Narty w Bad Goisern – kompleksowy opis miejscowości turystycznej

6 grudnia 2022 Tagi , , , ,

Austria słynie z wielu atrakcji turystycznych związanych przede wszystkim z Alpami. Mnogość ośrodków może jednak utrudnić wybór odpowiedniego miejsca. Z tego powodu warto przed wyjazdem na urlop zrobić rozeznanie w sprawie i zdecydować się na najbardziej pasujące dla nas miejsce. Poniższy artykuł spróbuje pomóc rozwiązać ten problem i omówić w kompleksowy sposób Bad Goisern am Hallstättersee, ośrodek położony w Górnej Austrii. W tekście zostaną omówione wszelkie sprawy związane z wyjazdem na narty do Bad Goisern, poruszające między innymi kwestie karnetów, stoków czy wyciągów narciarskich. Nie zabraknie także informacji dotyczących noclegu w miejscowości czy letnich atrakcji.

Jak dojechać do Bad Goisern?

Podróż samochodem do Bad Goisern

Decydując się na podróż samochodem ze stolicy Polski dostaniemy się do Bad Goisern w około dziesięć godzin, jadąc non stop. Trasa będzie wiodła przez Górny Śląsk, wschodnie Czechy oraz północną Austrię. Jeśli lubimy zatrzymywać się w podróży w ciekawych miejscach, wybierając jazdę samochodem, będziemy mogli zwiedzić wiele interesujących miast znajdujących się na trasie. W Czechach możemy odwiedzić Ostrawę lub Brno, a w Austrii Wiedeń. Co się tyczy długości trasy, wynosi ona prawie tysiąc kilometrów.

Pociąg

Możemy także przeżyć podróż do Bad Goisern am Hallstättersee, jadąc jedynie pociągiem. Z dworca Warszawa Wschodnia udajemy się w takim przypadku pociągiem Eurocity, kierując się na dworzec główny w Wiedniu (Wien Hauptbahnhof). Ze stolicy Austrii jedziemy do miejscowości Attnang-Puchheim, położonej między Linzem a Salzburgiem. Tutaj przesiadamy się w pociąg linii regionalnych i jedziemy bezpośrednio do Bad Goisern.

Opcja lotu samolotem

Podróż samolotem w tym przypadku może stanowić nie lada wyzwanie pod względem logistycznym. Aby wylądować najbliżej ośrodka Bad Goisern am Hallstättersee, będziemy musieli udać się do Salzburga. Niestety, z Warszawy nie kursują samoloty do tego miasta, dlatego w większości przypadków będziemy zmuszeni lecieć z przesiadką we Frankfurcie nad Menem. Inną opcją jest lot do Wiednia ze stolicy naszego kraju i wyjazd stamtąd pociągiem do ośrodka.

Miejsca parkingowe w Bad Goisern

Wybrane, często polecane publiczne parkingi w Bad Goisern:

  • Parkplatz Bad Goisern Mitte
  • Parkplatz Predigstuhl
  • Leadership Klettersteig parking

Narty w Bad Goisern – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Ceny karnetów w Bad Goisern

Zanim zostaną przedstawione informacje dotyczące karnetów, a także wyciągów i stoków narciarskich warto wspomnieć, iż dane odnoszą się do całego regionu narciarskiego Dachstein West, do którego należy kurort Bad Goisern am Hallstättersee.

Sezon wysoki (od 24.12.2022 do 08.01.2023 i od 28.01.2023 do 19.03.2023)

Dzieci do piętnastego roku życia

Cena karnetu jednodniowego dla dzieci wynosi 28.10 euro. Za sześciodniowy karnet będziemy musieli zapłacić w tym przypadku 148.70 euro. Cena obejmująca cały sezon nie różni się zbytnio od kosztu karnetu na sześć dni i wynosi 149.00 euro.

Nastolatkowie

Karnety dla nastolatków są droższe. Za karnet na jeden dzień będzie trzeba zapłacić 38.90 euro. Karnet sześciodniowy z kolei kosztuje 205.90 euro, a sezonowy dwieście pięćdziesiąt osiem euro.

Dorośli

Osoba dorosła za karnet jednodniowy musi zapłacić w ośrodku 54.00 euro, a za sześciodniowy już dwieście osiemdziesiąt sześć euro. Skipass na cały sezon kosztuje zaś czterysta sześćdziesiąt dziewięć euro.

Seniorzy

Seniorzy za karnet ważny przez jeden dzień zapłacą 51.30 euro. 271.70 euro kosztuje z kolei skipass sześciodniowy.

