Najlepsze szlaki trekkingowe w Val di Sole na wakacje w górach

10 marca 2023 Tagi , , , ,

Val di Sole znajduje się we Włoszech i dosłownie jest określeniem obszaru górskiego. Znajduje się on bowiem w regionie Trydent-Górna Adyga, który obejmuje dolinę rzeki Noce oraz przyległe do jej dopływów doliny. Nazwa obszaru pochodzi od tego, iż na obszarze tym jest bardzo dużo dni słonecznych. Na polski Val di Sole przetłumaczyć można jako „Dolina Słońca”. Dolina dodatkowo jest jednym z najsłynniejszych na terenie całej Europy ośrodkiem narciarskim. Na terenie zachodniego Trydentu Val di Sole jest największym regionem narciarskim, do którego co roku przybywają masowo turyści, ale także mieszkańcy nieopodal położonych miast oraz wsi, którzy chcą wypocząć, uprawiając ulubiony sport.

Ciekawostką na temat tego obszaru jest z pewnością to, iż, w sezonie zimowym na 10 dni aż 8 z nich jest słonecznych! Słynna trasa zjazdowa Madonna di Camiglio znajduje się przysłowiowy „rzut beretem”, a ośrodki narciarskie takie jak Folgarida mają do niej bezpośredni dostęp. Turyści odwiedzają ten obszar nie tylko ze względu na świetne warunki narciarskie. Można tutaj zażywać również innego sportu lub po prostu zobaczyć niesamowite widoki. Poznajmy najlepsze trasy trekkingowe na terenie Doliny Słońca!

Trasa Kneippa, Wodospady Valorz

Trasa ta prowadzi przez niesamowite miejsca oraz krajobrazy, dzięki czemu turyści będą mogli podczas uprawiania ulubionego sportu lub po prostu zażywania przydatnej aktywności fizycznej uraczyć swoje oczy pięknymi widokami. Szlak biegnie bowiem przez Park Narodowy Stelvio – cały rozciąga się dodatkowo u podnóży niepowtarzalnych wodospadów Valorz. Podczas spaceru dostrzec można również stare domy wiejskie i tradycyjne budownictwo, ale także instalacje przedstawiające zwierzęta, których autorką jest świetny artysta Maurizio Misseroni. Zauważyć można je w lesie, przez który biegnie trasa, co dodaje jej uroku. Trasa Kneippa jest częścią projektu Uno Di Un Milione. Turyści przechadzający się tą ścieżką mogą zaznać sztuki poprzez specjalne kody QR pojawiające się na butelkach wody i dzięki dedykowanej do tego aplikacji. Sprawdź to sam!

Sentiero Italia

Jest to najdłuższy szlak turystyczny na całym świecie – dzięki niemu dotrzesz do najpiękniejszych miejsc w całych Włoszech. Przechodzi on oczywiście przez Val di Sole, dlatego napotkasz tutaj ogromną różnorodność flory i fauny. Całość tej trasy to aż 7850 kilometrów, 350 000 metrów przewyższenia, 20 regionów oraz 364 etapy! Sentiero Italia zaczyna się alpejskim krajobrazem, następnie turyści przejdą przez region Apenin, przez Sardynię, kończąc praktycznie na Sycylii! Na drodze zapoznać się można również z aż sześcioma obiektami, które wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Magla Fratte Bassa – spacer prowadzący do górskiej farmy

Jest to wbrew pozorom łatwa trasa, którą można przebyć nawet z dziećmi. Umieszczona jest ona na długości 4,6 kilometrów, co przejść można bez zatrzymywania się w około godzinę i 40 minut. Ta trasa również przechodzi przez Park Narodowy Stelvio, ale przede wszystkim warto skupić się tutaj na typowej dla Włoch architekturze. Po drodze znajdziemy stare budynki, jak tartaki, czy drewniane domki. Na trasie warto zatrzymać się w kilku miejscach, przykładowo:

  • La piana del Coler – niepowtarzalne i na długo zapadające w pamięci miejsce, które opiewa w górskie chaty z typowo wykonanymi dachami. Ich materiałem wykonawczym jest bowiem scandole, czyli drewniane gonty. 
  • II gioco del Parco – edukacyjny plac zabaw, który będzie idealnym przystankiem na trasie, jeśli udajesz się w nią z dziećmi.
  • Segheria Veneziana dei Begoi – starożytny tartak, który pochodzi z XVIII wieku. Turyści mogą go odwiedzić, jest on świadectwem technologii hydraulicznej, która stosowana była nim pojawiła się elektryczność.

