Narty w Arabba – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

14 lutego 2023 Tagi , , , , ,

Arabba to niewielka miejscowość położona w ladyńskiej części Dolomitów. W przeciwieństwie do wielu miasteczek usytuowanych w północnej części kraju, Arabba nie posiada długiej historii. Według tutejszych badaczy pierwsze wzmianki o osadzie, która powstała na tych terenach, pojawiają się dopiero w XVII wieku. Wcześniej Arabba była dużym pastwiskiem. Prawdopodobnie wpłynęło na to duże zagrożenie lawinowe, które występowało na tym obszarze. Głównym ośrodkiem, który zamieszkiwany był przez lokalną ludność, była miejscowość Livinallongo del Col di Lana, gdzie ślady osadnictwa pochodzą sprzed ponad 10 000 lat.

Arabba dzisiaj otoczona jest licznymi przełęczami, a zalegający w górnych partiach śnieg każdego roku przyciąga do tego niepozornego miejsca tysiące turystów. Grzbiet Portavescovo to zewnętrzna część masywu Marmolada, która zapewnia jedne z najlepszych tras narciarskich  w ośrodkach Sella Ronda.

Sama Arabba jest niewielka i klimatyczna, z łatwym dostępem do wyciągów i tras, z wieloma ośrodkami noclegowymi. Przyjeżdżający tutaj powinni nastawić się na aktywne spędzanie wolnego czasu, gdyż wokół miejscowości znajduje się wiele tras rowerowych, szlaków trekkingowych i dostępnych zimą lodowisk. Ci, którzy liczą na bujne życie nocne, powinni wybrać inne miejsce, które jest o wiele bardziej skomercjalizowane niż Arabba.

Narty w Arabba – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Do każdego wyjazdu należy się odpowiednio przygotować. Tylko to pozwoli nam w pełni korzystać z uroków Włoch i skupić się na narciarstwie. Na etapie planowania wyjazdu warto skupić się na formalnościach, które obejmują wyrobienie paszportu i wykupienia ubezpieczenia. Następnie warto się profilaktycznie przebadać. Choroba rozwijająca się w naszym organizmie potrafi zepsuć nawet najlepsze wakacje. Jeżeli nie posiadamy własnego sprzętu narciarskiego, warto go wypożyczyć w Polsce, gdyż koszty wynajmu nart za granicą są znacznie wyższe.

Położona na wysokości 1600 metrów n.p.m. Arabba jest jednym z najwyżej położonych włoskich ośrodków narciarskich w Dolomitach. To pełne charakteru miasteczko znajduje się w sercu największego na świecie obwodu narciarskiego, wokół którego skupionych jest 460 kilometrów nartostrad. Doskonale odnajdą się tutaj osoby średnio zaawansowane i zaawansowane. Na miejscu znajdziemy ośnieżone stoki, które prowadzą pośród drzew i lodowca Marmolada. Arabba gwarantuje doskonały stosunek ceny do jakości. W każdy czwartek w mieście odbywają się zjazdy z pochodniami, co dodatkowo potęguje wrażenie i na długo zapada w pamięć.

Porta Vescovo

To kompleks wyciągów narciarskich znajdujących się po ,,zacienionej’’ stronie Arabby. To właśnie tutaj mieści się najbardziej rozbudowana sieć tras narciarskich o średnim i eksperckim poziomie zaawansowania. Najdalej wysunięta w lewo gondola nosząca nazwę Europa I prowadzi wprost do Marmolady. Ci, którzy chcieliby spróbować swoich sił na trasie czerwonej, mogą przejść do odcinka noszącego nazwę Ornella, który ciągnie się przez całą drogę powrotną do Arabby. Pozostałe wyciągi to dwie kolejki linowe jadące do Porta Vescovo. Znajdziemy tu trasy czerwone i czarne, które prowadzą przez zalesione tereny, gdzie śnieg jest w dobrym stanie z powodu niewielkiego nasłonecznienia.

