Najbardziej przerażające gondole i wyciągi na świecie – czy odważysz się na przejażdżkę? Oto TOP10!

, , 9 stycznia 2023 Tagi , , , ,

Kto powiedział, że wyjazd na narty w góry musi być nudny? Z pewnością zimowi turyści już nie mogą się doczekać, kiedy ponownie zawitają do najlepszych ośrodków narciarskich na całym świecie! Co więcej, jeśli znudzi się im szusowanie po stokach czy zabawa w popularnych barach, wówczas mogą się oni zdecydować na nieco ekstremalne doznania. Zwykle uważamy, że wyciągi narciarskie i gondole dostarczają niezapomnianych widoków i wrażeń. Jednak są również takie, które sprawiają, że momentalnie odczuwamy dreszczyk emocji! Poznajmy więc najbardziej przerażające gondole i wyciągi na świecie!

1. Aiguille du Midi cable car w ośrodku narciarskim Chamonix

Kolejka Aiguille du Midi jest z pewnością jedną z najbardziej znanych na świecie. Znajduje się ona w ośrodku narciarskim Chamonix i z pewnością dostarczy nam wielu wrażeń, a także gęsiej skórki. Po raz pierwszy zabrała ona turystów na stoki Mont Blanc w 1957 roku. Oferuje ona aż 5-kilometrową przejażdżkę w wieloosobowych gondolach. Z pewnością taki wjazd zapewni nam niesamowite widoki, jednak w 2016 roku gondola z ponad 100 osobami w środku zatrzymała się tuż przed szczytem, a pasażerowie ewakuowani byli helikopterami!

Winter sports travel vacation background. Cable car tram cabin, lift station, high snow mountain peaks and blue cloudy sky
Kabina tramwaju linowego, stacja wyciągu, szczyty górskie o wysokim śniegu i błękitne pochmurne niebo, licencja: shutterstock/By Nataliya Nazarova

2. Predigtstuhlbahn w ośrodku narciarskim Bad Reichenhall

Ta kolejka kursuje nieprzerwanie od 90 lat! Dlatego też znajduje się na liście najbardziej przerażających gondoli i wyciągów. Dzięki temu można śmiało nazwać ją jednym z najstarszych wyciągów w Alpach. Jednocześnie to jedna z najbardziej przerażających kolejek na świecie. Okazuje się, że nie była ona odnawiana i restaurowana, a co za tym idzie, po przekroczeniu jej drzwi możemy poczuć się tak, jakbyśmy zostali zabrani w podróż w czasie.

Red cable car in Predigtstuhl, Germany. Summer
Czerwona kolejka linowa w Predigtstuhl, Niemcy. Lato, licencja: shutterstock/By

3. Najbardziej przerażające gondole i wyciągi na świecie? Poznaj Alpauris w ośrodku narciarskim Alpe d’Huez!

Alpauris to jedna z najbardziej przerażających kolejek na świecie! Tuż po tym, jak znajdziemy się na jej pokładzie, rozpoczyna się prawdziwie szaleńczy zjazd w dół, w kierunku bezkresnej doliny. Z prędkością światła mijamy nagie granie, a także przepaście i przełęcze. Co więcej, jeśli już znajdziemy się w dolinie, to musimy wybrać dokładnie tę samą trasę, by powrócić na szczyt. Z uwagi na prędkość, kolejka ta dostarcza niesamowitych emocji.

4. Freccia w ośrodku narciarskim Cortina D’Ampezzo

Cortina D’Ampezzo to jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich we Włoszech. Znajduje się tam również jedna z najbardziej przerażających kolejek na świecie – Freccia. Znana jest ona, chociażby z filmu Cliffhanger i zjeżdżał w niej sam Sylvester Stalone. Kolejka ta zabiera nas w 3-kilometrową podróż, podczas której będziemy podziwiać mrożące krew w żyłach krajobrazy i słyszeć tajemnicze dźwięki. Kto z nas się odważy na taki przejazd?