Szlaki trekkingowe w Val di Soledolina Val di Peio i jej lodowiec

Jest to trasa głównie dla osób, które uwielbiają chodzić po górach, gdyż większość krajobrazów będzie właśnie taka. Jest tutaj też kilka wniesień, a najwyższy punkt mierzy aż 2733 m n. p. m. Całość trasy to 12,7 kilometrów, które można przejść, oczywiście bez zatrzymywania się, w około 5 godzin. Główną atrakcją na trasie są oczywiście lodowce oraz zmiany, które dzięki nim zostały naturalnie wprowadzone w ten alpejski krajobraz. Lodowce przez kilkaset tysięcy lat tworzyły na terenie Alp głównie doliny lodowcowe, o typowym dla nich kształcie litery „U”. Na szczycie góry turyści mogą usiąść w schronisku Rifugo Pian Vinezia, gdzie poczują świetną i rodzinną atmosferę, zjedzą tradycyjny włoski obiad, czy napiją się gorącej kawy, która rozgrzeje ich na drogę powrotną. Z budynku tego podziwiać można również jedną z najbardziej typowych dolin lodowcowych na terenie Włoszech, czyli Val Venezię. 

Szlaki trekkingowe w Val di Sole – trasa do jeziora Lago Covel

Trasa ta jest łatwa i przyjemna, odpowiednia nawet dla rodzin z dziećmi, jednak młodszym podróżnikom może się ona nieco dłużyć, dlatego warto będzie zrobić wiele przystanków. Liczy sobie ona bowiem 8,7 kilometra, co łącznie daje około 3 godzin czasu na ten dłuższy spacer. Trasa wchodzi w skład Parku Narodowego Stelvio. Prowadzi ona do pięknego jeziora Lago Covel. W większości otaczają ją zieleń i pastwiska, na których można ujrzeć przy odrobinie szczęścia zwierzęta pastewne w swoim naturalnym środowisku. Niedaleko od celu podróży, czyli jeziora, znajduje się również wodospad Covel, który naprawdę warto zobaczyć, będąc w jego rejonach. Nieopodal znajduje się również Malga Covel, czyli lokalny dom, w którym wytwarzany jest ser. Turyści polecają to miejsce ze względu na niesamowity kozi ser, którego można tam skosztować.

Szlaki trekkingowe w Val di Sole – Dolina Val di Rabbi

Dystans nie jest długi, trasa ma bowiem niecałe 6,5 kilometra, co można przejść w 2 i pół godziny. Będzie to więc idealny spacer dla każdego, kto chce zaczerpnąć nieco więcej aktywności fizycznej oraz świeżego powietrza. Całość opiewa w niesamowite widoki oraz sekrety geologiczne, które zostaną odwiedzającym tę trasę mocno przybliżone. Krajobraz tej doliny został ukształtowany przez przesunięcia terenu, które spowodowane były skałami metamorficznymi. Mocno spostrzegawczy przechadzający się mogą nawet dojrzeć fragmenty tych skał!

Spacer z Rifugio Fazzon do Lago dei Caprioli

Idealny, malowniczy spacer, dla rodzin, które chcą poznać typowe krajobrazy górskich Włoszech. Dystans wynosi 1,5 kilometra, dlatego przejść tę trasę można nawet w mniej niż godzinę, bez żadnych przerw, czy przystanków. Zaleca się powolne przemieszczanie po tych terenach, jeżeli chce się zobaczyć całość zapierającego dech w piersiach obszaru. Po drodze zobaczyć można typowe górskie chatki. Najwyższe podejście na trasie mierzy 90 metrów, więc nie będzie to nic trudnego.

L1S18 – Peio – Rifugio Bozzi

Jest to trasa trudna, jej całość mierzy aż 15,8 kilometrów, dlatego zalecana jest ona dla osób doświadczonych w dłuższych wędrówkach, szczególnie tych na szczyty górskie. Podejście jest bowiem wysokie, najwyższym punktem na trasie będzie oczywiście szczyt, który mierzy 2613 metrów n.p.m! Trasa ta nie jest często odkrywana i uczęszczana, ponieważ należy ona jednak do jednej z najtrudniejszych, jeżeli chodzi o trasy trekkingowe na terenie Włoszech. Jest ona oczywiście piękna i malownicza, jednak nieco samotna. Rifugio Bozzi to schronisko na szczycie, które ma swój unikalny, jednak surowy styl i wygląd. Budynek ten pochodzi z czasów I wojny światowej, dlatego polecany jest do odwiedzenia przez sympatyków historii.

Alpenüberquerung vom Walchensee zum Iseosee – L1 Variante „L1S”

Jest to trasa wymagająca, jednak warto nią podążyć, po drodze natknąć można się na wiele niesamowitych atrakcji. Całość przechodzi przez 405,7 kilometrów, od Bawarii, po Tyrol oraz Lombardię. Trasę pokonać można w około miesiąc, dlatego turyści zachęcani są do zrobienia szczegółowego planu tej wycieczki. Podróżujący tą trasą będą w stanie zobaczyć imponujące chatki, zdobyć świetne wzniesienia i poznać cudowną faunę i florę!

Poprzedni

TOP 10 najlepszych ośrodków narciarskich na święta? Oto nasze propozycje!

Najlepsze hotele na narty w Turcji – Lista TOP obiektów!

Następny

Dodaj komentarz