with cloudy blue sky in cold summer day at Zermatt, Switzerland
Narciarz w kolejce linowej do Matterhorn Glacier Paradise z pochmurnym niebieskim niebem w zimny letni dzień w Zermatt, Szwajcaria, licencja: shutterstock/By NavinTar

Gdzie można nocować w Matterhorn Ski Paradise?

Jeśli poszukujemy najlepszych noclegów w Matterhorn Ski Paradise, to z pewnością nie będziemy mieć problemów z ich znalezieniem. Okazuje się, że możemy zatrzymać się w:

 • Matterhorn Inn – to trzygwiazdkowy hotel, który mimo wszystko może zaoferować nam wyjątkowo wysokie standardy zakwaterowania.
 • Hotel Mountime – to również jeden z trzygwiazdkowych obiektów noclegowych, który oferuje nam dostęp do basenu.
 • Hotel Butterfly BW Signature Collection – ten hotel również został oceniony na trzy gwiazdki, jednak na standardy zakwaterowania nie będziemy mogli narzekać.

4. Arosa-Lenzerheide (225 km)

Jednym z popularniejszych ośrodków narciarskich w Szwajcarii jest również Arosa-Lenzerheide. Mało kto jednak wie, że ten ośrodek zalicza się także do jednych z największych terenów narciarskich w kraju. Oferuje on – łącznie – trasy zjazdowe i trasy do narciarstwa biegowego o długości 225 kilometrów. Taka ilość z pewnością może zrobić niemałe wrażenie. Co więcej, warto mieć na uwadze również to, że jest to jeden z bardziej rozrywkowych terenów narciarskich, więc świetnej zabawy nam tam nie zabraknie.

Czytaj też: Narty w Szwajcarii – dlaczego warto wybrać się na narty do Zermatt?

Gdzie można nocować w Arosa-Lenzerheide?

Jeśli chodzi o najlepsze obiekty noclegowe w Arosa- Lenzerheide to możemy do nich zaliczyć:

 • Hotel Astoria – to trzygwiazdkowy obiekt noclegowy, który gwarantuje nam dostęp do basenu.
 • Hotel Provisorium 13 – ten hotel również został oceniony na trzy gwiazdki i również oferuje nam dostęp od basenu.

5. Laax (187 km)

Laax to również jeden z popularniejszych terenów narciarskich w Szwajcarii. Turyści cenią go sobie przede wszystkim za świetnie przygotowaną bazę do après ski. Niemniej jednak warto w tym momencie podkreślić, że Laax jest jednym z większych ośrodków narciarskich w kraju, a łączna długość oferowanych przez niego tras narciarskich wynosi aż 187 kilometrów. Z pewnością więc nie będziemy mogli na nie narzekać.

Gdzie można nocować w Laax?

Jeśli chcemy zagwarantować sobie wypoczynek w najbardziej komfortowych warunkach w Laax, wówczas możemy zatrzymać się w:

 • Signinahotel – jest to czterogwiazdkowy obiekt noclegowy z dostępem do SPA.
 • Rockresort – to również czterogwiazdkowy hotel z dostępem do szeregu udogodnień.

6. Corviglia (155 km)

Corviglia jest dość luksusowym ośrodkiem narciarskim, do którego zjeżdżają turyści liczący nie tylko na wspaniałe stoki narciarskie, ale także na wypoczynek w prawdziwie wysokich standardach. Co ciekawe, ten teren narciarski również zalicza się do jednych z największych w Szwajcarii. Oferuje on nam bowiem maksymalnie zróżnicowane trasy do narciarstwa zjazdowego i biegowego, których łączna długość wynosi aż 155 kilometrów. Co więcej, trasy te są dokładnie podzielone pod względem poziomu trudności, a co za tym idzie, dosłownie każdy z narciarzy znajdzie tam „coś” dla siebie.

