Narty w Courmayeur- jak przygotować się do szaleństwa na włoskich stokach?

25 sierpnia 2022 Tagi , , , , , ,

Miłośnicy białego szaleństwa na stokach z całą pewnością nie mogą się doczekać, kiedy oficjalnie rozpocznie się kolejny, zimowy sezon. Warto jednak zauważyć, że istnieją miejsca, w których sezon na narty i inne sporty zimowe praktycznie nigdy nie dobiega końca. Oczywiście najbardziej wytrawni narciarze i poszukiwacze idealnych stoków, doskonale znają miejsca w Austrii, Szwajcarii, a także i we Włoszech. Warto jednak tej słonecznej Italii poświęcić nieco większą uwagę, szczególnie że jej północne regiony wcale nie okazują się, aż tak słoneczne w sezonie zimowym. Na granicy włosko-francuskiej znajduje się bowiem malownicza miejscowość Courmayeur, która uważana jest za prawdziwy raj dla każdego miłośnika sportów zimowych. Jeśli więc to właśnie w Courmayeur chcemy spędzić sezon zimowy, a być może nawet wybrać się tam całkowicie letnią porą, warto wiedzieć, jak można się do takiego wyjazdu przygotować.

Co warto wiedzieć o Courmayeur przed wyjazdem?

Courmayeur to z pewnością nie jest jedna z tych miejscowości, o której słyszał już każdy turysta. Nie ma tam wyjątkowo ekskluzywnych klubów nocnych, a także butików znanych marek. Być może to jest powodem, dla którego o Courmayeur nie słyszało jeszcze wielu, typowych turystów. Niemniej jednak o tej niewielkiej miejscowości z całą pewnością słyszał już każdy narciarz i każdy miłośnik sportów zimowych. Miasteczko, a raczej wioska jest bowiem położona u stóp masywu Mont Blanc, tuż przy francuskiej granicy. Courmayeur zamieszkuje niespełna 3 tysiące mieszkańców, jednak w sezonie zimowym- a coraz częściej także i latem- roi się tam od turystów i narciarzy. Miasteczko wyraźnie zainwestowało w odpowiednią infrastrukturę i wykorzystało potencjał swojej lokalizacji. Od kilku już sezonów bowiem uważane jest ono za prawdziwą mekkę narciarstwa i innych sportów zimowych, zaś latem Courmayeur staje się idealnym miejscem dla miłośników górskich wycieczek oraz trekkingu. Z pewnością spędzenie urlopu w tym miejscu będzie niezapomnianym przeżyciem.

Jak można dostać się do Courmayeur?

Courmayeur z pewnością jest malowniczo zlokalizowane u stóp Mont Blanc. Dodatkowo znajduje się ono praktycznie na samej granicy włosko-francuskiej, co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnym. Niemniej jednak dla przeciętnego turysty prawdziwą zagadką może okazać się to, jak do Courmayeur można się dostać. Otóż analizując trasy, a także najbliższe lotniska, pojawiają się dwie możliwości. Do do Courmayuer można dostać się z:

 • Turynu – jednej z największych metropolii północnych Włoch;
 • Genewy – jednego z ważniejszych miast w Szwajcarii.

Po stronie francuskiej niestety odległość od najbliższego lotniska mogłaby przerazić nie jednego turystę. W pierwszej kolejności turyści muszą więc zdecydować, do którego z miast warto zarezerwować bilety. Do Turynu z naszego kraju obsługiwane są stale połączenia lotnicze, a to z kolei jest gwarancją tego, że loty mogą być nie tylko tańsze, ale także o wiele łatwiej dostępne. Do Genewy z kolei loty nie są obsługiwane z dość dużą częstotliwością, jednak jeśli turystom uda się zarezerwować loty z odpowiednim wyprzedzeniem, wówczas mogą oni liczyć na niezwykle atrakcyjne ceny.

Jak dojechać do Courmayer?- trasa z Genewy

Jeśli turyści zdecydowali się na podróż do Genewy, to z lotniska do Courmayeur będą mieć oni do pokonania jedynie 98 kilometrów. Standardowo w tym momencie istnieją dwie możliwości dojazdu. Turyści mogą zdecydować się zarówno na wynajęcie samochodu na lotnisku w Genewie, ale także skorzystać z publicznej komunikacji. Oto wskazówki dojazdu do Courmayeur:

 • dojazd z lotniska w Genewie do Courmayeur samochodem- cała trasa prowadzi przez górzyste tereny drogą A40. Przejechanie 98 kilometrów nie zajmie podróżnym więcej niż 1 godzinę i 20 minut.
 • dojazd z lotniska w Genewie do Courmayeur komunikacją miejską- to nieco bardziej wymagająca podróż, która może trwać nawet przez około 4-5 godzin. Z lotniska w Genewie turyści muszą bowiem wsiąść w BlaBla Bus, który odjeżdża do Milanu. Docelowym przystankiem będzie jednak niewielka miejscowość Aosta. Dopiero z niej można przesiąść się w bus oznaczony numerem 581, który odjeżdża już bezpośrednio do Courmayeur.

Bilety na transport publiczny można zakupić zarówno online, jak i bezpośrednio w kasach biletowych na lotnisku.

‎⁨Courmayeur⁩, ⁨Aosta Valley⁩, ⁨Italy⁩ lunch ski resort
‎⁨Courmayeur⁩, ⁨Aosta Valley⁩, ⁨Italy⁩ lunch ski resort , licencja: shutterstock/By Arek Martirossian

Jak dojechać do Courmayeur? Poznaj trasę z Turynu!

Jeśli turyści zdecydowali się na to, by w pierwszej kolejności dostać się do Turynu, będą mieli do pokonania około 147 kilometrów. Tak naprawdę nie jest to trasa zbyt skomplikowana. Oto wskazówki dojazdu dla podróżujących do Courmayeur z Turynu:

 • dojazd do Courmayeur z Turynu wypożyczonym samochodem- dojazd z lotniska w Turynie samochodem do Courmayeur zajmie niecałe dwie godziny, a dokładniej około 1 godziny i 45 minut. Wystarczy z lotniska w Turynie poruszać się cały czas na północ drogą A5.
 • dojazd do Courmayeur z Turynu komunikacją miejską- w tym momencie turyści muszą przygotować się na podróż, która może im zająć nawet 6,5 godziny. Niemniej jednak z samego lotniska w Turynie odjeżdża pociąg RV do Aosta. Z tej miejscowości wystarczy wybrać ponownie bus 581, który dowiezie nas prosto do Courmayeur.

Co warto zwiedzić w Courmayeur?

Courmayeur nieodłącznie kojarzyć się nam będzie z mekką sportów zimowych i narciarstwa. Niemniej jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że w tej niewielkiej miejscowości znajduje się wiele atrakcji i inspirujących miejsc, które aż się proszą o to, by je odwiedzić. Tak więc co warto w Courmayeur zobaczyć? Otóż:

 • Mont Blanc – będąc w Courmayeur, które znajduje się u stóp masywu Mont Blanc, nie można sobie odmówić wjechania na niego kolejką. Oczywiście w Courmayeur można spodziewać się znacznie większej ilości szczytów i masywów, na które z pewnością również warto będzie się udać.
 • Tunel du Mont Blanc – jest to niezwykle popularne miejsce nie tylko ze względu na jego praktyczność, ale także ze względu na oryginalność. Z pozoru jest to zwyczajny tunel drogowy, jakich przecież nie brakuje. Niemniej jednak przebiega on przez masyw górski, a raczej został w nim wydrążony. Łączy on samą miejscowości Courmayeur, z jej odpowiednikiem po stronie francuskiej.
 • schroniska w Courmayeur – dla tych, którzy cenią sobie obcowanie z przyrodą i wyjątkowo tanie noclegi, nie mogą zapomnieć również o tym, by zatrzymać się w niezwykle popularnych w Courmayeur schroniskach. Najpopularniejszym z nich jest schronisko Elena, które można znaleźć w pobliżu Courmayeur w dolnie Aosta.
 • kościół Pantaleone- jest to główny obiekt sakralny w Courmayeur, a także najważniejszy zabytek miasteczka.
 • sanktuarium Notre-Dame de Guerision- jest to świątynia poświęcona tym, którzy zginęli w Alpach. Zimą jest ona nieosiągalna dla przeciętnego turysty.
Typical stone house buildings in an italian alpine village near Courmayeur, The Alps, Italy.
Typical stone house buildings in an italian alpine village near Courmayeur, The Alps, Italy., licencja: shutterstock/By pcruciatti

Jakie atrakcje dla najmłodszych można znaleźć w Courmayeur?

Wybierając się do Courmayeur z całą rodziną, z pewnością największym wyzwaniem rodziców, jest poszukiwanie atrakcji dla ich pociech. Czy można takie znaleźć w Courmayeur? Otóż z pewnością w sezonie zimowym dzieci będą mogły na takim wyjeździe skorzystać o wiele więcej. Przygotowane są bowiem dla nich zimowe skateparki, a także mogą się one do woli wyszaleć na specjalnie przygotowanych dla nich stokach. Dodatkowo działają różnorodne kolejki górskie i wyciągi, które same w sobie są już ogromną atrakcją. W sezonie letnim zaś w Courmayeur można z maluchami wybrać się na przejażdżki rowerowe. Nie da się bowiem ukryć, że świetnie zagospodarowanych ścieżek tam nie brakuje.

Narty w Courmayeur – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Courmayeur jest znane jako kolebka narciarstwa i wszelakich innych sportów zimowych. Nic więc dziwnego, że wielu turystów z całą pewnością skusi się na to, by przeżyć niezapomnianą, zimową przygodę. Jednocześnie warto zauważyć, że na narty w Courmayeur warto się odpowiednio przygotować. Będą to oczywiście gwarancją udanego wypoczynku. 

Narty w Courmayeur – co zabrać?

Wybierając się na zimowy wypoczynek w Courmayeur tak naprawdę wystarczy zabrać ze sobą jedynie ciepłe ubrania. Wszystkie wypożyczalnie sprzętów do sportów zimowych, można znaleźć na miejscu. Warto również wyposażyć się w gotówkę, a najlepiej będzie, jeśli uda się nam wykpić wejściówki na stoki online. Wówczas uda się nam jednocześnie uniknąć maksymalnie długich kolejek do wyciągów i stacji.

Stoki narciarskie i wyciągi w Courmayeur- na które warto zwrócić uwagę?

Stoki narciarskie w Courmayeur zaliczane są do najbardziej estetycznych w tym rejonie Włoch. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście Courmayeur Mont Blanc. Jest to prawdziwa kolebka alpinizmu i sportów zimowych. Dodatkową atrakcję stanowią szlaki zjazdowe zlokalizowane na lodowcu Toula, a także te, które wychodzą bezpośrednio z Vallee Blache. To właśnie tam można znaleźć kolejkę liniową, która zabiera narciarzy na imponującą wysokość aż 3466 metrów nad poziomem morza. Dodatkowo w Courmayeur można znaleźć ponad 190 kilometrów świetnie zaaranżowanych tras narciarskich. Do najpopularniejszych z nich należą:

 • Espace San Bernardo – La Rosiere;
 • Mont Blanc – Courmayeur;

Oczywiście znaleźć można jeszcze wiele innych, mniejszy i większych tras zjazdowych. Narciarze i inni miłośnicy sportów zimowych z pewnością nie będą mogli narzekać na brak atrakcji wybierając urlop w Courmayeur.

Ceny karnetów w Courmayeur

Ceny karnetów na stoki w Courmayeur nie różnią się zbytnio od tych, które obowiązują w innych rejonach Alp. Tak naprawdę więc turyści będą musieli przygotować się na wydatek rzędu 36- 48 euro za jeden dzień. Niemniej jednak powinni oni jednak zwrócić uwagę na karnety łączone dla rodzin. Wówczas można na nich sporo zaoszczędzić. Taniej wychodzą również karnety kilkudniowe, więc warto taką możliwość również rozważyć. Finalnie warto wspomnieć o tym, że o wiele lepiej turyści będą mogli zaoszczędzić w momencie, kiedy zdecydują się na zakup karnetów online. Wówczas ceny są o wiele bardziej przystępne, a także można liczyć na intratne zniżki. Co jest jednak najważniejsze, pomoże to uniknąć stania w niezwykle długich kolejkach.

Lato w Courmayeur – czy warto się wybrać? Poznaj szlaki turystyczne!

Choć Courmayeur kojarzy się nam głównie ze sportami zimowymi, to jednak w kilku miesiącach, kiedy sezon narciarski dobiega końca, dalej nie brakuje w miejscowości turystów. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w Courmayeur nie brakuje szlaków turystycznych i ścieżek rowerowych, które tak naprawdę przyciągają turystów  jak magnes. Najpopularniejszym szlakiem turystycznym jest oczywiście ten biegnący z Courmayeur do doliny Aosty. Obfituje on w wiele, niesamowitych widoków i miejsc, które na długo zapadają turystom w pamięć. Lato w Courmayeur jest również dość ciepłe, co sprzyja wypoczynkowi. Z pewnością żaden turysta nie pożałuje więc decyzji o tym, by spędzić w kolebce sportów zimowych, także urlop w sezonie letnim.

Purple flowers with a mountainrange in the background in the Aosta Valley Courmayeur 
Italy
Purple flowers with a mountainrange in the background in the Aosta Valley Courmayeur Italy, licencja: shutterstock/By Thijs van Laarhoven

Parkingi w Courmayeur – gdzie można zostawić samochód?

Z pewnością wielu turystów zdecyduje się na to, by dotrzeć do Courmayeur wypożyczonym samochodem. Jest to jedno z najprostszych i jednocześnie najwygodniejszych rozwiązań. Jak więc przedstawia się sytuacja z parkingami? Otóż na wstępie warto zaznaczyć, że każdy z nich jest płatny. Zwykle parkingi dla turystów znajdują się w okolicach stoków narciarskich. Niemniej jednak sposobem na to, by zaoszczędzić nieco na miejscach parkingowych, jest znalezienie sobie noclegu, który ten parking już oferuje. Takich hoteli w Courmayeur nie brakuje, a co najważniejsze takie parkingi zwykle są strzeżone i w pełni bezpieczne.

Gdzie nocować w Courmayeur? – TOP3 najbardziej luksusowe obiekty noclegowe

Baza noclegowa w Courmayeur jest świetnie rozwinięta. Można nawet śmiało powiedzieć, że miasteczko idealnie zaadoptowało się na potrzeby turystów i udostępniło najlepsze obiekty noclegowe. Jeśli więc podróżnym zależy na tym, by wypocząć w prawdziwie luksusowych i komfortowych warunkach, to z całą pewnością powinni oni zwrócić uwagę na następujące hotele.

Grand Hotel Courmayeur Mont Blanc

To pięciogwiazdkowy obiekt noclegowy, który znajduje się jedynie 600 metrów od centrum miejscowości. W jego wnętrzu goście mogą korzystać ze SPA, a także szeregu innych udogodnień. Hotel gwarantuje gościom także dostęp do parkingu oraz niewielką siłownię. Każdy pokój został zaaranżowany w alpejskim stylu i oferuje niesamowite widoki na górskie szczyty.

Grand Hotel Royal E Golf

To kolejny, niesamowity obiekt noclegowy, który znajduje się jedynie 200 metrów od ścisłego centrum Courmayeur. Oceniony on został na pięć gwiazdek, a co najważniejsze, jest to hotel przyjazny środowisku. W jego wnętrzu znajduje się basen, jaccuzzi, a także inne udogodnienia dla podróżnych. Podobnie jak poprzedni obiekt noclegowy Grand Hotel Royal E Golf oferuje również strzeżony parking. Pokoje są klimatyzowane i zaaranżowane w nowoczesnym stylu.

Le Massif  Hotel and Lodge Courmayeur The Leading Hotels of the World

To również pięciogwiazdkowy hotel w Courmayeur, który zlokalizowany jest jedynie 600 metrów od ścisłego centrum. Oferuje on gościom szereg udogodnień, a także basen i prywatny parking.

A jeśli chcesz poznać więcej ciekawych miejsc noclegowych w Courmayeur to zapraszamy tutaj!

Gdzie można dobrze zjeść w Courmayeur?

Jeśli chodzi o bazę gastronomiczną, to turyści również nie będą mieli na co narzekać. W Courmayeur prężnie działa bowiem wiele restauracji. Do najlepszych z nich można zaliczyć przede wszystkim:

 • Haus Courmayeur – jest to lokal, który oferuje mieszankę kuchni włoskiej i francuskiej. Obiekt jest przyjazny zarówno weganom, jak i wegetarianom.
 • Bar Ristorante La Piazzetta – to lokal w Courmayeur specjalizujący się w kuchni włoskiej, regionalnej. Również weganie i wegetarianie znajdą dla siebie coś smacznego.
 • Petit Royal – to ekskluzywna, włoska restauracja w Courmayeur, która specjalizuje się w niezwykle wykwintnych daniach. Na uwagę zasługuje przede wszystkim estetyka ich serwowania. Ceny są co prawda wyższe, jednak restauracja gwarantuje ucztę dla podniebienia.

Czytaj także:

Narty w Madonna di Campiglio- czas na zimowe szaleństwo!

Narty w Dimaro (Val di Sole) – Lista TOP najlepszych hoteli

Poprzedni

Narty w Monterosa – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Zestawienie najlepszych hoteli na narty w Courmayeur

Następny

Dodaj komentarz