Ski stuck in the deep snow
narty w śniegu, licencja: shutterstock/By Andy Buchwald

Sezon niski (od 03.12.2022 do 23.12.2022, od 09.01.2023 do 27.01.2023 i od 20.03.2023 do 10.04.2023)

W niskim sezonie ceny za karnet jednodniowy pozostają bez zmian.

Dzieci do piętnastego roku życia

Sześciodniowy karnet dla dzieci wynosi 139.80 euro.

Nastolatkowie

Cena karnetu na sześć dni dla nastolatka wynosi 193.60 euro.

Dorośli

Dorośli za skipass na sześć dni zapłacą 268.80 euro.

Seniorzy

Cena sześciodniowego skipassu dla seniorów wynosi z kolei 255.40 euro.

Wyciągi narciarskie w Bad Goisern

W omawianym ośrodku znajdziemy sześć wyciągów orczykowych, osiem wyciągów krzesełkowych, trzy kolejki liniowe oraz osiem magicznych dywanów.

Stoki narciarskie w Bad Goisern

W ośrodku istnieje czterdzieści pięć kilometrów tras narciarskich. Poziom łatwy obejmuje trzynaście kilometrów trasy, średni trzydzieści kilometrów, a trudny dwa.

Inne atrakcje zimowe obecne w Bad Goisern

Do innych atrakcji zimowych obecnych w ośrodku możemy zaliczyć zimowe szlaki turystyczne, łyżwiarstwo, curling oraz kulig.

Scenic picture-postcard landscape with lake Traun, forest and mountains at evening in Austrian Alps. Beautiful view in winter. Austria, Bad Goisern
Malowniczy krajobraz pocztówkowy z jeziorem Traun, lasem i górami wieczorem w austriackich Alpach. Piękny widok zimą. Austria, Bad Goisern, licencja: shutterstock/By Trambitski

Gdzie zjeść w Bad Goisern?

Gasthof „Zur Post”

Udając się do restauracji Gasthof „Zur Post” w Bad Goisern, szczególnie warto zamówić którąś z zup oferowanych przez lokal, bądź tradycyjne, regionalne danie główne. Co się tyczy zup, restauracja proponuje między innymi: czosnkową (zupa krem) i cebulową. Ich cena wynosi sześć euro i czterdzieści eurocentów. Przejdźmy do lokalnych specjalności. Za wiedeńskiego sznycla zapłacimy tutaj 14.90 euro, cordon bleu zaś 16,90, a klasyczną pieczeń cebulową 17,90 euro. Restauracja ma do zaproponowania jednak również dania bardziej międzynarodowej kuchni. Za zestaw obejmujący dużą porcję smażonych żeberek i skrzydełek z kurczaka z pikantnym sosem buffalo i frytkami oraz pieczywo czosnkowe zapłacimy 15,80 euro. Co się tyczy opinii klientów lokalu Gasthof „Zur Post”, cenią oni życzliwość i profesjonalizm personelu.

Elite’s

Elite’s to z kolei lokal oferujący bardziej międzynarodową kuchnię. Znajdziemy w nim między innymi pizze, kebaby i burgery. Ceny pizz wynoszą od siedmiu do dziesięciu euro, kebabów od czterech euro do prawie dziesięciu, a burgerów od ośmiu i pół do dziewięciu i pół euro. Co się tyczy innych dań, restauracja Elite’s ma również do zaproponowania swoim gościom tortille, sałatki i dania z makaronem. Ceny tortill wynoszą od jedenastu do dwunastu euro, sałatek od czterech i pół do prawie dziewięciu, a past od siedmiu i pół do prawie dziesięciu euro. Odwiedzający restaurację cenią sobie ją za uprzejmą obsługę, a także wysoką jakość składników.

Welterbe-Wirtshaus Steegwirt

Kolejną bardzo dobrą pozycją jest restauracja Welterbe-Wirtshaus Steegwirt. Lokal, podobnie jak Gasthof „Zur Post” serwuje posiłki kuchni lokalnej, takie jak sznycel, strudel czy jeleń. Klienci odwiedzający restaurację chwalą ją między innymi za duże porcje, szybką obsługę ubraną w tradycyjne stroje oraz umiejscowienie lokalu. Do innych zalet restauracji można również zaliczyć obecność menu w języku angielskim, możliwość zamówienia posiłków wegetariańskich oraz przestrzenność lokalu.

Co zwiedzić w Bad Goisern?

Heimat- und Landlermuseum

Na ulicy Kurparkstraße 10 w Bad Goisern am Hallstättersee znajduje się muzeum krajoznawcze. Heimat- und Landlermuseum zostało założone w 1992 roku. Muzeum poświęcone jest Landlerom, protestantom deportowanym z Austrii do Transylwanii w XVIII wieku. Znajdziemy w nim między innymi prywatną bibliotekę Konrada Deublera, liczącą tysiąc czterysta tomów, eksponaty związane z kulturą ludową i lokalnymi świętami oraz stroi kościelnych. Cała kolekcja obecna w muzeum złożona jest z ponad trzystu pięćdziesięciu eksponatów związanych z dwustu siedemdziesięcioletnią kulturą Landlerów.

Scenery and snowy winter landscape at Bad Goisern village near Hallstatt in Upper Austria. Forest and trees with snow view. Austrian landmark.
zimowa sceneria nad Bad Goisern., licencja: shutterstock/By Roman Babakin

Kur Park

Niedaleko muzeum znajduje się Kur Park. Tutaj możemy odpocząć na jednej z licznych ławeczek, ciesząc się ciszą, spokojem oraz widokiem na strumyk. W Kur Park znajdziemy także atrakcje przeznaczone dla dzieci. Mowa tutaj o dużym placu zabaw, który oprócz standardowego wyposażenia oferuje sporej wielkości drewnianą kolejkę.

Omawiając Kur Park, nie sposób pominąć pomnik słynnego niemieckiego filozofa wspomnianego wcześniej – Konrada Deublera, który urodził się w Bad Goisern am Hallstättersee. Pomnik został postawiony w 1914 roku z inicjatywy Robotniczego Stowarzyszenia Oświatowego i wolnomyślicieli z całego świata. Co roku w czerwcu w Bad Goisern odbywa się Sympozjum Konrada Deublera.

W sierpniu na skraju parku odbywają się polowania na kozice. Przez resztę roku Kur Park jest oazą relaksu i spokojnego wypoczynku.

TOP 3 najbardziej luksusowych hoteli

Wohlfühlhotel Goiserer Mühle

Hotel znajduje się przy parku w Bad Goisern. Wohlfühlhotel Goiserer Mühle zapewnia swoim gościom dostęp do basenu, bezpłatnego parkingu, darmowego WiFi oraz baru. Ponadto, w obiekcie akceptowane są zwierzęta domowe. Co się tyczy pokoi, warto dodać, iż Wohlfühlhotel Goiserer Mühle posiada pokoje rodzinne oraz z widokiem na park, zabytkowy młyn i strumień. Co więcej, w niektórych pomieszczeniach znajdziemy specjalnie zaprojektowane dzieła sztuki. W hotelu warto się zatrzymać również ze względów narciarskich. Dla gości jest bowiem zapewniony transport busem do ośrodka narciarskiego Dachstein West, oddalonego dziesięć kilometrów od hotelu. W kwestii jedzeniowych Wohlfühlhotel Goiserer Mühle jest w stanie zaproponować swoim gościom dania kuchni regionalnej, a także posiłki wegetariańskie, wegańskie oraz bezglutenowe serwowane w formie bufetu. Dużą popularnością cieszą się ryby łowione w pobliskich jeziorach.

Landhotel Agathawirt

Kolejnym bardzo dobrym hotelem w Bad Goisern am Hallstättersee jest Landhotel Agathawirt, znajdujący się pod adresem St. Agatha 10. Hotel oferuje swoim gościom dostęp do bezpłatnego, prywatnego parkingu przy hotelu oraz baru. Landhotel Agathawirt jest ośrodkiem z wieloletnią tradycją, prowadzonym przez tą samą rodzinę przez przeszło dwieście lat. Oprócz pokoi, które umożliwiają widok na sad i wszechobecne góry, Landhotel Agathawirt posiada zabytkową część, sięgającą szesnastego stulecia, w której znajdują się między innymi liczne freski, marmurowe drzwi oraz renesansowe okna. Miłośnicy nart będą szczególnie zadowoleni, korzystając z omawianego hotelu, ze względu na niedaleką odległość hotelu do ośrodka narciarskiego mieszczącego się w Gosau. W kwestiach żywieniowych hotel gwarantuje wysokiej jakości śniadania serwowane w formie bufetu.

Appartement-Hotel Dachstein

Bardzo luksusowym hotelem w Bad Goisern am Hallstättersee jest również Appartement-Hotel Dachstein. Do najważniejszych udogodnień obiektu można zaliczyć: dostęp do basenu, obecność spa i centrum odnowy biologicznej, darmowego parkingu oraz bezpłatnego WiFi. Co się tyczy pokoi przeznaczonych dla gości, charakteryzują się one przestrzennością. Ze względu na to, Appartement-Hotel Dachstein jest dobrym wyborem dla rodzin. W hotelu serwowane są śniadania kontynentalne.

Lato w Bad Goisern – czy warto? Szlaki turystyczne

Bad Goisern jest kurortem znanym przede wszystkim z atrakcji związanych z nartami. Warto jednak zastanowić się, czy jedynie w zimie będziemy mogli miło spędzić urlop. Wiemy już, że istnieją w Bad Goisern am Hallstättersee takie atrakcje jak Kur Park czy Heimat- und Landlermuseum, z których możemy korzystać przez cały rok. Jakie są inne możliwości spędzania wolnego czasu w Bad Goisern? Poznajmy szlaki turystyczne dostępne w regionie.

Szlaki turystyczne

Szlak przez szczyt Sarstein z Bad Goisern do Obertraun

Trasa z Bad Goisern do Obertraun jest stosunkowo trudna i wymaga od uczestników wyprawy dobrej kondycji fizycznej oraz doświadczenia. Co się tyczy długości, wynosi ona 15,4 kilometra. Pokonanie jej nie powinno zatem przekraczać dziewięciu godzin. Najwyższy punkt na trasie wynosi 1,956 metrów, a najniższy pięćset piętnaście metrów. Co się tyczy innych cennych informacji, warto dodać, iż przy trasie dostępne są liczne miejsca parkingowe zarówno dla samochodów osobowych, jak i autobusów. Lato i jesień są najkorzystniejszymi porami roku do korzystania z tej trasy.

Beautiful Austrian Landscape with agricultural field and mountains. Bad Goisern, Upper Austria.
Piękny austriacki krajobraz z rolniczym polem i górami. Bad Goisern w Górnej Austrii. licencja: shutterstock/By Trambitski

Szlak do schroniska Adamekhütte

Niedaleko Bad Goisern znajduje się miejscowość Gosau, w której znajduje się szlak do schroniska Adamekhütte. Podobnie jak wcześniejszy szlak, trasa do schroniska jest stosunkowo trudna i wymagająca. Długość trasy wynosi 11,2 kilometra, a jej pokonanie zajmuje około pięć i pół godziny. Najwyższy punkt na trasie wynosi z kolei 2,201 metrów, a najniższy dziewięćset trzydzieści sześć metrów. Chociaż sam szlak znajduje się nie w samym Bad Goisern, istnieje możliwość zaparkowania auta na trasie turystycznej, która oferuje ponad dwieście miejsc parkingowych, w tym również dla osób niepełnosprawnych. Szlak jest świetną atrakcją dla osób ceniących sobie piesze wędrówki podczas letniego urlopu.

Beautiful sunset in a village Bad Goisern in Austria.
zachód słońca nad Bad Goisern w Austria., licencja: shutterstock/By Trambitski

Pogoda w Bad Goisern latem

W czerwcu średnia maksymalna temperatura wynosi 20°C, minimalna z kolei 9°C. W lipcu natomiast maksymalna średnia temperatura w Bad Goisern sięga 22°C, a minimalna 11°C. Lipiec jest najcieplejszym miesiącem w roku, bowiem w sierpniu temperatura obniża się o około jeden stopień Celsjusza.

Opady deszczu w miesiącach letnich mogą okazać się dużą przeszkodą dla urlopowiczów chcących spędzić czas w Bad Goisern. Od czerwca do sierpnia prawdopodobieństwo opadów deszczu jest stosunkowo wysokie i sięga momentami pięćdziesięciu procent. Najmniejsze szanse na letnie opady są w sierpniu. Najbardziej deszczowym miesiącem jest z kolei lipiec, kiedy to obfitość opadów deszczu wynosi średnio ponad 130 mm.

Podsumowanie

Podsumowując, na podstawie przedstawionych w artykule informacji można stwierdzić, iż Bad Goisern am Hallstättersee jest kurortem turystycznym przeznaczonym przede wszystkim dla osób ceniących sobie spędzenie urlopu w zimie. Świadczy o tym duża ilość wyciągów oraz tras narciarskich dostępnych w regionie, a także innych sportów zimowych. Chociaż należy pamiętać też, że dzięki dostępowi do muzeum kultury regionalnej oraz oryginalnego parku Bad Goisern ośrodek oferuje również bardzo atrakcyjny wypoczynek nie tylko w sezonie narciarskim.

Poprzedni

Najlepsze hotele w Bad Goisern – Lista TOP noclegów na narty

Upragniony odpoczynek w Alpach! Wybierz się na narty w Annaberg im Lammertal

Następny

Dodaj komentarz