Ski Track at a location Corviglia, overlooking St. Moritz, canton of Graubunden, Switzerland. January 2018.
Tor narciarski w lokalizacji Corviglia, z widokiem na St. Moritz, kanton Graubunden, Szwajcaria., licencja: shutterstock/By poohnap4el

Gdzie można nocować w Corviglia?

Do najlepszych obiektów noclegowych w Corviglia możemy zaliczyć:

 • Crystal Hotel Superior – jest to czterogwiazdkowy obiekt noclegowy o wysokim standardzie.
 • Soldanella – to z kolei trzygwiazdkowy hotel blisko stoków narciarskich.

7. Crans-Montana (140 km)

Crans – Montana to jeden z mniej znanych ośrodków narciarskich w Szwajcarii. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że dopiero teraz zyskuje on sobie znacznie większą popularność. Jednocześnie Crans – Montana również zalicza się do jednych z większych terenów narciarskich, na których możemy się świetnie bawić w Szwajcarii. Oferuje on różnorodne trasy zjazdowe i trasy do narciarstwa biegowego, których łączna długość wynosi aż 140 kilometrów. Z pewnością żaden z narciarzy nie będzie mógł narzekać na takie warunki.

Czytaj też: Narty biegowe w Szwajcarii – gdzie najlepiej się wybrać? TOP 10

Gdzie można nocować w Crans – Montana?

Jeśli poszukujemy najlepszych obiektów noclegowych w Crans – Montana wówczas możemy zdecydować się na pobyt w:

 • Hotel De La Fotrtet – to trzygwiazdkowy obiekt noclegowy blisko stoków narciarskich.
 • Hotel La Praire – to również trzygwiazdkowy obiekt noclegowy z dostępem do basenu.

8. Piz Corvatsch (120 km)

Piz Corvatsch to mało popularny ośrodek narciarski w Szwajcarii, co może wynikać przede wszystkim z tego, że głównie jest on przeznaczony dla nieco bardziej doświadczonych narciarzy. Oferuje on trudne i średnie trasy zjazdowe, których łączna długość wynosi około 120 kilometrów. Niemniej jednak ośrodek jest wyjątkowo klimatyczny, więc warto go odwiedzić.

Silvaplana lake in winter from high view to Piz Corvatsch in Engadine in Switzerland
Jezioro Silvaplana zimą z wysokiego widoku na Piz Corvatsch w Engadynie w Szwajcarii, licencja: shutterstock/By YueStock

Gdzie można nocować w Piz Corvatsch?

Jeśli chcemy nocować w najlepszym hotelu w Piz Corvatsch, wówczas zatrzymajmy się w:

 • Hotel Cervo – to trzygwiazdkowy obiekt noclegowy blisko stoków narciarskich i z dostępem do basenu.
 • Hotel Maria – jest to również obiekt noclegowy oceniony na trzy gwiazdki. Jednak oferuje on wysoki standard zakwaterowania oraz kilka udogodnień dla swoich gości.

9. Obersaxen Mundaun (120 km)

Naszą listę największych ośrodków narciarskich w Szwajcarii zamyka Obersaxen Mundaun. Jest to najmniej popularny teren narciarski – w porównaniu do tych, które zostały powyżej wymienione. Zalicza się on również do jednych z większych, gdyż oferuje on łączną długość tras do narciarstwa biegowego i zjazdowego, która równa się 120 kilometrów. Warto więc zdecydować się na podróż do Obersaxen Mundaun, gdyż z pewnością będziemy się tam świetnie bawić.

Gdzie można nocować w Obersaxen Mundaun?

Jeśli zależy nam na najlepszych obiektach noclegowych w Obersaxen Mundaun, wówczas możemy zatrzymać się w:

 • Penthouse Apartment Sez-Ner – jest to czterogwiazdkowy obiekt noclegowy z dostępem do basenu oraz restauracji.
 • Hotel Central – ten hotel został oceniony na trzy gwiazdki jednak oferuje on dość wysokie standardy zakwaterowania.
Poprzedni

TOP 7 najlepszych miejsc na narty w Karyntii – gdzie warto się wybrać?

Narty w Passo del Tonale – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz