Narty w Górnej Austrii – najbardziej zimowym regionie kraju!

15 grudnia 2022 Tagi , , , ,

Czas zaplanować zimowy urlop. Warto zatem poznać Górną Austrię. Co warto wiedzieć o tym regionie, który znany jest z pięknych widoków, nowoczesnych stoków i czekoladek. Jak zatem zaplanować ten zimowy wyjazd? Co zobaczyć? Gdzie nocować? Wypad na narty w Górnej Austrii – oto kompleksowy poradnik!

Górna Austria – najbardziej zimowy kraj związkowy w Austrii

Górna Austrii to oczywiście jeden z krajów związkowych w Austrii, który swoją stolicę posiada w mieście Linz. Miasto to oczywiście znane jest z produkcji niesamowitych, czekoladowych pralinek, ale także z wielu innych atrakcji. Będąc jednak w Górnej Austrii – szczególnie w sezonie zimowym – to nie Linz z pewnością nas zainteresuje. W Górnej Austrii znajdziemy bowiem tysiące ośrodków narciarskich, które otoczone są kilometrami świetnie zaaranżowanych tras zjazdowych. Okazuje się, że w tym regionie można znaleźć aż 29 ośrodków narciarskich, a zdecydowana większość z nich połączona jest w karuzelę narciarską.

Co szczególnego znajduje się w Górnej Austrii, że to właśnie tam warto pojechać? Otóż malownicza lokalizacja regionu przemawia sama za siebie! Znajduje się on zarówno przy granicy z Republiką Czeską, także tuż przy granicy z Niemcami. Dodatkowo miasto Linz posiada własny port lotniczy, a co za tym idzie, turyści z całą pewnością nie będą mieli problemów z tym, by się tam dostać. Warto również wiedzieć, że Górna Austria to faktycznie 29 ośrodków narciarskich, jednak turyści powinni skupić się jedynie na największych i najbardziej interesujących z nich.

Views from the Feuerkogel at Ebensee in Upper Austria
Widoki z Feuerkogel w Ebensee w Górnej Austrii, licencja: shutterstock/By foto-kriegner

Można wówczas wspomnieć tu o:

1. Feuerkogel

To idealny ośrodek narciarski na wyjazd z małymi pociechami. W Feurerkogel – który nazywany jest najbardziej rodzinnym ośrodkiem narciarskim – zorganizowano wiele atrakcji dla maluchów i nieco starszych. Jest to jednocześnie dość niewielkie miasteczko. Znajdziemy tam około 16 kilometrów tras zjazdowych, a także około 8 wyciągów. Niemniej jednak wszystko jest wyjątkowo nowoczesne i świetnie zadbane.

2. Kasberg

To kolejny ośrodek w Górnej Austrii, który należy do najbardziej rodzinnych i przyjaznych. Ośrodek w Kasberg jest oczywiście nieco większy od FeuerKogel. Znajdziemy tam aż 40 kilometrów tras narciarskich, a także aż 18 wyciągów. Do dyspozycji narciarzy przygotowane są również szkółki narciarskie oraz domki.

3. Dachstein West

To tak naprawdę jeden z tych ośrodków, który powstał z połączenia trzech wiosek: Gosau, Russbach, Annaberg. Co za tym idzie, Dachstein West to jeden z największych i najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Górnej Austrii. Oczywiście w ośrodku tym istnieje również specjalna strefa dla rodzin z dziećmi. Dachstein West to prawdziwa narciarska karuzela i aż 45 kilometrów nartostrad i tras do skialpinizmu. Trasy podzielone są pod względem poziomu trudności, a także dysponują one systemem wygładzania tras. Na narciarzy czeka tam również 21 nowoczesnych wyciągów.

Chairlift at the top of the Zwiezelalm, Dachstein West, Austria
Wyciąg krzesełkowy na szczycie Zwiezelalm, Dachstein West, Austria, licencja: shutterstock/By

4. Dachstein Krippenstein

To jedna z propozycji ośrodków w Górnej Austrii, która sprawdzi się w szczególności w przypadku fanów jazdy poza wyznaczonymi trasami. Oczywiście znajdziemy tam jedną – długą na 11 kilometrów – trasę, jednak dominują zjazdówki typu „freeride”. Znajduje się tam również 5 wyciągów narciarskich.

5. Hinterstoder

To jeden z większych i lepiej rozbudowanych ośrodków narciarskich w całej Górnej Austrii. W tym ośrodku znajdziemy aż 40 tras zjazdowych – o maksymalnie zróżnicowanych poziomach trudności. Dodatkowo na narciarzy czeka tam aż 12 wyciągów, a także szereg atrakcji. Co ciekawe, w tym ośrodku możemy także szusować po trasach, które mają spadek wysokości równy 60%.

The Krumme Steyr river near the village Hinterstoder and famous lake Schiederweiher. Pure fresh water near Austrian Alps and mountains peaks. Soft colors, peace in nature.
Rzeka Krumme Steyr w pobliżu wioski Hinterstoder i słynnego jeziora Schiederweiher. Czysta świeża woda w pobliżu austriackich Alp i szczytów górskich. Miękkie kolory, spokój natury., licencja: shutterstock/By

W regionie Górnej Austrii znajdziemy także mnóstwo innych, nieco mniej znanych ośrodków narciarskich. Jednocześnie powyżej wymienione zostały te, które są zdecydowanie najchętniej odwiedzane przez turystów.

Jak dojechać do Górnej Austrii?

Górna Austria to region, który może pochwalić się jedną z najdogodniejszych lokalizacji, a co za tym idzie, turyści nie będą mieć większych problemów z tym, by dotrzeć na narty. Okazuje się również, że nie zawsze muszą oni wykorzystywać samolot i szukać najbliższych lotnik, gdyż w region Górnej Austrii można dostać się własnym samochodem!

Jak najłatwiej dostać się do Górnej Austrii samolotem?

Jeśli cenimy sobie wygodę oraz komfort podróży, a – być może nie mamy prawa jazdy – wówczas wybór podróży samolotem będzie dla nas zdecydowanie najkorzystniejszy. Turyści mają do wyboru kilka lotnisk, na które mogą zarezerwować swoje bilety lotnicze. Należą do nich:

 • lotnisko w Linz – jest to jedyne lotnisko w Górnej Austrii. Z racji tego, że miasto jest świetnie skomunikowane, wówczas można bez większych problemów dostać się z tego lotniska do wszystkich ośrodków narciarskich – zarówno za pomocą komunikacji miejskiej, ale także i za pomocą wypożyczonego samochodu.
 • lotnisko w Salzburgu – znajduje się ono maksymalnie blisko kraju związkowego, jakim jest Górna Austria i również oferuje nam świetną komunikację do poszczególnych ośrodków narciarskich.
 • lotnisko w Monachium – często może zdarzyć się tak, że znalezienie połączeń lotniczych do Austrii, może być dość problematyczne. Loty bywają drogie, a co więcej, nie odbywają się one ze zbyt dużą częstotliwością. Ciekawą alternatywą może być więc lotnisko w Monachium. Jednak musimy przygotować się na nieco dłużą podróż – komunikacją miejską lub wypożyczonym samochodem.

Z powyższych lotnisk nie powinniśmy mieć większych problemów z tym, by dostać się do Górnej Austrii.

Jak najłatwiej dostać się do Górnej Austrii własnym samochodem?

Jeśli nie zdecydowaliśmy się na to, by podróżować do Górnej Austrii samolotem, wówczas możemy wybrać się w taką podróż własnym samochodem! Okazuje się, że z południowych regionów Polski, do pokonania będziemy mieć około 600-700 kilometrów. Najprostsza i zarazem najkrótsza droga do Górnej Austrii wiedzie przez Czechy, więc to właśnie tam musimy kierować się w pierwszej kolejności, a następnie podążając autostradami, powinniśmy dojechać do granicy z Austrią. Tam z kolei musimy kierować się w stronę wybranego przez nas ośrodka narciarskiego.

Jak i gdzie zaparkować samochód w regionie Górnej Austrii?

Jeśli wybieramy się do regionu Górnej Austrii samochodem, wówczas z całą pewnością większość z nas będzie się również zastanawiała, gdzie można ten samochód zaparkować. Możemy śmiało pominąć stolicę regionu – Linz, a skupić się jedynie na parkingach w ośrodkach narciarskich. Tam z kolei spotkamy się z tym, że praktycznie każde parkingi są tam płatne. Jeśli chodzi o parkingi długoterminowe, wówczas znajdują się one najczęściej bezpośrednio przed wjazdami do ośrodków. Z kolei mniejsze i krótkoterminowe miejsca parkingowe znajdują się zwykle tuż przed stokami narciarskimi i również są płatne. Więcej informacji odnośnie do miejsc parkingowych i ich dostępności – a także możliwości ich ewentualnej rezerwacji – można dowiedzieć się na stronie konkretnego ośrodka narciarskiego. Jednym z korzystniejszych rozwiązań dla turystów jest z reguły wynajęcie noclegu, który parking oferuje im już w cenie.

Narty w Górnej Austrii – co warto zobaczyć?

Region górnej Austrii to najbardziej „zimowy” i najbardziej „sportowy” region w całym kraju. Okazuje się, że jeśli zamierzamy się tam wybrać, to najlepiej poświęcić nasz wolny czas na to, by wyszaleć się na stokach. Jeśli jednak mamy nadzieję na to, że uda się nam cokolwiek zwiedzić i podziwiać niesamowitą architekturę, wówczas również nie powinniśmy poczuć się rozczarowani. W całym regionie Górnej Austrii znajdziemy nie tylko wyjątkowe ośrodki narciarskie, ale także piękne i zabytkowe miasta. Do najważniejszych z nich należą:

1. Linz

To stolica i największe miasto regionu Górnej Austrii. To właśnie tam znajdziemy najwięcej muzeów, a także muzeów czekolady. To właśnie tam znajdziemy także najwięcej zabytków oraz perełek architektonicznych, które z całą pewnością warte są zobaczenia.

New Cathedral or Cathedral of the Immaculate Conception or St. Mary Church is a Roman Catholic cathedral located in Linz, Austria
Nowa Katedra lub Katedra Niepokalanego Poczęcia lub Kościół Mariacki to rzymskokatolicka katedra położona w Linz, Austria, licencja: shutterstock/By

2. Steyr

To niewielkie miasteczko, które znajduje się na granicy regionu Górnej Austrii i zaoferuje nam całą masę atrakcji. Niemniej jednak na największą uwagę zasługuje przede wszystkim niezwykłe i malownicze stare miasto, które zachwyca i zachęca do romantycznych spacerów wieczorami.

3. Gmunden

To kolejne, niewielkie miasteczko, przy którym znajduje się kilka ośrodków narciarskich. Warto jednak szczególną uwagę zwrócić również na stare miasto, które również pozwoli nam zapoznać się z austriacką i lokalną architekturą. Tego miasteczka na mapie Górnej Austrii, również nie możemy przegapić.

Gmunden town lakeside and Traunsee lake aerial panoramic view, Austria. Gmunden is a town in Salzkammergut region in Upper Austria.
Miasto Gmünden nad jeziorem i jezioro Traunsee panoramiczny widok z lotu ptaka, Austria. Gmunden to miasto w regionie Salzkammergut w Górnej Austrii., licencja: shutterstock/By saiko3p

Jakie atrakcje czekają na nas w regionie Górnej Austrii?

Jeśli zdecydowaliśmy się na to, by wybrać się na narty w region Górnej Austrii, wówczas z pewnością jesteśmy ciekawi, jakie atrakcje tam na nas czekają. Otóż wiele zależy od tego, w jakim ośrodku narciarskim zdecydujemy się wypoczywać. Niemniej jednak wspólnym ich mianownikiem są kilometry nowoczesnych tras zjazdowych, a także nowoczesna infrastruktura wyciągów narciarskich. Wobec tego w Górnej Austrii możemy do woli korzystać z zimowej pogody i po prostu świetnie się bawić. Każdy ośrodek oferuje także dość dobrze rozbudowaną bazę noclegową, a także dość bogatą bazę gastronomiczną. Możemy więc tam korzystać z różnorodnych bacówek – znajdziemy nawet lokale z polską kuchnią – a także z domków narciarskich.

Astonishing autumn scene of Schiederweiher pond. Poppular travell destination. Location: Hinterstoder, Kirchdorf an der Krems district, Upper Austria, Austria, Europe.
Zadziwiająca jesienna scena stawu Schiederweiher. Popularny cel podróży. Lokalizacja: Hinterstoder, dystrykt Kirchdorf an der Krems, Górna Austria, Austria, Europa., licencja: shutterstock/By Vadym Lavra

Jakie atrakcje czekają w regionie Górnej Austrii na dzieci?

Jeśli wybieramy się w region Górnej Austrii wraz z naszymi pociechami, wówczas również nie musimy obawiać się tego, że będą się one tam nudzić. Ponownie warto jednak wskazać na to, że ilość atrakcji dla dzieci, zależy przede wszystkim od wybranego ośrodka narciarskiego – niektóre z nich są bardziej, zaś inne mniej „rodzinne”. Głównie jednak dla najmłodszych, ośrodki narciarskie w Górnej Austrii przygotowały:

 • lodowiska;
 • szkółki narciarskie, a także szkółki snowboardowe, gdzie maluchy mogą szkolić swoje umiejętności w sportach zimowych;
 • łagodne trasy zjazdowe – są one idealne dla początkujących;
 • fun i snow parki, gdzie maluchy mogą się po prostu dobrze bawić.

Jak więc widać, wyjazd z dziećmi do regionu Górnej Austrii może być sprawdzonym przepisem na udane, zimowe ferie.

