Narty w Fieberbrunn – najlepszym ośrodku narciarskim w Austrii

12 września 2022 Tagi , , , , , ,

Czas zimowych wyjazdów zbliża się w niezwykle zawrotnym tempie. Już wkrótce stoki w najlepszych ośrodkach narciarskich w Europie pokryją się śniegiem, a to oznacza, że narciarze będą mogli z nich do woli korzystać. Oczywiście narciarze z roku na rok będą poszukiwać coraz to nowych wyzwań i przygód, a tym samym planowanie dla nich zimowego wyjazdu staje się coraz trudniejsze. Choć w Europie z całą pewnością nie brakuje, jednak z roku na rok coraz cięższym zadaniem jest znalezienie takich stoków, po których jeszcze narciarze nie szusowali.

Wszyscy bowiem skupiają się na terenach narciarskich, jakie oferują północne regiony Włoch lub tereny dolnej Bawarii. Jeśli jednak zależy nam na spędzeniu zimowego wyjazdu w miejscu prawdziwie idyllicznym, z ogromnie bogatą ofertą dla narciarzy, warto wybrać się do Austrii, a konkretniej do miejscowości Fieberbrunn. Niewielkie miasteczko znane jest jako jeden z najlepszych ośrodków narciarskich. Wobec tego, w jaki sposób można zaplanować tam wyjazd i co o ośrodku narciarskim w Fieberbrunn warto wiedzieć?

Fieberbrunn – idylliczny ośrodek narciarski w sercu austriackich Alp

Fieberbrunn to prawdziwie niewielkie miasteczko, w którym na stałe mieszka nieco ponad 4 tysiące mieszkańców. Niemniej jednak sezon zimowy przynosi prawdziwe ożywienie. Fieberbrunn uważane jest za prawdziwie idylliczną miejscowość. Znajduje się ona na wysokości około 790 metrów nad poziomem morza, w samym sercu Alp Kitzbühelskich. Jest to jednocześnie największe miasteczko Doliny Pillerseetal. Ciekawostką jest jednak fakt, że w Fieberbrunn na turystów czeka wiele udogodnień. Jednym z nich są z pewnością bezpłatne autobusy, które dowożą narciarzy do sąsiednich miejscowości. Warto wspomnieć, że sam ośrodek narciarski w Fieberbrunn znajduje się w światowej czołówce obszarów sportów zimowych w austriackich Alpach. W miasteczku istnieje świetnie rozwinięta baza rozrywkowa, a także wiele luksusowych obiektów noclegowych. Turyści więc powinni znaleźć czas nie tylko na szaleństwo na stokach, ale także na relaks w licznych saunach i basenach.

Slopes in Fieberbrunn captured from above
widok na góry Fieberbrunn, licencja: shutterstock/By DDavid Scheffelaar Klots

Jak dojechać do Fieberbrunn?

Ze względu na rozmiary miasteczka, oczywistym staje się fakt, że nie ma tam międzynarodowego portu lotniczego. Wobec tego turyści, którzy właśnie tam chcą spędzić swój zimowy wyjazd, muszą poszukać alternatywnych możliwości dojazdu. Najbliższe porty lotnicze znajdują się zarówno w Innsbrucku, jak i w Salzburgu. Niemniej jednak do obu austriackich miejscowości loty z naszego kraju nie odbywają się ze zbyt dużą częstotliwością i co więcej, nie należą one również do najtańszych. Wobec tego podróżni powinni pamiętać o tym, by zarezerwować sobie przeloty z odpowiednim wyprzedzeniem. Trzeba będzie również dopasować plany urlopowe do rozkładu lotów. Im wcześniej turyści zdecydują się zarezerwować dla siebie bilety, tym większą szansę mają oni na to, że będą one w przystępnej cenie.

Jak dojechać do Fieberbrunn z Salzburga?

Wspomniane już zostało, że jednym z najbliższych lotnisk jest to, które znajduje się w Salzburgu. Loty do Salzburga są możliwe z następujących lotnisk:

 • Warszawskie lotniska – Okęcie i Modlin;
 • lotnisko Kraków-Balice;
 • lotnisko Katowice-Pyrzowice.

Podróżni – jeśli zdecydują się oni na to, by polecieć do Salzburga- będą mieli do pokonania jedynie 74 kilometry. Mogą wiec oni skorzystać z:

 • wypożyczonego samochodu- na lotnisku w Salzburgu działa kilka wypożyczalni pojazdów, z których podróżni mogą i nawet powinni skorzystać. W przypadku dojazdu z Salzburga do Fieberbrunn podróż samochodem będzie o wiele przyjemniejsza i szybsza, a zajmie ona turystom jedynie godzinę i około 20 minut. Z Salzburga trzeba kierować się w stronę granicy z Niemcami, a następnie dalej na południe autostradą A1. W miejscowości Niederland Uken trzeba jedynie zjechać na drogę 178, którą dojedziemy już prosto do Fieberbrunn.
 • komunikacji miejskiej- taka podróż komunikacją miejską będzie nieco trudniejsza i o wiele dłuższa. Zajmie ona podróżnym około 2,5 godziny. Jednak nie wymaga ona przesiadek. W pierwszej kolejności muszą oni jednak dostać się na główny dworzec w Salzburgu, a następnie wybrać autobus oznaczony jako REX3. Jego docelowym przystankiem jest miasto Worgl, jednak turyści wysiądą bezpośrednio w Fieberbrunn. Bilety na ten przejazd można kupić zarówno w kasach biletowych, jak i w aplikacjach online.

Jak dojechać do Fieberbrunn z Innsbrucka?

Drugą możliwością, z której mogą skorzystać turyści, są loty do Innsbrucka. Wówczas do pokonania narciarze będą mieli nieco większą odległość, wynoszącą 104 kilometry. Podobnie jak w poprzednim wypadku, turyści mogą skorzystać z:

 • wypożyczonego samochodu- na lotnisku w Innsbrukcu- podobnie jak w Salzburgu- działa wiele wypożyczalni pojazdów. Turyści więc mogą skorzystać z tej usługi, wówczas cała podróż zajmie im około 1,5 godziny. W pierwszej kolejności podróżni muszą wyjechać na autostradę E45, którą dojadą oni do miejscowości Worgl. Tam z kolei trzeba zjechać na lokalną drogę oznaczoną numerem 178, którą będzie można dojechać bezpośrednio do Fieberbrunn.
 • komunikacji miejskiej- podróż komunikacją miejską również jest możliwa. Podróżni w pierwszej kolejności muszą dostać się na dworzec główny w Innsbrucku, gdzie mają dwie możliwości. Po pierwsze mogą oni wybrać autobus oznaczony jako REX2, którym dojadą do Fieberbrunn bez przesiadek. Zajmie to jednak około 2 godziny. Drugą z możliwości jest podróż z przesiadkami, która będzie o 30 minut krótsza. Wówczas podróżni muszą wybrać pociąg EC do Monachium i wysiąść w miejscowości Worgl. Następnie muszą oni wybrać autobus oznaczony jako S8, który dowiezie ich bezpośrednio do Fieberbrunn.

Gdzie można zaparkować w Fieberbrunn?

Podróżni, którzy wybrali podróż wypożyczonym samochodem, z pewnością będą musieli go również gdzieś zaparkować. Wobec tego, jak przedstawia się sytuacja z parkingami w Fieberbrunn? Otóż w miasteczku można parkować bezpośrednio przy drodze, na parkingach oznaczonych białymi liniami. Są to parkingi bezpłatne i niestrzeżone. Parkingi monitorowane z kolei znajdują się bezpośrednio przy stokach narciarskich. Są one jednak płatne. Dodatkowo dla gości obiektów gastronomicznych czy dla klientów sklepów przeznaczone są parkingi czasowe. Najlepszym rozwiązaniem dla większości turystów będzie jednak znalezienie sobie obiektu noclegowego, który taki parking już oferuje. Z pewnością pozwoli to sporo zaoszczędzić.

Co można zwiedzić w Fieberbrunn?

Turyści, przyjeżdżając do Fieberbrunn, przyjeżdżają tu głównie skorzystać ze świetnie przygotowanych stoków narciarskich. Niestety, Ci z podróżnych, którzy mają ochotę na zwiedzanie i zapoznawanie się z perełkami architektury, muszą przełknąć gorycz rozczarowania. Fieberbrunn jest typowym, alpejskim ośrodkiem narciarskim, którego główną zabudowę stanowią hotele oraz restauracje. Nie ma tam muzeów czy galerii sztuki. Niemniej jednak można Fieberbrunn potraktować jako świetną bazę wypadową, do innych miejscowości zarówno w Austrii, jak i w Niemczech. Dzięki temu, że Fieberbrunn jest świetnie skomunikowany i posiada własny dworzec autobusowy oraz kolejowy, nie trzeba martwić się o możliwości dojazdu.

A mountain top near the village of Fieberbrunn in Austria
krajobraz górski Fieberbrunn w Austrii, licencja: shutterstock/By Wirestock Creators

Jakie atrakcje czekają na narciarzy w Fieberbrunn?

Fieberbrunn to raj dla prawdziwych narciarzy. Miasteczko leży w jednej, z najpiękniejszych dolin- Dolinie Pilersee. Wobec tego turyści mogą tam korzystać ze świetnie przygotowanych stoków narciarskich, a także zdecydować się na podziwianie malowniczych krajobrazów. Przede wszystkim samo Fieberbrunn, tworzy wraz z innymi, pięcioma miejscowościami kompleks Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn. Oferuje on ponad 270 kilometrów tras zjazdowych oraz dostęp do około 70 wyciągów. Dodatkowo w Fieberbrunn w sezonie letnim można również korzystać z mnóstwo ścieżek trekkingowych i rowerowych. Na narciarzy czeka tam również bogata oferta rozrywkowa. Oprócz standardowych bacówek, które oferują smakołyki kuchni austriackiej, a także kluby nocne, które gwarantują wręcz niesamowitą zabawę. Wobec tego można śmiało powiedzieć, że zarówno latem, jak i zimą w Fieberbrunn nie da się nudzić.

Jakie atrakcje przygotował ośrodek narciarskich Fieberbrunn dla najmłodszych podróżnych?

W przypadku najmłodszych podróżnych również nie braknie dla nich atrakcji w Fieberbrunn. Niemniej jednak dla najmłodszych o wiele lepszym rozwiązaniem będzie udanie się do Fieberbrunn w sezonie zimowym. Szlaki trekkingowe w miejscowości są dość trudne i obfitują w wiele stromych podjeść. Nie są więc one najlepszym rozwiązaniem na podróże z dziećmi. Jednak sezon zimowy ma znacznie więcej do zaoferowania. W Fieberbrunn działa bowiem wiele szkółek narciarskich, a także snowparki. To właśnie tam dzieci mogą stawiać swoje pierwsze kroki zarówno na nartach, jak i na desce snowboardowej. Przygotowane zostały również lodowiska i tory saneczkowe, więc najmłodsi z pewnością mają wiele atrakcji do wyboru.

Narty w Fieberbrunn – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Jeśli zapadła już decyzja odnośnie do tego, że wybieramy się na narty do Fieberbrunn, to wyjazd ten trzeba jeszcze odpowiednio zaplanować. Przede wszystkim trzeba odpowiednio wcześnie zarezerwować sobie loty, a także miejsca w wybranych obiektach noclegowych. W sezonie zimowym zarówno luksusowe hotele jak i pensjonaty zapełniają się w niezwykle szybkim tempie. Co więcej, konieczne jest również sprawdzenie ewentualnych cen karnetów i jeśli się na nie zdecydujemy, to o wiele lepszym rozwiązaniem będzie ich zakup online. Dzięki temu unikniemy skutecznie stania w kolejkach już bezpośrednio w kasach biletowych. Jak wygląda sytuacja z trasami zjazdowymi, wyciągami i stokami narciarskimi w Fieberbrunn? Otóż:

 • narciarze mają do dyspozycji 270 kilometrów tras zjazdowych;
 • trasy zjazdowe są podzielone pod względem poziomów trudności- czerwone są przeznaczone dla osób średniozaawansowanych, czarne dla profesjonalistów, zaś niebieskie i zielone dla początkujących narciarzy;
 • do dyspozycji narciarzy zostało oddanych 70 wyciągów narciarskich- 20 z nich to wyciągi orczykowe, 21 to z kolei liczba wyciągów krzesełkowych, 29 to liczba gondoli, z których mogą korzystać narciarze.

Najwyższym punktem i początkiem trasy zjazdowej jest szczyt o wysokości 2096 metrów nad poziomem morza. Najpopularniejszą trasą zjazdową jest z kolej trasa Fieberbrunn- Prama oraz Fieberbrunn- Neumoos. Trasy zjazdowe i infrastruktura wyciągów jest maksymalnie nowoczesna, więc narciarze nie muszą obawiać się o ich wysoką jakość oraz względy bezpieczeństwa.

Ski slope in Saalbach-Hinterglemm Leogang Fieberbrunn (Austria)
stok Fieberbrunn (Austria), licencja: shutterstock/By JJustinGr

Ceny karnetów w Fieberbrunn

Nie da się ukryć, że ceny karnetów na austriackie stoki narciarskie nigdy nie należały do najniższych. Nie inaczej jest również w przypadku stoków w Fieberbrunn. Warto jednak brać pod uwagę fakt, że każde wyciągi i każde trasy narciarskie są maksymalnie nowoczesne i zmodernizowane tak, by sprostać potrzebom współczesnych narciarzy. Jednak na jakie koszty muszą się oni przygotować? Otóż wydatek z pewnością nie będzie należał do najmniejszych. Dorośli muszą liczyć się z tym, że za karnet zapłacą od 100 do 220 euro. Z kolei dzieci i młodzież do lat 18 mogą skorzystać ze specjalnych zniżek. W ich przypadku ceny karnetów rozpoczną się od 60 do 120 euro. Warto jednak pamiętać, że istnieje również możliwość zdecydowania się na karnety 6-ścio dniowe, a także karnety rodzinne. Wówczas mogą one wyjść o wiele korzystniej pod względem ekonomicznym.

Lato w Fieberbrunn – czy warto? Szlaki turystyczne

Nie da się ukryć, że niektórzy z turystów być może zechcą udać się do Fieberbrunn w sezonie letnim. Czy więc warto? Otóż miasteczko to nie pustoszeje nawet w letnich miesiącach. Jest to bowiem czas, w którym śniegi topnieją, a tym samym do dyspozycji podróżnych zostają oddane szlaki trekkingowe. Lato w Fieberbrunn dla trekkerów może być wyjątkowo owocne. Jest to bowiem niesamowita możliwość obcowania z przyrodą i korzystania z jej naturalnego piękna. Do najpopularniejszych ścieżek trekkingowych można zaliczyć trasę z Fieberbrunn do St. Jacob in Haus, która ma aż 25 kilometrów. Kolejną trasą trekkingową, którą również warto przejść jest trasa z Fieberbrunn do Hochfilzen, która wynosi około 7 kilometrów. Z pewnością, jeśli cenimy sobie górskie podróże oraz obcowanie z przyrodą, wówczas lato w Fieberbrunn będzie świetnym rozwiązaniem.

Beautiful alpine view with reflections in a lake at Fieberbrunn, Tyrol, Austria
Jezioro okolice Fieberbrunn, Tyrol, Austria, licencja: shutterstock/By MMartin Erdniss

Najlepsze obiekty gastronomiczne w Fieberbrunn- gdzie udać się na lunch?

Baza gastronomiczna w Fieberbrunn jest świetnie rozwinięta i z całą pewnością każdy z turystów znajdzie tam coś dla siebie. Jednak, które lokale gastronomiczne w Fieberbrunn są rekomendowane? Otóż:

 • S4Alm- to niezwykle skromna restauracja, która jednak oferują wyjątkowe dania kuchni austriackiej. Lokal ten cieszy się nie tylko uznaniem wśród turystów, ale także i jest niezwykle popularny wśród miejscowych.
 • Berggasthaus Ferchstadl- to prestiżowa restauracja w Fieberbrunn, która specjalizuje się w daniach kuchni austriackiej oraz grzanym winie. Dodatkowo zostało przygotowane osobne menu dla osób na diecie wegańskiej oraz wegetariańskiej.
 • Pizzeria San Marco- jest to lokal dla miłośników pizzy w najróżniejszych wydaniach.

TOP3 najbardziej luksusowe obiekty noclegowe w Fieberbrunn

W Fieberbrunn można również korzystać z wyjątkowo dobrze zaadaptowanej bazy noclegowej. Z pewnością turystom będzie zależeć na najbardziej luksusowych obiektach noclegowych. Warto więc zwrócić uwagę na:

 1. TUI Blue Fieberbrunn – to czterogwiazdkowy obiekt noclegowy, który oferuje niesamowicie wysokie standardy. Turyści mogą korzystać ze SPA, basenu oraz prywatnego parkingu.
 2. Tierwarthof – to kolejny, czterogwiazdkowy obiekt noclegowy znajdujący się jedynie 3 kilometry od centrum. Do dyspozycji gości oddana została restauracja, basen oraz bar.
 3. VAYA Fieberbrunn – ponownie jest to czterogwiazdkowy obiekt noclegowy. Znajduje się one jedynie 600 metrów od centrum i oferuje szereg udogodnień dla gości.

Chcesz dowiedzieć się czegoś na temat innych ośrodków w Austrii? Polecamy zatem:

Narty w Finkenberg- najbardziej atrakcyjnym ośrodku narciarskim w Austrii

Narty w St. Johann im Pongau – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Poprzedni

Narty w Söll (SkiWelt) – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Narty w Fieberbrunn – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Następny

Dodaj komentarz