Narty biegowe w Czechach to możliwość szusowania po setkach kilometrów świetnie przygotowanych tras. Bliskość dzikiej natury, ciekawe zabytki i smaczna kuchnia są kolejnymi atutami przyciągającymi turystów. Z tego powodu Czechy są coraz częściej wybierane przez miłośników sportów zimowych. Czesi zapewniają trasy, wśród których znajdziemy lekkie szlaki spacerowe, jak i trudniejsze drogi, na których nie brak stromych podjazdów i zjazdów. Zarówno początkujący, jak i zaawansowani narciarze znajdą warunki idealne dla siebie. Trasy nierzadko przebiegają w pobliżu atrakcyjnych, zabytkowych obiektów. Warto zatrzymać się i je zwiedzić. Na turystów czekają schroniska górskie, chaty i restauracje, w których można się posilić i ogrzać przed wyruszeniem w dalszą drogę.,
Spis treści
Dokąd na narty biegowe w Czechach?
Jak już wspomnieliśmy, miejsc do biegania na nartach w Czechach jest bardzo dużo. Spośród wielu tras niełatwo jest wskazać tę najpiękniejszą i najciekawszą. Z pewnością warto wybrać się tu przynajmniej kilka razy. Postaramy się ułatwić Wam wybór, opisując krótko pięć miejsc, które naszym zdaniem zasługują na uwagę. Wybraliśmy Magistralę Izerską, Rudawską Trasę Biegową, trasy w Parku Narodowym Szumawa i Věžecką Trasę Biegową oraz Jesionicką Trasę Biegową.
Królestwo zimy na Magistrali Izerskiej
Tuż za naszą południową granicą rozciąga się Magistrala Izerska, która oferuje aż 170 kilometrów świetnie przygotowanych tras do narciarstwa biegowego. Dla wielu biegaczy dodatkowym atutem będzie, że to miejsce, w którym na ogół spotkamy niewielu narciarzy. Spokój, cisza, wspaniałe warunki do jazdy i niesamowita dzika przyroda to właśnie Jizerská magistrála.
Jak wyruszyć na szlak? Można dojechać samochodem lub pociągiem do Harrachova i stamtąd wyruszyć dalej do Smedavy. Istnieje też opcja dojścia na nartach do Smedavy białym szlakiem z Harrachova. Trasa ma długość 14 kilometrów. Dotrzemy wtedy do jednego z najpiękniejszych odcinków trasy, w okolicy wsi Jizerka i wzdłuż rzeki Izery możemy wyruszyć dalej, przez Mořinę i Promenádní do Śmedova. W sam raz na ciepłą przekąskę w tamtejszym 200 letnim schronisku. W pobliżu można też obejrzeć fortyfikacje graniczne z czasów drugiej wojny.
Oglądaj rezerwat przyrody
Ze Śmedovy polecamy wyruszyć w dalszą trasę i okrążając Górę Izerską szlakiem przez bujny prastary las, kierować się przez rezerwat przyrody na Čihadle, Kristiánov i Nová Louka. Piękno dzikiej przyrody, gęste lasy, połyskujące na niebiesko zamarznięte wodospady i kręte ośnieżone leśne drogi zapierają dech. To prawdziwe „królestwo zimy”. Przemierzając tę trasę, warto zatrzymać się i odpocząć w Novej Loudce, gdzie w domku myśliwskim czeka wspaniała, pożywna czeska kuchnia.
Izerska 50
Narciarzy, którzy cenią ambitne wyzwania, skusi zapewne rozgrywany od 1968 roku bieg „Izerska 50”, nazwany Memoriałem Ekspedycji Peru. Bieg pierwotnie był zorganizowany jako zaprawa dla alpinistów przygotowujących się do sezonu. Od 1970 roku jest imprezą upamiętniającą tragiczną śmierć czeskiej delegacji, która zginęła pod lawiną skalną, w drodze na wystawę alpinistyczną w Peru. Start i meta wyścigu ma miejsce na stadionie w Bedřichov, a trasa wiedzie przez Rozmezí, Mořinę i Olivetská horę. Bieg zazwyczaj rozgrywany jest w drugą niedzielę stycznia.
