Narty w Bad Hofgastein malowniczym ośrodku narciarskim

19 września 2022 Tagi , , , , ,

Nie da się ukryć, że wielkimi krokami zbliża się już do nas sezon zimowy. Wielu podróżnych z pewnością powróciło już ze swoich rajskich wakacji na greckich wyspach czy Riwierze Tureckiej. Dla nich bez wątpienia zakończył się sezon idealny na podróże i na wypoczynek na plaży. Jednocześnie trzeba jasno podkreślić, że w momencie kiedy dla niektórych z nas kończy się okres wakacji, dla drugich zaczyna się okres zimowych wyjazdów i jednocześnie szaleństwa na najlepszych stokach w Europie. Miłośników sportów zimowych w naszym kraju z pewnością nie brakuje, a co za tym idzie, z roku na rok poszukują oni coraz to nowych ośrodków narciarskich, które zagwarantują im niezapomniane wrażenia.

Wydawać by się mogło, że na ten moment turystyka zimowa w Europie stoi na najwyższym poziomie. Włochy, Niemcy, Montenegro, a nawet i nasz rodzimy kraj z roku na rok goszczą na swoich stokach coraz to większe ilości amatorów narciarstwa. Jednocześnie nie można w tym momencie zapomnieć o Austrii. Kraj ten za sprawą wielu inwestycji stał się obecnie jednym z najbardziej otwartych na zimowych turystów. Jeśli więc chcemy spróbować swoich sił na austriackich stokach, warto wybrać ośrodek w Bad Hofgastein. Gwarantuje on najlepsze warunki zarówno dla samotnych narciarzy, jak i dla całych rodzin!

Narty w Bad Hofgastein – poznaj klimatyczny ośrodek narciarski w austriackich Alpach

Austria to kraj, który już od wielu lat kojarzony jest z głęboko zakorzenionymi tradycjami narciarskimi. To właśnie tam od wieków odbywa się Puchar Świata w skokach narciarskich czy zawody biathlonowe. Można więc śmiało założyć, że jeśli podróżni poszukują idealnego miejsca na to, by zorganizować sobie swój zimowy wyjazd, to właśnie Austria będzie dla nich najlepszym wyborem. Ośrodki narciarskie, które zostały tam zorganizowane, rozwijały się sukcesywnie w ciągu ostatnich lat. Nie da się ukryć, że największą sławę zyskało sobie miasteczko Bad Hofgastein. Jest to tak naprawdę jeden z większych ośrodków narciarskich w Alpach, który usytułowany jest na wysokości 860 metrów nad poziomem morza.

Mountains ski resort Bad Hofgastein Austria - nature and sport background
ośrodek narciarski Bad Hofgastein Austria, licencja: shutterstock/By TTatiana Popova

Bad Hofgastein – co takiego ma w sobie?

Bad Hofgastein zamieszkuje około 6900 mieszkańców, a samo położenie ośrodka, w malowniczej dolinie pomiędzy górskimi szczytami sprawiło, że jest to jeden z najbardziej klimatycznych ośrodków w kraju. Nie należy on co prawda do samego kompleksu SkiWelt, jednak obecnie śmiało można powiedzieć, że dorównuje mu swoją popularnością. Ośrodek ten na początku swojego istnienia w niczym nie przypominał tego, w którym możemy spędzać nasz zimowy urlop obecnie. Dawniej Bad Hofgastein spełniał funkcję luksusowego ośrodka wypoczynkowego, w którym istniało zaledwie kilka tras i wyciągów narciarskich. Swoje ferie spędzali tam zazwyczaj najbogatsi mieszkańcy Austrii.

Sportgastein Valley , High Tauern, Alps, Austria
górski widok, Austria, licencja: shutterstock/By Rradar60

Jednocześnie warto zauważyć również, że władze Austrii bardzo szybko dostrzegły potencjał, jaki drzemie w Bad Hofgastein. Szybko więc zdecydowały się na przeznaczenie znacznie większych funduszy na to, by pobudzić ten ośrodek do życia i sprawić, że stanie się on niezwykle przystępny dla turystów. Bardzo szybko więc w ośrodku pojawiły się nowoczesne systemy wygładzania i naśnieżania tras. Do tego dołączyły także nowoczesne wyciągi narciarskie i została w pełni zaaranżowana infrastruktura wypoczynkowa. Obecnie więc można śmiało powiedzieć, że ośrodek narciarski w Bad Hofgastein stał się jednym z najbardziej nowoczesnych ośrodków w Austrii, a można zaryzykować, że także i w całej Europie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej podróżnych decyduje się na to, by właśnie tam zorganizować sobie zimowe ferie.

Jak dojechać do Bad Hofgastein?

Każdy turysta, który zdecydował się na wyjazd do Austrii, musi sobie zdać sprawę z tego, że ośrodki narciarskie zwykle pozbawione są dostępu do lotniska. Podobnie jest także w przypadku ośrodka narciarskiego w Bad Hofgastein. Wobec tego jedyną możliwością dla podróżnych będzie nic innego jak znalezienie takiego lotniska, które znajduje się maksymalnie blisko. Można w tym celu zarezerwować sobie na samym początku loty do Salzburga. Port lotniczy w tym mieście obsługuje wiele połączeń lotniczych z Polski, jednak trzeba mieć na uwadze również to, że przeloty nie odbywają się z dość dużą częstotliwością. Wobec tego podróżni będą musieli dopasować plany swoich zimowych wyjazdów do rozkładu lotu wybranych linii lotniczych. Dodatkowo warto także zwrócić uwagę na to, że loty do Salzburga są możliwe jedynie z następujących lotnisk:

 • Warszawa- port lotniczy Warszawa-Okęcie;
 • Katowice- port lotniczy Katowice- Pyrzowice;
 • Karków- port lotniczy Kraków-Balice.

Co więcej, warto również przygotować się na to, że w przypadku lotów do Salzburga podróżni nie mogą liczyć na wyjątkowo przystępne ceny. Niestety, ale ceny lotów na tej trasie są stale dość wysokie, a jedynym sposobem na redukcję kosztów wyjazdu jest zdecydowanie się na to, by zarezerwować sobie bilety z odpowiednim wyprzedzeniem, wówczas mogą one być nieco tańsze.

Jak dojechać z lotniska w Salzburgu do ośrodka narciarskiego w Bad Hofgastein?

Jeśli udało się nam już dotrzeć na lotnisko w Salzburgu, to wówczas można powiedzieć, że najdłuższą część trasy do Bad Hofgastein mamy już za sobą. Salzburg leży w odległości 98 kilometrów od ośrodka narciarskiego, więc podróżni muszą przygotować się na nieco dłuższą podróż. Jednocześnie mogą oni skorzystać z kilku opcji.

Wypożyczony samochód

jest to bez wątpienia najwygodniejsza opcja podróżowania do Bad Hofgastein. W Salzburgu na lotnisku można skorzystać z usług wielu, świetnie nam znanych wypożyczalni samochodowych. Wówczas pokonanie 98 kilometrów zajmie nam około godziny i dwódziestu minut. Trasa również nie będzie dla kierowców zbyt wymagająca. Drogą E55, z lotniska w Salzburgu trzeba poruszać się cały czas w kierunku południowym, aż dojedziemy do słynnej miejscowości Bischofshofen. Tam z kolei wystarczy zjechać na drogę lokalną oznaczoną numerem 33. Kolejny zjazd w drogę numer 167 doprowadzi nas już prosto do ośrodka w Bad Hofgastein.

Komunikacja miejska

Komunikacji miejskiej w Austrii nie można zarzucić absolutnie niczego. Jest ona perfekcyjnie zorganizowana pod każdym względem i co najważniejsze, jest ona także wyjątkowo punktualna. Korzystając więc z pociągów turyści mogą dostać się z Salzburga do miejscowości Bad Hofgastein. Co więcej, podróż ta będzie bezpośrednia, więc podróżni nie muszą martwić się koniecznością przesiadek. Niemniej jednak na samym początku trzeba będzie się dostać na dworzec główny- w tym celu najlepiej skorzystać z taksówki. Następnie wystarczy wybrać pociąg RJ, który docelowo odjeżdża do Klagenfurtu. W trakcie godziny powinniśmy znaleźć się na przystanku w Bad Hofgastein. Turyści powinni pamiętać o tym, że choć można nabyć bezpośrednio w kasach biletowych, to o wiele lepszym rozwiązaniem jest ich kupno przez aplikację. Pozwoli to na uniknięcie kolejek.

Gdzie można zaparkować w ośrodku narciarskim Bad Hofgastein?

Jeśli podróżni zdecydowali się na to, by dojechać do ośrodka narciarskiego w Bad Hofgastein wypożyczonym samochodem, to będą oni również musieli go gdzieś zaparkować. Jak więc wygląda sytuacja z parkingami dla podróżnych w Bad Hofgastein? Otóż przy samym wjeździe do miasta można skorzystać z jednopoziomowego parkingu, który jest oczywiście płatny. Dodatkowo zorganizowane miejsca parkingowe można znaleźć bezpośrednio przy stokach- są one również płatne. W Bad Hofgastein bezpłatnymi parkingami mogą się jedynie cieszyć goście restauracji lub klienci marketów spożywczych. Warto jednak zdecydować się na to, by podczas poszukiwania noclegu w Bad Hofgastein wybrać ten, który oferuje dostęp do parkingu w cenie. Jest to świetny sposób na to, by nieco więcej zaoszczędzić.

Co można i warto zwiedzić w Bad Hofgastein?

Bad Hofgastein jest obecnie znanym na całym świecie ośrodkiem narciarskim. Zjeżdżają tam obecnie turyści z praktycznie całego świata, a ich głównym celem jest szaleństwo na alpejskich stokach. Jeśli jednak wybieramy się do Bad Hofgastein w innym celu np. w celu zwiedzania, to możemy się lekko rozczarować. Nie znajdziemy tam wyjątkowych zabytków, co jednak nie oznacza, że w Bad Hofgastein będziemy się nudzić. Samo miasteczko jest uznawane za wyjątkowo malownicze i klimatyczne. Centrum jest całkowicie wyłączone z ruchu pojazdów i to właśnie tam znajdziemy najwięcej atrakcji. Przede wszystkim główny plac miasta pełny jest luksusowych butików, knajpek i kawiarni. Co więcej, w Bad Hofgastein warto także udać się do parku zdrojowego. Znajduje się tam jedna, z największych atrakcji miasta, którą są Alpheterme Gastein, czyli największy kompleks termalny w całej dolinie Gastein. Dodatkowo warto udać się do:

 • Kościoła Najświętszej Marii Panny – jest to jeden z główny zabytków i obiektów sakralnych w mieście. Sama budowla jest pięknym reprezentantem architektury gotyckiej.
 • Plac Centralny – jest to niewielkie, ale urokliwe centrum Bad Hofgastein. Warto wybrać się tam na nocny spacer, gdyż centrum jest wtedy najpiękniej oświetlone.

Narty w Bad Hofgastein – jakie atrakcje czekają na turystów?

Atrakcje, jakich można spodziewać się po Bad Hofgastein są ściśle skorelowane z sezonem, w jakim się tam wybierzemy. Nie da się ukryć, że latem dominują tu piesze wycieczki i górski trekking. Miasto gwarantuje świetnie zaaranżowane szlaki turystyczne, a także rowerowe- rower można wypożyczyć na miejscu. Dodatkowo latem można również korzystać ze wspomnianego już kompleksu termalnego. Z kolei zimą rozpoczyna się prawdziwe życie w Bad Hofgastein. Każdy narciarz może bowiem korzystać z aż 177 kilometrów nartostrad. Dodatkowo gwarantowana jest także najbardziej nowoczesna infrastruktura wyciągów i wiele innych atrakcji. Świetnie przygotowana baza gastronomiczna z „bacówkami” na czele zaprasza narciarzy na odpoczynek w towarzystwie wyśmienitego, grzanego wina. Zimą- po części także i latem- w Bad Hofgastein po prostu nie da się nudzić.

Bad Hofgastein ski resort in Austria. Snow in Alps - Hohe Tauern range in winter.
Bad Hofgastein ośrodek narciarski., licencja: shutterstock/By Tupungato

Jakie atrakcje czekają na dzieci w Bad Hofgastein?

Najmłodsi, którzy wraz z rodzicami podróżują do Bad Hofgastein mogą cieszyć się wyjątkowymi atrakcjami, które czekają na nich już na miejscu. Nie da się ukryć, że największą z nich z pewnością będą szkółki narciarskie i snowboardowe, gdzie maluchy mogą doskonalić swoje umiejętności w sportach zimowych. Ciekawostką jest fakt, że dla maluchów przygotowany został również wyjątkowy tor saneczkowy, oraz lodowisko. W sezonie letnim również dzieci będą miały co robić w Bad Hofgastein. Przede wszystkim czekają na nie baseny i wody źródłowe we wspomnianym już kompleksie termalnym Alphaterme Gastein. Można tam wybrać się na cały dzień i korzystać z wodnej rozrywki. Szlaki turystyczne w miejscowości również są podzielone pod względem poziomu trudności, więc niektóre z nich maluchy pokonają bez większych problemów.

Narty w Bad Hofgastein – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie?

Odpowiednie zorganizowanie wyjazdu na narty do Bad Hofgastein jest kluczem do sukcesu. Oprócz kwestii logistycznych, związanych z przelotami, turyści powinni pamiętać o tym, by odpowiednio wcześnie zarezerwować sobie także miejsca noclegowe. W sezonie zimowym hotele zapełniają się wyjątkowo szybko. Dodatkowo warto również wiedzieć, że czego możemy po ośrodku narciarskim Bad Hofgastein oczekiwać. Otóż:

 • narciarze mogą korzystać ze 177 kilometrów nartostrad;
 • trasy zjazdowe są podzielone pod względem poziomu trudności- czarne to trasy zjazdowe dla profesjonalistów. Czerwone z kolei przeznaczone są dla narciarzy średniozaawansowanych. Z kolei trasy zjazdowe oznaczone kolorem niebieskim i zielonym przeznaczone są dla początkujących;
 • w ośrodku Bad Hofgastein znajduje się 43 wyciągi narciarskie- gondole, tradycyjne wyciągi orczykowe oraz krzesełkowe;
 • domki narciarskie dostępne są przy trasach zjazdowych za dodatkową opłatą;
 • sprzęt narciarski może być wypożyczony na miejscu.
Mountains ski resort Bad Gastein Austria - nature and architecture background
krajobraz zimowy w austriackich Alpach, licencja: shutterstock/By TTatiana Popova

Ceny karnetów w Bad Hofgastein

Nie da się ukryć, że Austria nigdy nie była rajem pod względem cenowym. Nie inaczej jest w alpejskim Ski- amade w Bad Hofgastein. Turyści mają do wyboru dwa rodzaje karnetów:

 • karnet podstawowy- daje on dostęp do 100 kilometrów tras zjazdowych oraz tras do narciarstwa biegowego;
 • Super Ski Card- to karnet rozszerzony, który daje dostęp do terenów i karuzel narciarskich na terenie całej doliny Gastein.

Za karnet podstawowy dorośli zapłacą około 180 euro. Z kolei osoby ze zniżką studencką, dzieci i seniorzy zapłacą około 120 euro. Za Super Ski Card dorośli z kolei będą musieli zapłacić już 290 euro, zaś osoby uprawnione do skorzystania ze zniżek około 230 euro.

Lato w Bad Hofgastein – czy warto? Szlaki turystyczne

Wspomniane już zostało, że lato w Bad Hofgastein może być świetnym pomysłem. Nie tylko można korzystać z kompleksu termalnego, ale także korzystać z wielu, malowniczych szlaków trekkingowych w całej dolinie Gastein. Jest to więc idealne rozwiązanie dla turystów, którzy zamiast szaleństwa na stokach, wolą trekking i wypoczynek w otoczeniu niesamowitych widoków. Szklaki w Bad Hofgastein podzielone są pod względem poziomu trudności, a niektóre z nich sprawdzą się także w przypadku dzieci.


The Austrian Alps in the Gastein Valley
widok na austriackie Alpy, licencja: shutterstock/By Stefano Bobini

Najlepsze restauracje w Bad Hofgastein

Jeśli zależy nam na tym, by spróbować lokalnej kuchni, wówczas na lunch możemy zatrzymać się w:

 • Gastronomia Pane e Vino- jest to lokal z kuchnią austriacką oraz grzanym winem.
 • Wirtshaus Schweizerhof- to również tradycyjny lokal specjalizujący się w lokalnej kuchni.
 • Kraut und Ruben- prestiżowa restauracja ze specjałami kuchni lokalnej.

TOP3 najlepsze hotele w Bad Hofgastein

Jeśli z kolei zależy nam na tym, by wypoczywać w najbardziej luksusowych hotelach, wówczas możemy zdecydować się na:

 • Das Alpenhaus Gasteinertal – jest to czterogwiazdkowy hotel w odległości 300 metrów od centrum.
 • Hotel Germania Gastein ALL INCLUSIVE – to również czterogwiazdkowy hotel oddalony od ścisłego centrum o jedynie 250 metrów. Gwarantuje on dostęp do basenu.
 • Hotel Alpina – to hotel czterogwiazdkowy z pełnym pakietem SPA i Wellness. Znajduje się on w odległości 450 metrów od centrum.
Poprzedni

Narty w Scheffau (SkiWelt) – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Narty w Niederndorf – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Następny

Dodaj komentarz