W poszukiwaniu niepowtarzalnych wrażeń warto udać się na stok z Arabby do Canazei. Ci jadący w kierunku Canazei powinni skorzystać z kolejki linowej i podążać w kierunku Fodom. Ten długi wyciąg krzesełkowy prowadzi do Passo Pordoi. Narciarze jadący do Alta Badia muszą skorzystać z wyciągu krzesełkowego znajdującego się po drugiej stronie doliny. Stamtąd już niedaleko do wyciągu krzesełkowego Le Pale na Bec de Roces i skrzyżowania ze zjazdem do Passo Campolongo.

Dolomity, czyli właściwie gdzie?

Dolomity to pasmo górskie położone w północno-wschodniej części Włoch. Usytuowane pomiędzy dolinami Val Rendena, Piawa i Pustertal. O niezwykłości tego miejsca świadczy fakt, iż w 2009 roku pasmo to zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zbudowane z wapieni i dolomitów, posiada niesamowitą rzeźbę terenu, na którą składają się poszarpane turnie, baszty skalne, strome urwiska oraz unikatowe zjawiska krasowe.

Ladynowie, czyli kto?

Rdzenną ludność Dolomitów stanowią zanikający już dziś Ladynowie, którzy posiadają odrębną kulturę i własny język (ladyński), którym dziś posługuje się nie więcej niż 30 000 osób. Ich głównym centrum kulturalnym jest Corvana, będąca również znanym ośrodkiem narciarstwa alpejskiego.

Ceny karnetów w Arabba

Dolomitisuperski

To karnet na ponad 1200 kilometrów tras w Dolomitach Wschodnich, obejmujących najsłynniejszą karuzelę narciarską na świecie Sella Rondę. Znana karuzela wiodąca wokół masywu Sella to mniej więcej 480 kilometrów tras o zróżnicowanym stopniu trudności, prowadzących przez przepiękne przełęcze Pordoi, Sella, Gardenę i Campolongo. Dolomitisuperski obejmuje 12 ośrodków narciarskich i jest jak dotąd najobszerniejszym skipassem na kontynencie.

Tygodniowy skipass dla dorosłych na początek sezonu kosztuje 260 euro. W sezonie wysokim koszt wzrasta do 320 euro, natomiast pod koniec sezonu narciarskiego jego cena spada do 290 euro. Odpowiednio ceny dla dzieci wynoszą: 180 euro, 230 euro i 205 euro.

Skipass Arabba

Obejmuje ośrodek narciarski usytuowany pomiędzy Pordoi Pass i Campolongo. Oferuje 62 kilometry doskonale przygotowanych tras oraz 30 nowoczesnych wyciągów narciarskich. Skipass Arabba daje dostęp do wszystkich tras Sella Rondy, która łączy cztery przełęcze: Campolongo, Sella, Gardena i Pordoi. Karnet Skipass Arabba obejmuje dodatkowo trasy znajdujące się na lodowcu Marmolada. W sezonie ceny karnetów za tygodniowy pobyt na stoku kształtują się następująco: dorośli 360 euro, natomiast dzieci 250 euro. Pod koniec sezonu dorośli za tydzień spędzony na stoku muszą zapłacić 320 euro, natomiast dzieci 220 euro.

Jak dojechać do Arabba?

Do Arabby z łatwością dostaniemy się samochodem. Posiadając własny sprzęt lub wypożyczając go w Polsce, podróż samochodem zdaje się być najbardziej ekonomiczna i komfortowa, gdyż własny pojazd daje nam maksimum niezależności. Decydując się na to rozwiązanie, warto wiedzieć, iż zimą w Dolomitach posiadanie łańcuchów na kołach jest obowiązkowe. Najtańsze paliwo zatankujemy korzystając ze stacji benzynowych położonych w miejscowościach usytuowanych przy autostradzie. Do tego we Włoszech stosowany jest odcinkowy pomiar prędkości, warto więc uważać na prędkość, z którą się poruszamy. Jeśli chodzi o pociągi, to najbliższe stacje znajdują się w Bolzano, miejscowości Ora i Trento. Każde z nich oddalone jest od Arabby o około 50 kilometrów. Gorzej jest z portami lotniczymi. Najbliższe, oddalone o 140 kilometrów, położone jest w Innsbrucku. To działające chociażby w Wenecji to już 150 kilometrów, które następnie należy pokonać pociągiem lub wynajętym wcześniej samochodem.