Czeskie Rudawy dla zdrowia i relaksu
Na granicy Niemiec i Czech rozciąga się pasmo gór, które słyną z idealnych warunków narciarskich, pięknych starych uzdrowisk i dawnych kopalni srebra. To malownicze Rudawy. Ponadto obfite opady śniegu gwarantują, że białego puchu w sezonie nie zabraknie. Na amatorów sportów zimowych czekają świetnie przygotowane trasy zjazdowe i biegowe. Swobody śmigania na nartach wśród białych lasów można zaznać w wielu miejscach w Rudawach. Ciekawą propozycją dla biegaczy jest Rudawska Trasa Biegowa, czyli 240 km szlaków wiodących przez cały masyw górski. Niesamowite widoki, które można podziwiać z trasy obejmują przy dobrej pogodzie tereny rozciągające się daleko poza region.
Prawdziwą mekką narciarzy biegowych są okolice miejscowości Boźi Dar, najwyżej położonego miasta w Czechach. Trasy biegowe w tej okolicy mają około 120 kilometrów długości i zapewniają możliwość wyboru szlaków o różnym poziomie trudności i dystansie. Z pewnością każdy znajdzie dla siebie odpowiednią drogę spośród przygotowanych tras o długości 2,7,10 lub 20 kilometrów. Na wytrwalszych biegaczy czeka 15-kilometrowa pętla z Boźi Daru do miasteczka Pernink. Możliwe jest też zdobycie na nartach najwyższego szczytu Rudaw, Klinovca 1244 m n.p.m., na który prowadzi 5-kilometrowa trasa z Boźi Daru.
Co znajduje się w okolicy?
W okolicy, na przykład w pobliżu miejscowości Březová u Sokolova lub Horní, znajdziemy też inne interesujące trasy o zróżnicowanej długości- od 3 do 12 kilometrów. Urozmaicony poziom trudności tras pozwala narciarzom na swobodny wybór drogi, w zależności od kondycji i posiadanych umiejętności. W okolicy znajdują się słynne górskie uzdrowiska, które oferują turystom relaks i regenerację w gorących źródłach. Kurort Jachymov słynie z cennych wód radonowych, które mają dobroczynny wpływ na układ ruchu. Nieopodal są, znane nie tylko z walorów uzdrowiskowych, Karlovè Vary. Spomiędzy skał bije tu kilkadziesiąt źródeł o zróżnicowanej temperaturze i zawartości minerałów. Karlove Vary oferują wypoczynek w licznych spa oraz specjalistyczne zabiegi w sanatoriach. Znajdziemy tu również restauracje z pysznym jedzeniem i urokliwe kawiarnie.
Śladami olimpijczyków przez wzgórza Szumawy
W sercu Szumavy, w okolicy góry Sokol, leży miejscowość Kvilda. Śnieg pada tu już jesienią i zalega grubą warstwą przez wiele miesięcy. W tej okolicy trenowali mistrzowie olimpijscy. Warunki pogodowe pozwalają na przygotowanie dziesiątków kilometrów tras narciarskich, które wiodą przez równie piękne tereny Parku Narodowego Szumawa. Ponadto jedną z ciekawszych jest droga wytyczona w okolicy miejscowości Horská Kvilda i prowadząca płaskim terenem wokół unikatowych górskich torfowisk Jezerní slať. Z Horské Kvildy polecamy pobiec na Churáňov lub Zhůří, a wracając przemierzyć Filipovą Huť. Można też stąd podziwiać wspaniałe widoki na drugą najwyższą górę Szumawy, Roklan. Ze szlaków w tej okolicy żaden narciarz nie wróci również głodny. Dobrze zjeść można między innymi w Pensjonacie Hones. Słynie on z wypiekanego na miejscu słodkiego kołacza z jagodami.
Podziwiaj wyjątkową panoramę!
W pogodny dzień można z Szumavy podziwiać też panoramę Alp. Wystarczy wyruszyć na 6-kilometrową trasę biegową między Kvildą a Bučiną. Spacer tym szlakiem należy do łatwych.
Ponadto polecamy urozmaicić wędrówkę, zaglądając do Knížecí Pláně, urokliwej wsi położonej na granicy czesko-niemieckiej. Z tej samej Kvildy poprowadzona jest 18-kilometrowa trasa do źródeł Wełtawy, które są jedną z największych atrakcji turystycznych na całej Szumawie. Od źródeł biegnie też biały szlak, którym dotrzemy do Stráža i Bučiny i dalej z powrotem do Kvildy.
