Narty w Finkenberg- najbardziej atrakcyjnym ośrodku narciarskim w Austrii

9 września 2022 Tagi , , , , , ,

Miłośnicy zimowych wyjazdów z całą pewnością rozpoczęli już planowanie kolejnego urlopu. W niektórych miejscach w Europie z pewnością już leży solidna pokrywa śnieżna, mimo iż u nas w dalszym ciągu dopisuje dość słoneczna pogoda. Tereny narciarskie- w praktycznie każdym kraju, który stawia na zimową turystykę- są obecnie mocno modernizowane i nowoczesne. Władze doskonale wiedzą, że współcześni narciarze mają wyjątkowo wysokie wymagania i decydują się zostawić swoje pieniądze w najlepszych ośrodkach. Na tle wszystkich państw z dostępem do góry, najbardziej w ostatnim czasie wyróżniła się Austria. Kraj ten wyraźnie poczynił daleko idące inwestycje w swoje tereny narciarskie, czego efektem jest, chociażby ośrodek narciarski w miasteczku Finkenberg. Ta niewielka wioska zyskała sobie miano najbardziej atrakcyjnej lokalizacji dla narciarzy i z roku na rok zjeżdżają do niej prawdziwe tłumy. Z całą pewnością narty w Finkenberg są świetnym pomysłem na spędzenie zimowego urlopu. Jednak jak taki wyjazd zaplanować? Sprawdźmy!

Finkenberg- dlaczego ten ośrodek stał się tak atrakcyjny dla narciarzy?

Finkenberg to miasteczko, o którym głośno zrobiło się dopiero od niedawna. Na stałe mieszka tam jedynie 1500 osób i dawniej mieszkańcy prowadzili z pewnością spokojny i cichy tryb życia. Obecnie jednak do Finkenberg zjeżdżają prawdziwe tłumy narciarzy, a samo miasteczko stało się tętniące życiem, co najlepiej widać w trakcie trwania zimowego sezonu. Skąd tak gwałtowny rozwój? Otóż władze zdecydowały się wykorzystać potencjał, jaki drzemie w Finkenberg. Przede wszystkim, miasteczko znajduje się blisko Innsbrucka, więc nie ma problemu z dojazdem. Dodatkowo leży ono na wysokości 711 metrów nad poziomem morza i otoczone jest ono przez malownicze alpejskie stoki.

Ciężko więc sobie wyobrazić dogodniejsze warunki, do zorganizowania tam ośrodka narciarskiego. Cała infrastruktura wyciągów i nowoczesne systemy naśnieżające są w Finkenberg od niedawna. Austria na początku skupiała się głównie na tym, by rozwijać swój honorowy i flagowy kompleks narciarski SkiWelt. Z czasem jednak ten ośrodek przestał już tak zachwycać, więc inwestycje skupiły się na innym kierunku, który był między innymi wspomniany już ośrodek w Finkenberg.

Warto wspomnieć, że dodatkowym atutem tego miasteczka jest to, że leży ono w dolinie Ziller. Uchodzi ona za najaktywniejszą dolinę świata, a Finkenberg jest swoistym połączeniem zarówno sportu, jak i luksusowego wypoczynku. W miasteczku przygotowane są atrakcje nie tylko dla dorosłych, ale także i dla dzieci. Kompleks narciarski Ski und Gletscherweit Zillertal 3000 to jeden z najnowocześniejszych i najbardziej zmodernizowanych kompleksów narciarskich w całej Europie, a miasteczko Finkenberg jest jego dumnym reprezentantem. Nic więc dziwnego, że coraz więcej turystów decyduje się właśnie tutaj spędzić swój zimowy wyjazd. Dzięki tak dogodnym warunkom, z całą pewnością nie będą się oni nudzić.

Hiking holiday at Finkenberg in Austria mountains in summer time
Finkenberg w Austrii podczas sezonu letniego, licencja: shutterstock/By ira008

Jak dojechać do Finkenberg?

Wspomniane już zostało, że Finkenberg leży dość blisko Innsbrucka. Nie jest tajemnicą, że sam ośrodek narciarski jest pozbawiony dostępu do międzynarodowego portu lotniczego. Wobec tego turyści będą musieli zdecydować się właśnie na przeloty do pobliskiego Innsbrucka- stolicy regionu Tyrol. Jednocześnie warto podejść z dużym zaangażowaniem właśnie do kwestii planowania przelotów. Dlaczego? Otóż loty do Austrii- o ile nie chodzi o Wiedeń- nie są tak popularne z naszego kraju. Wobec tego do Innsbrucka organizowane są loty z dość niską częstotliwością. Koniecznie turyści powinni więc na początku sprawdzić, kiedy istnieje możliwość przelotów i na tę datę zaplanować swoje zimowe wakacje. Warto również pamiętać, że do Innsbrucka loty możliwe są jedynie z Warszawy, Krakowa i Katowic. Pamiętajmy także, że im wcześniej uda się te przeloty zarezerwować, tym lepiej. Wynika to z faktu, że loty te są dość drogie, a wcześniejsza rezerwacja- z dość dużym wyprzedzeniem, często jest gwarancją wyjątkowo korzystnej ceny.

Jak dojechać do Finkenberg z Innsbrucka?

Jeśli podróżnym udało się już dostać do Innsbrucka, to można powiedzieć, że połowa drogi jest już za nimi. Pozostało zorganizować sobie przejazd na pozostałe 71 kilometrów. Dystans do pokonania jest wyjątkowo krótki, a podróżni mogą wykorzystać:

 • komunikację miejską- Austria jest świetnie zorganizowana pod względem komunikacji miejskiej. Za pomocą pociągów i autobusów można dostać się w każdy zakątek tego kraju- także do Finkenberg. W pierwszej kolejności jednak warto skorzystać z taksówki, która z lotniska dowiezie turystów na Hauptbanhof, czyli dworzec główny w Innsbrucku. Następnie należy wsiąść do pociągu RJX, który odjeżdża w kierunku wiedeńskiego lotniska. Docelowym przystankiem jest jednak miejscowość Jenbach. Tam przesiadamy się na autobus oznaczony numerem 310, którym dojedziemy na dworzec w miasteczku Mayrhofen. Ostatnia przesiadka to autobus numer 4104, którym dotrzemy już do Finkenberg. Choć istnieje konieczność wielokrotnego zmieniania środka transportu, to cała podróż nie powinna zająć dłużej niż około godziny i 40 minut.
 • wypożyczony samochód- na lotnisku w Innsbrukcu działa wiele wypożyczalni pojazdów, więc podróżni mogą śmiało skorzystać z ich usług. Wówczas podróż powinna im zająć mniej więcej godzinę. Z lotniska muszą kierować się oni drogą E45, aż do miejscowości Jenbach. Tam wystarczy skręcić w drogę lokalną oznaczoną jako 171 i dojedziemy tym samym prosto do Finkenberg.

Gdzie można zaparkować samochód w Finkenberg?

Wspomniane już zostało, że Finkenberg jest świetnie zorganizowanym ośrodkiem narciarskim i odnosi się to również do kwestii miejsc parkingowych. Kierowcy mogą korzystać z przestronnego parkingu tuż przy wjeździe do miasteczka, a także z przygotowanych miejsc parkingowych pod stokami narciarskimi. Warto jednak pamiętać, że parkingi są tam płatne, a pozostawienie auta na cały dzień może nas słono kosztować. Niezawodnym rozwiązaniem okazuje się więc zdecydowanie się na wynajęcie noclegu, który parking oferuje już w cenie. Finkenberg jest kompaktowym miasteczkiem, więc bez problemu możemy się poruszać po nim piechotą i nie narażać na dodatkowe koszty.

Co można i warto zwiedzić w Finkenberg?

Nie da się ukryć, że większość ośrodków narciarskich w Austrii nie ma wiele do zaoferowania turystom, którzy przyjeżdżają z nadzieją na podziwianie malowniczej architektury. Finkenberg jednak się z tego schematu delikatnie wyłamuje. Choć nie jest to miasto wyjątkowo atrakcyjne pod względem wartości poznawczych, to jednak można zatrzymać się w kilku ciekawych miejscach. Należą do nich:

 • Muzeum Regionalne Doliny Zillertal- w tym muzeum możemy nieco bliżej zapoznać się z cała historią doliny i tego, jak na przestrzeni lat rozwijały się dostępne ośrodki narciarskie. Co ciekawe, dzieci do lat 6 mogą to muzeum zwiedzać całkowicie za darmo.
 • Penken- to tajemnicza, sześciokątna rzeźba znajdująca się w Finkenberg na wzgórzu o tej samej nazwie. Wyraźnie zaznaczony jest na niej kształt krzyża. Autor tej rzeźby do dziś nie jest znany, a turyści próbują zgodnie rozwiązywać jej zagadkę.
High angle view of hiking trail by alpine landscape against blue sky
Alpejski krajobraz, Austria, licencja: shutterstock/By Martin Gstoehl

