Narty w Gerlos – kameralnym ośrodku w austriackim Tyrolu

8 listopada 2022 Tagi , , , , ,

Nie da się ukryć, że Austria już dawno dała się poznać jako mekka zimowej turystyki. Można śmiało powiedzieć, że wynika to przede wszystkim z malowniczego i wyjątkowego ukształtowania terenu. Ponad połowę powierzchni kraju zajmują bowiem majestatyczne Alpy, więc władze Austrii nie miały innego wyjścia, jak tylko rozwijać potencjał, jakim dysponuje ich kraj. Efektem tego są jedne z najlepszych i najnowocześniejszych ośrodków i terenów narciarskich w całej Europie. Z pewnością bardziej doświadczeni narciarze są świadomi tego, że dolina Zillertal czy SkiWelt w każdym, zimowym sezonie są dosłownie oblegane. Szczególną popularnością cieszy się jednak wspomniana już dolina Zillertal, w której znajduje się kameralny i prestiżowy ośrodek narciarski Gerlos. Każdy z podróżnych w tym ośrodku zdecydowanie znajdzie „coś” dla siebie. Co więc warto o nim wiedzieć i jak zaplanować tam swój wyjazd na narty w Gerlos? Sprawdźmy!

Gerlos – kameralny ośrodek narciarski w dolinie Zillertal

Każdy z nas, szukając dla siebie idealnego miejsca na zimowy wyjazd, z całą pewnością zwróci się w kierunku Austrii i terenów narciarskich SkiWelt. Można jednak odnieść wrażenie, że narciarze powoli odczuwają przesyt zatłoczonymi stokami i przepełnionymi hotelami w tym regionie. Wobec tego nasza uwaga powinna zwrócić uwagę dolina Zillertal. Jest ona znana nie tylko z maksymalnie górzystych terenów, ale także z tego, że zasłynęła ona jako prawdziwa mekka sportów zimowych i zimowej aktywności. Skupia ona w sobie wiele ośrodków narciarskich, które rozrzucone są praktycznie na 30 kilometrach malowniczych tras. Niemniej jednak popularność na przestrzeni lat zyskał sobie niewielki i dość kameralny ośrodek narciarski Gerlos. Tak naprawdę jest to niewielka wioska, którą na stałe zamieszkuje jedynie 700 osób. Wobec tego mieszkańcy na przestrzeni lat musieli się szybko zaadoptować do nowej rzeczywistości, gdyż Gerlos bardzo szybko stało się tętniącym życiem ośrodkiem narciarskim.

Hochkrimml, Gerlos, Austria
Gerlos, Austria, licencja: shutterstock/By VVolker Rauch

Władze Austrii widząc olbrzymi potencjał w górzystym terenie i atrakcyjnej lokalizacji zdecydowały się na dołożenie wszelkich starań do tego, by Gerlos rozpoczęło przyciąganie turystów jak prawdziwy magnes. Obecnie w Gerlos znajdziemy absolutnie wszystko to, co może być nam potrzebne do spędzenia niezapomnianego, zimowego wyjazdu. Dostępne są tam nowoczesne nartostrady, które są podzielone pod względem poziomu trudności, ale także i karuzele narciarskie, które łączą trasy w Gerlos z resztą tras rozciągających się na obszarze całej doliny Zillertal. Dzięki takiej infrastrukturze narciarze mogą korzystać z ponad 550 kilometrów świetnie zaaranżowanych tras do narciarstwa biegowego oraz do skialpinizmu. Dodatkowo dolina Zillertal i ośrodek w Gerlos oferuje dodatkowo mnóstwo atrakcji, które tylko czekają na to, by spełnić oczekiwania turystów. Wszystko to sprawia, że ośrodek narciarski w Gerlos stał się idealnym miejscem jednakowo na rodzinny wypad na narty, ale także na samodzielny wyjazd.

Narty w Gerlos – jak tutaj dojechać?

Każdy z turystów z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że dosłownie żaden ośrodek narciarski w Austrii nie jest obsługiwany przez porty lotnicze. Wobec tego podróżni muszą sobie pod względem logistycznym dobrze taki wyjazd zorganizować. W pierwszej kolejności konieczne jest znalezienie lotniska, które znajduje się najbliżej Gerlos. W tym celu warto zainteresować się lotniskiem w Innsbrucku, które od naszego docelowego miejsca jest oddalone jedynie o 76 kilometrów. Warto jednak pamiętać o kilku, niezwykle istotnych kwestiach. Przede wszystkim:

 • loty do Innsbrucka z naszego kraju odbywają się z ograniczoną częstotliwością- nie jest to bowiem najpopularniejszy kierunek podróży polskich turystów;
 • wyloty z naszego kraju możliwe są z lotniska w Warszawie, Krakowie i Katowicach;
 • loty do Innsbrucka mogą okazać się dość pokaźnym wydatkiem- warto więc zdecydować się na ich rezerwację z dość pokaźnym wyprzedzeniem.

Jeśli już uda się nam zakupić bilety lotnicze w dogodnym terminie do Innsbrucka, wówczas możemy rozpocząć planowanie dalszego etapu naszej podróży do Gerlos.

Jak dojechać do Gerlos z Innsbrucka?

Kiedy podróżni bezpiecznie wylądowali już na lotnisku w Innsbrucku, wówczas- jak zostało to już wspomniane- do pokonania mają oni jedynie 76 kilometrów. Z pewnością nie jest to zbyt odległy dystans, więc można zdecydować się na następujące opcje dojazdu do Gelros:

 • wypożyczony samochód- na lotnisku w Innsbrucku możemy skorzystać z usług wielu wypożyczalni samochodów. Wobec tego możemy zapewnić sobie komfortową i szybką podróż do Gerlos. Zajmie nam ona około godziny i 10 minut. Z lotniska w Innsbrucku wystarczy kierować drogą E45 do miejscowości Jenbach. Tam z kolei musimy skierować się w stronę południową na drogę oznaczoną numerem 169. Pamiętajmy, by podróżując tą drogą, nie przegapić zjazdu w drogę 165, którą dojedziemy już prosto do Gerlos.
 • komunikacja miejska- Austria jest świetnie zorganizowana pod względem transportu publicznego, więc za jego pomocą możemy się również bez większego problemu dostać do Gerlos. Pamiętajmy jednak, że taka podróż może nam zająć nawet 3-4 godziny. Na początku musimy dostać się na dworzec główny w Innsbrucku- najlepiej przy pomocy taksówki. Następnie wsiadamy w autobus 8330, którym dojedziemy do miejscowości Maryhofen. Następnie kontynuujemy podróż autobusem 4094, którym- z niewielkim przystankami po drodze- dojedziemy już prosto do Gerlos.

Gdzie można bezpiecznie zaparkować samochód w Gerlos?

Jeśli zdecydowaliśmy się na to, by dojechać do Gerlos wypożyczonym- lub własnym- samochodem, możemy również się zastanawiać, gdzie będziemy mogli go bezpiecznie zaparkować. Otóż okazuje się, że dosłownie wszystkie parkingi w Gerlos są parkingami płatnymi. Przy wjeździe do ośrodka narciarskiego znajdziemy parking długoterminowy dla podróżnych. Jest on monitorowany, a opłaty dokonuje się na podstawie biletu pobranego z parkomatu. Z kolei w centrum niewielkiego ośrodka znajdziemy kilka mniejszych miejsc parkingowych, które oznaczone są białymi liniami. Są to parkingi krótkoterminowe- głównie na kilka godzin. Jeśli jednak nie chcemy przepłacać za miejsca parkingowe, możemy zdecydować się na to, by wynająć miejsce noclegowe w hotelu, który już taki parking oferuje wliczony w cenę.

Narty w Gerlos – co zwiedzić w tym niezwykłym ośrodku narciarskim?

Jeśli przyjeżdżamy do Gerlos z jasnym zamiarem zwiedzania i odkrywania architektonicznych perełek, to jednak możemy się nieco rozczarować. Przypomnijmy w tym momencie, że jest to wyjątkowo kameralny i spokojny ośrodek narciarski, w którym na stałe mieszka niespełna 700 osób. Nie spodziewajmy się więc muzeów i galerii sztuki, jakie mogą być nam znane z innych miejsce. Nie oczekujmy także zabytkowych obiektów sakralnych i budynków z różnych epok architektonicznych. W Gerlos znajdziemy jedynie prowizoryczny plac centralny, a także jedynie jedną, główną ulicę. Co za tym idzie, jeśli zależy nam na tym, by „coś” w Gerlos zobaczyć, zdecydujmy się na spacer w kierunku kameralnego centrum. Znajdziemy tam niewielkie, zabudowania mieszkańców, a także kilka kawiarenek i butików.

Durlassboden reservoir in the Zillertal Alps, Austria
Zbiornik Durlassboden w Alpach Zillertalskich, Austria, licencja: shutterstock/By DaLiu

Niemniej jednak spacer zimowym wieczorem po centrum Gerlos będzie wyjątkowo romantyczny, gdyż całe miasteczko jest pięknie oświetlone. Jeśli jednak zależy nam na wartościach historycznych i poznawczych, wówczas potraktujmy kameralne Gerlos jako świetną bazę wypadową, do wspomnianego już Innsbrucka. Znajdziemy tam zarówno muzea i zabytki, więc możemy zdecydować się na jednodniową podróż. W przeciwnym razie wykorzystajmy nasz pobyt w Gerlos na świetną zabawę oraz korzystanie z najnowocześniejszych stoków w całej Europie.

Jakie atrakcje czekają w Gerlos?

Atrakcje, jakie czekają na turystów w Gerlos mocno zależą do tego, w jaką porę roku się tam wybierzemy. Jeśli chodzi o sezon letni, to Gerlos staje się prawdziwym rajem dla miłośników pieszych i rowerowych wycieczek. Trasy turystyczne są podzielone pod względem poziomu trudności, a co za tym idzie, na niektóre z nich można się wybrać w towarzystwie pociech. Z kolei, jeśli zdecydujemy się odwiedzić Gerlos w sezonie zimowym, wówczas czekają na nas maksymalnie różnorodne atrakcje. W samym ośrodku narciarskim będziemy mieć dostęp do około 169 kilometrów świetnie zorganizowanych i przygotowanych nartostrad.

Skilift over ski slope in Gerlos
narty w Gerlos, licencja: shutterstock/By TM creations

Dodatkową atrakcję stanowią również wyciągi narciarskie, a w szczególności wieloosobowe gondole- idealne dla całych rodzin. Nie zapominajmy również o tym, że w Gerlos można skorzystać z nocnej jazdy po stokach w towarzystwie doświadczonego przewodnika- to jedna z głównych atrakcji w praktycznie każdym, austriackim ośrodku narciarskim. Finalnie warto również wskazać, że w Gerlos znajdziemy dość ciekawe ośrodki SPA i Wellness, w których będziemy mogli do woli relaksować się pomiędzy czasem szusowania po stokach. Jedno jest pewne- w Gerlos nikt z nas nie będzie się nudził.

Jakie atrakcje dla najmłodszych w Gerlos?

Wypad do Gerlos z całą rodziną mogą być również jednym z lepszych pomysłów na wspólne spędzenie wolnego czasu. Dzieci będą miały tam z całą pewnością wiele aktywności do spróbowania. W sezonie letnim analogicznie mogą wybrać się one z rodzicami na ścieżki trekkingowe lub wyprawę rowerową po malowniczej dolinie Zillertal. Z kolei, jeśli wybieramy się tam z maluchami w sezonie zimowym, mogą one skorzystać z:

 • licznych szkółek narciarskich- tam maluchy mogą doszkalać swoje umiejętności jazdy na nartach pod okiem najlepszych instruktorów z okolicy;
 • skate-snow parków- gdzie można z kolei szkolić umiejętności jazdy na snowboardzie.
 • lodowiska- jeśli maluchy nie przepadają ani za nartami, ani za snowboardem, wówczas mogą one skorzystać z przestronnego i świetnie wyposażonego lodowiska w centrum Gerlos;
 • torów saneczkowych- to z kolei świetna atrakcja dla całej rodziny, która dostarczy pokaźnej dawki adrenaliny.

Narty w Gerlos – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Zaplanowanie wyjazdu do Gerlos jest kluczem do sukcesu. Oczywiście na samym początku musimy zatroszczyć się o wszelakie kwestie logistyczne, a także związane z zakwaterowaniem. Pamiętajmy, że szczególnie w sezonie zimowym hotele bardzo szybko się wypełniają, co za tym idzie, możemy po prostu spóźnić się z zarezerwowaniem wymarzonego hotelu. Pamiętajmy także, że w Gerlos można wypożyczyć cały sprzęt narciarski wraz z dedykowaną odzieżą. Do naszej dyspozycji pozostają również domki narciarskie, które dostępne są za dodatkową opłatą.

Wyciągi i stoki narciarskie w Gerlos

Podczas planowania wyjazdu do Gerlos warto również zwrócić uwagę na fakt tego, czego możemy się w ośrodku spodziewać. Otóż dysponuje on 169 kilometrami nartostrad, które podzielone są odpowiednio pod względem poziomu trudności. Czerwone trasy są przeznaczone dla średnio zaawansowanych narciarzy, czarne dla profesjonalistów, zielone i niebieskie z kolei przeznaczone są dla narciarzy początkujących. Wyciągi narciarskie pomogą się nam dostać na wysokość ponad 2 tysięcy metrów nad poziomem morza. Pamiętajmy o tym, że optymalnym rozwiązaniem jest również zarezerwowanie i wykupienie skipassów online. Pomoże nam to skutecznie uniknąć ogromnych kolejek przy kasach biletowych na stokach w Gerlos.

Zillertal Arena, skiing, Winter, Austria
Zillertal Arena, narciarstwo, zima, Austria , licencja: shutterstock/By Sina Ettmer Photography

Narty w Gerlos – ceny karnetów

Cały teren Arena Zillertal, do którego przynależy Gerlos jest objęta jednym karnetem. Daje on dostęp do wszystkich tras i wyciągów na terenie ośrodka i w jego najbliższej okolicy. Skipassy w Gerlos jednak nie będą należeć do najtańszych przyjemności. Osoby dorosłe muszą liczyć się z tym, że za skipass zapłacą one 280 euro. Z kolei osoby, które są uprawnione do skorzystania z ulg i zniżek zapłacą za ten skipass 100 euro mniej, czyli odpowiednio 180 euro.

Lato w Gerlos – czy warto? Szlaki turystyczne

Jeśli kochamy piesze wycieczki i malownicze krajobrazy, wówczas warto do Gerlos wybrać się w sezonie letnim. Kiedy śniegi na stokach już stopnieją, wówczas mamy dostęp do kilkudziesięciu ścieżek trekkingowych, malowniczo rozsianych po całej dolinie Zillertal. Jedną z najpopularniejszych ścieżek trekkingowych jest „Trasa przygód Tux”. Jest to trasa o długości ponad 35 kilometrów, która obfituje nie tylko w malownicze krajobrazy, ale także i szereg ciekawych zabytków. Jest ona na tyle łatwa, że bez problemu poradzą sobie z nią nawet dzieci!

Sunny morning view from Gerlos pass of Acshelkopf mountain range, Krimml waterfall and Salzachtal village in the Austrian Alps, Zell am See district, state of Salzburg in Austria, Europe.
Słoneczny poranek widok z przełęczy Gerlos pasmo górskie Acshelkopf, wodospad Krimml i wieś Salzachtal w austriackich Alpach, powiecie Zell am See, Salzburg w Austrii, Europa. , licencja: shutterstock/By Andrew Mayovskyy

Najlepsze restauracje i lokale gastronomiczne w Gerlos

Jeśli zależy nam na tym, by zapoznać się z lokalną kuchnią, wówczas ośrodek w Gerlos da nam taką możliwość. Mimo swoich niewielkich rozmiarów baza gastronomiczna jest w dalszym ciągu dość zadowalająca. Do najlepszych restauracji w Gerlos można zaliczyć:

 • Isskogelstruberl Cafe-Restaurant-Pizzeria- to lokal, w którym znajdziemy dosłownie wszystko- wyśmienitą kawę, dania lokalnej kuchni, a także austriackie wariacje na temat pizzy!
 • Joes Restaurant- to z kolei lokal wyjątkowo ekskluzywny, który zaoferuje nam najbardziej prestiżowe dania kuchni lokalnej;
 • Restaurant Erbhofa- w tym lokalu również będziemy mogli zapoznać się ze smakołykami i specjalnościami kuchni regionalnej.

TOP3 najlepsze i najbardziej luksusowe hotele w Gerlos

Baza noclegowa w Gerlos również nie powinna nas negatywnie rozczarować. Znajdziemy tam zróżnicowane możliwości zakwaterowania. Jeśli jednak zależy nam na maksymalnie wysokim standardzie, wówczas powinniśmy zatrzymać się w:

 • Hotel Kristall- Adults Only – to czterogwiazdkowy i luksusowy hotel blisko centrum Gerlos. Niestety, jest on przeznaczony jedynie dla pełnoletnich gości, o czym warto pamiętać.
 • Hotel Central – to kolejny hotel, który oceniony został na cztery gwiazdki. Znajdziemy w nim basen oraz luksusowe SPA. Znajduje się on 300 metrów od stoku narciarskiego.
 • Appartments Am Bach – to kolejny czterogwiazdkowy hotel, który oddalony jest od centrum Gerlos jedynie o 50 metrów. Oferuje on dostęp do basenu i wyjątkowo wysokie standardy zakwaterowania.

Czytaj także:

Narty w St. Johann in Tirol – najlepszym ośrodku narciarskim w całej Austrii!

Poprzedni

Narty w Waidring (Steinplatte)- jak zaplanować wymarzony, zimowy wyjazd do Austrii?

Narty w Les Portes du Soleil – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Następny

Dodaj komentarz