Narty w Flachau – jak przygotować się do wyjazdu?

21 września 2022 Tagi , , , , ,

Sezon zimowych wyjazdów tak naprawdę rozpocznie się już wkrótce. Z całą pewnością sami narciarze rozpoczęli już przygotowania. Jednak zanim skompletują oni niezbędny ekwipunek i wyruszą z nim na stoki, muszą jednocześnie pamiętać o tym, że ich obowiązkiem jest również znalezienie idealnego miejsca na to, by wyszaleć się w sezonie zimowym na najlepszych stokach w Europie. Z pewnością są oni świadomi tego, że takich stoków absolutnie nie brakuje. Narciarze z pewnością świetnie znają już region Piemontu we Włoszech, który zasłynął najlepszymi stokami narciarskimi w Europie.

Niemniej jednak tereny narciarskie w Austrii zdają się przyciągać z roku na rok coraz to więcej turystów niż rozsławiona Italia. Nie da się bowiem ukryć, że ostatnie lata przyniosły bardzo dynamiczny rozwój zimowej turystyki właśnie w Austrii. Sam kraj również dołożył wszelkich starań do tego, by przygotować jak najlepiej tereny narciarskie. Na szczególną uwagę zasługuje niewielki, rodzinny ośrodek narciarski w Flachau. Co warto wiedzieć o terenach narciarskich Flachau i jak można odpowiednio zaplanować zimowy wyjazd?

Tereny narciarskie w Flachau – co warto o nich wiedzieć?

Flachau to niewielkie miasteczko, a raczej typowo górska wioska, w której na stałem mieszka około 2 tysiące mieszkańców. Jednocześnie sezon zimowy przynosi do Flachau ogromne ożywienie. Stoki narciarskie w pełni zapełniają się głodnymi wrażeń narciarzami, którzy czekają na przeżycie swojej zimowej przygody. Nie da się również ukryć, że Flachau to jeden ze starszych ośrodków narciarskich w Austrii, który na przestrzeni lat przeszedł przez wiele zmian. Dawniej, były to głównie niewielkie tereny narciarskie, wykorzystywane przez miejscowych. Obecnie jednak w Flachau zaszło wiele zmian. Przede wszystkim władze Austrii zdecydowały się zainwestować w nowoczesność. W wyniku tego w Flachau istnieje jeden z najbardziej nowoczesnych systemów wyciągowych i systemów wygładzania tras zjazdowych.

Beautiful alpine winter view at Flachau-Salzburg-Austria
alpejski zimowy widok we Flachau, Austria, licencja: shutterstock/By MMartin Erdniss

Dodatkowo w ośrodku tym nastąpił bardzo dynamiczny rozwój wszelakich ośrodków noclegowych oraz lokali gastronomicznych. Można więc śmiało zaryzykować stwierdzenie, że obecnie to właśnie Flachau- obok SkiWelt- stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i obleganych ośrodków narciarskich w austriackich Alpach. Z pewnością turyści, którzy zdecydują się właśnie tam spędzić swój zimowy wyjazd, nie będą tego żałować. W ośrodku istnieje bowiem wiele atrakcji- zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych podróżnych. Wyjazd tam może być więc jednym z lepszych pomysłów dla całej rodziny.

Jak dojechać do Flachau?

Podróżni muszą liczyć się z tym, że w Flachau nie ma międzynarodowego portu lotniczego. Wynika to nie tylko z ukształtowania terenu, ale także z uwagi na niewielkie rozmiary samego miasteczka. Wobec tego jednym rozwiązaniem dla osób podróżujących do Flachau jest nic innego jak „rozejrzenie się” za najbliższym, możliwym lotniskiem. Okazuje się, że znajduje się ono w Salzburgu, który oddalony jest około 81 kilometrów na północ od Flachau. Oczywiście turyści powinni w tym momencie pamiętać o kilku, niezwykle istotnych kwestiach. Otóż:

 • loty do Salzburga zwykle oferują dość wysokie ceny- warto więc zarezerwować sobie bilety z dość dużym wyprzedzeniem, dzięki czemu cena będzie znacznie niższa.
 • wyloty do Salzburga nie odbywają się z dość dużą częstotliwością- wobec tego turyści będą musieli dopasować plany swojego zimowego wyjazdu do rozkładu lotu linii lotniczych.
 • loty do Salzburga możliwe są jedynie z: Warszawy- lotniska Modlin i Okęcie, Krakowa- z lotniska Balice, Katowic- z lotniska Pyrzowice.

Niestety na trasie do Salzburga nie zostały uruchomione stałe połączenia lotnicze, co może być nieco większym utrudnieniem dla podróżnych. Niemniej jednak jest możliwe znalezienie lotów w dogodnych terminach, gdyż w sezonie zimowym odbywają się one nieco częściej. Im wcześniej będzie zarezerwowany bilet, tym lepiej, gdyż jego cena może być o wiele niższa.

Jak dojechać z Salzburga do Flachau?

Dojazd z Salzburga do Flachau nie jest zbyt skomplikowany. Okazuje się, że ośrodek narciarski od Salzburga dzieli jedynie 81 kilometrów. Turyści mają więc do wyboru dwa rozwiązania:

 • wypożyczenie samochodu na lotnisku w Salzburgu- na lotnisku w Salzburgu działa wiele wypożyczalni, więc turyści zaraz po przylocie mogą odebrać swój samochód na podróż. Wówczas pokonanie 81 kilometrów nie powinno im zająć więcej niż około 51 minut. Co więcej, droga do Flachau jest wyjątkowo prosta. Z lotniska trzeba wyjechać na drogę oznaczoną jako E55 i kierować się nią aż do miejscowości Ellmauthal. Następnie należy zjechać w drogę oznaczoną jako A10. Doprowadzi nas ona już prosto do samego Flachau.
 • komunikacja miejska- w tym momencie, sytuacja dla podróżnych nieco się komplikuje. Przede wszystkim z lotniska trzeba dostać się na Salzburg Hauptbanhof, czyli dworzec główny. Następnie trzeba wybrać pociąg EC, dla którego docelową stacją jest miasto Klagenfurt. Niemniej jednak turyści muszą wysiąść w miejscowości Huttau. W tym momencie zaczyna się jednak nieco większy problem, gdyż autobusy do Flachau odjeżdżają z niezwykle niską częstotliwością. Wobec tego nie da się jednoznacznie oszacować czasu podróży przy pomocy komunikacji miejskiej. Ważne jest jednak to, by turyści kupili bilety w aplikacji online. Dzięki temu będą oni mogli uniknąć stania w niezwykle długich kolejkach.

Gdzie można zaparkować samochód w Flachau?

Jeśli turyści zdecydowali się na krótką i komfortową podróż, wówczas pojawia się pytanie, gdzie w Flachau można zaparkować? Otóż sytuacja z parkingami również jest nieco bardziej skomplikowana, szczególnie w sezonie zimowym. Przygotowywane są bowiem jedynie płatne parkingi pod stokami i wyciągami narciarskimi. To one są główną opcją parkingową w miasteczku. Jednocześnie ich ceny również są wyjątkowo wysokie. Wobec tego najlepszym rozwiązaniem dla turystów wydaje się znalezienie miejsca noclegowego, które oferuje dostęp do parkingu już w cenie. Wówczas można się skutecznie uchronić przed dodatkowymi kosztami.

Co podróżni mogą zwiedzić podczas pobytu w Flachau?

Jeśli turyści wybierają się do Flachau z zamiarem odkrywania architektonicznych perełek i podziwiania monumentalnych obiektów sakralnych, to niestety mogą się oni mocno rozczarować. Flachau jest typowym, alpejskim miasteczkiem, o niezwykle kompaktowych rozmiarach. Istnieje tam bowiem jedna, główna ulica, która przechodzi przez całe miasto i jego- dość mocno prowizoryczne centrum. Niestety nie znajdziemy tam również muzeum oraz innych, typowo turystycznych atrakcji o wartościach historycznych lub poznawczych. Niemniej jednak przy głównej ulicy w Flachau można skorzystać z bogatej oferty lokali gastronomicznych oraz usługowych. Istnieje tam bowiem wiele, markowych butików oraz prestiżowych restauracji. Sam ośrodek narciarski Flachau można jednak potraktować jako świetnie skomunikowaną bazę wypadową. Można się z niego dostać do wspomnianego już Salzburga, Klagenfurtu lub Monachium po stronie niemieckiej. Wówczas tam turyści mogą wybrać się na o wiele bardziej intensywne zwiedzanie czy na wycieczkę po okolicznych muzeach. W Flachau warto jednak cieszyć się możliwością uprawiania sportów zimowych i świetnej zabawy.

Jakie atrakcje czekają na turystów w Flachau?

Atrakcje, które czekają na turystów w Flachau są mocno uzależnione od tego, kiedy zdecydują się tam oni wybrać. Sezon zimowy zaczyna się tam od końca września i trwa aż do początku kwietnia. Analogicznie sezon letni rozpoczyna się w kwietniu i trwa do września. Tak więc w sezonie letnim miasteczko może nas nieco zaskoczyć dość senną i spokojną atmosferą. Stoki powoli pustoszeją, a turyści przygotowują się do następnego, zimowego sezonu w Flachau.

Niemniej jednak w mieście nie brakuje trekkerów! Miłośnicy górskich wędrówek mogą się bowiem w sezonie letnim cieszyć bogactwem ścieżek turystycznych i szlaków trekkingowych. Tak naprawdę, to jedyne atrakcje przygotowane w Flachau w sezonie letnim. Niemniej jednak w sezonie zimowym, życie powraca do miasteczka. Snow-Space-Flachau zostały uznane za najnowocześniejsze tereny narciarskie w całej Europie. Nic więc dziwnego, że w sezonie zimowym atrakcji z pewnością nie będą tam brakować. Do dyspozycji narciarzy- włącznie z okolicznymi trasami zjazdowymi- jest ponad 250 kilometrów tras, które podzielone są pod względem poziomu trudności. Dodatkowo warto również zwrócić uwagę na pełną infrastrukturę wyciągową, która również uważana jest za jedną z najbardziej nowoczesnych w Europie. W Flachau czeka również baza gastronomiczna i rozrywkowa, dzięki której narciarze mogą się dowolnie relaksować i korzystać z różnorodnych udogodnień. Jedno jest pewne- zimą w Flachau nie da się nudzić!

Jakie atrakcje czekają na najmłodszych podróżnych w Flachau?

Dzieci w sezonie letnim niestety, nie będą miały wiele atrakcji. Szlaki turystyczne są dość trudne i z pewnością nie są one przystosowane do „małych nóżek”. Z kolei sezon zimowy dla najmłodszych narciarzy, może być wyjątkowo owocny. Okazuje się, że przede wszystkim mogą oni korzystać z zajęć w szkółkach narciarskich, które pozwolą im na doskonalenie swoich umiejętności oraz poprawy techniki jazdy. Do ich dyspozycji oddane zostały również snowparki, gdzie oprócz nart maluchy mogą również próbować swoich sił w snowboardzie. Znajduje się tam również tor saneczkowy, a także lodowisko. Na stokach dodatkowo pracują również animatorzy czasu wolnego, którzy organizują atrakcje dzieciom i sprawują nad nimi opiekę, w momencie, kiedy rodzice chcą spędzić kilka chwil tylko we dwoje. Z pewnością w sezonie zimowym maluchy w Flachau nie będą mogły narzekać na nudę i brak zajęć.

Skiing in Flachau, Austria. View on the area with slopes and houses illuminated by sun rays comming through clouds
narciarstwo we Flachau, Austria, licencja: shutterstock/By Kaaca

Narty w Flachau – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Narty w Flachau to przede wszystkim ponad 250 kilometrów tras narciarskich, z czego aż 40 jest przeznaczone do zjazdów szybkich. Warto wiedzieć, że:

 • czarne trasy narciarskie przeznaczone są dla profesjonalistów;
 • czerwone trasy narciarskie dedykowane są narciarzom średnio zaawansowanym;
 • zielone i niebieskie trasy narciarskie dedykowane są początkującym.

Dodatkowo wyjazd do Flachau na narty to możliwość korzystania z nowoczesnych wyciągów. Narciarze mogą gondolami, wyciągami orczykowymi i krzesełkowymi wjechać aż na wysokość 2289 metrów nad poziomem morza. Co więcej, warto się do takiego wyjazdu odpowiednio przygotować. Koniecznie sprawdźmy i zarezerwujmy wcześniej pokoje na noclegi, a także zapoznajmy się z cenami karnetów. Wszystko to można zakupić online, co może być gwarancją nieco niższej ceny. Dodatkowo turyści muszą pamiętać o tym, że w Flachau można zapisać się również na jedną z największych atrakcji regionu, czyli nocne zjazdy po stokach. Zapisy są prowadzone przez stronę online ośrodka narciarskiego, a liczba miejsc na konkretne dni jest zwykle ograniczona. Warto więc zająć się tym o wiele wcześniej, by uniknąć niepotrzebnego stresu.

Ceny karnetów w Flachau

Podróżni, którzy odwiedzają tereny narciarskie w Austrii regularnie, z pewnością są świadomi tego, że ceny karnetów nigdy nie należały do najniższych. Z pewnością nie zmieni się to także w najbliższej przyszłości. Finalne koszty jednak są uzależnione od rodzaju karnetu oraz ewentualnych zniżek. Podstawowy skipass, który pozwala korzystać z 80 kilometrów tras zjazdowych to koszt około 150 euro dla osób dorosłych i około 80 euro dla dzieci, uczniów oraz studentów. Jeśli jednak narciarze uważają, że 80 kilometrów tras nie jest wystarczające i chcą mieć dostęp do całego kompleksu narciarskiego- 250 kilometrów tras, wówczas muszą liczyć się oni z wyższymi kosztami. Osoby dorosłe za taką przyjemność zapłacą około 280 euro, zaś dzieci, uczniowie oraz studenci zapłacą około 200 euro. Często oferowane są również skipass’y rodzinne w schemacie: dwoje dorosłych i dwoje dzieci- wówczas takie rozwiązanie jest nieco tańsze.

Lato w Flachau – czy warto? Szlaki turystyczne

Niektórzy podróżni z pewnością skorzystają z możliwości odwiedzenia Flachau latem. Wówczas mają oni do dyspozycji świetnie przygotowane szlaki turystyczne. Do najpopularniejszych i zarazem najdłuższych ścieżek trekkingowych należą:

 • Flachau- Griessenkar- 18 kilometrów;
 • ścieżka Flachau- Ganz- 25 kilometrów;
 • Flachau- Anichof- 32 kilometry.

Warto jednak pamiętać, że te szlaki turystyczne nie są przeznaczone dla najmłodszych podróżnych. Do ich przejścia niezbędne będą odpowiednie buty oraz wyposażenie, gdyż są to szlaki oznaczone jako wyjątkowo trudne i męczące. Z pewnością, jednak jeśli kochamy górskie wycieczki i piękne krajobrazy, to lato w Flachau będzie dla nas idealnym rozwiązaniem.

Austrian Alps-view at river Enns in Flachau
rzeka Enns we Flachau, licencja: shutterstock/By bikemp

Najlepsze restauracje na lunch we Flachau

Flachau może pochwalić się świetni przygotowaną bazą gastronomiczną. Turyści mogą wiec wybierać, gdzie zjeść swój lunch i śniadanie. Niemniej jednak do najlepszych restauracji w miasteczku zaliczają się:

 • Paularei- jest to ekskluzywna restauracja, specjalizująca się w kuchni austriackiej;
 • Stekhaus Schusterhaeusl- jest to lokalna restauracja, która oferuje wyśmienite dania z grilla;
 • Kamin-Klause- to również rekomendowana restauracja specjalizująca się w kuchni regionalnej.

TOP3 najlepsze hotele w Flachau- gdzie można zatrzymać się na nocleg?

Baza noclegowe w Flachau również daje turystom ogromne możliwości. Jeśli jednak zależy im, by zatrzymać się w najlepszych obiektach noclegowych, wówczas mogą zdecydować się na:

 1. Hotel Bergzeit – jest to czterogwiazdkowy hotel, który gwarantuje dostęp do szeregu udogodnień;
 2. Hotel Flachauerhof – to również czterogwiazdkowy hotel z dostępem do basenu oraz restauracji. Znajduje się on jedynie 500 metrów od centrum Flachau.
 3. Hotel Forellenhof – kolejny z czterogwiazdkowych, luksusowych obiektów noclegowych, który oferuje turystom prawdziwie królewski wypoczynek.

Czytaj również:

Narty w Söll – jednym z najlepszych ośrodków narciarskich na świecie

Narty w Filzmoos – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Poprzedni

Narty w Saalfelden – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Narty w Radstadt – Altenmarkt – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Następny

Dodaj komentarz