Narty w Bad Gastein – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

12 maja 2023 Tagi , , , , , , , , , ,

Bad Gastein jest znanym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym na terenie Parku Narodowego Wysokich Taurów – Hohe Tauern. To austriackie uzdrowisko jest rajem dla narciarzy i miłośników malowniczych widoków. Oprócz narciarstwa Bad Gastein słynie z bogatej historii, dziedzictwa kulturowego oraz term. Warte uwagi są tu naturalnie występujące źródła termalne, które od wieków przyciągają turystów. Uzdrowisko zbudowane jest na stromym, porośniętym lasem zboczu, pomiędzy szczytami Grossglockner i Ankogel. Jest to jedno z najpiękniejszych miast w austriackich Alpach. Co warto zobaczyć w Bad Gastein? Jakie atrakcje czekają zimą i latem w tej miejscowości? Na te i inne pytania odpowiedź znajduje się w poniższym artykule.

Bad Gastein – podstawowe informacje

Ośrodek Bad Gastein znajduje się w dolinie o tej samej nazwie, niedaleko podnóża szczytu Ankogel 3 252 m n.p.m. „Bad” w nazwie miejscowości oznacza „uzdrowisko”. Miejscowość posiada bogatą historię związaną ze źródłami termalnymi. Najbliższym dużym miastem jest Salzburg, oddalony o zaledwie 1,5 godziny od tej miejscowości.

Historia powstania uzdrowiska Bad Gastein

Na podstawie miejscowych legend, powstała interesująca historia tego miejsca. Tutejsi górnicy pracujący w kopalni srebra opowiadali o dobroczynnym działaniu pobliskiego źródła. Rozpowszechniali oni informację, że źródło ma leczniczy wpływ na choroby stawów.

Lecznicze źródła występujące w mieście były badane już w XVI wieku, kiedy to „ojciec medycyny nowożytnej” Theophrastus Parcelsus odkrywał tajemnice wody źródlanej. Kilka wieków później Maria Curie-Skłodowska i Heinrich Mache badali dobroczynne działanie radonu zawartego w wodzie leczniczej. W rezultacie w mieście rozpoczęto terapię radonową.

Bad Gastein – atrakcje

Felsentherme Gastein Spa

Termy skalne oferują relaks i regenerację wraz z malowniczą panoramą na okoliczne góry i miasto. Bezpośrednio z jej basenów termalnych można także zobaczyć stoki narciarskie.

Stubnerkogel Hangebrucke – wiszący most

W okresie letnim, przejście przez most wiszący powinno znaleźć się na liście największych atrakcji w Bad Gastein. Znajduje się on po wschodniej części miasta i nosi oficjalną nazwę Stubnerkogel Hangebrucke. Most ten jest najwyższym w Europie i jest zawieszony na wysokości 2 300 metrów nad ziemią. Ma on długość 140 metrów, podczas silniejszego wiatru część mostu delikatnie się kołysze. Jeśli masz lęk wysokości, nie polecamy Ci spaceru po moście.
W pobliżu znajdują się także dwa tarasy widokowe, z których można podziwiać panoramę miasta i gór.

Das Gasteiner Museum

Muzeum Das Gasteiner Museum zostało otwarte 28 czerwca 1936 roku. Na otwarciu byli m.in.: ówczesny prezydent federalny, gubernator i burmistrz. W muzeum można zobaczyć kolekcję obrazów malarza arcyksięcia Johanna, dział uzdrowiskowy, typowe dla regionu minerały, historię górnictwa oraz stoisko z pamiątkami.

Kościół św. Mikołaja

Warto odwiedzić również kościół św. Mikołaja, ozdobiony gotyckimi freskami. Budynek subtelnie wpisuje się w panoramę miasta.

Atrakcje w pobliżu Bad Gastein

Montanmuseum Altböckstein- Muzeum Górnictwa w Böckstein

Prosty budynek, w którym dziś znajduje się Muzeum Górnictwa w Böckstein, został wzniesiony w 1743 roku. Pierwotnie służył on do przechowywania soli. Po zaprzestaniu wydobycia popadł w ruinę. W 1981 roku podjęto decyzję od renowacji i powstaniu muzeum. Godziny otwarcia: Od początku maja do końca września 15.00 – 18.00, w poniedziałki muzeum jest nieczynne. Koszt biletu wstępu do muzeum  € 4,00/osoba dorosła.

Burg Klammstein

Burg Klammstein to najstarszy budynek w dolinie Gastein. Świadczą o tym liczne znaleziska. Już w 1272 roku wybudowano pierwszą fortyfikację, która miała chronić mieszkających tu ludzi. Zbudowany w XIII wieku zamek był często źródłem sporów między rodziną rządzącą w tym regionie i arcybiskupami salzburskimi. W późniejszym okresie, aż do XVI wieku, zamek był siedzibą organów ścigania. Później, gdy zamek nie był już używany, popadł w ruinę. Tak było do lat 70. XX wieku, kiedy to rozpoczęto częściową renowację. Dziś w głównej wieży zamku Klammstein mieści się muzeum, które pokazuje bogatą i długą historię zamku.

Narty w Bad Gastein – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

W okresie od końca listopada do końca lutego trwa tu szczyt sezonu narciarskiego. Czasami sezon może się wydłużyć, jeśli warunki pogodowe sprzyjają. Po obu stronach miasta znajdują się tereny narciarskie. Jeden znajduje się na stokach góry Stubnerkogel 2.251 m n.p.m., a drugi na stokach Graukobel 2.492 m n.p.m. Pozostałe dwie miejscowości w dolinie Gastein: Hofgastein i Dorfgastein również posiadają ośrodki narciarskie. Obszar ten wchodzi w skład Ski Amadé.
Zaawansowani narciarze mogą korzystać z licznych czarnych i czerwonych stoków. Oczywiście przed wyruszeniem na stok należy sprawdzić codzienny raport śniegowy i pogodowy w Bad Gastein, aby zaplanować dzień i zachować bezpieczeństwo na stokach.

Ponad 201 km tras zjazdowych w Bad Gastein, czyni to miejsce bardzo popularnym wśród narciarzy. Znajduje się tu onad 40 lokalnych wyciągów przypisanych do każdej z tras. Chociaż nie ma tu obszarów przeznaczonych wyłącznie do snowboardu,to snowboardziści są tu także mile widziani.

Apres ski

Po zakończeniu dnia spędzonego na nartach w Bad Gastein warto odwiedzić spa. Turyści i narciarze mogą skorzystać z wielu naturalnych term znajdujących się w uzdrowisku.

Ski Amadé

Kurort narciarski Bad Gastein należy do Ski Amadé w Austrii, które łączy 28 ośrodków narciarskich. Dzięki temu, razem tworzą one drugi co do wielkości teren narciarski w Europie.

Możesz skorzystać łącznie z ponad 760 kilometrów tras narciarskich i 270 wyciągów. Są one dostępne w 5 regionach narciarskich. Każdy narciarz znajdzie tu coś dla siebie, począwszy od szybkich zjazdów po rekreacyjne stoki dla rodzin i początkujących.

Ceny karnetów w Bad Gastein

Ski Amadé START & FINALE (23.12.2022 – 18.03.2023)

Ceny biletów jednodniowych i wielodniowych na sezon zimowy 2022/2023

1- dniowy – dzieci € 34,50, dorośli € 68,50,
2 – dniowy – dzieci € 63,00, dorośli € 125,50,
4 – dniowy – dzieci € 123,00, dorośli € 68,50,
6 – dniowy – dzieci € 155,50, dorośli € 310,50,
10 – dniowy – dzieci € 220,00, dorośli € 440,50,
14 – dniowy – dzieci € 268,50, dorośli € 537,00.

Skipass na cały sezon: dzieci € 295,00, dorośli € 754,00.

Gdzie smacznie zjeść w Bad Gastein?

Valeriehaus

W restauracji tej warto spróbować wiener sznycla, rozgrzewającej zupy lub innych dan mięsnych. Wiele osób odwiedza Valeriehaus, aby spróbować doskonałego strudla.

Gasthaus Radhausberg

Jeśli jesteś miłośnikiem kuchni austriackiej, koniecznie przyjdź do tej restauracji. Miejsce to otwarte jest przez cały rok. Ceny dań są bardzo przystępne za duże porcje.

Rossalm

W restauracji Rossalm serowowane są typowe dania kuchni austriackiej i śródziemnomorskiej. Miejsce to znane jest z doskonałego wina, piwa oraz espresso.

Jak dojechać do Bad Gastein?

Górzysty teren, na którym znajduje się miejscowość sprawia, że jest on nieco bardziej wymagający skupienia i uwagi na drodze niż w innych kurortach alpejskich. Do tego kurortu można dotrzeć na kilka sposobów. 

Samochodem

Ta austriacka dolina znajduje się w powicie St. Johann im Pongau, w kraju związkowym Salzburg. Aby dojechać tu samochodem należy kierować się autostradą A10 Tauernautobahn i zjechać na Bischofshofen/Knoten Pongau.

  • odległość od Salzburga: 1,5 godziny / 105 km,
  • od Innsbrucka: 2,5 godziny / 190 km,
  • od Wiednia: 4,5 godziny / 400 km.

Samolotem

Najbliższym lotniskiem jest Salzburg, który znajduje się około 1,5 h jazdy. Na lotnisku bez problemu można wynająć samochód, skorzystać z opcji shuttle bus lub pociągu. Inne lotniska, które znajdują się w odległości dwóch i pół godziny jazdy od Bad Gastein to Monachium i Ljubliana.

Pociągiem

Do Bad Gastein kursują pociągi z Salzburga, Monachium i Innsbrucka. Podróżni mogą zarezerwować prywatny transport z lokalnego dworca kolejowego lub zdecydować się na kilkuminutowy spacer do centrum.

Parkingi w Bad Gastein

Narciarze mogą parkować bezpłatnie przy stacjach kolejek linowych. Bezpłatne kryte parkingi znajdują się również w ośrodku narciarskim Angertal oraz przy stacji bazowej kolejki Schlossalmbahn w Bad Hofgastein. Najpopularniejszym parkingiem w uzdrowisku jest Parkhaus am Wasserfall – Bad Gastein (Kaiser Franz Josef-Straße 3).

Bad Gastein atrakcje dla dzieci

Jagdbogenparcours – łucznictwo

Jagdbogenparcours to miejsce, gdzie dzieci i ich opiekunowie mogą nauczyć się łucznictwa. Do tego miejsca można dojść pieszo z centrum miasta w około 10 minut. Ścieżka do Jagdbogenparcours prowadzi przyjemnym leśnym szlakiem. Przed rozpoczęciem strzelania, zespół zapoznaje uczestników z prawidłową obsługą łuku i strzał. Dzieci mogą tu trenować koncentrację i celność. Odpowiedni sprzęt taki jak: strzały, łuk, ochraniacze na ręce, ochraniacze na palce oraz kołczan na strzały otrzymasz bezpośrednio na miejscu. Czas trwania jednej sesji: ok. 1,5 godziny. Łucznictwo to zabawa dla młodszych i starszych!

Bilety uczestnictwa: dorośli: € 19,- (z kartą Gastein*: € 16,50), dzieci do 12 lat: € 15 (z kartą Gastein*: € 12,50).

Goldwaschen – płukanie złota w Böckstein

Płukanie złota w Böckstein to atrakcja zarówno dla starszych, jak i młodszych podróżników. Już w VIII wieku istnieją dowody na to, że w okolicy wydobywano złoto. Płukania złota zaprzestano w średniowieczu, jednak odnowiono je w XX wieku.

Lato w Bad Gastein – czy warto? Szlaki turystyczne

Piesze wędrówki

Patrząc na mapę Bad Gastein w sezonie letnim, można znaleźć wiele różnorodnych szlaków turystycznych dla kilku poziomów umiejętności. Większość z nich można rozpocząć z w pobliżu hotelu Selina.

Salzburger Almenweg Etappes

Od ponad 15 lat, 350-kilometrowy Salzburger Almenweg jest jednym z najpopularniejszych długodystansowych szlaków turystycznych w Austrii. Szlak ten podzielony jest na 25 etapów, które prowadzą bezpośrednio przez region Salzburg Pongau. Są one także zróżnicowane pod względem stopnia trudności. Wiele z nich nadaje się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla początkujących. Inne jednak zarezerwowane są wyłącznie dla doświadczonych zdobywców szczytów.

Graukogel do jeziora Reedsee

Przejście tego 13,5-km szlaku zajmuje średnio 5 godz. 48 min. Jest to bardzo popularny szlak, więc podczas trekkingu prawdopodobnie spotkasz sporo ludzi. Jezioro Reedsee jest jeziorem górskim i jest uznawane za jedno z najbardziej bajkowych jezior w całym regionie Salzburga. Reedsee usytuowany jest w Parku Narodowym Wysokich Taurów. Punkt wyjściowy znajduje się w dolinie Kötschachtal i prowadzi obok góry Himmelwand w stronę doliny w kierunku Prossau.

Paralotniarstwo

Jeśli nie latałeś nigdy paralotnią to w Bad Gastein masz taką okazję. Przygoda z paralotniarstwem nad doliną Gastein może odbyć się z instruktorem lub indywidualnie, po uprzednim przeszkoleniu. Osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje mogą również dobrać się w pary z przyjaciółmi lub członkami rodziny.
Z góry można podziwiać kurort, kolejkę górską, most wiszący i oczywiście wędrowców na każdym z alpejskich szlaków. Paralotniarstwo w tym rejonie pozwala wznieść się na wysokość około 2200 m n.p.m., co wystarcza, aby podziwiać panoramiczne widoki. Standardowy lot z instruktorem kosztuje około € 200.

Kolarstwo górskie

Kolarstwo górskie to nie tylko sport dla poszukiwaczy wrażeń, ale także siła i wytrzymałość, ponieważ tereny w dolinie są trudnym górskim terenem. Najbardziej znanym szlakiem rowerowym w pobliżu jest Bertahof Trail, który ma długość prawie 1 kilometra po wyjątkowo trudnym, skalistym terenie.

Koszt wypożyczenia roweru górskiego na jeden dzień w Bad Gastein wynosi średnio € 50. Raczej nie będziesz potrzebował przewodnika, ponieważ szlaki są dobrze oznakowane. Sezon rowerowy rozpoczyna się wiosną i trwa przez całe lato, aż do września lub października.

TOP 3 najbardziej luksusowe hotele w Bad Gastein

Gesundheitszentrum Bärenhof

Gesundheitszentrum Bärenhof to luksusowy hotel, oferujący przestronne pokoje z łazienką z wanną bądź prysznicem. Wyposażenie pokoi obejmuje dodatkowo radio, telewizor oraz balkon lub taras. Na terenie Gesundheitszentrum Bärenhof znajduje się Spa Bärig o powierzchni 410 m². Goście mogą skorzystać też z łaźni parowej, dwóch saun, sali fitness, kabiny na podczerwień oraz salonu kosmetycznego. W hotelowym centrum odnowy biologicznej wykonywane są także profesjonalne zabiegi lecznicze.

MONDI Hotel Bellevue Gastein

MONDI Hotel Bellevue Gastein znajduje się w pobliżu stacji kolejek linowych. Hotel oferuje różne opcje zakwaterowania z aneksem kuchennym i balkonem. Cały kompleks wypoczynkowy składa się z 5 budynków, w którym znajduje się także spa z sauną, kryty basen, łaźnia parowa, wanna z hydromasażem o powierzchni 25 m², a także basen dla dzieci ze zjeżdżalnią. Ze słonecznego tarasu roztacza się też panoramiczna panorama Wysokich Taurów. W restauracji Jägerhäusl, która usytuowana jest w hotelu, serwowane są dania kuchni austriackiej.

Villa Orania

Hotel znajduje się około 10 minut spacerem od wyciągu narciarskiego Stubnerkogel. W willi do dyspozycji Gości są komfortowo urządzone apartamenty z TV, bezpłatny dostęp do sauny, przechowalnia sprzętu narciarskiego oraz dostęp do bezprzewodowego Internetu. Wszystkie apartamenty posiadają salon, dobrze wyposażony aneks kuchenny oraz prywatną łazienkę z wanną bądź prysznicem. Co ważne, apartamenty są także codziennie sprzątane oraz wymieniane są ręczniki i pościel.

W pobliżu Villi Orania znajdują się wyciągi narciarskie:

  • Stubnerkogelbahn 1 – 250 m,
  • Bucheben – 350 m,
  • Babylift – 400 m,
  • Graukogel I – 650 m,
  • Graukogel II – 1.3 km.

Więcej opcji noclegów możesz znaleźć w naszym artykule o najlepszych hotelach w Bad Gastein. Miłej wyprawy!

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Narty w Niederndorf – jak zaplanować wyjazd?

Narty w Finkenberg – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Następny

Dodaj komentarz