Narty w Haus im Ennstal – kompleksowy opis miejscowości turystycznej

21 grudnia 2022 Tagi , , , , ,

Haus im Ennstal to miejscowość zlokalizowana w powiecie Liezen w Styrii, jednym z dziewięciu krajów związkowych w Austrii. To, z czego słynie gmina targowa to rozbudowana infrastruktura turystyczna. Oprócz obecności bazy narciarskiej i ośrodka sportowego, w Haus im Ennstal odbywają się ważne wydarzenia sportowe, takie jak na przykład zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Poniżej zostaną przedstawione informacje dotyczące tego, jak dostać się do Haus im Ennstal, co zwiedzić w tej miejscowości, gdzie zjeść oraz w którym hotelu spędzić pobyt. Poza tym zostanie omówiona kwestia karnetów narciarskich, wyciągów oraz stoków. Na koniec zastanowimy się, czy warto spędzić okres letni w Haus im Ennstal i sprawdzimy popularne szlaki turystyczne w okolicy.

Narty w Haus im Ennstal – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Wyjazd do Haus im Ennstal należy dobrze przygotować z wyprzedzeniem. Dlaczego? Im prędzej postanowimy jakim środkiem transportu zdecydujemy się dotrzeć do Haus im Ennstal i kiedy, tym taniej kupimy bilety na przykład kolej czy autobus. Wcześniejsze zaplanowanie wyjazdu pozwoli nam również określić trasę, którą będziemy chcieli jechać i wybrać miejsca, które chcielibyśmy zwiedzić po drodze. Jest to dość istotne, bowiem podróż z Polski do Austrii możemy urozmaicić między innymi wizytą w wielu czeskich miastach (Ostrawa, Ołomuniec, Brno).

View over the valley from the top of mountain called the Hauser Kaibling Styria region Austria
Widok na dolinę ze szczytu góry o nazwie region Hauser Kaibling Styria Austria, licencja: shutterstock/By Instander

Kolejną istotną sprawą jest zorientowania się w kwestii wyciągów narciarskich i stoków. W ośrodku narciarskim Planai / Schladming / Ski amadé, do którego jest najbliżej miejscowości Haus im Ennstal, możemy skorzystać z czterdziestu czterech wyciągów, w tym: wyciągów oryczkowych, krzesełkowych, kolejki kabinowej i dywanu magicznego. W kwestii stoków narciarskich z kolei region narciarski dysponuje 122,7 km tras, z czego 45,6 km stanowią stoki na poziomie łatwym, 68,8 km na średnim poziomie trudności i 8,3 km trudnym.

Jak dojechać do Haus im Ennstal?

Podróż samochodem do Haus im Ennstal

Z Warszawy kierujemy się w stronę Czech, mijając Piotrków Trybunalski, Częstochowę oraz Katowice. Po wkroczeniu do Czech nadal jedziemy na południe, jadąc przez Ostrawę i Brno. W Austrii na początku nie zmieniamy kierunku. Dopiero za miejscowością Wiener Neustadt pod Wiedniem zaczynamy jechać na zachód, mijając miejscowość Liezen. Czterdzieści kilometrów na zachód od miasta Liezen znajduje się Haus im Ennstal.

Inne środki transportu

Jedną z szybszych opcji jest wyjazd z Dworca Zachodniego w Warszawie pociągiem Intercity najpierw do Bohumina w Czechach. Stamtąd, Eurocity kierujemy się na Dworzec Główny w Wiedniu (Wien Hauptbahnhof). Z Wiednia kierujemy się do Salzburga pociągiem typu Railjet Xpress, a następnie do miejscowości Schwarzach-St. Veit. Stamtąd możemy jechać pociągiem do Schladming, a ze Schladming autobusem do Haus im Ennstal. Oczywiście jest to tylko jedna z opcji. Istnienie również możliwość wyjazdu z Wiednia do Leoben i stamtąd do Schladming.

Austrian Alps-view on the massif of Dachstein from Haus im Ennstal
Austriackie Alpy – widok na masyw Dachstein z Haus im Ennstal , licencja: shutterstock/By bikemp

Miejsca parkingowe

Największymi i najpopularniejszymi parkingami w miejscowości są:

  • Hauser Kaibling Parkplatz (lokalizacja: Erzherzog-Johann-Straße, 8967)
  • Tiefgarage Haus im Ennstal (lokalizacja: Raiffeisenstraße 188, 8967)

Ceny karnetów w Haus im Ennstal

Ceny odnoszą się do karnetu Planai & Hochwurzen, obowiązującego na terenie narciarskim Schladming-Dachstein.

Wysoki sezon (od dwudziestego czwartego grudnia do szóstego stycznia i od dwudziestego ósmego stycznia do siedemnastego marca):

Dzieci

Za jednodniowy karnet dla dziecka będziemy musieli zapłacić trzydzieści cztery i pół euro. Z kolei za skipass obowiązujący na sześć dni – sto sześćdziesiąt siedem euro.

Nastolatkowie

Karnet jednodniowy dla nastolatka kosztuje pięćdziesiąt jeden euro. Cena sześciodniowego karnetu to dwieście pięćdziesiąt i pół euro.

Dorośli

Za skipass na jeden dzień dorośli zapłacą sześćdziesiąt osiem euro. Cena sześciodniowego karnetu wynosi z kolei trzysta trzydzieści cztery euro.

Gdzie zjeść w Haus im Ennstal?

Herrschaftstaverne

Restauracja znajdująca się na ulicy Marktstrasse 39 oferuje dania kuchni europejskiej i lokalnej. Odwiedzający lokal cenią sobie go za możliwość zamówienia posiłku z oferty śniadaniowej, obiadowej, bądź kolacyjnej oraz dostęp do pozycji wegetariańskich w menu.

Kirchenwirt

Znajdująca się restauracja na ulicy Kirchengasse 56 jest miejscem oferującym podobną kuchnię do tej, którą możemy spróbować w Herrschaftstaverne. To, co wyróżnia Kirchenwirt to przede wszystkim szybka obsługa, duże porcje oraz smaczne posiłki.

E42 Mountainsteil

E42 Mountainsteil to lokal specjalizujący się w daniach śniadaniowych i obiadowych kuchni austriackiej, ogólnoeuropejskiej i amerykańskiej. Z tego powodu, restauracja E42 Mountainsteil znana jest między innymi z wyśmienitych steków. Ceny na ulicy Ennsling 42 wynoszą od trzydziestu trzech do trzystu dwudziestu dziewięciu złotych.

TOP 3 najbardziej luksusowych hoteli w Haus im Ennstal

Hartweger’s

Hotel Hartweger’s jest miejscem, które docenią wczasowicze ceniący sobie luksus. W ośrodku funkcjonuje rozbudowana infrastruktura turystyczno-rekreacyjna. Na terenie hotelu możemy skorzystać między innymi z pokoju gier, grać w tenisa stołowego oraz załapać się na happy hours. Ponadto niedaleko Hartweger’s znajduje się pole golfowe (trzy kilometry) oraz kort tenisowy.

Natur- und Wellnesshotel Höflehner

Natur- und Wellnesshotel Höflehner to z kolei ośrodek, który zapewni nam wysoki komfort dzięki centrum wellness. Goście odwiedzający hotel będą mogli skorzystać nie tylko z sauny czy spa, ale również centrum fitness, zajęć jogi, body wrappingu czy jacuzzi. Jeśli chodzi o inne udogodnienia, omawiany obiekt umożliwia transfer z lotniska i na lotnisko.

Bliem’s Familienhotel

Bliem’s Familienhotel to miejsce cenione ze względu na bliski dostęp do wyciągów narciarskich i udogodnień dla miłośników sportów zimowych. Pięćset metrów od ośrodka znajduje się wyciąg narciarski Schladminger Tauern Seilbahn, 1,2 kilometra Hauser Kaiblingbahn 8er, a niecałe dwa kilometry kolejka linowa Kaibling 6er. W hotelu możemy również przechować narty oraz kupić karnety narciarskie. Co więcej, w obiekcie działa także szkółka narciarska, z której można skorzystać za dodatkową opłatą.

Co zwiedzić w Haus im Ennstal?

Oprócz atrakcji narciarskich Haus im Ennstal może zagwarantować turystom udany pobyt dzięki obecnym w miejscowości interesującym muzeom i zabytkowym kościołom. Choć wymienione miejsca mogą się wydawać mało atrakcyjne, nie warto oceniać książki po okładce. Haus im Ennstal gromadzi zabytki regionu sięgające wielu stuleci, które mogą mieć charakter dydaktyczny oraz wpłynąć na poszerzenie horyzontów.

Do pierwszej kategorii możemy zaliczyć muzeum sportów zimowych w starym spichlerzu na Schlossplatz (Wintersportmuseum) oraz Dekanatsmuseum, które znajduje się na terenie plebanii katolickiej. W środku tego drugiego możemy podziwiać stałą ekspozycję poświęconą historii, kulturze, sztuce i religii regionu.

Jeśli chodzi o kościoły, warto zwiedzić kościół filialny pod wezwaniem św. Małgorzaty ze słynną „Smoczą Amboną”, a także kościół parafialny św. Jana Chrzciciela w stylu barokowym z kaplicą św. Katarzyny. Jest to najstarsza budowla sakralna w regionie. Uwagę przykuwa znajdujący się w niej romański krucyfiks z dwunastego wieku obecny.

Lato w Haus im Ennstal – czy warto? szlaki turystyczne

Spędzenie lata w Haus im Ennstal może na pierwszy rzut oka wydawać się absurdalnym pomysłem, zważywszy na potencjał miejscowości związany ze sportami zimowymi. Rozwinięcie tematu miejsc godnych zwiedzenia jest pierwszym przykładem obalającym szkodliwą opinię. Co więcej, Haus im Ennstal jest miejscem zagęszczonym licznymi szlakami turystycznymi, z których na pewno warto skorzystać. Poznajmy najpopularniejsze z nich.

Austrian Alps-outlook of the Alps from Haus im Ennstal
Austriackie Alpy – widok na Alpy z Haus im Ennstal , licencja: shutterstock/By bikemp

Śladami pionierów

Długość trasy: 2,3 km

Typ trasy: od punktu do punktu

Poziom trudności: umiarkowany

Częstotliwość korzystania z trasy: szlak jest rzadko uczęszczany i odpowiedni dla rodzin z dziećmi

Dodatkowe informacje: trasa przebiega między stacją Quattralpina (Krummholzhütte) a stacją Hauser Kaiblingbahn

Szlak panoramiczny Planai

Długość trasy: 2,4 km

Typ trasy: pętla

Poziom trudności: łatwy

Częstotliwość korzystania z trasy: szlak jest bardzo popularny wśród wycieczkowiczów

Dodatkowe informacje: przy kolejce gondolowej w punkcie startowym obecny jest plac zabaw dla dzieci oraz miejsce do zatrzymania się na poczęstunek.

Niedere Tauern – wycieczka po dzikich wodach

Długość trasy: dwadzieścia osiem kilometrów

Typ trasy: pętla

Poziom trudności: trudny

Częstotliwość korzystania z trasy: ze ścieżki często korzystają turyści

Dodatkowe informacje: trasa zaczyna się na parkingu w Seeleiten, następnie przebiega wzdłuż Riesachbach i ciągnie się do wodospadów Gföller Alm i Riesachsee. Kolejnymi atrakcjami na trasie są szczyty górskie Greifenberg i Hochgolling.

Czytaj także:

Poprzedni

Najlepsze hotele na narty w Pfunds – Lista TOP obiektów

Narty w Pichl – zaplanuj swój wymarzony, zimowy wyjazd!

Następny

Dodaj komentarz