Szumawa to nie tylko okolice Kvildy. Świetnie przygotowane trasy do narciarstwa biegowego oferuje też Churáňov, Modrava i Borová Lada. Tu można wbiec na Věžecká magistrála, czyli Věžecką Trasę Biegową. Doskonałe warunki i niesamowite widoki oferuje również Železná Ruda. Stąd trasy prowadzą do ośrodka narciarskiego Špičák i na górę Pancíř. Warto też zainteresować się trasą, która wiedzie z Prášily przez Novą Hůrkę aż do urokliwego jeziora polodowcowego Laka.
Jesioniki – marzenie narciarza biegowego
Sami Czesi często mawiają, że idealne warunki do biegania na nartach panują w paśmie Jesioników. Góry te leżą w północno-wschodniej części kraju. Jesionicka Trasa Biegowa to 60 kilometrów bardzo dobrze przygotowanych szlaków. Prowadzą przez rozległe doliny, ciemne jodłowe lasy i drogi urozmaicone podjazdami i zjazdami. Oferują zachwycające widoki na okoliczne szczyty, które w zimowej szacie i mroźnym blasku słońca prezentują się niezwykle okazale.
Na trasy w Jesionikach polecamy wyruszyć z przełęczy Ramzová, z której szlak wiedzie około 600 metrów w górę na szczyt Šerák. Można tu też wjechać wyciągiem z Ramzovej. Dalej droga narciarska prowadzi na nagi szczyt Keprník. Warto tu wejść i zatrzymać się na dłuższą chwilę, ponieważ roztacza się stąd wspaniały widok na trzy czeskie pasma górskie – Jesioniki, Karkonosze i Beskidy. Dość stromy zjazd poprowadzi dalej na rozdroże Trojmezí, a następnie do źródła Vřesová studánka. Stąd zjazdem można dostać się na przełęcz Červenohorské sedlo. Biegnąc z przełęczy przez Velký Klínovec i Výrovkę szlakiem grzbietowym dotrzemy do schroniska Švýcárna, w którym czeka talerz wspaniałej, gorącej i aromatycznej zupy czosnkowej. Należy dodać, że tradycyjna polewka z dodatkiem żółtego sera skutecznie rozgrzewa i przywraca siły.
Rusz na szczyt Pradziada
Po krótkiej regeneracji polecamy także wyruszyć w trasę wiodącą na szczyt Pradziada 1492 m n.p.m. i do Skały Piotra. Legendy głoszą, że skała to miejsce nawiedzane przez czarownice, które od wieków zbierają się tu na sabaty. Kto wie, może miłośnikom mocniejszych wrażeń uda się podejrzeć ich rytuały. Po minięciu skały Piotra dość trudny graniowy szlak prowadzi przez Vysoká hole, Kamzičník, Máj i Jelení hřbet. Jest to dobre miejsce na krótki odpoczynek, ponieważ roztacza się stąd jeden z najpiękniejszych widoków na całych Morawach.
Atrakcyjne trasy biegowe dla każdego
Pasmo Jesioników to wiele przygotowanych tras biegowych, idealnych również dla tych, którzy nie czują się mistrzami biegów przełajowych. Przykładem takiej trasy jest 8-kilometrowa droga prowadząca z przełęczy Červenohorského na górę Červená. Szlak nie jest wymagający, a ma wiele do zaoferowania. Warto wejść na szczyt i nacieszyć się piękną panoramą Jesioników. W oddali pięknie prezentuje się Praděd i Králický Sněžník. Stąd można też podziwiać jeden z najbardziej oryginalnych zabytków techniki w Republiki Czeskiej – elektrownię wodną Dlouhé Stráně. Na Pradziada, najwyższy szczyt Jesioników, najłatwiej dostać się średnio trudnym 12-kilometrowym szlakiem prowadzącym z Ovčárnej do Kouty nad Desnou.
Odkryj więcej i ciesz się pięknem czeskich gór
Przybliżone powyżej przykłady czeskich „rajów dla narciarzy biegowych” to oczywiście nie wszystko, co mają do zaoferowania nasi południowi sąsiedzi. Ponadto jest tu sporo mniejszych ośrodków,
w których znajdziemy mniej wymagające, krótsze szlaki. Łączą wioski lub wiją się przez urokliwe leśne zakątki, zapewniając ciszę, relaks i możliwość cieszenia się surowym pięknem zimy. Narty biegowe w Czechach to dobry wybór. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu łatwiej będzie Wam wybrać odpowiednie miejsce na zimowe wyjazdy.
Czytaj także:
Narty biegowe w Austrii – gdzie najlepiej się wybrać? TOP 10
Narty biegowe we Włoszech – gdzie najlepiej się wybrać? TOP 10