Narty w Altaussee – malowniczym ośrodku narciarskim nad jeziorem

12 grudnia 2022 Tagi , , , ,

Sezon zimowych wyjazdów znajduje się obecnie w swoistym punkcie kulminacyjnym. Wiele osób zdecydowało się już na skorzystanie z możliwości zimowego urlopu i wypoczywa już w jednym z tysięcy ośrodków narciarskich w Europie. Niemniej jednak istnieje także i druga grupa podróżnych, która jest dopiero na etapie poszukiwania miejsca na swój wymarzony, zimowy wyjazd. Wybór jest z pewnością niezwykle trudny, gdyż w całej Europie nie brakuje nowoczesnych i klimatycznych terenów narciarskich. Jednocześnie największą uwagę na przestrzeni ostatnich sezonów zimowych zyskał sobie malowniczy ośrodek w Austrii – Altaussee. Jest on zlokalizowany tuż nad jeziorem i oferuje mnóstwo atrakcji – w tym także nowoczesnych nartostrad. Wobec tego, jak zaplanować wyjazd na narty do Altaussee i jakie atrakcje czekają na nas już na miejscu?

Altaussee – ośrodek narciarski u stóp Alp i nad brzegiem jeziora

Altaussee jest z pewnością jednym z mniejszych ośrodków narciarskich, które dopiero co zyskują sobie popularność wśród podróżnych. Jeszcze kilka lat temu, było to niewielkie miasteczko zamieszkiwane przez około tysiąc mieszkańców. W ciągu ostatnich lat Altaussee jednak przeszło przez szereg rewolucyjnych zmian. Wykorzystano bowiem potencjał, jaki niesie za sobą lokalizacja tego ośrodka. Z jednej strony otoczony jest on przez malownicze stoki alpejskie, zaś z drugiej strony towarzyszy mu przepiękne i krystalicznie czyste jezioro – Altausseer See. W miasteczku bardzo szybko zaczęły pojawiać się elementy infrastruktury narciarskiej – nowoczesne wyciągi i systemy naśnieżania tras, które rozpoczęły przyciąganie kolejnych miłośników zimowego szaleństwa.

Beautiful spring landscape with green fields,alpine pasture and high rocky mountains,Altaussee,Salzkammergut,Austria,Europe
Piękny wiosenny krajobraz z zielonymi polami, alpejskimi pastwiskami i wysokimi skalistymi górami, Altaussee, Salzkammergut, Austria, Europa, licencja: shutterstock/By Gaspar Janos

W miasteczku tym również bardzo szybko rozwinęła się pokaźna baza noclegowa, w której skład weszły wyjątkowo prestiżowe i luksusowe obiekty noclegowe. Uzupełnione zostały one przez prestiżowe restauracje, a także cały szereg innych udogodnień dla narciarzy. Wszystkie te zmiany sprawiły, że Altaussee zaczęło tętnić życiem – zarówno w sezonie letnim i zimowym. W ośrodku tym dosłownie każdy znajdzie „coś” dla siebie. Jest on chętnie wybierany na zimowy wypoczynek przez pary, rodziny z dziećmi, a także przez grupki znajomych, którzy chcą się po prostu świetnie bawić!

Jak dojechać do Altaussee?

Turyści, którzy już zdążyli odwiedzić Austrię w sezonie zimowym, z pewnością są świadomi tego, że dojazd do niewielkich ośrodków narciarskich nigdy nie jest bezpośredni. Nie są one bowiem obsługiwane przez porty lotnicze, a co za tym idzie, pojawia się konieczność znalezienia najbliższego lotniska i zaplanowania dalszej części podróży. W przypadku Altaussee najlepiej będzie zdecydować się na lotnisko w Salzburgu, gdyż oddalone jest ono od ośrodka narciarskiego o jedynie 79 kilometrów. Warto jednak pamiętać, że loty do Salzburga z naszego kraju nie odbywają się z dość dużą częstotliwością i nie są one możliwe z każdego lotniska. Co więcej, jeśli turystom zależy na jak najbardziej atrakcyjnej cenie, powinni zdecydować się na rezerwację przelotów z odpowiednim wyprzedzeniem.

Jak dojechać do Altaussee z Salzburga?

Jeśli podróżnym udało się już dotrzeć do Salzburga, wówczas połowa drogi jest już za nimi. Pozostał im już wspomniane 79 kilometrów do pokonania, co jednak nie powinno być wielkim wyzwaniem. Mogą oni zaplanować swoją podroż przy pomocy:

 • wypożyczonego samochodu – jest to alternatywnie najszybsza i najwygodniejsza opcja podróży. Samochód można bezpośrednio wypożyczyć na lotnisku w Salzburgu i drogą 158 kierować się na wschód do miejscowości Ischl. Tam z kolei musimy zjechać w drogę 145, którą dojedziemy już bezpośrednio do Altaussee. Cała trasa nie powinna zająć nam więcej niż 1 – 1,5 godziny.
 • komunikacji miejskiej – to nieco dłuższa i bardziej skomplikowana opcja dojazdu do Altaussee. W pierwszej kolejności – najlepiej przy pomocy taksówki – trzeba dostać się na dworzec główny w Salzburgu. Następnie wybieramy pociąg RJ, który odjeżdża w kierunku wiedeńskiego lotniska. Wysiadamy jednak na przystanku Attang – Puncheim i przesiadamy się w autobus REX do miejscowości Bad Aussee Banhof. Tam z kolei przesiadamy się w lokalny autobus numer 955, którym dojedziemy do Altaussee. Cała podróż może zająć nam od 2 do 3 godzin.
Landscape with Altaussee lake in Styria, Austria
Krajobraz z jeziorem Altaussee w Styrii, Austria, licencja: shutterstock/By Borisb17

Gdzie można zaparkować w Altaussee?

Jeśli zdecydowaliśmy się dojechać do Altaussee wypożyczonym samochodem, to możemy się zastanawiać, gdzie będziemy mogli go zaparkować. Otóż możliwości parkingowe są dość mocno ograniczone, gdyż w ośrodku istnieją jedynie miejsca parkingowe dla turystów zorganizowane przy stokach narciarskich. Są to oczywiście miejsca płatne. Jednym z lepszych rozwiązań dla podróżnych będzie znalezienie noclegu, który dostęp do parkingu gwarantuje już w cenie. Wówczas będzie można na tym sporo zaoszczędzić.

Co można i co warto zwiedzić w Altaussee?

Altaussee jest jednym z mniejszych – kameralnych – ośrodków narciarskich w Austrii. Wobec tego, jeśli zależy nam na zwiedzaniu, możemy się nieco rozczarować. Nie znajdziemy tam zabytków figurujących na liście UNESCO. W ośrodku tym jest tylko jedna, główna ulica, przy której skupia się cała baza gastronomiczna, kilka modnych butików oraz hoteli. Warto jednak zwrócić uwagę na tradycyjną, alpejską zabudowę, która pozwala wczuć się w klimat miasteczka. Jedną z większych atrakcji w okolicy jest – oprócz jeziora- Góra Skarbów. Pod tą nazwą kryje się nic innego jak tylko kopalnia białego złota, czyli kopalnia soli. Jest to największa tego typu kopalnia w regionie, która jest udostępniona dla zwiedzających. Czas spędzony w Altaussee warto jednak wykorzystać na zimowe szaleństwo i korzystanie z uroków tej pory roku.

Lovely view a woman swimming in the alpine Altausseer See (Lake Aussee) in Ausseer Land region, Styria, Austria, with the Loser peak in the background
Piękny widok kobiety pływającej w alpejskim Altausseer See (jezioro Aussee) w regionie Ausseer Land, Styria, Austria, ze szczytem Loser w tle, licencja: shutterstock/By schusterbauer.com

Jakie atrakcje czekają w Altaussee na podróżnych?

Ośrodek narciarski w Altaussee zostać stworzony w taki sposób, by spełnić oczekiwania dosłownie każdego. Łączy się tam aż pięć terenów narciarskich, które pozwalają nam korzystać z tras o łącznej długości 128 kilometrów. Dodatkowo możemy korzystać z karuzeli narciarskiej i nowoczesnych wyciągów, które pozwolą nam na podziwianie panoramy miasteczka i pobliskiego, alpejskiego jeziora. Do dyspozycji turystów jest także całkiem pokaźna baza SPA i Wellness, gdzie można się do woli relaksować. Dla podróżnych są często organizowane także spacery w rakietach śniegowych dookoła malowniczego jeziora. Z pewnością w Altaussee nikt nie będzie się nudzić!

Jakie atrakcje zostały przygotowane dla dzieci w Altaussee?

Zimowy wypad na narty do Altaussee z całą rodziną również nie będzie złym pomysłem! Okazuje się, że dla dzieci zostały tu przygotowane specjalne atrakcje. Maluchy mogą bowiem korzystać ze szkółek narciarskich i snowboardowych, a także mogą poświęcać czas na jazdę na łyżwach. Co więcej, przygotowane zostały dla nich także specjalne, łagodne trasy narciarskie, na których mogą się czuć bezpiecznie i swobodnie. W Altaussee można znaleźć również niewielki funpark, który pozwala na świetną zabawę, połączoną z doskonaleniem swoich umiejętności w różnorodnych sportach zimowych.

Narty w Altaussee – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Nie da się ukryć, że zaplanowanie wyjazdu zimowego do Altaussee nie będzie większym problemem. W pierwszej kolejności warto zadbać o kwestie związane z przelotami, dojazdami na miejsce, a także z zakwaterowaniem. Warto również pamiętać, że wszelaki sprzęt do sportów zimowych można wypożyczyć bezpośrednio na miejscu – oczywiście za dodatkową opłatą. Co więcej, warto przygotować się także na to, co czeka na nas w samym Altaussee. Otóż:

 • 128 kilometrów tras narciarskich, podzielonych pod względem poziomu trudności;
 • 47 nowoczesnych wyciągów – wyciągi orczykowe, krzesełkowe, a także wieloosobowe gondole;
 • najwyższa trasa zjazdowa rozpoczyna się na wysokości 1965 metrów nad poziomem morza;
 • domki narciarskie dostępne są za dodatkową opłatą.
Ski resort Loser – Altaussee.
ośrodek naciarski Loser – Altaussee., licencja: shutterstock/By MMartin Valigursky

Ceny karnetów w Altaussee

Na całych terenach narciarskich Altaussee obowiązuje jeden karnet – Schneebären Card. Daje on dostęp do wszystkich, pięciu terenów narciarskich w okolicy. Niemniej jednak warto przygotować się na nieco większy wydatek. Osoby dorosłe zapłacą za ten skipass około 280 euro. Z kolei osoby, które posiadają legitymację szkolną, studencką lub seniorską mogą skorzystać z ulgi. Wówczas cena karnetu będzie wynosiła odpowiednio 220 euro.

Lato w Altaussee – czy warto? Szlaki turystyczne

Jeśli kochamy piesze, górskie wycieczki i trekking, wówczas spędzenie sezonu letniego w Altaussee może być dla nas świetnym rozwiązaniem! Tereny te obfitują w wiele szlaków turystycznych w dolinach górskich i wokół malowniczego jeziora. Do najpopularniejszych ścieżek trekkingowych można zaliczyć:

 • Um den Altausseer – jest to szlak wokół jeziora, który wynosi około 7 kilometrów;
 • Loser und Augustsee Rundweg – to krótki i prosty szlak trekkingowy o długości około 5,8 kilometra;
 • MTB Altaussee- Somerbergsee – to dość trudny szlak trekkingowy o długości 17 kilometrów.

Najkrótsze i najłatwiejsze ścieżki turystyczne będą odpowiednie również dla małych nóżek!

High resolution stitched panorama with a church and the famous Loser summit in the background at Altaussee, Steiermark, Austria
panorama z kościołem i słynnym szczytem przegranych w tle w Altaussee, Steiermark, Austria, licencja: shutterstock/By MMartin Erdniss

TOP3 najlepsze restauracje i lokale gastronomiczne w Altaussee

Baza gastronomiczna w Altaussee jest świetnie przygotowana na potrzeby każdego turysty. Do najpopularniejszych restauracji można zaliczyć:

 • Berndl Restaurant – to tradycyjny lokal z austriackim piwem oraz lokalną kuchnią;
 • Mayrei Altaussee – nieco bardziej ekskluzywna restauracja z regionalnymi daniami;
 • Refugium am See – to również jedna z restauracji, która pozwoli nam bliżej poznać lokalną kuchnię.

TOP3 najlepsze hotele w Altaussee – gdzie warto nocować?

Baza noclegowa – z uwzględnieniem luksusowych hoteli – również jest świetnie przygotowana dla turystów. Do najlepszych obiektów noclegowych w Altaussee można zaliczyć:

 1. Gasthof Zum Hirschen – jest to czterogwiazdkowy hotel oddalony o 400 metrów od centrum Altaussee;
 2. Seevilla Altaussee – to również czterogwiazdkowy hotel z dostępem do basenu;
 3. Chalet Altaussee – kolejny, czterogwiazdkowy hotel blisko stoków narciarskich w Altaussee.

Czytaj także:

Poprzedni

Najlepsze ośrodki narciarskie we Włoszech dla początkujących

Rekomendowane hotele na narty w Altaussee – Lista TOP noclegów

Następny

Dodaj komentarz