Narty w Bormio – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje, dojazd

19 stycznia 2022 Tagi , , ,

Kiedy za oknem pojawił się śnieg, a temperatury spadły grubo poniżej zera stopni, wiele osób decyduje się na skorzystanie z uroków tej pory roku i rozpoczyna planowanie zimowego wyjazdu. Nie da się ukryć, że nie tylko lato świetnie sprawdza się na krótki lub dłuższy wyjazd. Miłośników białego szaleństwa z pewnością wśród nas nie brakuje. Niemniej jednak wybór odpowiedniego miejsca na taki zimowy wypoczynek jest dość trudny.

Choć nasze polskie góry należą do jednych z najpiękniejszych, a także najlepiej przystosowanych dla narciarzy, to jednak w momencie, kiedy do wykorzystania mamy drogocenne dni urlopu, to chcemy zasmakować czegoś nowego. Wyjazd za granicę zawsze wiąże się z dodatkową ekscytacją i nowymi atrakcjami do odkrycia. Dlatego tak chętnie, nawet podczas zimowego urlopu, wybieramy za cel gościnną i niezwykle przyjazną Italię. Okazuje się, że świetnym miejscem na narty, które zapewni miłośnikom białego szaleństwa niezbędną dawkę adrenaliny i moc atrakcji, jest Bormio. Co więc warto wiedzieć, jeśli wybieracie się na narty w Bormio?

Narty w Bormiojak dojechać?

Bormio jest niewielką miejscowością w górskim regionie Lombardia. Malownicze położenie tej miejscowości, a w szczególności bliskość kompleksu narciarskiego Alta Valtellina, sprawiły że Bormio stało się głównym celem turystów, którzy chcą wyszaleć się na nartach w otoczeniu przepięknych widoków. Jednak jak dojechać do Bormio? Otóż turyści mają w dużej mierze jedynie dwie możliwości. W pierwszej kolejności, mogą oni zarezerwować bilety do pobliskiego Bolzano lub do nieco bardziej oddalonego Mediolanu. Wybór może być dość trudny, gdyż do Mediolanu bilety lotnicze często są o wiele tańsze, a co więcej, przewoźnicy tacy jak Ryanair czy WizzAir oferują na tej trasie stałe połączenia. Z lotami do Bolzano może być nieco trudniej, gdyż dostępne są one jedynie z Katowic, Warszawy czy Krakowa, a ich cena może być wyższa, szczególnie w sezonie narciarskim. Niemniej jednak oba te lotniska znajdują się w dość słusznej odległości od Bormio, a trasa do miasteczka narciarskiego będzie dość prosta i niezbyt długa.

Dojazd do Bormio z Mediolanu

Zacznijmy więc od Mediolanu – turyści mogą zdecydować się po pierwsze na podróż pociągiem lub wybrać bardziej komfortową wersję i podróżować przy pomocy wypożyczonego z lotniska samochodu. Mediolan od Bormio dzieli 197 kilometrów i jeśli podróżni wybiorą samochód, trasa ta zajmie im około 3 godziny. Z lotniska w Mediolanie muszą oni najpierw skierować się na drogę SS36. Droga ta doprowadzi ich aż do miejscowości Morbegno, gdzie trzeba będzie zjechać w drogę SS38, która doprowadzi podróżnych wprost do Bormio.

Jeśli jednak turyści chcą wypróbować włoską komunikację miejską, mogą postawić na pociąg, który do Bormio dowiezie ich w około 4 godziny. W tym celu z lotniska w Mediolanie należy udać się na przystanek autobusowy, z którego odjeżdża autobus do stacji Milano Centale. W ten sposób dostaniecie się na główny dworzec autobusowy i kolejowy. Kolejno wybieracie pociąg oznaczony jako Autostradale, który dowiezie Was do stacji Bergamo. Następnie należy przesiąść się w pociąg linii Orio al Serio – Livigno i wysiąść na stacji w Bormio.

Dojazd z Bolzano

Ci, którym udało się znaleźć loty do Bolzano w pasującym terminie i atrakcyjnej cenie, również mogą dostać się do Bormio na dwa sposoby. Niemniej jednak odradza się podróż komunikacją miejską, gdyż trwa ona ponad 8 godzin i wymaga tego, by turyści powrócili do Bergamo, co kompletnie mija się z celem. Jeśli więc zdecydujecie się na przylot do Bolzano, lepiej od razu zarezerwować samochód w jednej z lotniskowych wypożyczalni. Do pokonania będzie wówczas około 175 kilometrów, jednak przez wzgląd na to, że trasa prowadzi przez mocno górzyste tereny, przejazd ten może zająć nawet 3 godziny i około 20 minut.

W pierwszej kolejności turyści muszą skierować się na drogę oznaczoną jako SS38. Dojedziecie nią praktycznie do samej granicy ze Szwajcarią, gdzie zmieni się ona w drogę SS41 i dalej będzie Was prowadziła przez teren Szwajcarii już jako droga numer 28. Finalnie, by wjechać do Włoch z drogi numer 28, wybieracie zjazd w drogę oznaczoną jako SS301, która doprowadzi was do samego Bormio.

Jak dojechać z Bormio do Passo dello Stelvio?

Wiadomo, że oprócz Bormio turyści będą chcieli zwiedzić znacznie więcej, a atrakcji w tej okolicy nie brakuje. Jedną z najciekawszy z nich jest Przełęcz Stelvio. Znajduje się ona na samej granicy Włoch i Szwajcarii i jest niezwykle popularnym miejscem na narty, ale także i na trekking. Jak więc dojechać z Bormio do Passo dello Stelvio? Otóż niestety, ale nie ma możliwości dostania się tam przy pomocy komunikacji miejskiej.

Jedynym rozwiązaniem jest więc wypożyczenie samochodu lub skorzystanie z taksówek. Niemniej jednak warto przygotować się na to, że włoskie taksówki nie należą do najtańszych, a przy okazji do pokonania jest dość spora odległość. W obie strony więc możecie zapłacić więcej, niż kosztowałoby Was wypożyczenie auta na kilka dni. Załóżmy więc, że zdecydowaliście się na podróż samochodem, wówczas do Passo dello Stelvio doprowadzi Was droga numer SS38, która biegnie na północ od Bormio. Przełęcz ta znajduje się przy drodze, jednak parking jest nieco oddalony, a resztę trasy, czyli około 700 metrów, będziecie musieli pokonać piechotą.

Trasa Bormio – Passo di Gavia – praktyczne wskazówki

Passo di Gavia jest drugą malowniczą przełęczą, której nie można pominąć podczas urlopu w Bormio. Jednak wiele turystów może zastanawiać się, jak tam właściwie dojechać. Otóż znów nie ma co liczyć na komunikację miejską, a przejazd taksówką może Was dość dużo kosztować. Znów więc trzeba wypożyczyć samochód, a z Bormio należy kierować się drogą oznaczoną jako SP29 na wschód. Do przejechania jest około 26 kilometrów.

Aby dostać się do Passo di Gavia, należy kierować się na wschód – drogą SP29 (ok. 26 km) – od początku do końca…i to właściwie tyle. Przejazd z pewnością dostarczy emocji, droga jest kręta i bardzo wąska. Warto zachować ostrożność i czujność. Koniecznie trzeba pamiętać, by włączyć światła w samochodzie. Podróż najlepiej rozpocząć wcześnie rano, około południa trasa robi się dosyć zatłoczona (ale czy można narzekać na postój w takim miejscu?). Jeśli zamierzamy spędzić trochę czasu w Passo di Gavia, należy pamiętać o odpowiedniej odzieży i rękawiczkach – nawet latem. Co jeszcze? Droga jest okresowo zamykana – od wczesnej jesieni do późnej wiosny – zależnie od warunków pogodowych. 

Narty w Bormioco zwiedzić?

Jeśli przyjechaliście do Bormio na narty, to z pewnością nie poświęcicie całego wypoczynku jedynie na beztroskie szaleństwo na stoku. Bormio to bowiem znacznie więcej atrakcji i urokliwych miejsc, których z pewnością nie chcielibyście pominąć, nawet podczas zimowego wyjazdu. Tak więc co warto zwiedzić, korzystając z uroków pobytu w Bormio? Otóż:

  • Park Narodowy Passo dello Stelvio i przełęcz Stelvio – to wspomniana już niebywała atrakcja turystyczna, która znajduje się około 30 kilometrów od Bormio, tuż przy samej granicy ze Szwajcarią. Gwarantuje ona nie tylko niesamowite widoki, ale również przepiękne miejsca na piesze wędrówki.
  • Museo Civico di Bormio – czyli jedyne muzeum, które znajduje się w miejscowości. Co więcej, zostało ono zlokalizowane w dość starym budynku, dlatego warto mieć oczy dookoła głowy, by tego wartościowego muzeum nie pominąć. Znajdziecie tam niezwykle interesujące zbiory, które uświadomią Wam, jak rozwijało się Bormio na przestrzeni lat.
  • Chiesa di San Vitale – czyli niewielki kościółek, zlokalizowany praktycznie w samym centrum miasteczka. Z wyglądu budynek ten nie prezentuje się zbyt zachwycająco, więc większość turystów może uznać, że nie warto wchodzić do środka. Niemniej jednak wnętrze tego niewielkiego kościoła zdziwiło już nie jednego niedowiarka. Znajdują się tam bowiem przepiękne malowidła ścienne, a także kilka płaskorzeźb, które bez wątpienia docenią miłośnicy średniowiecznej sztuki.
  • Ponte di Combo – jest to przepiękny, kamienny most, który przyozdobiony jest dwoma niewielkimi wieżyczkami. Z niego rozpościera się malowniczy widok na panoramę Bormio, a także Alpy.

Atrakcje dla dzieci we włoskim Bormio

Z pozoru mogłoby się wydawać, że w tym niewielkim, typowo górskim miasteczku nie ma zbyt wiele atrakcji dla dzieci. Z pewnością trzeba jednak zwrócić uwagę na Giardino Botanico Alpina „Rezia”. Ogród ten z pewnością zadowoli nie tylko najmłodszych, ale również i ich rodziców lub opiekunów. Ten ogród botaniczny jest częścią narodowego parku Stelvio i obejmuje obszar około 2500 metrów kwadratowych. Do zobaczenia są tam rzadkie gatunki roślin, charakterystyczne dla obszaru parku Stelvio, a także gatunki pochodzące z obszarów pozaeuropejskich. Najmłodsi wraz z rodzicami mogą również złożyć wizytę w arboretum, czyli mini centrum badawczym.

Termy w Bormio – co musisz wiedzieć?

Bormio słynie również ze swoich term, które praktycznie nigdy nie świecą pustkami. Bormio to przede wszystkim niezwykle popularne uzdrowisko, zlokalizowane około 4 kilometry od samego centrum miasta w niewielkiej wiosce Bagni di Bormio. To właśnie tam zbiegają się termalne źródła z góry Reit. Turyści mogą udać się do Terme Bagni Vecchi, które oferują aż 6 różnych ścieżek termalnych. Znajdziemy tam panoramiczny basen, a także łaźnie wyryte w skale. Wstęp kosztuje 58 euro od poniedziałku do czwartku i 64 euro od piątku do niedzieli. Jest to wstęp na cały dzień, jednak z obiektu mogą skorzystać osoby, które ukończyły 14 rok życia. Kolejne termy to Terme Bagni Nuovi, gdzie znajduje się 10 łaźni termalnych, a także baseny sensoryczne. Cennik jest taki sam jak w przypadku pierwszego obiektu. Kolejną możliwością jest Bormio Terme, czyli nowoczesne centrum SPA, gdzie można udać się wraz z dziećmi, gdyż wyposażone jest w liczne zjeżdżalnie wodne.

Narty w Bormio – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Bormio to prawdziwe miejsce, które zostało stworzone dla miłośników narciarstwa, a także i innych sportów zimowych. Z powodzeniem mogą tam udać się dzieci, dorośli, amatorzy i profesjonaliści. Zostało tam bowiem przygotowane ponad 50 kilometrów tras, których wysokości sięgają nawet do 3000 metrów nad poziomem morza. Entuzjaści białego szaleństwa do dyspozycji mają aż 15 nowoczesnych wyciągów, w skład których wchodzą 2 kolejki liniowe, 5 wyciągów krzesełkowych, 4 wyciągi „orczykowe”, a także 4 wyciągi „ruchomy chodnik”. Co więcej, znajduje się tam aż 31 stoków narciarskich podzielonych według odpowiedniego poziomu trudności, by nawet początkujący mogli doskonalić swoje umiejętności. Jak jednak zaplanować wyjazd na narty w Bormio?

Przede wszystkim należy sprawdzić pogodę i inne warunki atmosferyczne oraz ewentualne zagrożenia lawinowe. Wszystkie te informacje są dostępne na oficjalnej stronie Bormio Ski, gdzie znajdziecie również niezbędne informacje odnośnie wyciągów. Warto również pobrać aplikację MyPassSki, gdzie będziecie mogli dokonywać płatności bez stania w długich kolejkach na stokach. W aplikacji znajdziecie również elastyczne bilety, czyli zapłacicie tylko za ten okres, w którym faktycznie przebywacie na stoku.

Lato w Bormio – czy warto? Szlaki turystyczne

Okazuje się, że przepiękne Bormio zaprasza turystów do siebie nie tylko zimą. Bormio to nie tylko i wyłącznie kurort przeznaczony dla miłośników zimowych sportów. Szczerze mówiąc, warto się tam również wybrać w sezonie letnim, gdy jest jeszcze więcej atrakcji i możliwości. Okolice Bormio, jak i samo miasteczko, obfitują w jedne z piękniejszych szlaków turystycznych w całej Lombardii. Będąc więc w Bormio latem, warto wybrać się na wędrówkę następującymi szlakami:

  • Lago di Cancano – jest to świetny kierunek, szczególnie jeśli podróżujecie z dziećmi. Trasa jest niezwykle łatwa, a teren w większości płaski. Co więcej, jezioro Cancano to przepiękne miejsce do podziwiania widoków. Na początek warto podjechać do Torri di Fraele, skąd można wyruszyć pieszo. Długość trasy to około 9 kilometrów, a różnica wysokości to jedynie 227 metrów.
  • Val Zebru – trasa ta prowadzi do pięknej doliny otoczonej zielonymi terenami. Wycieczkę należy rozpocząć w Niblogo, skąd ścieżką numer 29 dotrzemy do schroniska w Campo, skąd można się udać do Baita del Pestore, a wędrówkę można skończyć w schronisku Rifugio Quinto Alpini Berarelli. Cała trasa mierzy sobie około 5 kilometrów, a różnica wysokości to miejscami nawet 1000 metrów.
  • Val Viola – ten szlak turystyczny zaczyna się w niewielkiej wiosce Arniga. Kolejno wchodząc na szlak należy dojść do schroniska Rifugio Federico in Dosde, a następnie do Rifugio Viola. To właśnie tam warto się zatrzymać, by podziwiać przepiękne szczyty Corno di Dosde i Cima Viola. Trasa mierzy sobie około 12 kilometrów, a różnica wysokości wynosi około 1130 metrów.

Parkingi w Bormio – czyli gdzie zostawić samochód

Jeśli podróżujecie po Bormio samochodem, to z pewnością nie musicie obawiać się o parking. Znajduje się tam wiele miejsc parkingowych, a najwięcej z nich zlokalizowanych jest przy najważniejszych atrakcjach miejscowości. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że praktycznie każdy z parkingów jest płatny, a ceny wahają się od 1 euro do nawet 3 euro za godzinę, oczywiście w zależności od standardu, a także samej lokalizacji.

Narty w Bormiogdzie dobrze zjeść?

Bormio świetnie rozwinęło bazę gastronomiczną, a turyści z pewnością nie będą chodzić z pustymi brzuchami. Jeśli więc szukacie miejsca na dobry, włoski posiłek, warto zajrzeć do:

  • Ristorante La Rasiga Bormio – z typowymi posiłkami dla tego regionu Włoch,
  • Oliver American Restaurant – dla miłośników soczystych mięs z grilla,
  • Ristorante Vecchia Combo – miejsce niezwykle klimatyczne, z tradycyjnymi, włoskimi przysmakami.

Baza noclegowa w Bormio – czyli gdzie spać?

Bormio jest świetnie przygotowane nawet na największy napływ turystów. Gdzie więc warto się zatrzymać, by wygodnie i spokojnie się wyspać? Otóż warto zwrócić uwagę na następujące obiekty noclegowe:

  • Miramonti Park Hotel – to czterogwiazdkowy, niezwykle klimatyczny obiekt, zlokalizowany jedynie 500 metrów od centrum miejscowości.
  • Hotel Olimpia – to typowy górski hotel, który również może pochwalić się czterema gwiazdkami i zapewnić turystom najwyższe standardy.
  • Hotel Rezia – znajduje się jedynie 200 metrów od centrum i również oferuje turystom standardy na miarę czterech gwiazdek.
Poprzedni

Narty w Livigno – lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Narty w Val di Sole – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje, dojazd

Następny

4 komentarze do wpisu „Narty w Bormio – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje, dojazd”

  1. Pingback: Narty w Vermiglio - opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje - eSki.pl - Najlepsze Hotele na Narty
  2. Pingback: Narty w Bormio - Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów - eSki.pl - Najlepsze Hotele i Wyjazdy na Narty do Włoch, Austrii
  3. Pingback: Narty w Monterosa - opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje -
  4. Pingback: Narty w Cervinia - opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Dodaj komentarz