Narty w Górnej Austrii – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Planowanie wyjazdu w region Górnej Austrii warto oczywiście rozpocząć do wybrania określonego ośrodka. Wspomniane już zostało o pięciu, najpopularniejszych terenach narciarskich, które są zdecydowanie najchętniej wybierane przez tysiące turystów nie tylko z Polski, ale także i z całej Europy. Warto jednak pamiętać o tym, że kiedy wybierzemy już określone miejsce na wyjazd, to następnie musimy zarezerwować sobie loty, a także miejsca noclegowe. W każdym ośrodku narciarskim w rejonie Górnej Austrii czekają na nas:

 • trasy narciarskie, które są nowoczesne i wyposażone w innowacyjne systemy naśnieżania i wygładzania;
 • nowoczesne i zmodernizowane wyciągi – w niektórych ośrodkach tworzą one nawet karuzelę narciarską;
 • domki narciarskie oraz setki wypożyczalni sprzętu do sportów zimowych;
 • atrakcje i inne zabawy, które organizowane są sezonowo dla turystów.

Jak więc widać, każdy ośrodek w regionie Górnej Austrii ma nam wiele do zaoferowania, z pewnością więc nie będziemy się tam nudzić.

Winter on the Gahberg (Weyregg, District Vöcklabruck, Upper Austria, Austria)
Zima na Gahberg (Weyregg, powiat Vöcklabruck, Górna Austria, Austria), licencja: shutterstock/By

Ceny karnetów w Górnej Austrii

Ceny skipassów w rejonie Górnej Austrii są oczywiście uzależnione od konkretnego ośrodka narciarskiego. W dużej mierze jednak ceny dla osób dorosłych rozpoczynają się już od 180 euro, jednak mogą one kosztować także i 280 euro. Warto więc sprawdzić ceny skipassów na oficjalnych stronach ośrodków narciarskich w Górnej Austrii. W przypadku dzieci, seniorów i studentów – osób uprawnionych do korzystania ze zniżek – można liczyć na bilety tańsze o 40 – 60%.

Lato w Górnej Austrii – czy warto? Szlaki turystyczne

Region Górnej Austrii znany jest jako mekka sportów zimowych i narciarstwa. Jednocześnie nie da się ukryć, że w okolicach Peuerbach czy Walding rozwija się również trekking. Jeśli więc kochamy piesze, górskie wycieczki i chcemy spędzić aktywne lato, wówczas możemy wybrać się do Górnej Austrii również wtedy, kiedy pierwsze śniegi już stopnieją. Niektóre trasy są przeznaczone dla wymagających, jednak inne są wyjątkowo proste, więc nawet dzieci powinny sobie z nimi poradzić.

Beautiful panoramic view of idyllic alpine mountain scenery with blooming meadows and snowcapped mountain peaks in scenic golden afternoon light on a sunny day with blue sky and clouds in springtime
Piękny panoramiczny widok idyllicznej alpejskiej scenerii górskiej z kwitnącymi łąkami i ośnieżonymi szczytami górskimi w malowniczym złotym świetle popołudniowym w słoneczny dzień z błękitnym niebem i chmurami na wiosnę, licencja: shutterstock/By canadastock

TOP3 najlepsze restauracje w regionie Górnej Austrii

Wybór TOP3 najlepszych restauracji w tym regionie jest wyjątkowo trudny. Niemniej jednak, do najbardziej interesujących lokali gastronomicznych w tym regionie można zaliczyć:

 • Gościnna Chata – to jedna z polskich restauracji, prowadzona przez naszych rodaków w Górnej Austrii;
 • Turmekeller – to z kolei restauracja z kuchnią austriacka;
 • Verdi – Restaurant – Einkehr – to jedna z bardziej luksusowych i ekskluzywnych restauracji w regionie Górnej Austrii.

TOP3 najlepsze hotele w regionie Górnej Austrii

Jeśli zależy na najbardziej luksusowych hotelach w Górnej Austrii, wówczas warto zwrócić uwagę na:

 1. Trans World Hotel Donauwelle – to czterogwiazdkowy i luksusowy hotel w Kaplanhof;
 2. Park Hotel Hagenberg – to również czterogwiazdkowy hotel zlokalizowany w Hagenberg;
 3. Seehotel Schwan – to kolejny, czterogwiazdkowy obiekt noclegowy zlokalizowany w ośrodku narciarskim w Gmunden.

Czytaj także:

Poprzedni

Hotele na narty w Pichl – Lista TOP najlepszych noclegów

TOP 5 najlepszych ośrodków narciarskich na freeride we Francji!

Następny

Dodaj komentarz