Tak naprawdę powyżej zostały wymienione dwie, największe atrakcje, jakich turyści mogą spodziewać się w Finkenberg. Poza nimi, w miasteczku jest jedynie jedna, główna ulica, przy której zlokalizowane są lokale gastronomiczne i modne butiki. Warto jednak pamiętać o tym, że Finkenberg to ośrodek narciarski, który można potraktować jako świetna bazę wypadową w celu zwiedzenia innych regionów i miast. Można się z niego dostać do Innsbrucka, Bolzano we Włoszech, a nawet i do samego Wiednia. Tam z pewnością znajdziemy o wiele więcej historycznych atrakcji, a także o wiele więcej muzeów. Będąc jednak w samym Finkenberg spróbujmy skupić się na zimowych atrakcjach, jakie są oferowane przez ten ośrodek, z pewnością tego nie pożałujemy.

Jakie atrakcje czekają na turystów w Finkenberg?

Finkenberg znajduje się w słynnej dolinie Zillertal, co za tym idzie turyści mogą spodziewać się wielu atrakcji zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Lato jest w Finkenberg idealnym momentem dla miłośników pieszych wędrówek i trekkingów. Znajduje się tam bowiem wiele szlaków turystycznych, a najdłuższy z nich liczy sobie 28 kilometrów. W Finkenberg latem można także zdecydować się na wypożyczenie rowerów i zorganizowanie rajdu po dolinie Zillertal. Da nam to szansę na podziwianie niezapomnianych krajobrazów i na obcowanie z przyrodą. Z takiej atrakcji będą również zadowoleni najmłodsi podróżni.

Sezon zimowy zaś zdominowany jest przez miłośników nart, snowboardu i łyżwiarzy. Cały kompleks Ski- und Gletscherwelt Zillertal 3000 oferuje ponad 288 kilometrów tras do narciarstwa zjazdowego, skiaplinizmu oraz do narciarstwa biegowego. Dodatkowo warto wspomnieć o świetnie rozbudowanej infrastrukturze wyciągów. W sezonie zimowym dostępne są również domki narciarskie- za dodatkową opłatą, a baza gastronomiczna zaprasza na wyśmienite, grzane wino. Nie da się więc tam nudzić.

Co mogą robić najmłodsi podróżni w Finkenberg?

Ośrodek narciarski w Finkenberg to nie tylko miejsce dla dorosłych, ale także i dla maluchów. Dzieci z pewnością nie będą się tam nudzić, bez względu na to, czy zawitają do Finkenberg latem, czy też zimą. Wspomniane już zostało, że w sezonie letnim maluchy mogą poświecić się pieszym lub rowerowym wycieczkom w towarzystwie rodziców. Zimą zaś powinny one swoje pierwsze kroki skierować do szkółek narciarskich lub snowboardowych. Tam pod okiem najlepszych instruktorów szybko opanują podstawy, a następnie samodzielnie wyjadą na alpejskie stoki. Dodatkowo dla dzieci przygotowane zostały tory saneczkowe, a także i lodowiska. Wobec tego w Finkenberg dzieci z pewnością nie będą się nudzić, gdyż czeka tam na nich prawdziwa moc atrakcji.

Narty w Finkenberg – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Planowanie wyjazdu do Finkenberg może się na początku wydawać dużym wyzwaniem, szczególnie pod względem logistycznym. Warto jednak planować kolejne etapy podróż, krok po kroku. Możemy zacząć od:

 • zarezerwowania lotów do Innsbrucka- im wcześniej, tym lepiej, gdyż będziemy mogli liczyć na o wiele tańsze bilety.
 • kolejno zarezerwowanie biletów na komunikację miejską lub zarezerwowanie samochodu w wypożyczalni- wygodniej jest zrobić to za pośrednictwem mobilnych aplikacji.
 • zarezerwowania miejsc noclegowych- baza hotelowa w Finkenberg jest dość pokaźna, jednak w sezonie zimowym hotele szybko się wypełniają. Warto więc zadbać o to z odpowiednim wyprzedzeniem.
 • sprawdzenia cen karnetów na stoki i zarezerwowania ich online- karnety na stoki można rezerwować bezpośrednio przez stronę główną ośrodka narciarskiego. Pomoże to uniknąć stania w długich kolejkach przy kasach biletowych.
Finkenberg
Finkenberg, licencja: shutterstock/By Evgeny Eremeev

Dodatkowo warto również wiedzieć, czego po tym ośrodku narciarskim możemy się spodziewać. Zostało już wspomniane, że istnieje tam 288 kilometrów tras zjazdowych i do narciarstwa biegowego. Są one oznaczone kolorami, które tyczą się poziomu trudności. Tak więc:

 • czarne trasy przeznaczone są dla profesjonalistów;
 • czerwone trasy są dla średnio zaawansowanych;
 • niebieskie i zielone trasy są przeznaczone dla osób początkujących.

Cały kompleks, w którym znajduje się Finkenberg oferuje dostęp do 180 wyciągów narciarskich, które wyjeżdżają na wysokość 2588 metrów nad poziomem morza. Wśród nich są wieloosobowe gondole oraz tradycyjne wyciągi orczykowe i krzesełkowe. Za dodatkową opłatą można również wynająć sobie domki narciarskie oraz sprzęt do szusowania po stokach.

Ceny karnetów w Finkenberg

Jeśli chodzi o ceny karnetów w Finkenberg, to turyści muszą przygotować się na znacznie większy wydatek. Dolina Zillertal jest dla narciarzy dość droga, jednak zapewnia niezapomniane przeżycia. Wobec tego na samym początku warto wiedzieć, że podstawowy karnet oferuje dostęp jedynie do 135 kilometrów tras zjazdowych w Finkenberg i pobliskim Tux. Za taki karnet osoby dorosłe zapłacą 270 euro, z kolei osoby, które mogą skorzystać z ulg tj. dzieci, uczniowie i seniorzy zapłacą 110 euro. Z kolei karnet rozszerzony obejmuje 288 kilometrów tras zjazdowych w całej dolinie Zillertal. Dorośli będą musieli zapłacić już 380 euro, z kolei dzieci, studenci i seniorzy mogą cieszyć się tym karnetem za 260 euro.

Lato w Finkenberg – czy warto? Szlaki turystyczne

Sezon letni w Finkenberg również jest dość dynamiczny. Wszystko to za sprawą szlaków turystycznych. Wiodą one przez całą dolinę Zillertal oraz miejscowości takich jak np. Tux czy Hintertux. Najdłuższa ścieżka trekkingowa liczy sobie aż 28 kilometrów. Jednocześnie można znaleźć także o wiele krótsze i mniej wymagające trasy, które można przejść razem z dziećmi. W Finkenberg nie brakuje również ścieżek rowerowych- głównie są to ścieżki do kolarstwa górskiego, jednak warto się na taką przejażdzkę wybrać.

Winding road in Alps with Finkenberg at the bottom of valley, Zillertal, Austria.
doliny w okolicy Finkenberg, Austria., licencja: shutterstock/By Moisieiev Igor

Najlepsze obiekty gastronomiczne w Finkenberg- gdzie warto zjeść lunch?

Baza gastronomiczna w Finkenberg jest wyjątkowo bogata. Do najlepszych lokali i restauracji zaliczają się:

 • Gasthof Hochsteg Pizzeria- jak sama nazwa wskazuje, jest to idealny lokal dla miłośników street-food.
 • Larchwaldhutte- to dość ekskluzywna restauracja w Finkenerg, specjalizująca się w kuchni lokalnej.
 • Restaurant Neuwirt- restauracja połączona z hotelem, serwująca specjały kuchni austriackiej.

TOP3 najlepsze obiekty noclegowe w Finkenberg

Hotelu w Finkenberg również nie brakuje. Oferują one różnorodne standardy zakwaterowania. Do TOP3 najlepszych z nich można zaliczyć:

 1. Superior Hotel Persal – to trzygwiazdkowy hotel oddalony od centrum Finkenberg o 400 metrów. Gwarantuje on dostęp do krytego basenu.
 2. Ferienhotel Aussicht – to z kolei czterogwiazdkowy hotel, który gwarantuje najwyższy standard zakwaterowania. Od centrum Finkenberg dzieli go 250 metrów.
 3. Vital Sporthotel Kristall – to również czterogwiazdkowy obiekt noclegowy, znajdujący się 200 metrów od centrum Finkenberg.

Czytaj również:

Narty w St. Johann im Pongau – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Narty w Söll – jednym z najlepszych ośrodków narciarskich na świecie

Poprzedni

Narty w Ellmau – SkiWelt – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Narty w St. Johann im Pongau – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Następny

Dodaj komentarz