5. G-Link gondola lift w ośrodku narciarskim Wagrain

Wagrain to znany resort narciarski w okolicy Salzburga. Kolejka G-Link gondola lift znajduje się na liście najbardziej przerażające gondole i wyciągi na świecie. Zabierze nas ona w 2-kilometrową podróż, w otoczeniu niesamowitych krajobrazów. Warto jednak zauważyć, że jest to jedna z najwyżej zawieszonych gondol w Alpach, a co a tym idzie, osoby cierpiące na lęk wysokości, mogą nie być zadowoleni z takiej podróży.

6. Peak 2 Peak gondola w ośrodku narciarskim Whistler

Peak 2 Peak gondola to najdłuższy wyciąg narciarski na świecie pod względem przestrzeni pomiędzy kolejnymi punktami. Podróżując tą kolejką, można odnieść wrażenie, że jesteśmy dosłownie zawieszeni w powietrzu. Niemniej jednak taki przejazd dostarczy nam także pięknych widoków, na nagie szczyty górskie w Kanadzie!

7. Valluga Railway w ośrodku narciarskim St. Anton am Arlberg

Kolejka Valluga to gwarancja prawdziwie wyjątkowej i jednocześnie przerażającej przejażdżki. Choć cała „podróż” nie zajmie nam więcej niż 5 minut, to jednak wjazd na wysokość ponad 2,5 tysiąca metrów nad poziomem morza dostarcza niesamowitego dreszczyku emocji. Na podróż Valluga Railway z pewnością nie każdy będzie mógł się zdecydować.

Czytaj też: Narty w St. Anton am Arlberg – wyjątkowe miejsce dla fanów sportów zimowych!

8. Leissieres Express w ośrodku narciarskim Val d’Isère

Ta kolejka zabiera nas na sam szczyt górski w spokojnej i sielskiej atmosferze. Jednak w momencie, kiedy osiągniemy pożądaną wysokość, cała sytuacja zmienia się o 360 stopni! Kolejka z niebywałą prędkością zaczyna zjeżdżać w dół w towarzystwie okrzyków pasażerów. Leissieres Express to prawdziwy, narciarski Rollercoaster!

9. Penkenbahn w ośrodku narciarskim Mayrhofen

Penkenbahn to legendarny wyciąg narciarski, który zyskał sobie szacunek podróżnych, odwiedzających kultowy ośrodek narciarski Mayrhofen. Nie ma dużego znaczenia to, że wyciąg ten jest co kilka lat skrupulatnie odnawiany. Dalej nie można wyeliminować nieprzyjemnych i mrożących krew w żyłach odgłosów, a także uczucia, że kolejka zaraz zerwie się z liny. Właśnie dlatego Penkenbahn jest uważany za jeden z najbardziej przerażających wyciągów na świecie.

Cable car in Penken park ski resort at Tyrol in Mayrhofen in Zillertal valley, Austria in winter Alps. Chair lifts in Alpine mountains with white snow, blue sky. Downhill fun at Austrian snowy slopes
Kolejka linowa w ośrodku narciarskim Penken park w Tyrolu w Mayrhofen w dolinie Zillertal, Austria w zimowych Alpach. Wyciągi krzesełkowe w alpejskich górach z białym śniegiem, błękitne niebo. Downhillowa zabawa na austriackich zaśnieżonych stokach, licencja: shutterstock/By Roman Babakin

10. Vanoise Express w ośrodku narciarskim La Plagne

Vanoise Express we francuskim ośrodku narciarskim La Plagne również zyskał sobie miano najbardziej przerażającego wyciągu na świecie. Wynika to z faktu, że gondola jednocześnie może zabrać na pokład aż 300 osób, a dodatkowo zawieszona jest ona ponad 380 metrów nad malowniczą doliną. Jeśli mamy lęk wysokości, to ta kolejka z pewnością nie jest dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Czytaj także: TOP 7 najbardziej stromych czarnych tras w Alpach

Poprzedni

TOP 10 najlepsze bary apres ski w Alpach – do tych miejsc koniecznie musisz się udać!

Top 10 najlepszych miejsc na narty w Austrii z gwarancją śniegu – od St. Anton do Kaprun

Następny

Dodaj komentarz