Narty w Dorfgastein – jak zaplanować zimowy wyjazd w austriackie Alpy?

9 listopada 2022 Tagi , , , , , ,

Sezon zimowy już za kilka chwil w pełni się rozpocznie. Jak łatwo więc można się domyślić, miłośnicy wszelakich sportów zimowych oraz szaleństwa na stokach rozpoczęli już przygotowania do wyjazdu. Jednocześnie wszystko rozpoczyna się oczywiście od znalezienia idealnego miejsca, w którym taki wyjazd można spędzić. Głównym celem zimowych turystów- do niedawna- były regiony północnych Włoch. To właśnie one zasłynęły z najbardziej nowoczesnych stoków narciarskich i ośrodków, które cechował specyficzny i absolutnie wyjątkowy mikroklimat.

Niemniej jednak obecnie w całej Europie, a głównie w Austrii nastąpił wyjątkowo dynamiczny rozwój terenów narciarskich. Wobec tego warto rozważyć możliwość wybrania się na narty właśnie na stoki zorganizowane w tym kraju Europy Środkowej. W Austrii bowiem nie brakuje miejsc, w których można spędzić zimowe ferie w najbardziej atrakcyjny i wyjątkowy sposób. Szczególną uwagę warto poświęcić niewielkiemu miasteczku Dorfgastein, które stało się obecnie prawdziwą mekką sportów zimowych. Co więc warto o tym ośrodku narciarskim wiedzieć i jak można zorganizować tam niezapomniany wyjazd?

Dorfgastein – nowoczesny i rodzinny ośrodek narciarski w Austrii

Dorfgastein to miasteczko, które na stałe zamieszkiwane jest jedynie przez 1600 mieszkańców. Tak naprawdę, kilka lat temu, kiedy turyści stykali się z nazwą „Dorfgastein” nie wiedzieli, do czego się ona odnosi. Dopiero po wykonaniu głębokiego researchu uświadamiali sobie, że jest to niewielkie miasteczko w austriackich Alpach. Z biegiem czasu jednak wszystko się zmieniło. Tak naprawdę Dorfgastein posiada wyjątkowo bogatą i długą tradycję narciarską, która jednak z początku zarezerwowana była tylko i wyłącznie dla najbogatszych mieszkańców Austrii i ich rodzin. Ośrodek ten był mocno kameralny i wyjątkowo drogi. Niemniej jednak władze Austrii szybko dostrzegły w tej miejscowości ogromny potencjał. Choć Dorfgastein jest zlokalizowany w otoczeniu o wiele bardziej znanych i rozpoznawalnych ośrodków narciarskich jak np. Sankt Johann im Pongau, nie stanęło to na przeszkodzie, by stworzyć tam jeden z najbardziej nowoczesnych i dodatkowo rodzinnych ośrodków narciarskich w całej Austrii.

Sunny idyllic autumn alpine scene. Peaceful misty morning Alps mountain view from hiking path from Dorfgastein to Paarseen lakes, Land Salzburg, Austria. Picturesque hiking and seasonal concept scene.
Słoneczna idylliczna jesienna scena alpejska. Spokojny mglisty poranek Alpy widok na góry od szlaku turystycznego z Dorfgastein do jezior Paarseen, Land Salzburg, Austria. Malownicze wędrówki i sezonowa scena koncepcyjna.,licencja: shutterstock/By Landscape Nature Photo

Dorfgastein rozwijało się etapami i krok po kroku, a władze Austrii włożyły w ten ośrodek niemałą ilość gotówki. W pierwszej kolejności wyznaczono tam ogromne ilości nowych tras narciarskich, tworząc w Dorfgastein prawdziwe ski amade. Dodatkowo ośrodek został wzbogacony nowoczesnymi systemami do naśnieżania terenów oraz systemami do wygładzania tras narciarskich. Z roku na rok coraz bardziej rozbudowywana była infrastruktura wyciągów, za pomocą której tereny narciarskie w Dorfgastein zostały połączone z innymi, okolicznymi terenami narciarskimi. Dodatkowo w miasteczku powstała szeroka baza gastronomiczna i noclegowa, której nie powstydziłby się najlepszy ośrodek narciarski w Europie.

Wszystko to dzieje się na bardzo kameralnej przestrzeni, a Dorfgastein- ze względu na ogromną ilość atrakcji dla dzieci- często nazywany jest najbardziej rodzinnym ośrodkiem narciarskim w Austrii. Z całą pewnością zaplanowanie i zorganizowanie tam swojego zimowego wyjazdu, jest jednym z lepszych pomysłów. Nie ma znaczenia czy do Dorfgastein wybierzemy się z całą rodziną, ze znajomymi czy nawet i w pojedynkę, w tym ośrodku każdy z nas znajdzie „coś” dla siebie.

Jak dojechać do Dorfgastein?

Ośrodki narciarskie w Austrii mają to do siebie, że nie są one obsługiwane przez międzynarodowe porty lotnicze. Po części może to wynikać oczywiście z ukształtowania terenu, a po części również w braku możliwości zorganizowania pasów startowych w tak kompaktowych miasteczkach. Jednocześnie można zauważyć, że Dorfgastein znajduje się pomiędzy Salzburgiem oraz Innsbruckiem. Są to dwa, największe- poza Wiedniem- miasta w Austrii, które oczywiście takie lotniska posiadają. Wobec tego to właśnie tam powinni się udać narciarze podróżujący do Dorfgastein. Niemniej jednak na ich drodze może pojawić się kilka utrudnień, więc warto, by zapoznali się z nimi jeszcze przed zaplanowaniem samego wyjazdu. Otóż:

 • loty zarówno do Salzburga, jak i do Innsbrucka z naszego kraju możliwe są jedynie z Katowic, Warszawy- obu lotnisk oraz z Krakowa.
 • wyloty do Salzburga i Innsbrucka nie odbywają się z tak ogromną częstotliwością, a co za tym idzie, to turyści będą musieli dopasować plany swojego wyjazdu do rozkładu lotów linii lotniczych.
 • loty do Salzburga oraz Innsbrucka mogą być dość kosztowne- świetnym rozwiązaniem dla podróżnych będzie więc zarezerwowanie sobie przelotów nawet z miesięcznym wyprzedzeniem. Istnieje wówczas większa szansa na to, by zminimalizować koszty biletów lotniczych.

Jak dojechać do Dorfgastein z Innsbrucka?

Jeśli turyści nie znaleźli lotów do Salzburga w danym terminie, to będą oni musieli zdecydować się na przeloty do Innsbrucka. Innsbruck oddalony jest od Dorfgastein o 175 kilometrów, więc do pokonania będzie całkiem solidny „kawałek drogi”. Warto jednak zauważyć, że jeśli podróżni przegapili loty do Salzburga, to z Innsbrucka dostaną się oni do Dorfgastein bez większego problemu, choć może z większym nakładem czasu. Podróż można zaplanować z udziałem:

 • wypożyczonego z lotniska samochodu- lotnisko w Innsbrucku to bogactwo pod względem wypożyczalni pojazdów. Można więc skorzystać z ich usług, a następnie dojechać na miejsce w około 2,5 godziny. Droga jest wyjątkowo prosta. Na początku kierujemy się słynną autostradą E45 aż do miejscowości Worgl, a następnie zjeżdżamy na drogę 164. W miejscowości Saalfelden am Steinerer Meer z kolei zjeżdżamy w kierunku południowym na drogę oznaczoną jako 311. W miejscowości Lend z kolei skręcamy w drogę 167, którą dojedziemy już bezpośrednio na miejsce.
 • komunikacji miejskiej- to również dość prosty sposób na dostanie się z Innsbrucka do Dorfgastein, choć może on zająć nam nieco więcej czasu. Przede wszystkim z lotniska- przy pomocy taksówki najlepiej- dostać się na dworzec główny w mieście. Tam z kolei wybieramy pociąg IC, który odjeżdża do miejscowości Graz. Docelowym przystankiem na ten etap podróży jest dworzec w Schwarzach. Tam z kolei przesiadamy się w pociąg IC do Klagenfurtu i wysiadamy na niewielkim dworcu w Dorfgastein. Cała podróż zajmie nam około 3 godziny i 15 minut.

Jak dostać się do ośrodka narciarskiego w Dorfgastein z Salzburga?

Jeśli podróżnym udało się zarezerwować bilety lotnicze do Salzburga, wówczas znacznie skrócą sobie oni podróż. Oba miasta dzieli bowiem dystans jedynie 89 kilometrów. Podobnie jak w przypadku podróży z Innsbrucka, można zdecydować się na:

 • wypożyczenie samochodu z lotniska w Salzburgu- podobnie jak na lotnisku w Innsbrucku, również w Salzburgu można zdecydować się na wypożyczenie pojazdu. Jest to sposób na to, by maksymalnie skrócić w czasie swoją podróż do Dorfgastein. Taka podróż zajmie nam nie więcej niż około godziny. Z lotniska wystarczy bowiem zdecydować się na wyjazd drogę E55 na południe od miasta. Następnie w miejscowości Bischofschofen wystarczy zjechać na drogę oznaczoną jako 311, która doprowadzi nas prosto do Dorfgastein.
 • komunikację miejską- możliwa jest bezpośrednia podróż pociągiem do Dorfgastein z Salzburga. Zajmie ona około godziny i 20 minut. Turyści muszą jedynie dostać się na dworzec główny, a następnie wybrać pociąg IC w kierunku Klagenfurtu.

