Narty na Lodowcu Stubai – największym terenie narciarskim na lodowcu!

4 stycznia 2023 Tagi , , , ,

Poszukiwanie wymarzonego miejsca na zimowy wyjazd z pewnością nie jest proste dla nikogo z nas. Coraz chętniej bowiem mamy problem z tym, by sprecyzować swoje oczekiwania oraz potrzeby, a następnie na ich podstawie znaleźć takie tereny narciarskie, które zagwarantują nam niesamowite wrażenia. Z pewnością wielu turystów wyjechało już nie raz w północne regiony Włoch czy na stoki, jakie zorganizowane są w kraju naszego, zachodniego sąsiada. Jednak z roku na rok lista nartostrad, po których nie szusowaliśmy, znacznie się zmniejsza, a wybór staje się coraz trudniejszy. Wobec tego, jeśli zależy nam na niesamowitych widokach i wyjątkowych trasach zjazdowych, wówczas powinniśmy zdecydować się na to, by odwiedzić niewielki kraj w Europie Środkowej jakim jest Austria. To właśnie tam znajdziemy jeden z najbardziej niezwykłych terenów narciarskich, jakie tylko możemy znaleźć w Europie – Lodowiec Stubai. Trwa na nim najdłuższy sezon narciarski, który zaczyna się już w październiku! Wobec tego warto dowiedzieć się, jak można zaplanować swój zimowy wyjazd na Lodowiec Stubai i jak można do tego ośrodka narciarskiego dojechać?

Lodowiec Stubai – teren narciarski na pięciu lodowcach

Nie da się ukryć, że Austria w ciągu ostatnich lat zasłynęła właśnie jako kolebka sportów alpejskich. Kraj ten wyróżnia się bowiem niesamowitym ukształtowaniem terenem, który stwarza wręcz idealne warunki do tego, by organizować tam tereny i ośrodki narciarskie. Właśnie w taki sposób Lodowice Stubai stał się jednym z najbardziej niezwykłych i wyjątkowych ośrodków w całej Austrii. Warto wiedzieć, że ten ośrodek tworzony jest przez aż pięć, różnych lodowców, do których można zaliczyć:

 • Daunkogelferner;
 • Schaufelferner;
 • Gaißkarferner;
 • Fernauferner;
 • Windachferner.
Winter night cityscape in the Austrian town of Neustift. Aerial view of the town center and the church. Night illumination of houses and traffic light. Tyrol, Stubai Valley
Zimowy pejzaż nocny w austriackim mieście Neustift. Widok z lotu ptaka na centrum miasta i kościół. Nocne oświetlenie domów i sygnalizacja świetlna. Tyrol, Dolina Stubai, licencja: shutterstock/By Alexey Oblov

Ciekawostki

Co ciekawe, w niewielkiej części słynny Lodowice Stubai znajduje się także na terenie Włoch, gdzie również może pochwalić się on ogromną popularnością wśród turystów. Niemniej jednak to właśnie w Austrii rozwinął się jeden z najdoskonalszych i najnowocześniejszych ośrodków narciarskich na Lodowcu Stubai. Obejmuje on nie tylko karuzele narciarskie, dzięki którym narciarze mogą się skutecznie przemieszczać pomiędzy poszczególnymi odcinkami lodowca, ale także maksymalnie zróżnicowane nartostrady. Lodowiec Stubai to prawdziwy raj dla miłośników pięknych widoków, ekstremalnych – lub także i wyjątkowo łagodnych – zjazdów, a co najważniejsze, także i dla miłośników świetnej atmosfery.

Na Lodowcu Stubai praktycznie zawsze wiele się dzieje i organizowane jest tam wiele, różnorodnych wydarzeń oraz atrakcji. Można więc śmiało powiedzieć, że ten teren narciarski zagwarantuje każdemu z nas – bez względu na wiek – możliwość spędzenia niepowtarzalnych i całkowicie wyjątkowych ferii. Właśnie z tego powodu, na Lodowcu Stubai można spotkać rodziny z maluchami, które stawiają pierwsze kroki na nartach, ale także i grupy przyjaciół oraz zakochanych, którzy po prostu liczą na dobrą zabawę, połączoną z magicznym wypoczynkiem.

Jak dojechać do Lodowca Stubai?

Lodowiec Stubai znajduje się w kraju związkowym, jakim jest południowy Tyrol. Leży on dosłownie na granicy Austrii oraz Włoch, choć zdecydowanie jego większa cześć znajduje się w granicach Austrii. Każdy, kto choć raz zdecydował się już do tego kraju podróżować, z pewnością zdaje sobie sprawę, że żaden ośrodek narciarski nie jest obsługiwany przez międzynarodowy port lotniczy. W przypadku terenów zlokalizowanych na lodowcach fakt ten wydaje się jeszcze bardziej oczywisty.

Wobec tego wielu turystów może się zastanawiać, w jaki sposób mogą oni rzeczywiście dotrzeć na Lodowiec Stubai? Otóż kluczową kwestią okazuje się – przynajmniej w pierwszej kolejności – znalezienie portu lotniczego, który z kolei znajduje się najbliżej tego lodowca. Niemniej jednak z tym nie powinno być większych problemów, gdyż lotnisko w Innsbrucku jest oddalone jedynie o 44 kilometry. Wobec tego to tam turyści powinni skierować swoje pierwsze kroki, pamiętając o tym, że:

 • loty do Innsbrucka nie odbywają się ze zbyt wielką częstotliwością – turyści muszą więc dopasować swoje plany podróży do rozkładu linii lotniczych;
 • przeloty do Innsbrucka mogą być wyjątkowo drogie – warto więc zdecydować się na rezerwację biletu lotniczego z odpowiednim wyprzedzeniem;
 • loty do Innsbrucka obecnie możliwe są jedynie z Krakowa, Katowic oraz Warszawy.

Warto więc zdecydować się na to, by zarezerwować bilety na konkretny przelot z pokaźnym wyprzedzeniem. Wówczas podróżni z pewnością będą mogli cieszyć się najlepszą ceną.

Jak dojechać do Lodowca Stubai z Innsbrucka?

Kiedy turyści dolecieli już do Innsbrucka, wówczas śmiało można powiedzieć, że zdecydowanie większa część drogi jest już za nimi. Obecnie pozostało im do przejechania jedynie 44 kilometry, co nie jest zbyt wymagającym dystansem. Dodatkowo podróżni mogą skorzystać z następujących opcji dojazdu na Lodowiec Stubai:

 • wypożyczony samochód – jeśli zależy nam przede wszystkim na wygodzie, wówczas możemy zdecydować się na to, by na lotnisku w Innsbrucku skorzystać z możliwości wypożyczenia samochodu. Wówczas całą podróż nie powinna nam zająć więcej niż około 50 minut. Dojazd z Innsbrucka do Lodowca Stubai nie jest skomplikowany. Wystarczy kierować się na południe drogą oznaczoną jako A13, a następnie skręcić w Stubaital Str. Wówczas – za pomocą znaków – szybko i skutecznie dojedziemy na miejsce.
 • komunikacja miejska – za pomocą komunikacji miejskiej również możemy dostać się z Innsbrucka na Lodowiec Stubai. W tym celu jednak musimy w pierwszej kolejności dostać się z lotniska na centralny dworzec autobusowy w Innsbrucku. Możemy wykorzystać tym celu taksówkę. Następnie mamy do wyboru kilka linii autobusowych jak np. 4125, 4134, 4140, 4142 i R, którymi dojedziemy na przystanek w Innsbruck Kaiserschützenplatz. Tam z kolei musimy wybrać autobus linii 590 lub 590a, które dowiozą nas już bezpośrednio pod Lodowiec Stubai. Cała podróż nie powinna zająć nam więcej niż około godzinę, a autobus z dworca odjeżdżają co 30 minut.
Stubai Glacier Panorama, Austria
Stubai Lodowiec Panorama, Austria, licencja: shutterstock/By

Jak więc widać, podróż na Lodowiec Stubai nie powinna być dla większości z nas zbyt pokaźnym utrudnieniem.

Gdzie można zaparkować samochód na Lodowcu Stubai?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ośrodek narciarski na Lodowcu Stubai jest jednym z najlepiej zorganizowanych i wyjątkowych ośrodków w całej Austrii. Z pewnością także nie zabraknie turystów, którzy do tego lodowca będą chcieli dostać się przy pomocy własnego lub wypożyczonego samochodu. Pojawia się jednak pytanie, gdzie takie auto będzie można zaparkować? Otóż u samych stóp lodowca zorganizowany jest pokaźny, długoterminowy parking dla gości. Dodatkowo parkingi są możliwe do znalezienia również przy samych stokach narciarskich oraz kasach biletowych. Turystom więc z pewnością nie zabraknie możliwości do tego, by bezpiecznie pozostawić swój samochód. Muszą oni jednak wiedzieć, że parkingi przy lodowcu są płatne. W jego okolicy jednak można zaleźć wiele obiektów noclegowych, które również mogą nam zaoferować dostęp do parkingu już w cenie. Jest to więc sposób na wygenerowanie oszczędności, nawet podczas takiego wyjazdu.

Narty na Lodowcu Stubai – co warto zobaczyć?

Jeśli chodzi o to, co można i co rzeczywiście warto zwiedzić na lodowcu, to nie da się tu wskazać zbyt pokaźnej listy. Głównie wynika to z faktu, że teren ten obejmuje pięć lodowców i jest praktycznie niezamieszkany. Warto jednak zauważyć, że turyści w tym miejscu nie będą się nudzić. Faktem jest, że na Lodowcu Stubai nie znajdziemy przepięknej architektury i sztuki, jednak możemy zapoznać się z różnorodnymi tworami przyrody, które z pewnością na długo utkwią nam w pamięci.

Franz-Senn Hut in Stubai Alps with the Kalkkögel mountain range in background.
Schronisko Franz-Senn w Alpach Sztubajskich z pasmem górskim Kalkkögel w tle., licencja: shutterstock/By Ondrej Bucek

W pierwszej kolejności warto udać się na platformy widokowe, które umieszczone są głównie na 3- tysięcznikach. Można z nich podziwiać niesamowitą panoramę całej doliny Stubai. Widoki te zwykle zapierają praktycznie każdemu dech w piersiach. Kolejnym miejscem, które koniecznie powinniśmy odwiedzić, jest jaskinia lodowa w dolinie Stubai. To niesamowity i arktyczny twór przyrody, który możemy eksplorować wraz z przewodnikiem. Łatwo można się domyślić, że tej jaskini również nie powinniśmy pominąć. Co więcej, jeśli zależy nam na wizytach w muzeum, wówczas możemy śmiało wybrać się do pobliskiego Innsbrucka. Tam znajdziemy wszelakie galerie oraz zabytki, zaś na Lodowcu Stubai postarajmy się wykorzystać zimowe szaleństwo!

Jakie atrakcje czekają na nas na Lodowcu Stubai?

Lodowiec Stubai to jeden z najbardziej atrakcyjnych ośrodków narciarskich w całej Austrii. Turyści więc nie będą mieli problemu z tym, by znaleźć tam dla siebie idealną aktywność. Mają oni bowiem dostęp do mnóstwa, maksymalnie zróżnicowanych tras zjazdowych – niektóre z nich zaczynają się na wysokości już ponad 3000 metrów nad poziomem morza. Trasy są podzielone pod względem poziomu trudności, ale także dostępne są trasy dla narciarzy kochających freestyle z różnymi groblami i utrudnieniami. Na terenie ośrodka znajdziemy również snow parki, a także cały szereg innych atrakcji. Okoliczne hotele – w pobliskich miejscowościach – z kolei są luksusowymi i pięciogwiazdkowymi obiektami, więc zagwarantują nam one dostęp do SPA i innych atrakcji związanych z rekreacją.

Mutterberger See lake in Stubai Alps, Austria
Jezioro Mutterberger See w Alpach Sztubajskich w Austrii, licencja: shutterstock/By

Jakie atrakcje czekają na Lodowcu Stubai na najmłodszych turystów?

Dzieci, które wraz z rodzicami wybierają się na Lodowiec Stubai również nie będą mieć powodów do narzekań. Ośrodek ten jest bowiem świetnie przystosowany do potrzeb najmłodszych i zagwarantuje im niesamowite aktywności. Na samym początku maluchy mogą wybrać dla siebie idealną szkółkę narciarską, gdzie będą rozwijać swoje umiejętności. Co więcej, są również dla nich – ale także dla nieco starszych – przygotowane lodowiska na różnych wysokościach. Dodatkowo maluchy mogą korzystać ze snow- fun parków i świetnie się bawić. Jak więc widać, dzieci na Lodowcu Stubai również nie będą się nudzić!

Narty w na Lodowcu Stubai – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Kluczem do tego, by spędzić idealny, zimowy wyjazd na Lodowcu Stubai, jest jego odpowiednie zaplanowanie. Pamiętajmy więc, by na samym początku zatroszczyć się o przeloty i o zorganizowanie całej podróży do lodowca. Co więcej, ważne jest to, że w samym ośrodku narciarskim nie znajdziemy hoteli, jednak w okolicznych miejscowościach już tak. Zwykle są one oddalone około 500 metrów do 4-5 kilometrów od samych terenów narciarskich. Warto zdecydować się na rezerwację z odpowiednim wyprzedzeniem. Gdyż w sezonie zimowym, hotele w okolicy Lodowca Stubai bardzo szybko się zapełniają. Co więcej, przygotujmy się również na to, czego możemy w tym ośrodku oczekiwać. Otóż:

 • nowoczesna infrastruktura wyciągowa – tworzy ona karuzelę narciarską pomiędzy pięcioma lodowcami w okolicy;
 • zróżnicowane i dopasowane pod względem poziomu trudności trasy narciarskie oraz zjazdowe;
 • bogata oferta barów i restauracji;
 • lodowiska na różnych poziomach wysokości;
 • wypożyczalnie sprzętów do narciarstwa i snowboardu;
 • różnorodne atrakcje sezonowo organizowane przez ten ośrodek narciarski.

Jak więc widać, ośrodek narciarski na Lodowcu Stubai stara się zadbać o to, by absolutnie żadne turysta nie poznał smaku nudy!

Ceny karnetów na Lodowiec Stubai

Nie da się ukryć, że Austria nigdy nie była – i prawdopodobnie nie będzie – krajem znanym z przystępnych cen. Warto więc się przygotować na to, że ceny karnetów nie będą należały do najniższych. Przede wszystkim, osoby dorosłe będą musiały zapłacić około 280 euro. Karnet jednak obejmuje dostęp do wszystkich tras i wyciągów znajdujących się na terenie ośrodka. Dzieci do lat 10 jednak mogą korzystać z atrakcji całkowicie za darmo. Z kolei osoby uprawnione do korzystania ze zniżek – studenci, uczniowie oraz seniorzy zapłacą za karnet odpowiednio 210 euro. Warto pamiętać o tym, by skipassy zarezerwować i zakupić drogą online, co pomoże nam uniknąć stania w gigantycznych kolejkach, które tworzą się przy kasach biletowych.

Stubai Glacier Panorama, Austria
Stubai Lodowiec Austria, licencja: shutterstock/By

Lato na Lodowcu Stubai – czy warto? szlaki turystyczne

Choć sezon zimowy na Lodowcu Stubai trwa od maja do października, to jednak w dalszym ciągu pojawia się tu słońce, a gruba pokrywa śnieżna, robi się coraz cieńsza. Wówczas do tego ośrodka zmierzają miłośnicy wysokogórskich spacerów i wspinaczki. Nie brakuje tu świetnie przygotowanych szlaków trekkingowych. Jednak warto pamiętać, że zdecydowana większość z nich jest trudna i nie jest ona przystosowana do „małych nóżek”. Do najpopularniejszych ścieżek turystycznych można zaliczyć:

 • Erlebnisweg Schlickeralm – to dość trudny szlak o długości 17 kilometrów;
 • Falbesoner Ochsenalm – to również trudniejszy szlak o długości 9 kilometrów;
 • Koppeneck – Eulenwiesen – ten szlak jest niezwykle wymagający, a jego długość wynosi aż 24 kilometry;
 • Stubaier Höhenweg – to również trudny szlak o długości jedynie 5 kilometrów, jednak wymaga on pokonania dość pokaźnych różnic wysokości.
natural creek landscape with view to the glacier in the stubai valley, tyrol
naturalny krajobraz potoku z widokiem na lodowiec w dolinie Stubai, tyrol, licencja: shutterstock/By driendl

TOP3 najlepsze restauracje w okolicy Lodowca Stubai

Nie da się ukryć, że każdy z nas z pewnością mocno zgłodnieje po całym dniu szaleństwa na stokach. Wówczas warto zajrzeć na lunch do następujących obiektów gastronomicznych:

 • Schaufelspitz – to tradycyjna restauracja z kuchnią austriacką;
 • Eisgart – to z kolei restauracja, która stanowi połączenie kuchni włoskiej i austriackiej;
 • Cafe Bar Zum Steinbock – to kawiarnia i restauracja w jednym.

TOP3 najlepsze hotele i obiekty noclegowe w okolicy Lodowca Stubai

Baza noclegowa w okolicy Lodowca Stubai również jest świetnie rozwinięta. Jeśli zależy nam na luksusowych noclegach, wówczas możemy zatrzymać się w:

 1. Alpenhotel Tirolerhof – to czterogwiazdkowy obiekt noclegowy z dostępem do luksusowego SPA;
 2. Hotel and Appartments Oberhofer – to również czterogwiazdkowy i luksusowy hotel 500 metrów od Lodowca Stubai;
 3. Hotel Alphof Stubaital – to również jeden z czterogwiazdkowych i luksusowych obiektów noclegowych.

Czytaj także:

Poprzedni

Hotele na narty na Lodowcu Stubai – Lista TOP obiektów

Narty biegowe we Włoszech – gdzie najlepiej się wybrać? TOP 10

Następny

Dodaj komentarz