Narty w Hallstatt – opis ośrodka i najważniejsze informacje

8 grudnia 2022 Tagi , , , , , , ,

Planujesz zimowy urlop na Narty Hallstatt? Chcesz wiedzieć, jak przygotować się na taki wyjazd? Zostań z nami, a dowiesz się wszystkiego, co ważne. Gdzie spać? Jak zaplanować wyjazd? Gdzie parkować? Pytania na te nurtujące pytania znajdziesz w naszym tekście!

Narty w Hallstatt – jak zaplanować wyjazd? Wyciągi i stoki narciarskie

Na samym początku warto wybrać środek transportu, jakim dostaniemy się na teren Austrii, a następnie do samego miasteczka Hallstatt. Jeśli nie chcemy korzystać z transportu miejskiego i planujemy zabrać własny samochód, na pewno trzeba uwzględnić konieczność przygotowania winiety, obowiązującej w Austrii przy przejazdach przez autostrady. Można ją kupić zaraz po przekroczeniu granicy lub zrobić to wcześniej online. Koszt takiej winiety to około 10 euro. Należy również zastanowić się nad miejscem, w którym będziemy nocować. Zdecydowanie nie można tutaj narzekać na brak pięknych miejsc do wypoczynku, które cieszą się znakomitą opinią.

Malowniczy widok na słynną górską wioskę Hallstatt w austriackich Alpach w pięknym świetle latem, region Salzkammergut, Hallstatt, Austria
Malowniczy widok na słynną górską wioskę Hallstatt w austriackich Alpach w pięknym świetle latem, region Salzkammergut, Hallstatt, Austria, licencja: shutterstock/By RRasto SK

Narty w Hallstatt – wyciągi i stoki narciarskie

Jeśli zamierzamy skorzystać z uroków Alp zimą, warto zapoznać się z ofertą stoków i wyciągów narciarskich w Hallstatt, jak i trasą nartostrad. Niedaleko miasteczka znajdują się jedne z najlepszych ośrodków narciarskich Krippenstein – Dachstein – Obertraun (11 km od Hallstatt), Loser – Altaussee (31 km od Hallstatt) i Tauplitz/Mitterndorf (37 km od Hallstatt). Cieszący się dużą popularnością teren narciarski – Dachstein West – liczy łącznie 131 km nartostrad, będących do dyspozycji turystów wyposażonych w karnet „Dachstein West”. Posiada 44 wyciągi, a maksymalna wysokość na tej trasie to 2100 metrów. Rozciąga się ona również na okoliczne miejscowości – Gosau, Russbach, Annaberg, a także Krippenstein, Feuerkogel, Karkogel, Bad Dürrnberg, St. Martin w Tennengebirge oraz Lungötz, gdzie w tych pierwszych przeważają trasy oznaczone jako czerwone, przeznaczone dla doświadczonych narciarzy. Trasy mogą prowadzić przez las, jak i być mniej wymagające, na otwartym terenie.

Różnorodne trasy dla doświadczonych, jak i dzieci

Jeżeli czujemy się na siłach i mamy odpowiednie doświadczenie, polecana jest trasa czarna – Wild Hilde – dostarczająca odpowiedniego poziomu adrenaliny i ekscytacji. Turyści, którzy chcą pojeździć na nartach rekreacyjnie, mogą udać się do pobliskiej miejscowości Obertraun, aby skorzystać z atrakcji „Freesports Arena Krippenstein”. Panują tu idealne warunki do jazdy stylem wolnym. Można tutaj również znaleźć teren – 30 km – do jazdy poza wyznaczonymi trasami. Polecaną trasą jest też „Panoronda” o długości 44 km, szlaki są świetnie oznaczone i przygotowane, a po całym dniu na stoku można odpocząć w rustykalnych chatkach i podziwiać niesamowite widoki. Dostępne są też opcje do jazdy na nartach dla najmłodszych na terenie Krippi-Park.

Village Hallstatt on the lake Hallstatter at winter - Salzburg Austria
Vwieś Hallstatt nad jeziorem Hallstatter zimą – Salzburg Austria, licencja: shutterstock/By TTatiana Popova

Popularnym wyciągiem na terenie narciarskim Dachstein West jest wyciąg w Gosau. Głównie ze względu na możliwość nocnej jazdy na trasie, która znajduje się w jego pobliżu. Niedaleko jest też „Playground Snowpark”, gdzie można nauczyć się jeździć na nartach. Nie będą również narzekać miłośnicy stylu wolnego. Wyciągi na wspomnianych trasach uchodzą za bardzo komfortowe, są przede wszystkim nowoczesne – wyposażone między innymi w podgrzewane siedzenia. Jest do nich także łatwy dostęp, niewymagający np. wspinania się. Nartostrady „Dachstein West” mogą być znakomitą atrakcją dla całej rodziny, każdy znajdzie coś dla siebie, początkujący, jak i dzieci oraz doświadczeni narciarze.

Jak dojechać do Hallstatt i gdzie zaparkować samochód?

Jak dojechać do Hallstatt? Można zrobić to na kilka sposobów.

Podróż samochodem

Pierwszy z nich zakłada podróż własnym samochodem. Trwa ona zwykle od kilku do kilkunastu godzin. W tym przypadku należy pamiętać o zakupieniu odpowiedniej winiety, obowiązującej na terenie Austrii. Ważną informacją jest również to, że bezpośrednio w Hallstatt nie można zaparkować samochodu. Do centrum mogę wjeżdżać jedynie mieszkańcy. Parkingi dla turystów znajdują się tuż przy wjeździe do miasteczka – wjazd przez tunel – wyposażone są w elektroniczne tablice, które doskonale informują o liczbie wolnych miejsc parkingowych. Parking dwupiętrowy jest przy ulicy Lahnstrasse, która jest w rzeczywistości wspomnianym tunelem, biegnącym przez górę, znajdującą się obok miasteczka. Za godzinę postoju należy uiścić opłatę w wysokości około 3 euro.

Wygodny lot

Jeżeli nie chcemy odbywać całej podróży samochodem, możemy skorzystać z innych opcji transportu do Hallstatt. Opcją numer dwa jest zaplanowanie lotu samolotem np. z Warszawy do Salzburga. Z Salzburga dostaniemy się na miejsce pociągiem albo autokarem. Podróż pociągiem będzie trwała około 2,5 godziny. Wybranie tego środka transportu może okazać się dodatkową atrakcją w postaci podziwiania alpejskich krajobrazów. Na dodatek kolej austriacka cieszy się nienaganną opinią. Pociąg nie dojeżdża jednak do samego centrum Hallstatt. Stacja znajduje się po drugiej stronie jeziora. Aby dostać się stamtąd do centrum, można skorzystać z promu i podziwiać to urokliwe miasteczko.

Dla miłośników jazdy pociągami jest również opcja podróży tym środkiem transportu z samej Warszawy do Hallstatt lub z Warszawy do Wiednia/przez Wiedeń.

Narty w Hallstatt – jakie ceny karnetów?

Przed wyruszeniem w podróż do Hallstatt dobrze będzie sprawdzić aktualne ceny oraz promocje na stronach poszczególnych ośrodków narciarskich. Poprzez zakup karnetu online można spodziewać się nawet 20% zniżki. Są one przyznawane zwykle na określony czas, im wcześniej dokona się zakupu, tym zniżka może być większa. Cena zależna jest także od tego, czy zaczął się już sezon narciarski – w większości ośrodków rozpoczyna się on wtedy, kiedy są już odpowiednie warunki, a w niektórych miejscach są ustalone konkretne daty, np. w Ischlg sezon startuje 25 listopada.

Panorama view of Hallstattersee lake and mountain in daylight with snow. Landscape view of famous Hallstatt lakeside town during winter. Town square in Hallstat. Salzkammergut region, Austria. Europe
Widok na panoramę jeziora Hallstattersee i góry w świetle dziennym ze śniegiem.. Europe, licencja: shutterstock/By WWiPhotoHunter

Poniżej ceny karnetów narciarskich na stoki w okolicy Hallstatt:

Obertauern – karnet jednodniowy, poza sezonem: 50 euro, karnet 6-dniowy, poza sezonem: 247 euro, karnet jednodniowy w sezonie: 50 euro, 6 dniowy w sezonie: 273 euro.

Katschberg – karnet jednodniowy, poza sezonem: 51 euro, karnet 6 dniowy, poza sezonem: 250 euro, karnet jednodniowy w sezonie: 51 euro, karnet 6 dniowy w sezonie: 270 euro.

Dachstein West – karnet jednodniowy, poza sezonem: 47 euro, karnet 6 dniowy, poza sezonem: 245 euro, karnet jednodniowy w sezonie: 50 euro, karnet 6 dniowy w sezonie: 260 euro.

Ceny podane na sezon 2022.

Najciekawsze atrakcje w Hallstatt

Po ekscytujących i wyczerpujących atrakcjach na stokach narciarskich warto przeznaczyć trochę czasu na zwiedzenie tego malowniczego miasteczka. Jego bogata historia sięga już VII wieku przed naszą erą! Z tego okresu pochodzi najstarszy pochówek z badanego na tych terenach cmentarzyska. Hallstatt jest bowiem eponimicznym stanowiskiem archeologicznym – od nazwy miejscowości używa się określenia „okres halsztacki”, mieszczący się w ramach wczesnej epoki żelaza. Poza cmentarzyskiem badana była także kopalnia soli – niezwykle cennego surowca dla ówczesnej ludności. Informacje na ten temat można znaleźć na miejscu, w Hallstatt Museum, gdzie prezentują się odkryte przez archeologów artefakty.

Scenic picture-postcard view of famous Hallstatt mountain village in the Austrian Alps, Salzkammergut region, Hallstatt, Austria. Hallstatt village on Hallstatter lake in Austrian Alps.
Malowniczy widok z pocztówki na słynną górską wioskę Hallstatt w austriackich Alpach, w regionie Salzkammergut, Hallstatt, Austria. Wioska Hallstatt nad jeziorem Hallstatter w austriackich Alpach., licencja: shutterstock/By DaLiu

Hallstatter See to wspaniałe, malownicze jezioro, mające jedynie 8,5 ha. Zdecydowanie będzie odpowiednim miejscem do spokojnego rejsu łódką, podziwiając piękne widoki. Należy jednak uważać, jeśli chcemy w nim popływać, w niektórych miejscach jeziora osiąga głębokość do 125 metrów. Dla chcących zażyć nieco aktywności fizycznej i sportów wodnych poleca się wynajęcie kajaków.

Rynek Hallstat jest niewątpliwie wart zwiedzenie i poświęcenia kilku chwil na spokojny spacer. Urocze, piękne uliczki i zachwycająca architektura. Znajduje się tu pomnik Trójcy Świętej. W okolicy są również bary, knajpki i restauracje, gdzie można spróbować lokalnych specjałów.

Hallstatt – gdzie można coś zjeść?

Najbardziej polecaną restauracją jest Rudolfstrum, która znajduje się tuż obok platformy widokowej „Welterbeblick” i kusi cudownym tarasem z nieziemskimi widokami. Ponadto można tu także zakupić wyroby cukiernicze, które produkuje się na miejscu. Aby uniknać kolejek, zarezerwuj stolik online.
Jeżeli mamy ochotę jedynie na kawę, dobrą sławą cieszy się kawiarnia Cafe Derbl.

Summer cafe on the beautiful lake between mountains. Alps. Hallstatt. Austria
Letnia kawiarnia nad pięknym jeziorem między górami.. Hallstatt. Austria, licencja: shutterstock/By Standret

Gdzie udać się po posiłku?

Urozmaicić spacery po mieście można wybierając się do neogotyckiego, ewangelickiego kościoła Wniebowzięcia NMP oraz do kaplicy czaszek, będącymi niewątpliwie atrakcją miasteczka Hallstatt. Każda czaszka umieszczona w kaplicy, opatrzona jest nazwiskiem i zawodem zmarłego, często ozdobiona dodatkowo symbolicznymi malunkami. Decyzje o składaniu zmarłych w podziemiach parafii podjęto, kiedy zaczęło brakować miejsca na dotychczasowym cmentarzu.

Jeden most łączy miasteczko z małą wysepką Badeinsel na środku Jeziora Halsztackiego, została usypana w latach 80. Jest miejscem dobrym na wyprawę dla całej rodziny, na plaży jest też teren wyznaczony do zabawy dla najmłodszych.

A cable car taking visitors up to Salzwelten, Hallstatt, Austria; one of the oldest salt mines in the world.
Kolejka linowa wioząca gości do Salzwelten, Hallstatt, Austria; jedna z najstarszych kopalni soli na świecie., licencja: shutterstock/By gokcentunc

Kopalnia soli

Warto odwiedzić kopalnię soli, którą można znaleźć 500 metrów nad miasteczkiem. Prowadzi tam zarówno trasa piesza, jak i jest możliwość skorzystania z kolejki. Oba warianty pozwolą podziwiać miasteczko z góry, gdzie rozciąga się przed oczami cała dolina. Kolejka nie dojeżdża bezpośrednio pod wejście kopalni. Pokonując fragment pieszo, mija się stanowiska archeologiczne z 1846 roku. Do kopalni można wejść z przewodnikiem. Kiedy już będziemy w środku, jedną z atrakcji jest zjazd po drewnianej zjeżdżalni – posiada ona nawet urządzenie do pomiaru prędkości przy wykonywaniu zjazdu. Wrócić można specjalną kolejką. Początkowo szyb jest dość szeroki, jednak im bliżej wyjścia, tym bardziej jest wąski.

Skywalk

Aby zobaczyć na własne oczy słynny pocztówkowy krajobraz miasteczka Hallstatt, trzeba wybrać się na specjalnie do tego przeznaczony punkt widokowy. Na platformę Skywalk wchodzi się około godzinę.

Narty w Hallstatt – TOP 3 luksusowych hoteli

Niewątpliwie Hallstatt ma ciekawą ofertę domków i apartamentów idealnych do odpoczynku po całym dniu atrakcji. Albo nawet do spędzenia w nim całego dnia, rozkoszując się alpejskimi krajobrazami. Poniżej TOP 3 hoteli, w których zdecydowanie warto zatrzymać się na dłużej.

Hallstatt Hideaway

Obiekt ten przeznaczony jest tylko dla osób dorosłych. Warto brać go pod uwagę przy wycieczce bez dzieci. Znajduje się tuż przy Jeziorze Halsztackim, co owocuje kojącymi widokami, również na góry. Wszystkie apartamenty w tym obiekcie są przestronne i elegancko urządzone. Każdy z nich posiada w swoim wyposażeniu Ipada oraz zestaw do parzenia kawy. Niektóre z nich zostały rozszerzone o własny taras, pokój z kominkiem, a nawet prywatną bibliotekę. Niedaleko, bo 15 km od Hallstatt Hideaway jest ośrodek narciarski Dachstein West. Zasługuje na uwagę, kiedy planujemy korzystać właśnie z tego ośrodka. Ponad to, do dyspozycji gości, przeznaczona jest część wypoczynkowa nad brzegiem Jeziora Halsztackiego. Na życzenie obiekt oferuje rejs łodzią. W skład kompleksowych udogodnień dla klienta wchodzi także spa i centrum odnowy biologicznej, transfer lotniskowy, a nawet prywatna plaża. Można tutaj też zabrać swojego zwierzęcego pupila.

Historic Lakeview Apartmenst Hallstatt

Nocleg w doskonałej lokalizacji znajduje się w najlepiej ocenianej dzielnicy Hallstatt. Do Hallstatt Museum jest tylko 200 metrów. Pokoje z dostępem do wi-fi i widokiem na jezioro. Każdy z apartamentów ma własne patio oraz kuchnię z pełnym wyposażeniem. Strefę przeznaczoną do wypoczynku, jak i prywatną łazienkę. Oferuje udogodnienia do uprawiania sportów wodnych w postaci dostępu do plaży.

I da Mitt

Zdecydowanie numer jeden według oceny gości. W ramach udogodnień jest dostęp do baru. Każdego ranka serwowane są śniadania. Obiekt zlokalizowany jest w centrum Hallstatt. Każdy z apartamentów wyposażony jest w część wypoczynkową, prywatną łazienkę i urozmaicenia np. telewizor w każdym z nich. Goście chwalą sobie serwowane tu jedzenie, personel, jak i postawę właścicieli.

Lato w Hallstatt – czy warto? Szlaki turystyczne

Oczywiście nie tylko zimą miasteczko Hallstatt roztacza swój urok. Warto tu przyjechać także latem. O tej porze roku okolica przyciąga turystów rozmaitymi szlakami górskimi. Wybór zaawansowania tras jest tutaj bardzo duży. Kiedy zimą większość szlaków wygląda tu raczej ekstremalnie, latem spokojnie mogą z nich korzystać średnio zaawansowani turyści. Oto kilka wybranych tras doskonałych na jednodniową wędrówkę po górach:

Jednodniowa wycieczka wokół Jeziora Halsztackiego. Jest to bardzo popularny kierunek turystów i dobry na początek. Szlak ma 23 km i jest w formie pętli, co znaczy, że wrócimy do miejsca, w którym startowaliśmy. Po wschodniej stronie jeziora podąża się Ostuferwanderweg, zachodnia strona prowadzi na zawrotne wysokości na Soleleitungsweg. Ścieżka jest jedną z najpiękniejszych w Austrii.

Wędrówka górska w kierunku Inner Salzkammergut nad jeziorem Hallstatt. Ta trasa jest nieco krótsza, ma 5,5 km i prowadzi z punktu A do punktu B. Zaczyna się w miasteczku Hallstatt i prowadzi do Salzburga. Po drodze znajdziesz liczne tablice historyczne. Napotkamy atrakcje takie jak Stara Kuźnia, Dom Giermka.

Zdobądź szczyt Dachstein

Wyzwaniem i wymagającym większej sprawności będzie szlak prowadzący na szczyt Dachstein. Trasa jest w formie pętli, liczy w sumie 13 km. Od miasta Hallstatt prowadzi stromymi szlakami turystycznymi. Przechodzą przez kopalnię soli oraz górę solną. Pokonanie trasy średnio zajmuje około 6 godzin. Jest to bardzo popularna trasa, choć jedna z trudniejszych, dlatego jest duże prawdopodobieństwo, że napotkasz na niej innych turystów.

Poza górskimi wędrówkami, latem w Hallstatt można wykorzystać możliwości turystyki wodnej. Udać się do wypożyczalni łodzi i kajaków i popłynąć na małą wysepkę na środku Jeziora Halsztackiego.

Czytaj także:

Poprzedni

Narty w Gosau – dlaczego warto się tu wybrać?

Narty w Tauplitz – jak zaplanować zimowy wyjazd?

Następny

Dodaj komentarz