Gdzie można zaparkować auto w Dorfgastein?

W przypadku podróżnych, którzy zdecydowali się na podróż wypożyczonym samochodem do Dorfgastein, mogą oni zastanawiać się, jak prezentuje się kwestia związana z miejscami parkingowymi w miasteczku. Otóż warto sobie uświadomić, że w Dorfgastein, dokładnie tak jak w przypadku całej Austrii, znalezienie darmowego parkingu graniczy z cudem. W samym Dorfgastein również nie ma zbyt wielu miejsc parkingowych. Większość z nich zlokalizowana jest przy stokach. O wiele lepiej dla podróżnych będzie, jeśli zdecydują się oni na wynajęcie sobie noclegu z parkingiem w cenie. Dorfgastein jest kameralnym miasteczkiem, więc z poruszaniem się na piechotę nie będzie większego problemu.

Co można zwiedzić w Dorfgastein?

Wybierając się do Dorfgastein większość podróżnych skupia się raczej na tym, by wykorzystać „zimowy” potencjał tego ośrodka. Jeśli jednak znajdą się turyści nastawieni na odkrywanie architektonicznych perełek i zwiedzanie obiektów sakralnych, wówczas mogą się oni mocno rozczarować. W Dorfgastein istnieje tylko jedna, główna ulica. Przy niej zlokalizowany jest niewielki kościółek oraz kilka modnych butików. Główna ulica miasteczka przebiega przez niewielki plac centralny, gdzie podróżni mogą skorzystać z dostępu od szerokiej bazy obiektów gastronomicznych. Niestety, poszukiwania zabytków, średniowiecznej architektury czy muzeum mogą się tutaj zakończyć niepowodzeniem. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że Dorfgastein gwarantuje wyjątkowo dobre połączenia komunikacyjne z Salzburgiem, Innsbruckiem oraz Klagenfurtem. Wobec tego można ten ośrodek narciarski potraktować jako świetną bazę wypadową, z której bez problemu można dostać się również do innych, nieco bogatszych pod względem historyczny, regionów w Austrii.

Peaceful autumn morning pasture on mountain slope view and cow herd from hiking path near Dorfgastein, Austria.
Spokojne jesienne poranne pastwisko na zboczu góry i stado krów ze szlaku turystycznego w pobliżu Dorfgastein w Austrii., licencja: shutterstock/By Landscape Nature Photo

Jakie atrakcje czekają na podróżnych w Dorfgastein?

Wybierając się do Dorfgastein można liczyć na wiele, różnorodnych atrakcji. W sezonie letnim jest ich oczywiście nieco mniej, niż moglibyśmy tego oczekiwać. Głównie turyści latem skupiają się na eksplorowaniu szlaków trekkingowych i ścieżek turystycznych. Zimą z kolei rozpoczyna się w Dorfgastein prawdziwe życie. Jest to raj dla miłośników sportów zimowych wszelakiej postaci. Można tam bowiem korzystać z wielu tras narciarskich, a także tras do narciarstwa biegowego. Dodatkowo nie można zapomnieć również o wyjątkowo rozbudowanej infrastrukturze wyciągów oraz domkach narciarskich, z których można skorzystać za dodatkową opłatą. Dochodzi do tego jeszcze bogata oferta gastronomiczna i rozrywkowa, która sprawia, że Dorfgastein w sezonie zimowym tętni życiem.

Jakie atrakcje czekają na najmłodszych w Dorfgastein?

Ośrodek narciarski w Dorfgastein nie bez powodu nazywany jest jednym, z najbardziej rodzinnych ośrodków narciarskich w Austrii. Maluchy mogą tam się świetnie bawić, choć co prawda tyczy się to tylko i wyłącznie sezonu zimowego. Latem, trudne i długie szlaki turystyczne z pewnością nie są przeznaczone dla najmłodszych. Zimą z kolei maluchy mogą z powodzeniem zaangażować się w zajęcia szkółek narciarskich i szkółek snowboardowych. W ten sposób szybko opanują oni podstawy i samodzielnie będą mogli wyjechać na narciarskie stoki. Przygotowane jest dla nich również imponujące lodowisko oraz tory saneczkowe. Z pewnością w sezonie zimowym, dzieci w Dorfgastein będą się świetnie bawić.

Narty w Dorfgastein – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Wyjazd na narty w Dorfgastein może być świetnym pomysłem na spędzenie zimowego wyjazdu z całą rodziną. Niemniej jednak by się tak stało, wówczas warto taki wyjazd odpowiednio zaplanować. Oczywiście w pierwszej kolejności musimy poświęcić czas na zorganizowanie przelotów oraz zarezerwowania sobie miejsc noclegowych. Następnie warto przygotować się pod względem teoretycznym do tego, co w tym rodzinnym ośrodku narciarskim na nas czeka. Warto wiedzieć, że Dorfgastein należy do kompleksu narciarskiego doliny Gastein i wraz z pobliskimi miejscowościami oferuje on do dyspozycji ponad 500 kilometrów narostrad oraz 90 wyciągów narciarskich. Trasy są oczywiście podzielone pod względem poziomu trudności, więc każdy z narciarzy może wybrać tę, która odpowiada jego umiejętnościom. Dodatkowo w Dorfgastein można za dodatkową opłatą korzystać z domków narciarskich oraz po prostu świetnie się bawić!

Ceny karnetów w Dorfgastein

Dolina Gastein oferuje nieco tańsze karnety niż np. słynny kompleks Ski Welt. Warto jednak wiedzieć, że są one podzielone na wersję podstawową i rozszerzoną. Pierwszy z karnetów daje nam dostęp do 80 kilometrów tras zjazdowych. Dorośli zapłacą za niego około 180 euro z kolei maluchy i osoby, które mogą korzystać z ulg jedynie 90 euro. Z kolei karnet rozszerzony, który daje dostęp do wszystkich terenów narciarskich doliny Gastein to koszt 310 euro dla osób dorosłych oraz 220 euro dla dzieci i osób korzystających ze zniżek.

Lato w Dorfgastein – czy warto? Szlaki turystyczne

Spędzenie lata w Dorfgastein również może być świetnym pomysłem, jednak nie sprawdzi się on w przypadku dzieci. Szlaki trekkingowe są dość trudne i długie. Jeden z nich prowadzi do miejscowości Bad Hofgastein i choć wynosi on jedynie 8 kilometrów, to jednak obfituje w wiele stromych podejść oraz zejść. Wobec tego warto się udać do Dorfgastein w sezonie letni, jeśli jesteśmy miłośnikami górskich wędrówek i mamy nadzieję na to, że możemy potrenować własną kondycję.

Beautiful summer landscape in Dorfgastein , Salzkammergut , Tirol , Austria
lato w Dorfgastein , Salzkammergut , Tirol , Austria, licencja: shutterstock/By aaddyy

Najlepsze obiekty i lokale gastronomiczne w Dorfgastein

Dorfgastein ma szeroką bazę gastronomiczną, więc turyści na „wilczy głód” nie będą mogli narzekać. Warto w szczególności sprawdzić menu następujących lokali:

 • Stoani- to restauracja specjalizująca się w kuchni lokalnej oraz grzanym winie;
 • Schmankerl Hutt’ n’ die Almhutte am Talboden- to również restauracja z wykwintnymi daniami kuchni lokalnej;
 • Dorfkramerei- to jedna z bacówek, która specjalizuje się w daniach kuchni regionalnej.

TOP3 obiekty noclegowe w Dorfgastein

Baza noclegowa również ma turystom wiele do zaoferowania. Jeśli zależy im jednak na wysokim komforcie i standardzie, powinni oni zwrócić uwagę na:

 1. Landhotel Untermullnergut – jest to czterogwiazdkowy hotel oddalony od centrum Dorfgastein o 600 metrów.
 2. Landhotel Steindlwirt – to z kolei hotel, który oceniony został na trzy gwiazdki. Znajduje się on jedynie 40 metrów od centrum miejscowości.
 3. Dorf Residenz – to hotel cieszący się największą liczbą rekomendacji. Oddalony jest on od centrum Dorfgastein o jedynie 50 metrów.

Czytaj także:

Narty w Serfaus-Fiss-Ladis – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Narty w Saalbach Hinterglemm – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Poprzedni

Narty w Krichberg – najpopularniejszym ośrodku narciarskim w Tyrolu

Narty w Kirchberg – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Następny

Dodaj komentarz