Lato w Arabba – czy warto? Szlaki turystyczne

Latem Arabba jest równie ciekawa, co zimą. Można tu doskonalić umiejętność zjazdów na rowerach górskich, a także wędrować po jednych z najpiękniejszych w Europie szlaków pieszych. Ci, którzy nie posiadają kondycji wystarczającej na wielogodzinne wędrówki, mogą dostać się na szczyt lodowca kolejką. Decydując się na górską wędrówkę po okolicy, warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu i zaopatrzeniu się w naładowany telefon komórkowy, dodatkową kurtkę, rękawiczki i ciepłą herbatę. Warunki pogodowe w górach mogą się szybko zmienić i zagrozić naszemu życiu i zdrowiu. W miejscowości znajduje się punkt informacji turystycznej, w którym dowiemy się, jakie jeszcze aktywności można uprawiać w regionie, a także znajdziemy miejscowe biura podróży, które w swojej ofercie posiadają jednodniowe wycieczki, dzięki którym w szybki sposób poznamy region i zobaczymy miejsca, do których nie dotarlibyśmy samodzielnie.

Gdzie zjeść w mieście?

Wybór restauracji w Arabba jest dosć ograniczony. Wyżywienie skupia się wokół hotelowych restauracji, np.: Portavescovo, Sporthotel i Grifone. Na szczycie wyciągów Vescovo znajduje się doskonała restauracja Luigi Gorze. Oprócz tego w Arabbie znajdziemy lokale, które serwują jedynie regionalne specjały. Większość z nich posiada zapierające dech w piersiach widoki na okolicę.

Godnym polecenia miejscem jest Rifugio Fodom. Jest to jedna z piękniejszych restauracji w okolicy. Przestronna i klimatyczna, stylem nawiązuje do typowych górskich domków, jakie znajdziemy w Alpach. Rifugio Fodom specjalizuje się w kuchni włoskiej. Do jej najlepszych dań należy oczywiście pizza i doskonale doprawione zupy. W menu znajdziemy dania mięsne, a także przygotowane z myślą o wegetarianach, weganach i osobach, które unikają glutenu. W lokalu panuje doskonała, przyjazna atmosfera. Obsługa jest tutaj nie tylko pomocna, ale przede wszystkim przyjacielska.

Drugim miejcem, które powinniśmy odwiedzić w czasie naszego pobytu w Arabba, jest Miky’s Grill. Doskonale odnajdą się tutaj miłośnicy dań mięsnych. Steki przysmażane na dużym grillu skradły już serca tysięcy osób. Lokal urządzony z największą troską o szczegóły, posiada swoich stałych bywalców. Nic w tym dziwnego, gdyż każdy, kto się tutaj pojawi, traktowany jest przez właścicieli jak członek rodziny. Na deser w Miky’s Grill polecają się świeże ciasta, na czele ze słynnym tiramisu, którego głęboki, kawowy smak pozwoli nam zapomnieć o zmęczeniu po całym dniu spędzonym na nartach lub snowboardzie.

Arabba – najlepsze hotele w mieście

Na dobrym hotelu nie warto oszczędzać, dlatego już na etapie planowania podróży warto przeznaczyć na niego dodatkowe środki. Wyjeżdżając na tydzień lub dwa, niezwykle ważne jest znalezienie miejsca, w którym będziemy mogli odpocząć i nabrać sił przed kolejnym dniem spędzonym na stoku. Dobrze, aby wybrany przez nas hotel posiadał własną restaurację i gwarantował nam pełne wyżywienie. Miłośnicy sportów zimowych z pewnością docenią przechowalnię sprzętu narciarskiego, która znajduje się w budynku, oszczędzając nam w ten sposób czas i pieniądze. Przyjeżdżając do Arabby możemy z łatwością zarezerwować nocleg w jednym ze wspaniałych czterogwiazdkowych hoteli, które posiadają szereg udogodnień dla miłośników sportów zimowych.

Sporthotel Arabba

To czterogwiazdkowy obiekt, który świadczy najwyższej klasy usługi z zakresu zakwaterowania i przechowywania sprzętu narciarskiego. Hotel posiada bezpośredni dostęp do stoków narciarskich, dzięki czemu nie musimy marnować cennego czasu na dojazdy. Wewnątrz na gości czekają przestronne pokoje, które łączą alpejski styl z klasyczną elegancją. W każdym pokoju znajduje się łazienka z miękkimi szlafrokami i kapciami. Niektóre z nich posiadają balkony i wanny z hydromasażem.

Każdego ranka w hotelowej restauracji serwowane są śniadania kontynentalne, w skład których wchodzą dania kuchni lokalnej i międzynarodowej. Miłośnicy włoskich win z pewnością docenią możliwość delektowania się najlepszymi trunkami w hotelowej piwnicy, która swoim wyglądem przypomina luksusowy sklep z alkoholami. Zimą, gdy dni stają się krótkie, w Sporthotel Arabbia odbywają się wieczory z muzyką na żywo. Jak na czterogwiazdkowy obiekt przystało, w Sporthotel Arabba znajduje się nowoczesne SPA z sauną fińską i przechowalnia sprzętu narciarskiego z ocieplaczami na buty.

Hotel Grifone

Hotel należy do tej samej kategorii co Sporthotel Arabba. Położony przy Passo Campolongo, oferuje w pełni wyposażone centrum odnowy biologicznej oraz bezpłatny, bezprzewodowy i szybki dostęp do Internetu. Obiekt oferuje funkcjonalne pokoje wyposażone w łazienkę, część wypoczynkową z sofą oraz telewizją satelitarną. W każdym z pokoi znajduje się miejsce do pracy i minibar. Niektóre z pokoi posiadają balkon z niepowtarzalnym widokiem na okolicę. Każdy, kto przyjechał do Arabby z myślą o narciarstwie, może rozpocząć dzień od obfitego śniadania kontynentalnego w formie bufetu.

Hotel Evaldo

To wspaniały obiekt z dużym, krytym basenem mieszczącym się na parterze. Otoczony Dolomitami gwarantuje bezpłatny parking oraz centrum SPA i odnowy biologicznej. Pokoje są w nim eleganckie i wyposażone w duży telewizor LCD z dostępem do kanałów satelitarnych. Restauracja w hotelu w swoim menu posiada dania kuchni lokalnej i typowo włoskie specjały. Każdego ranka są w niej serwowane śniadania w formie bufetu, które zostały stworzone również z myślą o wegetarianach i veganach, a także osobach, które w swojej diecie zrezygnowały z jedzenia glutenu. Chętnie odwiedzane przez gości centrum odnowy biologicznej posiada saunę, łaźnię turecką, wannę z hydromasażem i siłownię. Na miejscu można skorzystać zarówno z masaży, jak i zabiegów kosmetycznych.

Obiekt otoczony jest dużym ogrodem, który latem pozwala zrelaksować się i wypocząć. W jego centralnym punkcie znajduje się szachownica, z której skorzystać może każdy, kto potrafi w nie grać. Stoki narciarskie Sella Ronda oddalone są od hotelu o zaledwie 300 metrów, które zimą można pokonać bezpłatnym autobusem dla narciarzy.

Dolomity to jeden z najbardziej atrakcyjnych rejonów włoskich Alp, który każdego roku odwiedzany jest przez setki tysiecy turystów z całego świata. Łagodny klimat sprawia, iż zimą jest tutaj cieplej niż w Polsce. W połączeniu z nowoczesnymi ośrodkami narciarskimi sprawia to, iż z każdym kolejnym rokiem w okresie zimowym Włochy odwiedza coraz więcej naszych rodaków. Bez względu na porę roku, w Dolomitach nie można się nudzić. Latem warto uprawiać jogging i trekking,  natomiast zimą ćwiczyć jazdę na nartach i poruszanie się na skiturach. Na miejscu działa kilka wypożyczalni, które zdejmą z nas obowiązek podróżowania z własnym sprzętem, co mogłoby być szczególnie kłopotliwe w przypadku rowerów.

Poprzedni

Poznaj 10 powodów, dla których musisz udać się do Austrii na narty!

TOP 10 ośrodków narciarskich czynnych jesienią – które z nich warto odwiedzić?

Następny

Dodaj komentarz