Narty w Bludenz- jak zaplanować taki wyjazd?

6 września 2022 Tagi , , , , ,

Zimowe wyjazdy cieszą się coraz to większą popularnością. Bez wątpienia jest to wynikiem tego, że zaczynamy dostrzegać atrakcje, z jakich możemy korzystać w sezonie zimowym. Coraz więcej turystów decyduje się spróbować swoich sił na nartach czy także w różnorodnych sportach zimowych. Nie da się jednak ukryć, że dla większości z nich samo zaplanowanie takiego wyjazdu staje się ogromnym wyzwaniem. Głównie wynika to z potrzeby znalezienia idealnego miejsca na zimowy wypoczynek, a takich w Europie z pewnością nie brakuje. Z pewnością większość turystów jest już zaznajomiona z ośrodkami narciarskimi, jakie oferują im północne regiony Włoch czy południowe regiony Niemiec. Jednocześnie warto zauważyć, że to tereny narciarskie w Austrii cieszą się coraz to większym zainteresowaniem. Miłośnicy sportów zimowych, coraz chętnie za swój docelowy cel obierają alpejskie miasto Bludenz. Tak więc co warto wiedzieć o tym ośrodku, a także, w jaki sposób można skutecznie zaplanować tam swój wyjazd?

Ośrodek i tereny narciarskie w Bludenz- co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Bludenz to jedno z większych miast, w których zorganizowany został ośrodek i tereny narciarskie. Jeśli jednak cofniemy się o kilka lat, to obecne Bludezn z niczym nie przypomina tego z przeszłości. Dawniej, było to jedynie niczym niewyróżniające się, górskie miasteczko. Mieszkańcy z pewnością nie spodziewali się, że czeka ich tak gwałtowny rozwój zimowej turystyki. Samo Bludenz zamieszkiwane jest przez około 14 tysięcy mieszkańców i znajduje się kilkanaście kilometrów od granicy z Lichtensteinem oraz Szwajcarią. Ostatnie lata przyniosły do miasteczka wiele innowacji oraz ogromne ożywienie. Władze Austrii zdecydowały się bowiem wiele zainwestować, by utworzyć na tym terenie jeden z bardziej nowoczesnych ośrodków narciarskich, jakie tylko można sobie wyobrazić. Tak więc z prędkością światła do Bludezn zjechały nowoczesne systemy naśnieżania oraz wygładzania tras zjazdowych, a także pojawiła się nowoczesna infrastruktura wyciągów, która spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających narciarzy. Bardzo szybki rozwój przeżyła również baza gastronomiczna oraz baza noclegowa. Obecnie więc Bludenz ma do zaoferowania spektakularne tereny narciarskie, a także szereg innych atrakcji i udogodnień, z których turyści mogą korzystać. Właśnie z tego powodu, miasteczko obecnie cieszy się tak gwałtownym rozwojem zimowej turystyki.

Scenic views snowy Alp mountains near Luener Lake (Luenersee). Outdoor adventure sports in winter alpine moutain landscape. Nature adventure. BRAND, BLUDENZ, VORARLBERG, AUSTRIA
widok na okolice, BLUDENZ, AUSTRIA, licencja: shutterstock/By kasakphoto

Jak dojechać do Bludenz?

Mimo iż Bludenz uważane jest za jedno z większych miast w zachodniej Austrii, to jednak nie jest ono obsługiwane przez międzynarodowy port lotniczy. Wobec tego turyści mogą się zastanawiać, w jaki sposób mogą się oni tam w ogóle dostać? Otóż nie będzie z tym większego problemu, gdyż w Bludenz działa dworzec kolejowy oraz autobusowy. Jednocześnie głównym zadaniem dla turystów jest nic innego jak znalezienie najbliższego lotniska, na które mogą się oni udać. Warto więc skorzystać z możliwości lotów zarówno do Zurychu, jak i do Innsbrucka. Z obu wspomnianych już portów lotniczych, będzie trzeba pokonać podobną odległość, by dostać się na narty do Bludezn. Turyści muszą jednak pamiętać, że zarówno loty do Innsbrucka, jak i do Zurychu nie są aż tak popularne, by można było się cieszyć stałymi połączeniami lotniczymi. Wobec tego to podróżni będą musieli dopasować swoje plany do rozkładu linii lotniczych. Warto również pamiętać o tym, by zarezerwować sobie bilety lotnicze z odpowiednim wyprzedzeniem. Wówczas będzie można również liczyć na wyjątkowo korzystne ceny.

Jak dojechać do Bludenz z Zurychu?

Jeśli turyści wybrali loty do szwajcarskiego miasta Zurych, to będą oni mieli do pokonania około 138 kilometrów. Mogą oni skorzystać z:

 • komunikacji miejskiej- w tym celu trzeba na początku dojechać na dworzec główny w Zurychu. Następnie podróżni muszą wybrać pociąg EC, który odjeżdża do austriackiej miejscowości Graz. Niemniej jednak zatrzymuje się on również bezpośrednio na dworcu w Bludenz. Cała podróż nie zajmie więcej niż około 1 godzinę i 50 minut. Bilety na przejazd można zakupić online, co pozwoli uniknąć kolejek przy kasach biletowych.
 • wypożyczonego samochodu- na lotnisku w Zurychu można również skorzystać z usług wypożyczalni samochodów. Wówczas cała podróż zajmie około 1,5 godziny. Podróżni muszą z lotniska skierować się na drogę numer 3, która poprowadzi ich przez Lichtenstein, aż do miejscowości Raggeli. Tam z kolei trzeba będzie zjechać na drogę oznaczoną jako 190, która pozwoli dojechać już prosto na narty w Bludenz.

Jak dojechać do Bludenz z Innsbrucka?

Jeśli turyści zdecydowali się na podróż do Inssbrucka, wówczas również będą oni mieli do pokonania około 138 kilometrów. Podobnie jak w przypadku podróży z Zurychu, mogą oni skorzystać z:

 • komunikacji miejskiej- wówczas podobnie jak w poprzednim wypadku, będą oni musieli dostać się na główny dworzec w Innsbrucku. Następnie turyści powinni wybrać podciąg oznaczony jako EC, który odjeżdża na stację w Dortmundzie. Niemniej jednak zatrzymuje się on także bezpośrednio na stacji w Bludenz. Taka podróż zajmie około 2 godziny i 20 minut.
 • wypożyczonego samochodu- podobnie jak na lotnisku w Zurychu, także w Innsbrucku działa wiele wypożyczalni samochodów. Jeśli podróżni zdecydują się na takie rozwiązanie, wówczas podróż nie powinna zająć im więcej niż 1,5 godziny. Do Bludenz dojadą oni bezpośrednio autostradą A12, która prowadzi z samego lotniska, aż do docelowej miejscowości.

Gdzie zaparkować w Bludenz?

Nie da się ukryć, że jeśli podróżni wybiorą podróż do Bludenz samochodem, wówczas mogą się oni zastanawiać, gdzie taki samochód można zaparkować. Otóż tuż przy wyjeździe i wjeździe do miasta, znajdują się wielkopowierzchniowe parkingi. Są one oczywiście płatne, jednak istnieje możliwość pozostawienia tam samochodu na znacznie dłuższy czas. Dodatkowo wiele parkingów zlokalizowanych jest przy stokach oraz w centrum miasta. Są to parkingi czasowe i płatne. Lokale gastronomiczne i wielkopowierzchniowe markety, również udostępniają parkingi dla swoich klientów. Warto- by nieco zaoszczędzić- zaleźć sobie miejsce noclegowe, które gwarantuje w cenie także i dostęp do parkingu.

Co zwiedzić w Bludenz?

Choć większości turystów Bludenz może kojarzyć się z kolebką narciarstwa, to jednak warto zauważyć, że sezon letni również w mieście jest wyjątkowo dynamiczny. Turyści mogą bowiem udać się na zwiedzanie, a z pewnością w tym historycznym, alpejskim miasteczku jest wiele możliwości. Zatem co można, a nawet trzeba zwiedzić w Bludenz? Otóż:

 • Monticello – jest to jedno z najpiękniejszych, naturalnych jezior w zachodniej części Austrii. Możliwe jest także skorzystanie z łodzi i rowerów wodnych w sezonie letnim. Jest to świetne miejsca na wypoczynek na łonie natury.
 • Zamek Geyenhofen – ten średniowieczny zamek to absolutna wizytówka miasta. Obecnie mieści się w nim także muzeum miejskie, które z całą pewnością warto odwiedzić.
 • Kolejka Muttersberg – jest to zabytkowa kolejka górska, która wciąż działa i zabiera turystów na szczyt.
 • Moonspitze- jest to najwyższy szczyt w miejscowości, a tym samym idealne miejsce na górskie wycieczki i podziwianie niesamowitych krajobrazów.

Będąc w Bludenz warto również wybrać się na spacer po zabytkowym centrum miasta. Znajdziemy tam wiele budowli z okresu średniowiecza, które przeplatają się z tradycyjnymi, alpejskimi zabudowaniami należącymi do mieszkańców. W centrum można także korzystać z bogatej bazy gastronomicznej oraz rozrywkowej.

Fantastic hike in the Lechquellen Mountains in Vorarlberg Austria near Lech, Warth, Bludenz
Góry i jezioro w Austrii, licencja: shutterstock/By mindscapephotos

Jakie atrakcje czekają na turystów w Bludenz?

Bludenz jest wyjątkowo ciekawym miejscem na urlop zarówno w sezonie letnim, jak i w sezonie zimowym. Latem turyści głównie korzystają z pieszych szlaków turystycznych, które prowadzą przez malownicze przełęcze górskie oraz doliny. Dodatkowo latem w mieście organizowane jest wiele wydarzeń kulturalnych i innych atrakcji. Z kolei sezon zimowy przynosi do miasteczka prawdziwe ożywienie. W bezpośredniej bliskości znajdują się bowiem tereny narciarskie Montafon- Brandertal. To właśnie tam można korzystać z 232 kilometrów tras zjazdowych oraz biegowych. Dodatkowo działa tam aż 76 wyciągów, które są maksymalnie nowoczesne. Warto również wspomnieć o tym, że w samym Bludenz znajduje się świetnie przygotowana baza gastronomiczna i wiele, markowych butików. Narciarze więc nie będą mogli narzekać na brak zajęć, jeśli wybiorą się do Bludenz na swój zimowy wyjazd.

Atrakcje w Bludenz na dzieci

Najmłodsi również nie będą mogli narzekać na nudę, jeśli wraz z rodzicami wybiorą się do Bludenz. W sezonie letnim czeka tam na nich wiele atrakcji związanych przede wszystkim z wycieczkami pieszymi lub rowerowymi. Szlaki trekkingowe w Bludenz są podzielone pod względem poziomu trudności, więc najmłodsi z powodzeniem na taką wyprawę będą mogli się wybrać. W sezonie zimowym jednak tych atrakcji jest o wiele więcej. Przede wszystkim w Bludenz działają szkółki narciarskie, a także snowboardowe. Maluchy więc mogą szkolić swoje umiejętności pod okiem najlepszych instruktorów. Zaaranżowany tam został również to saneczkowy oraz snowpark, który dostarcza niezapomnianej zabawy i świetnych przygód. Jak więc widać, wyjazd do Bludenz z dziećmi może być wyjątkowo owocny.

Narty w Bludenz – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Wyjazd na narty do Bludenz- zarówno z całą rodziną, jak i samodzielnie- może być świetnym pomysłem na spędzenie urlopu. Niemniej jednak, by taki wyjazd rzeczywiście był maksymalnie udany, trzeba go również odpowiednio zaplanować. Oczywiście na samym początku turyści powinni zatroszczyć się o przeloty, rezerwację biletów oraz miejsc noclegowych- szczególnie w sezonie zimowym znikają one niezwykle szybko. Konieczne jest także zebranie najważniejszych informacji o ośrodku w Bludenz oraz o możliwościach jakie on oferuje. Warto więc wiedzieć, że:

 • narciarze mogą korzystać z 232 kilometrów tras, z których część przeznaczona jest do narciarstwa biegowego;
 • narciarze mają do dyspozycji 76 wyciągów, w tym przede wszystkim gondole, wyciągi orczykowe i tradycyjne wyciągi krzesełkowe.
 • trasy narciarskie podzielone są pod względem poziomu trudności- dla najbardziej doświadczonych narciarzy przygotowane są trasy oznaczone kolorem czarnym, dla narciarzy średniozaawansowanych zaś przeznaczone są trasy czerwone. Początkujący z kolei mogą korzystać z tras oznaczonych kolorem niebieskim oraz zielonym.
 • narciarze mają do dyspozycji także niezwykle bogatą ofertę domków narciarskich oraz bacówek, które zapewnią dobrą zabawę i możliwości wypoczynku.

Wyjazd na narty do Bludenz, jeśli tylko zostanie odpowiednio zaplanowany, może być niesamowitym przeżyciem.

Narciarstwo. Skoki narciarz. Ekstremalne sporty zimowe.
Narciarstwo, licencja: shutterstock/By Artur Didyk

Narty w Bludenz – ceny karnetów

Narciarze, którzy nie raz odwiedzili już tereny narciarskie w Austrii, z pewnością są świadomi tego, że ceny karnetów na stoki nie należą do najtańszych. W Bludezn również ceny karnetów są dość wysokie. Przede wszystkim wiele zależy od tego, na jaki karnet się zdecydujemy. Wersja podstawowa obejmuje dostęp do 125 kilometrów tras zjazdowych i tras do narciarstwa biegowego. Wówczas za taki karnet osoby dorosłe będą musiały zapłacić około 150 euro, zaś dzieci i studenci około 90 euro. Z kolei pełny karnet, który gwarantuje dostęp do wszystkim 232 kilometrów tras zjazdowych, to koszt 270 euro dla osób dorosłych oraz około 180 euro dla dzieci i studentów. Karnety można kupić online jeszcze przez samym przyjazdem do Bludenz.

Lato w Bludenz – czy warto? Szlaki turystyczne

Wspomniane już zostało, że sezon turystyczny w Bludenz nie kończy się z momentem stopnienia śniegów. Okazuje się, że sezon letni również jest w Bludenz dość dynamiczny. Wszystko to za sprawą wyjątkowych szlaków trekkingowych i ścieżek rowerowych, które ciągną się w dolinach i przełęczach otaczających miasteczko. Co więcej, szlaki turystyczne są również idealnie przystosowane dla najmłodszych, więc rodziny z dziećmi również mogą z nich bez problemów korzystać. Najpopularniejszym i dość krótkim szlakiem turystycznym jest ten, który prowadzi do miejscowości Burs. Wynosi on jedynie 7 kilometrów, aczkolwiek dostarcza niezapomnianych widoków. Jest to również jeden z popularniejszych szlaków rowerowych, więc turyści mają możliwości wyboru.

Fantastic hike in the Lechquellen Mountains in Vorarlberg Austria near Lech, Warth, Bludenz
widok na góry Lechquellen w Vorarlberg w Austrii, Bludenz, licencja: shutterstock/By mindscapephotos

Gdzie spać w Bludenz?- TOP3 najlepsze hotele w miejscowości

Baza noclegowa w Bludenz rozwija się w niesamowicie szybkim tempie. Nie da się ukryć, że możliwości zakwaterowania jest wiele, jednak narciarze liczą zawsze na najwyższy komfort i najlepsze warunki. Co za tym idzie, te hotele z pewnością się im spodobają:

 • Falkensteiner Hotel Montafon – jest to pięciogwiazdkowy hotel, który gwarantuje dostęp do SPA oraz do szeregu innych udogodnień od centrum Bludenz dzieli go jedynie 11 kilometrów.
 • TRAUBE BRAZ Alpen Spa Golf Hotel – to z kolei hotel czterogwiazdkowy, który również oferuje szereg udogodnień dla swoich gości. Uważany jest on za jeden z najbardziej luksusowych obiektów w Bludenz.
 • Boutique Hotel das TSCHOFEN – to hotel butikowy, który spełni z powodzeniem wymagania najbardziej grymaśnych turystów. Znajduje się on jedynie 350 metrów od centrum miasta.

Najlepsze lokale gastronomiczne w Bludenz

Baza gastronomiczna w Bludenz również nie pozostawia wątpliwości, że turyści będą chodzić głodni. Do najlepszych i najszerzej rekomendowanych obiektów gastronomicznych można zaliczyć:

 • Taj Mahal Bludenz- to lokal z kuchnią azjatycką, głównie indyjską. Niemniej jednak cieszy się on dużą popularnością wśród turystów.
 • Resteurant Eicham- to z kolei tradycyjny lokal z kuchnią austriacką oraz najlepszym w mieście grzanym winem. Dodatkowo weganie i wegetarianie są tam mile widziani.
 • Royal Kebap- to z kolei idealny lokal gastronomiczny dla miłośników dań typu fast-food. Można tam zjeść do syta, a jednocześnie cieszyć się dość przystępnymi cenami.
Poprzedni

Narty w Hopfgarten w Brixental – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Narty w Filzmoos – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz