Narty w Ellmau – SkiWelt – wszystkie niezbędne informacje w jednym miejscu

12 maja 2023 Tagi , , , , , , ,

Różnorodność na stokach, bogata oferta dla rodzin oraz barwne życie nocne charakteryzują kurort narciarski Ellmau SkiWelt. Znajduje się on w zachodniej Austrii w Tyrolu blisko granicy z Niemcami blisko szczytu Hartkaiser. Miejscowość leży na trasie pomiędzy Innsbruckiem a Salzburgiem. W pobliżu znajdują się liczne stoki narciarskie, które zaspokoją każdy gust. Oferta zjazdów rozciąga się od stromych stoków dla doświadczonych narciarzy – „Black East” do szerokich i przyjaznych dla rodzin, które zachwycą wszystkich miłośników sportów zimowych – zarówno początkujących, jak i profesjonalistów.

Narty w Ellmau – wprowadzenie

W ośrodku narciarskim Ellmau znajduje się wiele pięknych punktów widokowych, w których można się zatrzymać i odpocząć. Należy do nich m.in.: stacja górska na Hartkaiser, z której rozciąga się wspaniały widok na Wilder Kaiser i góry Alp Kitzbühelskich – Kitzbüheler Alpen.

Beautiful alpine summer view near Ellmau, Wilder Kaiser, Tyrol, Austria
Beautiful alpine summer view near Ellmau, Wilder Kaiser, Tyrol, Austria, licencja: shutterstock/By Martin_Erdniss

Co ciekawe, to właśnie w tej miejscowości u podnóża Wilder Kaiser kręcony jest serial „Der Bergdoktor” – Górski Doktor. Natura obdarzyła Ellmau pięknymi widokami i dlatego schroniska pomiędzy północnymi Alpami Kitzbühelskimi a szczytami Wilder Kaiser gościły wiele produkcji filmowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tego ośrodka narciarskiego, który jest równie atrakcyjny latem.

Narty w Ellmau – SkiWelt – wyciągi i stoki narciarskie

Zaawansowani narciarze mogą korzystać z wielu stoków. Należy do nich m.in. zjazd w dolinie Hartkaiser z legendarnym „Czarnym Wschodem” i licznymi atrakcyjnymi odcinkami jako alternatywa dla standardowego zjazdu. Jest to szczególnie przyjemne doświadczenie rano, kiedy stoki są jeszcze „świeże”, a zjazdy w dolinie są z reguły mniej uczęszczane. Bardzo popularna wśród freeriderów jest „White-Kögel” – zjazd, który prowadzi w dół od kolejki Köglbahn.


Do najatrakcyjniejszych tras Köglbahn należy trasa „Kaiser”, obejmująca prawie 20 km nartostrad. Idealnym miejscem na rozpoczęcie i zakończenie trasy jest Ellmau lub Going, ale można na nią wjechać z każdego miejsca na trasie.

Początkujący miłośnicy narciarstwa będą zadowoleni z wielu łatwych (niebieskich) i średnio trudnych (czerwonych) nartostrad, szerokich i przestronnych zjazdów, wyciągów treningowych na górach oraz przyjaznego dla rodzin zjazdu niebieską doliną Hartkaiser. Duży teren do nauki jazdy w dolinie (Ellmau nursery slope) jest idealny dla początkujących. Szkoła narciarska z siedzibami w dolinie i stacji górskiej oferuje optymalny trening dla wszystkich miłośników sportów zimowych.

Budowa 10-osobowej kolejki Hartkaiserbahn w SkiWelt Ellmau wraz ze stacją środkową i WLAN jest ogromnym atutem tego miejsca. Dolna stacja SkiWelt Ellmau została całkowicie przebudowana. Powstał tu sklep sportowy, ogrzewana przechowalnia nart o powierzchni 1500 m2, restauracja, bar après-ski i podziemny parking na 150 miejsc. Wybudowany został także „Hartkaiser adventure eldorado” z własną restauracją dla dzieci, opieką nad dziećmi dla niemowląt, szkołą narciarską dla dzieci oraz z przechowalnią nart.

Trasy narciarskie dla dzieci

Rodziny z dziećmi dzięki licznym łatwym (niebieskim) trasom nie będą się tu nudzić. Szczególnie przyjazna dla rodzin jest 10-osobowa gondola Hartkaiserbahn. Oferuje ona komfort wsiadania i wysiadania oraz większą elastyczność wsiadania i wysiadania w połowie drogi. Klub dziecięcy Ellmi’s Kids Club zapewnia również opiekę nad małymi dziećmi od 2 lat przy stacji górskiej. Ellmauer Kinderland przy wyciągu Kirchbichl oferuje kompleksową opiekę nad dziećmi wraz z Bobo Kinderland (park zabaw dla dzieci) & Bobo Kinderclub (klub dla dzieci).

Ceny karnetów w Ellmau – SkiWelt sezon 2022 / 2023

Ceny SkiWelt Skipass kształtują się następująco:

Karnet w dniu roboczym – 28 € (dziecko), 41,5 € (młodzież), 55,50 € (dorosły);

Weekend – 28 € (dziecko), 41,5 € (młodzież), 55,50 € (dorosły);

Karnet popołudniowy – 22 € (dziecko), 33 € (młodzież), 44 € (dorosły);

2-dniowy – 54,50 € (dziecko), 82 € (młodzież), 109 € (dorosły);

6 -dniowy – 137,50 € (dziecko), 206 € (młodzież), 274,50 € (dorosły);

Sezon oficjalnie rozpoczyna się 08. grudnia 2022 i kończy 10. kwietnia 2023. Karnety można kupić osobiście w kasach lub online na stronie ośrodka.

Winter landscape of skiing resort Kaisergebiet in Ellmau, Austrian Alps, Austria
Winter landscape of skiing resort Kaisergebiet in Ellmau, Austrian Alps, Austria , licencja: shutterstock/By Martin Mehes

Jak dojechać do Ellmau – SkiWelt?

Do Ellmau można szybko i łatwo dojechać autostradą A12. Zjazd z autostrady na „Kufstein Süd”, dalej Eibergstraße (B173) i Loferer Bundesstraße (B178) bezpośrednio do miasta. Alternatywą jest trasa od strony St. Johann/Kitzbühel również drogą B178. W pobliżu wyciągu znajduje się wiele bezpłatnych miejsc parkingowych, a przy dolnej stacji kolejki Hartkaiserbahn powstał parking na 150 pojazdów.

Narty w Ellmau – poznaj najciekawsze atrakcje

Ellmau ma również wiele do zaoferowania dla tych, którzy wolą zimę bez uprawiania sportów zimowych. Panoramiczna restauracja Bergkaiser tuż przy Hartkaiser zapewnia niepowtarzalne widoki na Wilder Kaiser, dolinę Leukental oraz Kitzbüheler Horn. Z licznych wspaniałych tras zimowych na Hartkaiser roztaczają się również piękne widoki na góry, w tym na Wilder Kaiser, Lofer Mountains i Alpy Kitzbühelskie. A dla tych, którzy szukają nocnych przygód, Ellmau ma wiele do zaoferowania: bary apres-ski, przytulne pensjonaty, przyjemne kawiarnie, a także doskonałe restauracje. Co ciekawe już w 1616 r. istniała tu poczta. Hotel Alte Post do dziś prowadzony jest przez rodzinę, która przez długi czas zajmowała się w Ellmau dostarczaniem listów i przesyłek.

Kolejka linowa Gondelbahn Hartkaiser

Górna stacja Gondelbahn Hartkaiser mieści się na wysokości 1555 m n.p.m. Znajdują się tu m.in.: mini-park wspinaczkowy i szlak, wzdłuż którego ustawiono ponad dwadzieścia drewnianych postaci pochodzących z baśni.

Ellmauer Halt

Ellmauer Halt to szczyt górski o wysokości 2 344 m n.p.m. Posiada dwa główne grzbiety. Łagodniejszy na północy oraz trudniejszy i dzikszy na południu. Ze względu na ochronę tutejszej flory i fauny, utworzono tu rezerwat przyrody. Rośnie tu ponad 400 mchów oraz 940 gatunków roślin kwitnących.

Ellmauer Halt at Wilder Kaiser mountains of Austria - close to Gruttenhuette, an alpine hut, Going, Tyrol, Austria - Hiking in the Alps of Europe
Ellmauer Halt at Wilder Kaiser mountains of Austria – close to Gruttenhuette, an alpine hut, Going, Tyrol, Austria – Hiking in the Alps of Europe, licencja: shutterstock/By fotomonie

Hinterschnabl-Hof

Dla Austriaków i Niemców Ellmau to nie tylko ośrodek narciarski, ale także miejsce zamieszkania „Górskiego Doktora” z popularnego serialu telewizyjnego. Gospodarstwo Hinterschnabl-Hof, w którym mieszkał sympatyczny lekarz, jest obecnie odwiedzane przez setki turystów. Hans Sigl aktor wcielający się w postać lekarza jest teraz tak samo nieodłączną częścią Ellmau, jak widok na Wilder Kaiser. Urodzony w Styrii aktor podczas miesięcy zdjęć kolejnych serii serialu „Górskiego lekarza” mieszkał oczywiście w tej miejscowości. Dawne gospodarstwo Hinterschnabl-Hof pochodzi z połowy XVII wieku i znajduje się w części miejscowości nazywanej Faistenbichl. Dzięki popularności i obecności w telewizji stał się swoistym symbolem Ellmau oraz bardzo skutecznym magnesem przyciągającym gości. Odwiedzenie oryginalnych miejsc kręcenia serialu to marzenie milionów fanów tego serialu.

Gospodarstwo Hinterschnabel zostało po raz pierwszy wspomniane w historii Ellmau około 1694 roku. Do czasu, gdy ekipa filmowa „Der Bergdoktor” dowiedziała się o gospodarstwie w 2007 roku, skrzydło mieszkalne było puste, częściowo dlatego, że nie miało prądu. Odkąd filmowcy rozpoczęli kręcenie zdjęć, dawne pomieszczenia gospodarcze zostały odnowione i wyremontowane. Mieszkańcy Ellmau są dumni ze swojego Hinterschnabl-Hof, który co tydzień podziwia około 7 milionów telewidzów w Austrii, Niemczech i w innych krajach.

Lato w Ellmau – SkiWelt – czy warto?

Atrakcje dla dzieci

Hexenwasser Söll Hohe Salve, Pony Alm & Astbergsee Going, Ellmi´s Zauberwelt, KaiserWelt Scheffau, RiesenWelt Brixen im Thale, Alpinolino oraz Hohe Salve – to siedem wyjątkowych górskich parków tematycznych. Od maja do listopada można dostać się do wszystkich 7, kolejkami linowymi i wyciągami. Co ważne, większość kolejek linowych jest dostosowana zarówno do dziecięcych wózków, jak i do wózków inwalidzkich.

Giant Experience

Spacer po ścieżce Giant Experience może rozpocząć się i zakończyć w każdej z miejscowości. Poszczególne etapy trasy są dostosowane do wszystkich poziomów zaawansowania. Z jednym karnetem – Mountain Experience-Card – możliwy jest nieograniczony dostęp do wszystkich letnich kolejek linowych Wilder Kaiser-Brixental. Dostęp do 7 górskich parków tematycznych oraz bezpłatny autobus turystyczny KaiserJet są zawarte w bilecie.

Jest to obszerna „ścieżka doświadczeń górskich” w najpiękniejszym wydaniu. Spektakularny spacer tuż obok lśniących jezior alpejskich, uroczych schronisk i niezliczonych restauracji górskich zachwyci każdego. Potęgę gór można podziwiać, zarówno na wymagających szlakach turystycznych, jak i na trasach przyjaznych rodzinie.

Szlaki piesze

Trasa panoramiczna prowadząca ze stacji kolejki górskiej Brandstadl- Gondelbahn w Scheffau na szczyt Hartkaiser jest jedną z atrakcyjniejszych. Wzdłuż tej ścieżki do podziwiania są widoki m.in.: na masyw Wilder Kaiser, Loferer, dolinę Brixental, Leoganger Steinberge, Wysokie Taury i Alpy Zillertalskie. Na najmłodszych podróżników czekają na trasie dwa place zabaw: „Ellmi’s Zauberwelt” oraz „KaiserWelt”. Miłośnicy natury w czerwcu i lipcu na szlaku do szczytu Hartkaiser mogą podziwiać kwitnące różaneczniki alpejskie.

Beautiful alpine summer view with details of a water well at Ellmau, Wilder Kaiser, Tyrol, Austria
Beautiful alpine summer view with details of a water well at Ellmau, Wilder Kaiser, Tyrol, Austria, licencja: shutterstock/By Martin_Erdniss

KaiserBad Ellmau swim & recreation centre

Centrum pływackie i rekreacyjne Kaiserbad Ellmau położone jest u stóp majestatycznego pasma górskiego Wilder Kaiser. Można tu podziwiać niesamowite widoki na szczyty górskie i jednocześnie relaksować się w ciepłym basenie.

Miejsce to oferuje swoim Gościom wspaniały wodny raj z krytym basenem i leniwą rzeką prowadzącą do basenu zewnętrznego i własnego stawu ekologicznego. Dla dzieci przygotowano także na zewnątrz fantastyczny wodny plac zabaw oraz letnie i zimowe zjeżdżalnie, które zapewniają całoroczną radość z kąpieli.

Strefa termalna z sauną ziołową oraz rumiankową łaźnią parową gwarantują relaks i odprężenie. Można tu także odpocząć w grocie eukaliptusowej lub w saunie fińskiej w tyrolskiej chacie z bali. Do dyspozycji są również relaksujące łóżka wodne, kabiny na podczerwień oraz solarium, w którym można się opalić.

Trasy rowerowe

Wystarczy wskoczyć na siodełko roweru i odkryć pełną przygód stronę pasma górskiego Wilder Kaiser. Alpejskie krajobrazy w Ellmau posiadają jedne z najbardziej malowniczych punktów widokowych Tyrolu. Dzięki sieci ponad 350 km szlaków rowerowych i górskich na miłośników rowerów w każdym wieku i o każdym stopniu sprawności czeka zabawa, wyzwanie, a przede wszystkim doskonała aktywność sportowa. Jazda na rowerze w paśmie górskim Wilder Kaiser jest atrakcyjna dla całej rodziny.

Wilder Kaiser region in Tyrol - village Ellmau, Austria
Wilder Kaiser region in Tyrol – village Ellmau, Austria, licencja: shutterstock/By maxima

Ellmau – gdzie zjeść?

Brenneralm

Na wysokości 1250 metrów nad poziomem morza w ośrodku narciarskim SkiWelt znajduje się restauracja Brenneralm. Serwuje ona tradycyjne dania kuchni tyrolskiej. Zimą, pomiędzy zjazdami narciarskimi, warto tu przyjść, aby odpocząć w jego dużym, ciepłym, obłożonym drewnem pomieszczeniu, mając przed sobą widok ośnieżonych szczytów za dużymi oknami. W lecie na słonecznym tarasie jest miejsce, w którym można się także zrelaksować. Ponadto Restauracja Brenneralm oferuje obfite śniadania (za rezerwacją) oraz typowe, sycące dania z tego regionu. Można tu także zarezerwować jeden z ich pokoi lub apartamentów na pobyt.

Gasthof Eggerwirt

Gasthof Eggerwirt to wielowiekowa, pięknie odnowiona gospoda, gdzie w ogrodzie zimowym można skosztować lokalnych specjałów. Tyrolska gościnność, z tradycją i dobrym humorem, sprawia, że jest to miejsce bardzo popularne. Ten zajazd, hotel i restauracja w jednym, jest prowadzony przez tę samą rodzinę od czterech pokoleń. Serwowane są tu dania obfite i bardzo sycące. Klimat tego miejsca i gościnność sprawiają, że chce się tu wracać.

Germknoedel - sweet Austrian dumpling filled with jam served with vanilla sauce, poppy seeds and butter
Germknoedel – sweet Austrian dumpling filled with jam served with vanilla sauce, poppy seeds and butter, licencja: shutterstock/By sheepwithaview

Tirol Bar & Grill

Tirol Bar & Grill znajduje się bezpośrednio w dolnej stacji kolejki Hartkaiserbahn Ellmau. Serwowane są tu różnego rodzaju makarony, burgery, ryby i mięso. Równie popularna jest tu kuchnia tyrolska.

TOP 3 najlepsze hotele i apartamenty

Miejscowość Ellmau położona jest u podnóża Wilder Kaiser, który wiosną i latem jest doskonałym miejscem do uprawiania górskich pieszych i rowerowych wędrówek. Zimą natomiast zmienia się w ogromny kurort narciarski. Dlatego też baza noclegowa jest tu bogata.

Das Kaiserblick 4 Sterne Superior

Das Kaiserblick 4 Sterne Superior położony jest w Ellmau. W każdym z pokoi lub apartamentów znajduje się część wypoczynkowa, sejf, telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych oraz prywatna łazienka z prysznicem. Dodatkowo pokoje wyposażono w ekspres do kawy, a z niektórych z nich roztacza się malowniczy widok na góry. W każdym pokoju i apartamencie w Das Kaiserblick 4 Sterne Superior zapewniono pościel, ręczniki oraz szlafroki.

Na terenie hotelu znajdują się: odkryty basen, wspólny salon, słoneczny taras, bar oraz ogród. Goście mogą skorzystać także z oferty restauracji, bezpłatnych rowerów, bezpłatnego dostęp do Internetu, a także z krytego basenu i centrum fitness. Na miejscu dostępny jest bezpłatny prywatny parking.

Alte Post

Alte Post znajduje się w Ellmau, około 300 metrów od pola golfowego Wilder Kaiser oraz 800 metrów od stacji kolejki linowej. Wszystkie pokoje posiadają umeblowany balkon z widokiem na góry, część wypoczynkową oraz łazienkę z wanną i suszarką do włosów. W każdym z nich znajduje się także telewizor z dostępem do kanałów kablowych. Goście, którzy przyjadą własnym samochodem, mogą zostawić pojazd na bezpłatnym, prywatnym parkingu. W odległości około 100 metrów od Alte Post znajduje się kilka dobrych restauracji.

Martin Feyersinger

Martin Feyersinger znajduje się w miejscowości Ellmau i oferuje pokoje z widokiem na góry. Dodatkowo do dyspozycji jest bezpłatny dostęp do WiFi, przechowalnia sprzętu narciarskiego oraz prywatny parking. Wyposażenie pokoju obejmuje także kuchnię ze zmywarką, mikrofalówką, lodówką i czajnikiem. W okolicy Martin Feyersinger panują idealne warunki do uprawiania narciarstwa.

A jeśli interesują Cię inne ośrodki w Austrii, to zapraszamy do pozostałych wpisów:

Narty w Ebbs (Kufsteinerland) – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Narty w Going SkiWelt- co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Narty w Ebbs (Kufsteinerland) – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Narty w Flirsch (St. Anton am Arlberg) – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz