Narty w Cervinia we Włoszech- jak odpowiednio przygotować się do zimowego wyjazdu?

25 sierpnia 2022 Tagi , , , , ,

Z pewnością większość z nas kocha lato i letnie wyjazdy, gdzie możemy do woli opalać się w pełnym słońcu i korzystać z uroków ciepłych kąpieli w morzu. Jednocześnie nie można zapomnieć również o tym, że stale przybywa amatorów wyjazdów zimowych, którzy uwielbiają spędzać czas na stokach i bawić się na śnieżnym puchu. Z racji tego, że sezon letnich wyjazdów powoli dobiega końca, to właśnie Ci drudzy muszą rozpocząć planowanie i szeroko zakrojone przygotowania do tego, by zapewnić sobie niezapomniane, zimowe przeżycia. Z pewnością jest to niezwykle trudne zadanie, gdyż z pewnością amatorzy zimowego szaleństwa zdążyli się już zapoznać z większością terenów narciarskich w Europie. Warto jednak- nawet jeśli tereny północnych Włoch zostały już odwiedzone- na chwilę do nich powrócić. Znajduje się tam bowiem wyjątkowa wioska Cervinia, która jest jednocześnie kompleksem narciarskim. Ośrodek ten na wiele do zaoferowania, więc z pewnością zdecydowanie się na zorganizowanie tam zimowego wyjazdu, będzie niezapomnianym przeżyciem.

Tereny narciarskie Cervinia – co warto o nich wiedzieć?

Cervinia to jeden z tych ośrodków narciarskich, który dopiero co zyskuje sobie większy rozgłos. Choć bez wątpienia te tereny narciarskie nie należą do „najmłodszych”, to wyraźny wzrost zainteresowania nimi odnotowano dopiero w kilku, ostatnich sezonach zimowych. Warto jednak wiedzieć, że tereny narciarskie w Cervinia w północnych Włoszech zaliczają się do jednych z najpiękniejszych i najwyżej położonych w całej Europie. Najwyższa trasa zjazdowa znajduje się na wysokości aż 3883 metrów nad poziomem morza! Zjazd z niej oczywiście przeznaczony jest jedynie dla zaawansowanych narciarzy, a jednocześnie oferuje ona najbardziej panoramiczne i niezwykłe widoki. Część terenów narciarskich w Cervinia jest również uważana za jedne z najbardziej nasłonecznionych. Wszystkie te walory i niekwestionowane różnorodności sprawiają, że ten ośrodek narciarski śmiało można uznać za absolutnie wyjątkowy i warty odwiedzenia. Narciarze, turyści i inni amatorzy sportów zimowych z pewnością takiej decyzji nie pożałują.

Cervinia, Valle d'Aosta, Italy - Mountain skiing
Cervinia, Valle d’Aosta, Italy – Mountain skiing , licencja: shutterstock/By irinasen

Jak dojechać do Cervinia?

Dojazd do Cervinia wcale nie będzie dla turystów i podróżnych najłatwiejszą przeprawą. Wynika to przede wszystkim z tego, że ośrodek narciarski jest ulokowany w dość specyficznym miejscu. Jednak dla głodnych wrażeń i atrakcji narciarzy nie ma rzeczy niemożliwych. Wobec tego na samym początku warto znaleźć najbliższe lotnisko. Okazuje się, że spośród wszystkich, pobliskich i większych miast, najlepszym rozwiązaniem okażą się loty do Turynu. Dlaczego? Z prostego powodu, linie lotnicze, które obsługują tam połączenia to między innymi:

 • WizzAir;
 • Ryanair.

Są to najtańsze i świetnie nam znane linie lotnicze. Dodatkowo do Turynu- ze względu na niesłychaną popularność tego miasta, organizowane są loty o stałej częstotliwości. Turyści więc z pewnością znajdą bilety lotnicze w pasującym terminie. Warto jednak pamiętać o tym, by zdecydowali się oni na rezerwacje biletów z dość sporym wyprzedzeniem. Wówczas mogą być oni pewni, że uda się im kupić te bilety w wyjątkowo przystępnej i okazyjnej cenie.

Jak dojechać do Cervinia z Turynu?

Turyn i lotnisko w mieście, spośród wszystkich innych, położone jest najbliżej terenów narciarskich w Cervinia. Turyści będą mieli do pokonania około 116 kilometrów. Trasę tę oczywiście można przejechać na dwa sposoby:

 • komunikacją miejską- dojazd z Turynu do Cervinia przy pomocy komunikacji miejskiej będzie dość szybki- co może być zaskakujące- oraz prosty. W pierwszej kolejności turyści z lotniska będą musieli dostać się na stację Porta Nuova, z której odjeżdża pociąg do stacji Aosta. Jest on oznaczony jako RV 2717. Jednocześnie przystankiem docelowym będzie miasteczko Chatillon, a dokładniej stacja kolejowa Chatillon fs. Tam turyści będą musieli przesiąść się w autobus oznaczony numerem 503 do stacji Cervinia. Cała trasa nie zajmie więcej niż 2,3 do 3 godzin. Warto pamiętać, by bilety na przejazd zakupić w aplikacji online. Te kupowane bezpośrednio u kierowcy mogą być nieco droższe.
 • wypożyczonym z lotniska samochodem- na lotnisku w Turynie, jak i w całym mieście, funkcjonuje wiele wypożyczalni samochodowych. Wobec tego, jeśli turyści mają jedynie możliwość, to wynajęcie samochodu zapewni im najszybszy i najbardziej komfortowy dojazd do terenów narciarskich w Cervinia.  Z lotniska będą oni musieli poruszać się w kierunku północnym trasą oznaczoną jako E612. Doprowadzi ich ona do punktu docelowego w około 1,5 godziny. 

Gdzie można zaparkować? Poznaj parkingi w Cervinia!

Jeśli podróżni zdecydowali się na wynajęcie auta, to z pewnością muszą oni jeszcze rozważyć kwestię parkingów. W niewielkiej miejscowości Cervinia nie ma dobrze nam znanych z Polski wielkopowierzchniowych parkingów. Niewielkie ich namiastki można zaś znaleźć przy stokach narciarskich. Niemniej jednak parkingi- podobnie jak w całych Włoszech- również w Cervinia są płatne. Wobec tego, jeśli podróżni chcą nieco więcej zaoszczędzić, wówczas lepszym rozwiązaniem okazuje się znalezienie obiektu noclegowego, który taki parking już oferuje. Wówczas będzie można bezpiecznie pozostawić tam samochód.

Co robić w Cervinia poza szusowaniem po stokach?- zabytki i muzea

Cervinia to niewielkie miasteczko, które jeszcze w przeszłości miało być dowodem potęgi Mussoliniego i rzeczywiście, niegdyś tak było. Dziś jednak charakter i cały wygląd miasteczka uległ drastycznej zmianie. Cervinia stała się najważniejszym ośrodkiem profesjonalnego i amatorskiego narciarstwa w północnych Włoszech. Choć miasteczko to ma niezwykle bogatą historię, to jednak nie może pochwalić się ogromną ilością zabytków. Turyści, którzy liczą na zwiedzanie muzeów, niestety będą musieli obejść się smakiem lub zawrócić do pobliskiego Turynu. Turyści zaś, którzy poza narciarstwem liczą na kilka ciekawych miejsc, które można uznać za nietuzinkowe atrakcje miasta, mogą zdecydować się odwiedzić:

 • główny deptak w Cervinia- jest to tak naprawdę główna i jedyna uliczka w tym niewielkimi miasteczku. Niemniej jednak to ona tak naprawdę nadaje mu ogromnego uroku. Wzdłuż niej znajdują się bowiem nie tylko hotele, ale także urokliwe, alpejskie domki mieszkańców.
 • kościółek drewniany w Cervinia- to jedyny obiekt sakralny w mieście. Niemniej jednak jest to wyjątkowo urokliwa budowla wykonana z ciemnego, mahoniowego drewna. W jego wnętrzu można poczuć prawdziwie alpejski klimat, więc mając chwilkę czasu, warto zajrzeć do tego kościółka.

Tak naprawdę, tylko te dwa miejsca zasługują na większą uwagę, jeśli chcemy wybrać się na zwiedzanie Cervinia. Ten niewielki ośrodek skupiony głównie jest na narciarstwie, co jednak nie powinno dziwić. Zjeżdżają tam najbogatsi Włosi, którzy cenią sobie prostotę i luksus, jaki da się wyczuć w miasteczku.

Summer panorama of Breuil-Cervinia an alpine resort town at the foot of the Matterhorn (Cervino), Aosta Valley, northern Italy
Summer panorama of Breuil-Cervinia an alpine resort town at the foot of the Matterhorn (Cervino), Aosta Valley, northern Italy, licencja: shutterstock/By Francesco Bonino

Atrakcje turystyczne w Cervinia- co jeszcze można tam robić?

Z pewnością główną atrakcją tego urokliwego miasteczka są wyjątkowo dobrze zagospodarowane i maksymalnie długie trasy zjazdowe. Jednocześnie dla turystów zostało tam przygotowane o wiele więcej! Mowa tu chociażby o świetnie rozwiniętej bazie gastronomicznej. Główna uliczka miasteczka usłana jest różnorodnymi kawiarniami i restauracjami, które zapraszają turystów na skosztowanie specjalności kuchni włoskiej, charakterystycznej dla tego regionu. Znajduje się tam również kilka słynnych butików w ubraniami, co z całą pewnością ucieszy głównie narciarki. Wieczorami zaś, jeśli turyści będą już zmęczeni szaleństwem na stokach, mogą się oni udać do jednego z nocnych lokali. Nie są to oczywiście słynne kluby nocne znane nam z Teneryfy, aczkolwiek są to lokale z miejscem do potańczenia, alkoholem oraz dobrą muzyką, które z pewnością zasługują na odwiedzenie.

Jakie atrakcje czekają w Cervinia na najmłodszych turystów?

Z pewnością dzieci w Cervinia również nie będą się nudzić. Na stokach całego kompleksu narciarskiego znajduje się bowiem kilka snowparków gdzie maluchy- oczywiście pod czujnym okiem opiekunów i instruktorów- mogą doskonalić swoje umiejętności, a także uczyć się nowych trików. Dodatkowo do ich dyspozycji oddane zostało również lodowisko oraz szkółki narciarskie. Wobec tego maluchy w Cervinia z pewnością będą miały czym się zająć.

Narty w Cervinia – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Jeśli turyści podjęli już decyzję o tym, że chcą poszaleć na stokach, jakie oferuje im najwyżej położony ośrodek narciarskich, wówczas przyszła pora na to, by ten wyjazd odpowiednio zaplanować. Warto zacząć od:

 • znalezienia i zarezerwowania lotów do Turynu – z tym nie powinno być większego problemu, biorąc pod uwagę fakt, że loty na tej trasie obsługiwane są stale;
 • zarezerwowanie samochodu lub kupno biletów komunikacji miejskiej – wybranie środka transportu, by można było dostać się do Cervinia;
 • znalezienie noclegu – z tym narciarze powinni się nieco pospieszyć. W sezonie zimowym, a nawet tuż przed jego rozpoczęciem, wszystkie obiekty noclegowe w Cervinia są prawie w całości zarezerwowane;
 • sprawdzenie cen karnetów i kupno wejściówek- stoki na terenach narciarskich Cervinia są oczywiście płatne, co jest już standardem. Podróżni więc powinni sprawdzić ceny wejściówek, a następnie kupić je całkowicie online. Dzięki temu nie będą oni musieli czekać przy kasach biletowych bezpośrednio przed stokiem.

Tak naprawdę cały sprzęt do sportów zimowych i resztę atrakcji można sobie zarezerwować będąc już na miejscu.

Trasy i wyciągi narciarskie w Cervinia

Cervinia jest jednym z najwyżej położonych ośrodków narciarskich na pograniczu Francji i Szwajcarii. Jednocześnie może się ona pochwalić aż 350 kilometrami nartostrad. Najbardziej znane trasy to:

 • Cervinia – Zermatt- którą łączy włoski ośrodek z odpowiednikiem po stronie szwajcarskiej;
 • Cervinia – Valtourneche- która łączy włoski ośrodek z odpowiednikiem po stornie francuskiej.

Najwyżej ulokowana trasa znajduje się na wysokości 3800 metrów nad poziomem morza. Oczywiście trasy podzielone są na poziomy trudności, a najbardziej skomplikowane i wymagające oznaczone są kolorem czarnym. W Cervinia znajduje się również dość dobrze rozwinięta infrastruktura wyciągów. Podróżni mogą korzystać z gondolek, wyciągów krzesełkowych oraz tradycyjnych wyciągów orczykowych. 

A ski resort in Breuil-Cervinia/Zermatt
A ski resort in Breuil-Cervinia/Zermatt, licencja: shutterstock/By OndrejBucek

Ceny karnetów w Cervinia

Wspomniane już zostało, że do Cervinia zwykli zjeżdżać najbardziej zamożni Włosi. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż ośrodek ten ze względu na swoją bogatą ofertę, cechuje się dość wysokimi cenami karnetów. Wobec tego dorośli będą musieli przygotować się na ceny wejściówek z przedziału od 120 do nawet 280 euro, z kolei dzieci zapłacą już około 80 do 210 euro. Tak naprawdę turyści powinni przejrzeć dokładnie oferty karnetów, gdyż istnieje możliwość również zakupu ich na 6 dni lub w formie „rodzinnej”. To z kolei może okazać się o wiele bardziej przystępnym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym.

Lato w Cervinia – czy warto? szlaki turystyczne

Cervinia to ośrodek typowo narciarski. Sezon zimowy trwa tam od września aż do kwietnia lub pierwszej połowy maja. Niemniej jednak w pozostałych miesiącach w tym miasteczku również nie brakuje turystów. Wobec tego, co można robić latem w Cervinia?  Otóż przede wszystkim warto zdecydować się na korzystanie z nieco cieplejszej pogody i obcowanie z naturą. W Cervinia i jej okolicy zostało wytyczonych wiele ścieżek trekkingowych, a także rowerowych. Biegną one przez doliny i kaniony, które otaczają to miasto. Z pewnością wycieczka latem do Cervinia nie będzie należała do najgorszych pomysłów. Faktem jest to, że w miasteczku tym latem nieco zmniejsza się oblężenie turystyczne, a także, że drastycznie spadają także ceny noclegów. Taki wyjazd może więc okazać się wyjątkowo udany.

The blue lake and the Matterhorn in a scenic summer landscape with sunny lights seen from Breuil-Cervinia, Aosta Valley - Italy
The blue lake and the Matterhorn in a scenic summer landscape with sunny lights seen from Breuil-Cervinia, Aosta Valley – Italy, licencja: shutterstock/By Massimo De Candido

Gdzie można dobrze zjeść w Cervinia? – lista rekomendowanych restauracji

Cervinia- co zostało już wspomniane- może pochwalić się wyjątkowo dobrze rozwiniętą bazą gastronomiczną. Ze względu na jej lokalizację- na pograniczu trzech państw- można tam znaleźć restauracje z kuchnią włoską, francuską, jak i szwajcarską. Niemniej jednak z pewnością większość turystów będzie chciała spróbować specjałów lokalnej kuchni. Wobec tego, warto zwrócić uwagę na następujące obiekty gastronomiczne:

 • Wood – to jeden z rekomendowanych lokali gastronomicznych zarówno przez turystów, jak i przez miejscowych. Restauracja ta specjalizuje się oczywiście w kuchni włoskiej, aczkolwiek zaprasza do siebie także wegan i wegetarian.
 • Metzelet Bar-Ristoarante – to jeden z tych obiektów gastronomicznych, który za dnia pełni rolę ekskluzywnej restauracji, zaś w nocy zamienia się w lokal rozrywkowy. Dominuje oczywiście wykwintna kuchnia włoska z opcją zarówno dla osób przebywających na diecie wegańskiej, jak i wegetariańskiej.
 • Ristorante Le Blason – ten lokal serwuje zarówno kuchnie francuską, jak i kuchnię włoską. Jest to wyjątkowo luksusowa restauracja, które przykłada największą uwagę do estetyki i wyjątkowego smaku każdej z potraw.

Gdzie można nocować w Cervinia?- TOP3 najlepsze obiekty noclegowe w miasteczku

Cervinia to również wyjątkowo solidnie rozbudowana baza noclegowa. Turyści z pewnością znajdą dla siebie idealne miejsce. Niemniej, jeśli zależy im na hotelach oferujących najwyższe standardy to powinni oni zapoznać się w ofertą następujących obiektów noclegowych:

 • Grand Hotel Cervino – jest to jedyny, pięciogwiazdkowy obiekt noclegowy w miasteczku. Łatwo można się domyślić, że oferuje on najwyższe standardy oraz szereg udogodnień, jak np. SPA lub basen.
 • Hotel Hermitage Relais and Chateaux – to z kolei hotel, który może pochwalić się czterema gwiazdkami. Niemniej jednak znajduje się on blisko stoku i oferuje basen, SPA, bar, restaurację oraz prywatny parking dla zmotoryzowanych gości.
 • Hotel Europa – to również obiekt noclegowy, który oceniony został na cztery gwiazdki. Oferuje on wysokie standardy oraz szereg udogodnień dla gości.

Czytaj także:

Narty w Courmayeur- jak przygotować się do szaleństwa na włoskich stokach?

Narty w Bormio – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje, dojazd

Poprzedni

Narty w Canazei – lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Narty w Cervinia – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Następny

Dodaj komentarz