Narty w Canazei – wszystko, co warto wiedzieć!

12 maja 2023 Tagi , , , , , ,

Canazei to licząca niespełna 2000 mieszkańców miejscowość leżąca w Dolomitach we Włoszech. Jest to jeden z głównych ośrodków narciarskich w Val di Fassa. Canazei wraz z sąsiednią miejscowością Campitello mają bezpośrednie połączenie z Sellaronda – kompleksem tras narciarskich, które umożliwiają zobaczenie całego masywu górskiego Sella. Co warto wiedzieć o Canazei? Gdzie warto się zatrzymać?

Historia Canazei

Najprawdopodobniej nazwa miejscowości związana jest z trzciną. Duży wpływ na gospodarkę tego obszaru miała budowa drogi przez Passo Pordoi do Arabby i w dół do sąsiedniej prowincji Belluno. Osady, które rozwinęły się dzięki rosnącemu ruchowi turystycznemu, zostały zniszczone podczas walk pomiędzy wojskami austriackimi i włoskimi podczas I wojny światowej. Miejscowości potrzebowały czasu, by odzyskać dawny wygląd. Budowa kolejnych wyciągów w latach 60. i późniejszych spowodowała powrót popularności Canazei i okolicznych kurortów.

Lago Fedaia (Fedaia Lake), Fassa Valley, Trentino Alto Adige, an artificial lake and a dam near Canazei city, located at the foot of Marmolada massif. Fedaia Lake is the Province of Belluno, Italy.
Lago Fedaia (Fedaia Lake), Fassa Valley, Trentino Alto Adige, an artificial lake and a dam near Canazei city, located at the foot of Marmolada massif. Fedaia Lake is the Province of Belluno, Italy., licencja: shutterstock/By DaLiu

Canazei dzisiaj

Obecnie Canazei jest jednym z najważniejszych przystanków na trasie narciarskiej Sellaronda. Miasto jest obecnie uzależnione od turystyki zimowej i letniej. Co ciekawe, liczba mieszkańców w ciągu ostatnich trzydziestu lat wzrosła prawie dwukrotnie. Mieszkańcy dokładają szczególnych starań, aby zachować tradycyjne zwyczaje i wygląd miasteczka. Latem dość często organizowane są tradycyjne festiwale mające na celu promowanie tutejszej kultury i tradycji.

Narty w Canazei – wyciągi i stoki narciarskie

Gondola – Cabinovia Belvedere Canazei z głównej ulicy miejscowości kieruje się w górę po prawej stronie do stacji pośredniej w Pecol. Tutaj są dwie możliwości: wyciąg Toé, który wznosi się do głównego obszaru narciarskiego lub kolejka Col dei Rossi, która kieruje się na stromy i wietrzny grzbiet. Oba te wyciągi zapewniają dostęp do głównego terenu narciarskiego po tej stronie doliny.

Pochmurny widok Dolomitów w pobliżu Canazei Val di Fassa, region Trentino-Alto-Adige, Włochy.
Pochmurny widok Dolomitów w pobliżu Canazei Val di Fassa, region Trentino-Alto-Adige, Włochy., licencja: shutterstock/By Yuriy Biryukov

Narciarze mają do wyboru gondola albo kolejkę linową dla powtarzających się zjazdów, wyciągi Kristiana, Belvedere lub Sass Becè. Ta ostatnia jest najwyższa i stanowi ważne połączenie z Arabba. Droga w dół do Arabby jest średnio wymagająca. Ten kierunek zapewnia również dostęp na nartach do obszaru narciarskiego Marmolada.

Alternatywnie zejście poniżej linii drzew prowadzi czerwoną, czasem zatłoczoną i oblodzoną trasą do Pian Frataces. Jeśli warunki są dobre, to jest to przyjemny zjazd wśród drzew do Canazei, który kończy się dość gwałtownie na końcu wioski przy zabudowaniach. Z końca trasy dojście do centrum zajmuje około 5-10 minut spacerem.

Narciarze, którzy natomiast chcą się udać w innym kierunku z Pian Frataces do obszaru powyżej Campitello mogą wybrać gondolę Pradel-Rodella. Po lewej stronie kolejki linowe wznoszą się na Col Rodella na wysokość poniżej 2500 m, natomiast po prawej stronie kolejki linowe oferują możliwość przejścia do obszaru Selva.

Szkółki narciarskie

W Canazei znajdują się dwie szkoły narciarskie, jedna ogólna i jedna specjalizująca się w nauczaniu snowboardu. Instruktorzy, których dają tam lekcje, to osoby zamieszkujące pobliskie miejscowości. Między innymi Scuola di Sci Rocco-Marmolada i Scuola di Sci di Arabba.

Ceny karnetów w Canazei

Karnety narciarskie dostępne są w dwóch różnych kategoriach. Karnet Val di Fassa  ważny jest na wszystkich wyciągach znajdujących się w Canazei aż do przełęczy Costalunga. Do tego dochodzą mniejsze lokalne tereny narciarskie powyżej Alby i Pozza di Fassa. Jest to z pewnością korzystne dla osób przebywających w tym rejonie tylko przez kilka dni, ponieważ daje możliwość łatwego zjazdu na średnio zaawansowanych trasach narciarskich.

Ski resort in the dolomites at sunset
Ski resort in the dolomites at sunset, licencja: shutterstock/By COLOMBO NICOLA


Jednak bardziej zaawansowani narciarze i ci, którzy zostają tu na tydzień lub dłużej, powinni skorzystać z bardziej obszernego karnetu Dolomiti Superski, który obejmuje łącznie 460 wyciągów narciarskich.

Val di Fassa – Carezza – ceny podane w € sezon wysoki

 • 1 dzień – 59 – os.dorosła, 53  – senior, 41 – dziecko
 • 3 dni – 168 – os.dorosła, 151  – senior, 118 – dziecko
 • 4 dni – 215 – os.dorosła, 194  – senior, 151 – dziecko
 • 6 dni – 296 – os.dorosła, 266  – senior, 207 – dziecko
 • 7 dni – 314 – os.dorosła, 283  – senior, 220 – dziecko

Val di Fassa – Carezza – ceny podane w € sezon niski

 • 1 dzień – 53 – os.dorosła, 48  – senior, 37 – dziecko
 • 3 dni – 151 – os.dorosła, 136  – senior, 106 – dziecko
 • 4 dni – 194 – os.dorosła, 174  – senior, 136 – dziecko
 • 6 dni – 266 – os.dorosła, 240  – senior, 187 – dziecko
 • 7 dni – 283 – os.dorosła, 254  – senior, 198 – dziecko

Dolomiti Superski Ski Pass – ceny podane w € sezon wysoki

 • 1 dzień – 67 – os.dorosła, 60  – senior, 47 – dziecko
 • 3 dni – 193 – os.dorosła, 174  – senior, 135 – dziecko
 • 4 dni – 247 – os.dorosła, 222  – senior, 173 – dziecko
 • 6 dni – 339 – os.dorosła, 305  – senior, 238 – dziecko
 • 7 dni – 360 – os.dorosła, 324  – senior, 252 – dziecko

Dolomiti Superski Ski Pass – ceny podane w € sezon niski

 • 1 dzień – 60 – os.dorosła, 54  – senior, 42 – dziecko
 • 3 dni – 174 – os.dorosła, 156  – senior, 122 – dziecko
 • 4 dni – 222 – os.dorosła, 200  – senior, 156 – dziecko
 • 6 dni – 305 – os.dorosła, 275  – senior, 214 – dziecko
 • 7 dni – 324 – os.dorosła, 292  – senior, 227 – dziecko

Jak dojechać do Canazei?

Canazei znajduje się na południowo-zachodniej stronie wielkiej pętli narciarskiej Sellaronda. Najlepiej dotrzeć do kurortu od zachodu główną doliną Adygi, która przebiega między granicą austriacką na Brenner i miastem Werona na południu.

Dojazd samochodem

Planując dojazd do Canazei samochodem najlepiej jechać autostradą z Innsbrucka do Werony. Jest to ruchliwa trasa pomiędzy północą a południem Europy, której zaletą są jednak doskonałe połączenie. Do wyboru jest zjazd z autostrady na południe od Brixen (Bressanone) i podróż w górę Val Gardena przez ośrodki narciarskie. Następnie w górę i przez Passo Sella lub skorzystanie z połączenia autostradowego dalej na południe w pobliżu Bozen (Bolzano) i podróż w górę Val di Fassa. Z kolei, od wschodu można dojechać do kurortu lokalnymi drogami aż do głównej drogi A27 prowadzącej do Veneto.

Odległości

 • Innsbruck 140km – na północ przez przełęcz Brenner do austriackiego węzła autostradowego w Innsbrucku;
 • Wenecja 184km – na południe przez góry do autostrady na wschód i zachód;
 • Werona 206 km – na zachód do autostrady, a następnie na południe do głównego skrzyżowania w Weronie.

Samolotem

Canazei ma doskonałe połączenie, jeśli chodzi o lotniska. Wiele z nich jest obsługiwanych przez tanie linie lotnicze z Wielkiej Brytanii lub przez loty czarterowe firm turystycznych. Największe i najbardziej popularne są lotniska: w Wenecji (Marco Polo) i w Innsbrucku. Co ciekawe, mają one bogatą ofertę lotów zimowych skierowanych również do tyrolskich kurortów. W sezonie zimowym z lotnisk w Wenecji i Weronie regularnie kursuje sobotni transfer autokarowy do Val di Fassa.

Odległości Canzei od lotnisk

 • Bolzano (najbliższe lotnisko w dolinie) – 55 km;
 • Innsbruck (za granicą w austriackim Tyrolu) – 140 km;
 • Treviso (na północ od Wenecji) – 155 km;
 • Lotnisko Marco Polo (położone na wybrzeżu laguny weneckiej) – 174 km;
 • Port lotniczy Werona (na węźle autostradowym na południe od miasta) – 203 km;
 • Lotnisko Gabriele D’Annunzio (na południe od węzła autostradowego za Brescią) – 236 km.

Pociągiem i autokarem

Najbliższe stacje kolejowe znajdują się w Bressanone (Brixen) około 58 km lub w Bolzano (Bozen). Z Bolzano lub Bressanone do Canazei kursują lokalne autobusy albo taksówki. Lokalne przewozy autokarowe to:

 • SAD (strona internetowa www.sad.it );
 • Trentino Trasporti (strona internetowa www.ttspa.it).

Gdzie zjeść w Canazei?

Canazei, położone w samym centrum włoskich Dolomitów jest pełne pizzerii i smacznych włoskich restauracji. Jedzenie jest tu prawie tak dobre, jak sama jazda na nartach. Wybór dobrych pizzerii może być nieco trudny i może przyprawić o zawrót głowy, ponieważ jest ich tu bardzo wiele.

Restaurante Pizzeria Cafe Kaiserstube

Restauracja znajduje się na terenie starego hotelu Dolomiti i oferuje typową pyszną kuchnię z dużym wyborem grillowanych mięs i świeżych warzyw, które są przynoszone do stołu na skwierczącym kamieniu. Nieco tańszą opcją, ale i równie smaczną są pizze. Jest to bardzo popularna restauracja wśród mieszkańców, co jest bardzo dobrym znakiem dla turystów.

Wine and Dine

Z kolei, Wine and Dine to miejsce, do którego warto się wybrać, jeśli chcesz spróbować włoskich win. Wybór win, które możesz skosztować z posiłkiem, jest obszerny. Pamiętaj, aby zarezerwować miejsce wcześniej, ponieważ restauracja ma kilka stołów a jest to miejsce bardzo popularne w tej miejscowości.

Jedzenie z widokiem

Canazei jest także pełne uroczych, prywatnych schronisk górskich, które od południa zaczynają podawać pachnące obiady. Obiad jest ważną częścią dnia Włochów i nie zapomina się o tym szczególnie w górach. Schronisko – Restauracja Frederich August na szczycie kolejki linowej z Camitello jest ulubionym miejscem wśród gości, podobnie jak Rifugio Maria na szczycie Sass Pordoi, które posiada taras słoneczny oferujący najlepszy widok na Dolomity.

Lato w Canazei – czy warto?

Dolomity, otoczone bujną i zieloną przyrodą latem i śniegiem zimą, od zawsze rozpalały wyobraźnię pisarzy, malarzy oraz fotografów. Swoimi kolorami, zapachami, szczytami górskimi o dużych wysokościach są w stanie zachycić każdego, kto znajdzie się w pobliżu. Canazei jest atrakcyjne nie tylko zimą, ale i w sezonie letnim. Z pewnością nie da się tu nudzić. Malownicze góry oraz różnorodność szlaków pieszych i rowerowych kuszą o każdej porze roku.

Via Alpina

Via Alpina to pięć szlaków pieszych o długości 5.000 km poprowadzonych w 8 krajach Europy. W Val di Fassa są 4 etapy, które można przejść w ramach tego szlaku mającego na celu promocję górskich ścieżek. Są to następujące etapy: przełęcz Pordoi – schronisko Contrin (16 km); schronisko Contrin – Fontanazzo (15 km); Fontanazzo – schronisko Antemoia (9 km); schronisko Antemoia – Bolzano (11 km). Via Alpina nie wymaga specjalnego przygotowania,jednak zalecana jest dla osób, które uprawiają trekking. Z pewnością nie są to szlaki dla rodzin z małymi dziećmi.
Wszystkie etapy należy rozpocząć z ich punktów startowych, do których można dotrzeć kolejką linową lub samochodem aż do przeznaczonych do tego celu parkingów. Przejście Via Alpina jest całkowicie bezpłatne.

Lago Fedaia (Fedaia Lake), Fassa Valley, Trentino Alto Adige, an artificial lake and a dam near Canazei city, located at the foot of Marmolada massif. Fedaia Lake is the Province of Belluno, Italy.
Lago Fedaia (Fedaia Lake), Fassa Valley, Trentino Alto Adige, an artificial lake and a dam near Canazei city, located at the foot of Marmolada massif. Fedaia Lake is the Province of Belluno, Italy., licencja: shutterstock/By flipov

Ścieżka rowerowa Pozza – Molina di Fiemme

Wszyscy miłośnicy rowerów w Val di Fassa mogą znaleźć dziesiątki tras do pokonania na rowerze górskim lub turystycznym. Są tu trasy o różnym stopniu trudności ze względu na rodzaj, czas przejazdu oraz różnice wysokości. Ścieżka pod lasem z Pozza do Molina to trasa rowerowa o długości około 30 km z możliwością powrotu autobusami wyposażonymi w stojaki na rowery w przypadku, gdy jest się zbyt zmęczonym. Trasa jest nieszczególnie wymagająca, nadaje się dla każdego i jest bardzo relaksująca. W lecie odbywa się wiele imprez dla miłośników tej aktywności: Marcialonga Cycling Craft, Sella Ronda Bike a Day, Maraton Dolomitów  czy też Tour of the Dolomites. Co ważne, w całej dolinie Val di Fassa znajduje się wiele różnych wypożyczalni rowerów.

Początek trasy znajduje się w miejscowości Pozza di Fassa, z Canazei można do niej dojechać w około 8 minut samochodem wzdłuż SSdelle Dolomiti sud, ale można rozpocząć trasę z dowolnego miejsca. Przejazd rowerem na trasie Pozza do Molina jest całkowicie darmowy.

Fly Line Catinaccio Rosengarten

To najdłuższa struktura typu „free fly” we Włoszech i druga w Europie. Pozwala każdemu doświadczyć adrenaliny poprzez pokonanie różnicy wysokości 190 metrów w lesie Catinaccio na 1100 metrów. Podziwiając wspaniałe widoki i kontrolując prędkość za pomocą specjalnego systemu hamowania i w całkowitym bezpieczeństwie gwarantuje niesamowite przeżycia i wspomnienia.

TOP 3 najlepsze hotele w Canazei

Villa Doris

Villa Doris oferuje komfortowe zakwaterowanie w apartamencie z trzema sypialniami, kuchnią oraz dwoma łazienkami. Wyposażenie obejmuje również: zmywarkę, pralkę, mikrofalówkę, czajnik oraz telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych. Do dyspozycji Gości Villi Dorin jest także patio oraz widok na góry. Oferta apartamentu obejmuje sprzęt do grillowania, ogród, bezpłatne WiFi oraz prywatny parking. Przełęcz Pordoi znajduje się około 12 km od Villi Doris. W okolicy budynku panują doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa. Co więcej, Villa Doris zapewnia bezpośredni dostęp do stoku narciarskiego.

Majon Baticher

Majon Baticher położony znajduje się w miejscowości Canazei i oferuje ładny widok na miejscowość. W apartamencie do dyspozycji Gości są trzy sypialnie, kuchnia ze standardowym wyposażeniem oraz trzy łazienki z prysznicem. Dodatkowo wyposażenie obejmuje balkon, bezpłatne WiFi, pralkę oraz telewizor z dostępem do kanałów kablowych. Zaplecze odnowy biologicznej Majon Baticher obejmuje m.in.: saunę i wannę spa. Właściciel zapewnia Gościom przechowalnię sprzętu narciarskiego. Przełęcz Pordoi znajduje się około 3,3 km od obiektu natomiast dolina Val di Fassa – 200 m. Zmotoryzowani Goście mogą bezpiecznie zostawić swój samochód na bezpłatnym, prywatnym parkingu.

Cesa Raffaella – appartamento Pordoi

Cesa Raffaella – appartamento Pordoi to komfortowo urządzony apartament z balkonem z widokiem na góry. W apartamencie do dyspozycji Gości przygotowano sypialnię, kuchnię z wyposażeniem, takim jak: zmywarka oraz mikrofalówka i łazienkę z prysznicem. Wyposażenie Cesa Raffaella – appartamento Pordoi obejmuje również pralkę, czajnik, dostęp do bezprzewodowego Internetu oraz telewizor z dostępem do kanałów kablowych. Goście, którzy przyjadą do obiektu własnym samochodem, mogą go za darmo zaparkować na prywatnym parkingu. Val di Fassa znajduje się około 200 m od obiektu. W okolicy Cesa Raffaella – appartamento Pordoi znajdują się ciekawe miejsca, takie jak na przykład Przełęcz Pordoi oddalona o około 13 km.

Czytaj także:

Narty w Courmayeur- jak przygotować się do szaleństwa na włoskich stokach?

Narty w Folgarida – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Narty w Madonna di Campiglio – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Narty w Canazei – lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Następny

Dodaj komentarz