Narty w Flirsch (St. Anton am Arlberg) – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

12 maja 2023 Tagi , , , , , , , , , , , , , , ,

Kurort Flirsch (nazywany także Sankt Anton am Arlberg) to popularne miejsce wśród miłośników jazdy na nartach. Położony jest na wysokości 1.157 m n.p.m. w zachodnich Alpach Wysokich w dolinie Stanzertal. Poniżej przygotowaliśmy przewodnik po tym kurorcie wraz z rekomendowanymi noclegami.

Flirsch (St. Anton am Arlberg) – pierwsze wzmianki o miejscowości

Flirsch został po raz pierwszy wymieniony jako Persir w 1275 r. n.e. Nazwa wywodzi się prawdopodobnie od retoromańskiego słowa floris, oznaczającego wiosenny kwiat. Ponadto do nazwy nawiązuje sześć żółtych krokusów w herbie Flirsch. Obecnie jest to mała miejscowość wypoczynkowa w dolinie Stanzertal, położona w sercu gór pomiędzy miastem Landeck a przełęczą Arlberg.

Największe atrakcje w Flirsch (St. Anton am Arlberg )

Jedną z ciekawszych budowli Sankt Anton am Arlberg jest kaplica Lourdes, która wznosi się na zboczu nad grotą Lourdes. Posiada ona naturalnej wielkości figurę Matki Boskiej, której wykonawcą był Hans Posch żyjący w latach 1920-2011. Do groty można dojść spacerem z Flirsch w ciągu 15 minut.

Warta odwiedzenia jest również mleczarnia Arlberg. Jest to mała, alpejska mleczarnia, która specjalizuje się w produkcji starych, tyrolskich odmian sera.

W samej miejscowości znajduje się także mały wyciąg, szkoła narciarska oraz oświetlony tor saneczkowy Flirsch Kohlwald i 22-kilometrowa trasa biegowa Stanzertal, która biegnie wzdłuż biegu rzeki Rosanna.

Flirsch jest także punktem startowym dla licznych wycieczek pieszych i rowerowych o różnym stopniu trudności. Szczególną atrakcją jest również wędrówka o wschodzie słońca na Alpe Ganatsch, na Mittagsspitze oraz zwiedzanie obszaru chronionego krajobrazu Mösli. Wysoko w górach znajdują się malowniczo położone schroniska Fritzhütte oraz Ansbacher Hütte. Turyści odwiedzający ten górski kurort mogą podążać śladami przeszłości na szlakach tematycznych Flirsch in old views oraz Kapellenrundwanderweg.

Narty w Flirsch (St. Anton am Arlberg ) – wyciągi i stoki narciarskie

Ski Arlberg

Jest to rejon, który obejmuje dwa obszary. Podzielony jest na: Ski Arlberg Wschód – wokół St. Anton am Arlberg, St. Christoph i Stuben oraz Ski Arlberg Zachód – w rejonie Lech, Oberlech  i Warth -Schröcken. Warto wiedzieć, że tylko St. Anton oraz St. Christoph znajdują się w Tyrolu Północnym, pozostałe miejscowości należą do kraju związkowego Vorarlberg. Na terenie tego regionu narciarskiego znajduje się 303 km tras zjazdowych, w tym około 200 km tras w głębokim śniegu oraz funkcjonuje 88 wyciągów.

W Arlberg narciarstwo ma rówież bardzo długą tradycję. Już w 1884 roku cesarz Franciszek Józef kazał wybudować linię kolejową, aby umożliwić dojazd miłośnikom narciarstwa. W 1901 roku powstał Arlberg Ski Club, a w 1936 roku uruchomiono pierwszy wyciąg narciarski.

Po stronie tyrolskiej najpopularniejsze miejsca to: tor do wyścigów szybkościowych Rendl oraz Kids Area St. Anton. „Run of Fame” to 85-kilometrowy tor narciarski prowadzący z St. Anton do Warth i z powrotem. Natomiast po stronie Vorarlbergu w 2021 roku otwarto najnowocześniejsze kolejki linowe Zugerberg i Madloch. Zastąpią one stare wyciągi krzesełkowe.

Ski Arlberg – historia powstania ośrodka

Historia narciarstwa na Arlberg jest bardzo długa i sięga końca XIX wieku – wraz z otwarciem tunelu kolejowego Arlberg, który przywiózł pierwszych gości do regionu. Z biegiem lat Ski Arlberg stał się największym połączonym ośrodkiem narciarskim w Austrii i należy do jednego z pięciu największych ośrodków narciarskich na świecie! Ponadto jest jednym z najważniejszych miejsc w historii narciarstwa alpejskiego i sportu narciarskiego. Region ten stanowi kolebkę narciarstwa alpejskiego i cieszy się międzynarodową sławą. St. Anton, St. Christoph, Stuben, Lech Zürs, a także Warth – Schröcken tworzą jeden, duży ośrodek dla narciarzy.

Narty w Flirsch
Ski Arlberg, Austria, licencja: shutterstock/By SABPICS

Jöchelspitze

Jöchelspitze w Bach to największy teren narciarski w Lechtal. Wyróżnia się najwyższej klasy trasami i wyjątkowym widokiem na panoramę Lechtal. Z wyciągu krzesełkowego korzystają narciarze, snowboardziści, paralotniarze i miłośnicy pięknych widoków górskich.

Jöchelspitze cieszy się również opinią rodzinnego terenu narciarskiego, jednak również dostosowanego dla bardziej zaawansowanych sportowców. Przede wszystkim słynie z doskonale przygotowanych tras narciarskich. Nowoczesna instalacja naśnieżająca w dolnym obszarze zapewnia wystarczającą ilość śniegu również w okresie wiosennym.

Warth-Schröcken

Dzięki średnio 11-metrom naturalnego śniegu, Warth-Schröcken jest ośrodkiem narciarskim z największą ilością białego puchu w Europie. Dlatego też rodziny z dziećmi oraz narciarze lubiący zimowe szaleństwa, doceniają piękno tego krajobrazu i różnorodną ofertę ośrodka Arlberg.

RUN of FAME – najdłuższa trasa narciarska w Alpach

RUN of FAME to 85 kilometrów, 18 000 metrów różnicy wysokości i trzy spektakularne przełęcze. Trasa prowadzi przez przełęcze Arlberg, Flexen i Hochtannberg oraz z St. Anton/Rendl przez Stuben, Zürs, Lech i Schröcken do Warth i z powrotem. Jest to trasa dedykowana bardziej doświadczonym narciarzom.

Ceny karnetów w Flirsch (St. Anton am Arlberg)

Karnety narciarskie Ski Arlberg gwarantują czerpanie nieograniczonej radości z jazdy na ponad 300 kilometrach tras narciarskich. Ponadto są ważne na wszystkie 88 wyciągów i kolejek linowych w połączonym ośrodku narciarskim. Poza regionem Ski Arlberg obowiązują również w ośrodkach narciarskich Klösterle/Sonnenkopf oraz w dolinie Lech.

Ceny Arlberg Skipass wyglądają następująco:

1/2 dnia, po godzinie 12:00 – 46,5 € (dorosły), 42 € (seniorzy i młodzież), 28 € (dziecko),

1-dniowy – 61 € (dorosły), 55 € (seniorzy i młodzież), 36,50 € (dziecko),

2-dniowy – 120 € (dorosły), 108 € (seniorzy i młodzież), 72 € (dziecko),

3-dniowy – 177 € (dorosły), 157 € (seniorzy i młodzież), 106 € (dziecko),

4-dniowy – 231 € (dorosły), 200 € (seniorzy i młodzież), 139 € (dziecko),

5-dniowy – 280 € (dorosły), 242 € (seniorzy i młodzież), 168 € (dziecko),

6 -dniowy – 326 € (dorosły), 281 € (seniorzy i młodzież), 196 € (dziecko)

7-dniowy – 366 € (dorosły), 315 € (seniorzy i młodzież), 220 € (dziecko)

Warto wiedzieć, że karnety powyżej 9 dni posiadają zdjęcie. 

Ceny karnetów sezonowych Arlberg  Skipass:

772 € (dziecko), 522 € (seniorzy i młodzież), 912 € (dorośli)

Sezon oficjalnie rozpoczyna się 24 grudnia i kończy 1 kwietnia. Karnety można kupić w kasach lub online na stronie ośrodka.

Jak dojechać do Flirsch (St. Anton am Arlberg)?

Pociąg

Stacja kolejowa Sankt Anton am Arlberg znajduje się w centrum miasta, można do niej dojść krótkim spacerem z terenu narciarskiego. Innym rozwiązaniem jest zatrzymanie się w Innsbrucku, a następnie dojazd pociągiem do St. Anton. Podróż koleją z Innsbrucka do stacji kolejowej St. Anton trwa około 1 godziny i 20 minut. Podróż pociągiem z Zurychu trwa około 2 godzin i 40 minut w przypadku połączenia bezpośredniego lub około 4 godzin z przesiadkami. Przejazd z Friedrichshafen trwa około 20 minut dłużej i wiąże się z kilkoma przesiadkami.

Samolot

Lotnisko w Innsbrucku jest najczęściej wybieranym lotniskiem przez turystów udających się do Flirsch. Korzysta z niego większość urlopowiczów i narciarzy. Innsbruck już od dawna jest popularnym celem czarterowych lotów narciarskich – zwłaszcza z krajów północnej Europy. Dzięki nowym, tańszym i regularnym lotom z głównych ośrodków takich jak np. Londyn, lotnisko w Innsbrucku stanowi doskonały punkt dla osób podróżujących z dalszych zakątków Europy i świata.

Autobus

Do St. Anton am Arlberg można dojechać także autobusem. Dostępne są połączenia autobusowe z Landeck, Lech oraz z Langen am Arlberg (jeden z dworców kolejowych po drugiej stronie przełęczy Arlberg).

Lato w Flirsch (St. Anton am Arlberg) – czy warto?

Flirsch jak i cały Tyrol jest doskonałym miejscem do spędzenia wakacji letnich. Jest tu wiele atrakcji dla turystów w każdym wieku.

Szlak rowerowy Radweg Stanzertal Arlberg

Z Flirsch w dolinie Stanzertal warto wybrać się na przejażdżkę rowerową szlakiem Radweg Stanzertal Arlberg. Szlak poprowadzony jest wzdłuż drogi do ścieżki Rosanna. Dalej biegnie on do Schnann, gdzie prowadzi na południową stronę doliny i przez Pettneu i St. Jakob am Arlberg do St. Anton. Ten odcinek znany jako Ścieżka Rosanna jest również popularną promenadą nadrzeczną uczęszczaną przez turystów pieszych. W pobliżu St. Anton am Arlberg trasa rowerowa prowadzi ponownie na drugą stronę doliny i kończy się w centrum miasta, zaledwie kilka metrów od dolnej stacji kolejki linowej Galzig.

Trasa rowerowa Stanzertal Arlberg nie ma bezpośredniego połączenia z innymi trasami rowerowymi. Warto jednak kontynuować jazdę z Flirsch drogą główną B197 i B171 do miejscowości Landeck (14 km), gdzie przebiega szlak rowerowy Inn i szlak rowerowy Via Claudia Augusta. Można także wybrać jedną z tras MTB rozpoczynających się w Pettneu oraz Sankt Anton am Arlberg.

Lechtaler Höhenweg – szlak dalekobieżny

Lechtaler Höhenweg to jeden z najpiękniejszych szlaków alpejskich w Alpach Wschodnich, który przecina Alpy. Liczący 105 km Lechtalski Szlak Wysokogórski przecina Alpy Lechtalskie. Ten szlak dalekobieżny jest częścią Północnoalpejskiego Szlaku Turystycznego nr 1, a także częściowo pokrywa się z nim wariant europejskiego szlaku długodystansowego E4. Na przejście całego szlaku należy przeznaczyć od 10 do 15 dni.

Na niektórych odcinkach Lechtaler Höhenweg, szczególnie tych położonych na większych wysokościach, wymaga od turystów większej wytrzymałości i lepszej kondycji. Bardzo często w wyższych partiach gór potrzebna będzie lina, topór lodowy oraz raki.

Alpy Lechtalskie (Lechtaler Alpen) charakteryzują się wysokimi szczytami, niezwykłym krajobrazem oraz malowniczo położonymi jeziorami górskimi. Ponadto na terenie całego pasma górskiego, rozciągającego się między 2000 a 2500 m n.p.m., znajdują się schroniska Austriackiego Związku Alpinizmu. Co ciekawe, pomiędzy Steeg a miastem Imst można znaleźć 12, pięknie położonych schronisk górskich.

Narty w Flirsch
Alpy Austriackie latem – widok ze ścieżki z Rüfikop do schroniska Stuttgarter Hut koło Lech w Alpach Lechtalskich, licencja: shutterstock/By bikemp

Flirsch – gdzie zjeść?

W tym kurorcie bardzo popularna jest kuchnia tyrolska. Jest tu wiele restauracji, które warto odwiedzić podczas zimowych lub letnich wakacji. Do najpopularniejszych należą:

  • Restauracja Dorfstuben – to tradycyjna restauracja, położona w sercu miejscowości. Menu jest dość obszerne i zawiera wiele tradycyjnych potraw pochodzących z Tyrolu oraz Austrii. 
  • Floriani – to warte polecenia miejsce, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Menu bogate jest w między innymi w wiele rodzajów pizzy.
  • Grieswirt – to restauracja położona tuż przy centrum miejscowości. Oferuje tradycyjne austriackie jedzenie w atrakcyjnej cenie.

TOP 3 najbardziej luksusowe hotele i apartamenty w Flirsch

ALPtyrol

ALPtyrol położony jest w centrum miejscowości St. Anton am Arlberg. W odległości zaledwie jednej minuty spacerem od budynku znajduje się kolejka linowa Galzig. Wszystkie opcje zakwaterowania wyposażone są w telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych oraz posiadają dostęp do bezprzewodowego Internetu. Niektóre pokoje mają wydzieloną część wypoczynkową oraz balkon. Do dyspozycji Gości ALPtyrol jest także aneks kuchenny z kuchenką mikrofalową, lodówką i płytą kuchenną. Co ważne, w każdym pokoju znajduje się prywatna łazienka z suszarką oraz bezpłatnym zestawem kosmetyków.

W pobliżu ALPtyrol dostępne też są m.in.: restauracje, sklep spożywczy, kolejka linowa Rendl oraz centrum sportowe Arl.rock Sport Park. Albonagrat oddalony od pensjonatu ALPtyrol o 7 km, a Albona II o  około 7 km. Najbliższym lotniskiem jest Port Lotniczy Innsbruck, który oddalony jest od obiektu o 83 km. Warto wiedzieć, że ALPtyrol obsługiwany jest całkowicie neutralnie pod względem emisji CO2.

Riefli Aparts

Riefli Aparts znajduje się w miejscowości Flirsch (Sankt Anton am Arlberg). Każdy z pokoi i apartamentów posiada balkon i wyposażony jest w telewizor. We wszystkich opcjach zakwaterowania znajduje się także kuchnia ze zmywarką oraz kominek. W apartamentach dostępna jest część wypoczynkowa z sofą, taras z malowniczym widokiem na Alpy oraz prywatna łazienka z prysznicem i z suszarką do włosów. Wyposażenie apartamentów Riefli Aparts obejmuje także lodówkę, mikrofalówkę, piekarnik, czajnik oraz ekspres do kawy. We wszystkich apartamentach goście mogą korzystać z bezpłatnego internetu oraz prywatnego parkingu. Arl.rock Sport Park zlokalizowany jest około 3,4 km od Riefli Aparts. 

Narty w Flirsch
Apartament w Riefli Aparts, fot. booking.com

Hotel Andino

Hotel Andino położony jest tuż przy głównym deptaku w samym centrum Sankt Anton am Arlberg w Tyrolu. Każdy pokój w tym hotelu jest nowocześnie urządzony i posiada telewizor, sejf, sofę, łazienkę z prysznicem i zestawem kosmetyków. W hotelu serwowane jest śniadanie składające się z produktów pochodzących z Tyrolu. Hotelowa restauracja serwuje specjały m.in. z ogniska. Hotel Andino oferuje także saunę oraz kabinę na podczerwień. W okolicy Andino panują doskonałe warunki do jazdy na nartach, saneczkarstwa, jazdy na rowerze, wspinaczki oraz wycieczek pieszych. Kolejki linowe znajdują się zaledwie kilka minut od hotelu. Na lotniska w: Monachium, Innsbrucku czy w Zurychu można bez problemu dojechać wynajętym samochodem lub komunikacją publiczną. 

Hotel Andino, fot. booking.com

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Narty w Ellmau – SkiWelt – wszystkie niezbędne informacje w jednym miejscu

Narty w Flirsch (St. Anton am Arlberg) – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Następny

Dodaj komentarz