Narty w Hippach, Ramsau, Schwendau – najlepszych terenach narciarskich w okolicy Maryhofen

7 grudnia 2022 Tagi , , , , , , ,

Czas zimowych wyjazdów zbliża się wielkimi krokami. Nic więc dziwnego, że obecnie wielu miłośników sportów zimowych i zimowego relaksu rozpoczęło poszukiwania swojego wymarzonego i idealnego miejsca na wyjazd. Ostatnie sezony jednak przyniosły dość znaczące zmiany w kwestii zimowych wyjazdów. Polacy coraz częściej stawiają na wypad do Austrii, której spokojnie można przypiąć już metkę mekki sportów alpejskich i narciarstwa.

W toku ostatnich udoskonaleń i modernizacji, tereny narciarskie tego kraju można spokojnie nazwać zdecydowanie najnowocześniejszymi i najlepszymi w całej Europie. Nie brakuje tam ośrodków narciarskich, które po brzegi wypełnione są nie tylko innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie wyciągów, ale także innymi atrakcjami dla odwiedzających. Na największą uwagę zasługuje jednak ośrodek obejmujący trzy, niewielkie miasteczka w dolinie Zillertal- Hippach, Ramsau, Schwendau. Wiele osób wskazuje, że nie ma w Austrii lepszego miejsca na zimowy wyjazd! Wobec tego, jak można tam dojechać i jak zaplanować pobyt?

Narty w Hippach, Ramsau, Schwendau – poznaj najlepsze tereny narciarski w okolicy Maryhofen

Z pewnością każdy z nas, kto kiedykolwiek rozważał wyjazd na narty do Austrii zwracał uwagę jedynie na największe tereny narciarskie, czyli na SkiWelt. Nie da się ukryć, że to właśnie one przyciągają do siebie podróżnych jak prawdziwy magnes. Niemniej jednak warto zauważyć, że cały kraj ma nam do zaoferowania znacznie większą ilość ośrodków oraz terenów narciarskich, a co za tym idzie, jeśli skupimy się jedynie na SkiWelt, możemy przegapić wiele, innych atrakcji.

Cold winter day in the Zillertal mountains
zimny dzień w the Zillertal, licencja: shutterstock/By by Paul

Na szczególną uwagę zasługuje ośrodek narciarski łączący ze sobą trzy, niewielkie miejscowości- Hippach, Ramsau i Schewndau. Te niewielkie miasteczka i wioski połączono z sobą w jeden ośrodek – oczywiście za pośrednictwem inwestycji rządu Austrii. Bliskość słynnego dla narciarzy miasta Maryhofen sprawiła, że narciarze i inni miłośnicy zimowych wyjazdów, szybko zaczęli się tymi terenami interesować. Oczywiście nie umknęło to uwadze austriackiego rządu, który ponownie dostrzegł w Hippach, Ramsau i Schwendau ogromny potencjał. Wobec tego podjęto decyzje o przeznaczeniu znacznie większych nakładów finansowych na rozwój tych terenów narciarskich i- nie da się ukryć- było to jedną z lepszych decyzji. Hippach, Ramsau i Schwendau szybko zyskały sobie karuzelę narciarską, która łączy trzy miasteczka w jeden, ogromny ośrodek narciarski.

Dodatkowo zorganizowano tam również kolejkę- Horbergbahn, która dowozi turystów do większego miasta, jakim jest Maryhofen. Na tych terenach narciarskich również szybko pojawiły się nowoczesne systemy wygładzania tras oraz ich sztucznego dośnieżania. Nie zabrakło również nowoczesnych wyciągów i pokaźnie rozwiniętej bazy noclegowej. Wszystko to sprawiło, że w Hippach, Ramsau oraz Schwendau znajdziemy dosłownie wszystko to, co może być nam potrzebne do spędzenia w atrakcyjny sposób zimowego czasu. Nie braknie tam rozrywki dla dorosłych, ale także dla nieco młodszych. Taki wyjazd do Hippach, Ramsau oraz Schwendau z pewnością jest sprawdzonym przepisem na wyjątkowe i aktywne ferie zimowe!

Jak dojechać do Hippach, Ramsau, Schwendau?

Z pewnością zdajmy sobie sprawę z tego, że tereny narciarskie w Hippach, Ramsau i Schwendau nie są obsługiwane przez międzynarodowy port lotniczy- co jest typowe dla ośrodków narciarskich w Austrii. Wobec tego planowanie swojego zimowego wyjazdu warto rozpocząć od znalezienia najbliższego lotniska, z czym również nie powinno być większego problemu. Zlokalizowane jest ono jedynie 64 kilometry od ośrodka narciarskiego w metropolii, jaką jest Innsbruck. Wobec tego to właśnie tam turyści powinni zarezerwować swoje loty, jednocześnie pamiętając o tym, że:

 • loty do Innsbrucka nie odbywają się ze stałą częstotliwością- niestety, nie jest to najpopularniejszy kierunek podróży, a co za tym idzie, to turyści muszą dopasować swoje plany podróży do rozkładu lotu linii lotniczych;
 • przyloty do Innsbrucka są możliwe jedynie z lotnisk w Warszawie, Krakowie oraz Katowicach;
 • loty do Innsbrucka niestety są dość drogie- warto więc rozważyć ich rezerwację z odpowiednim wyprzedzeniem, co pozwoli na cieszenie się najbardziej atrakcyjną ceną.

Jeśli podróżnym uda się zarezerwować loty do Innsbrucka i bezpiecznie dotrzeć na miejsce, wówczas można śmiało powiedzieć, że połowa trasy jest już za nimi!

Jak dojechać do Hippach, Ramsau, Schwendau z Innsbrucka?

Wspomniane już zostało, że w lotniska w Innsbrucku co trzech, połączonych ze sobą miejscowości- Hippach, Ramsau oraz Schwendau jest jedynie 64 kilometry. Cała Austria jest świetnie zorganizowana jednakowo pod względem infrastruktury drogowej, a także pod względem komunikacji miejskiej. Wobec tego dojazd z Innsbrucka do Hippach Ramsau oraz Schwendau nie powinien być wielkim problemem. Podróż można zaplanować przy pomocy:

 • wypożyczonego samochodu- na lotnisku w Innsbrucku można skorzystać z usług wielu wypożyczalni pojazdów, a co za tym idzie, możemy znacznie przyspieszyć naszą podróż i sprawić, że będzie ona po prostu bardziej komfortowa. Cały przejazd zajmie nam nie więcej niż około 50 minut. Z lotniska w Innsbrucku musimy poruszać się drogą E45 do miejscowości Jenbach, a następnie zjechać na lokalną drogę oznaczoną numerem 169 w kierunku Maryhofen. Pamiętajmy o tym, by nie przegapić zjazdu do Hippach, gdyż to ta miejscowość znajduje się najbliżej drogi głównej. Hippach jest połączone z pozostały miejscowościami ośrodka narciarskiego.
 • komunikacja miejska- za pomocą komunikacji miejskiej również możemy dostać się z Innsbrucka do Hippach, Ramsau oraz Schwendau. Z lotniska jednak- najlepiej przy pomocy taksówki- musimy dostać się na dworzec główny w Innsbrucku. Następnie autobusem oznaczonym jako S4 dojedziemy do Jenbach. Tam z kolei przesiadamy się w autobus 310 do Maryhofen i wysiadamy na dworcu w Ramsau, skąd mamy bezpośrednie połączenie z innymi miasteczkami wchodzącymi w skład ośrodka narciarskiego. Taka podróż zajmie nam od 1,5 do 2 godzin.
Mayrhofen - Schwendau - Hippach in the Ziller Valley
Mayrhofen – Schwendau – Hippach w the Ziller Valley, licencja: shutterstock/By by Paul

Gdzie można zaparkować samochód w Hippach, Ramsau oraz Schwendau?

Hippach, Ramsau oraz Schwendau to trzy miasteczka połączone w jeden, ogromny ośrodek narciarski. Nie brakuje tu więc miejsc parkingowych. Główny i długoterminowy parking zlokalizowany jest przy drodze numer 169, przy zjeździe do Hippach. Mniejsze parkingi, krótkoterminowe zlokalizowane są już bezpośrednio w centralnej części ośrodka, a także przy drogach- są one oznaczone białymi liniami. Warto jednak pamiętać, że każdy parking jest w tym ośrodku parkingiem płatnym. Jeśli jednak nie chcemy przepłacać i narażać się na dodatkowe koszty, wówczas jednym z lepszych rozwiązań może być znalezienie dla siebie hotelu, który już taki parkingi oferuje w cenie. Hippach, Ramsau oraz Schwendau są ze sobą świetnie połączone i są na tyle blisko, że bez problemu dostaniemy się wszędzie piechotą.

Co warto i co można zwiedzić w Hippach, Ramsau oraz Schwendau?

Hippach, Ramsau oraz Schwendau to niewielkie miasteczka, które połączone zostały w jeden, pokaźnych rozmiarów ośrodek narciarski. Nie da się ukryć, że niestety, ale jeśli liczymy tam na muzea i wiele zabytków, to możemy się nieco rozczarować. W centrum tego ośrodka narciarskiego postawiono plac centralny, przy którym skupia się główna baza noclegowa oraz gastronomiczna. Znajdziemy tam kilka prestiżowych butików oraz ośrodków SPA, oraz Wellness. Poza tym każde miasteczko zachowało swoją „odmienność” i posiada własne, niewielkie centrum.

Church in the mountain village of Ramsau in Austria, Pfarrkirche Hippach.
Kościół w górskiej wiosce Ramsau w Austrii, Pfarrkirche Hippach., licencja: shutterstock/By ILEGRI

Znajdziemy więc szereg alpejskich zabudowań i domków mieszkalnych, które kreują całą atmosferę. Hippach, Ramsau oraz Schwendau oferują nam również labirynty wąskich uliczek, które wieczorami są idealnym miejscem na romantyczne spacery. Z kolei, jeśli chcemy znacznie więcej zwiedzić, warto wybrać się do pobliskiego Maryhofen lub Innsbrucka. Potraktujmy więc ośrodek w Hippach, Ramsau oraz Schwendau jako świetną bazę wypadową do zwiedzania innych regionów w Austrii. Jeśli jednak zdecydujemy się na wypoczynek w sercu doliny Zillertal, wykorzystajmy ten czas głównie na szaleństwo narciarskie i inne atrakcje, które możemy znaleźć w Hippach, Ramsau oraz Schwendau.

Jakie atrakcje czekają na nas w Hippach, Ramsau oraz Schwendau?

Ośrodek narciarski z trzech, połączonych ze sobą miasteczek gwarantuje całą moc atrakcji, z których warto skorzystać. Przede wszystkim do naszej dyspozycji jest ponad 500 kilometrów tras zjazdowych, które rozłożone są nie tylko w Hippach, Ramsau oraz Schwendau, ale także na pobliskich terenach doliny Zillertal. Dodatkowo czekają tam na nas szerokie trasy carvingowe i wymagające nartostrady z muldami. Kochasz adrenalinę? Zatem postaw na rozrywkowe funparki oraz rampy. Najważniejszą atrakcję całego ośrodka w Hippach, Ramsau oraz Schwendau jest Harakiri o nachyleniu wynoszącym 78%. Jest to najbardziej stroma trasa zjazdowa w całej Austrii.

The small town of Ramsau am Dachstein, Alps mountains, Austria.
Małe miasteczko Ramsau am Dachstein, Alpy, Austria., licencja: shutterstock/By ZZbynek1

Jeśli z kolei jesteśmy nieco bardziej zaawansowanymi narciarzami, warto wybrać się na wysokogórską trasę „HöhenmeterFresserRunde”, na której pokonać trzeba różnicę wysokości 13000 metrów. Nie da się ukryć, że nie zabraknie w Hippach, Ramsau oraz Schwendau także tras do freeride’u, a także wielu innych atrakcji. Jeśli mamy ochotę na wypoczynek, to zaprasza nas do siebie świetnie przygotowana baza Wellness i SPA. Wszystko to sprawia, że Hippach, Ramsau oraz Schwendau jest idealnym ośrodkiem narciarskim dla każdego z nas!

Jakie atrakcje czekają w Hippach, Ramsau oraz Schewndau na najmłodszych?

Wyjazd do Hippach, Ramsau oraz Schewendau wraz z całą rodziną jest sprawdzonym przepisem na niezapomniane ferie. Maluchy mają dostęp bowiem do łagodnej trasy Fun and Action Runde, która oferuje bardzo przystępne warunki dla młodych narciarzy. Jeśli nie są oni jednak wystarczająco pewni swoich umiejętności, wówczas mogą zdecydować się na zajęcia w jednej z wielu szkółek narciarskich, gdzie będą trenować pod okiem doświadczonych instruktorów. Maluchy mają także pełny dostęp do snowparku- PenkenPark, gdzie mogą szaleć nie tylko na nartach, ale także i na desce. Alternatywną atrakcją dla rodzin z dziećmi może być okrężna trasa Familien Runde Ahorn. Znajdziemy tam łagodne i dobrze nasłonecznione stok. W Hippach, Ramsau oraz Schwendau maluchy z pewnością nie będą się nudzić.

Beautiful holiday in Mayrhofen, Zillertal
widoki w Mayrhofen, Zillertal, licencja: shutterstock/By Ttobe24

Narty w Hippach, Ramsau, Schwendau – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Zaplanowanie wyjazdu do ośrodka w Hippach, Ramsau oraz Schwendau nie będzie zbyt wielkim wyzwaniem. Wszystkie wskazówki dotyczące lotów i dojazdów zostały już podane. Wobec tego turyści muszą pamiętać jedynie o tym, by odpowiednio wcześnie zarezerwować sobie miejsca noclegowe- w sezonie zimowym znikają one w wyjątkowo szybki sposób. Kolejno, warto się przygotować na to, co ośrodek narciarski w Hippach, Ramsau oraz Schwendau ma nam do zaoferowania. Można powiedzieć, że:

 • w samym Hippach, Ramsach oraz Schwendau znajdziemy 142 kilometry tras, jednak pobliskie tereny połączone karuzelą narciarską zaoferują nam dostęp do ponad 500 kilometrów nartostrad;
 • czeka tam na nas najbardziej stroma trasa zjazdowa w całej Austrii;
 • nartostrady podzielone są pod względem poziomu trudności- dodatkowo znajdziemy tam trasy zjazdowe dla rodzin z dziećmi;
 • domki narciarskie i sprzęt do szusowania po stokach dostępny jest bezpośrednio na miejscu za dodatkową opłatą.
 • baza wyciągów obejmuje gondole, wyciągi orczykowe oraz tradycyjne wyciągi krzesełkowe.

Narty w Hippach, Ramsau oraz Schwendau będą dla każdego z nas niezapomnianym przeżyciem!

Ceny karnetów w Hippach, Ramsau oraz Schwendau

W ośrodku narciarskim Hippach, Ramsau oraz Schwendau obowiązuje jeden karnet- „Zillertaler Superskipass”. Daje on dostęp nie tylko do tras i wyciągów na terenie Hippach, Ramsau oraz Schwendau, ale także do tras na pobliskich terenach doliny Zillertal. Koszt takiego skipassu dla osób dorosłych to około 280 euro. Z kolei dla osób, które mogą korzystać z ulg i zniżek- za okazaniem odpowiedniego dokumentu- koszt takiego karnetu będzie wynosił odpowiednio 180 euro.

Beautiful panorama view of Ramsau am Dachstein village and Schladming with Planai, Hochwurzen and other peaks of Alps in background with blue sky cloud in winter, Austria
Piękny widok na panoramę wioski Ramsau am Dachstein i Schladming z Planai, Hochwurzen i innymi szczytami Alp w tle z chmurą błękitnego nieba w zimie, Austria, licencja: shutterstock/By Peter Stein

Lato w Hippach, Ramsau, Schwendau – czy warto? Szlaki turystyczne

Jeśli chcemy wybrać się do Hippach, Ramsau oraz Schwendau w sezonie letnim, to w momencie, kiedy cenimy sobie piesze wycieczki, będzie to jeden z najlepszych pomysłów. Znajdziemy tam bowiem wiele szlaków trekkingowych, które są odpowiednie nawet dla dzieci. Oczywiście główny szlak turystyczny prowadzi od miejscowości Hippach, przez Ramsau aż do Schwendau i wynosi on około 14 kilometrów. Niemniej jednak można wybrać się także na znacznie dłuższą- około 20 kilometrową- podróż do Zell am Ziller. Dodatkowo znajdziemy tam także wiele ścieżek rowerowych oraz schronisk, w których można zatrzymać się na zasłużony wypoczynek.

TOP3 najlepsze restauracje w Hippach, Ramsau, Schwendau

Wioski Hippach, Ramsau oraz Schwendau tworzą ogromne zbiorowisko turystyczne i narciarskie, a co za tym idzie, baza gastronomiczna również jest tam świetnie rozwinięta. Jeśli chcemy poznać bliżej austriacką kuchnię, wówczas warto zatrzymać się na lunch w:

 • Gasthof Post- to lokalna restauracja serwująca przysmaki kuchni austriackiej;
 • Restaurant Sonnergartl- to z kolei ekskluzywna restauracja, która również specjalizuje się w kuchni regionalnej;
 • Gasthof Tipotsch- to kolejna restauracja z kuchnią lokalną.

TOP3 hotele i obiekty noclegowe w Hippach, Ramsau oraz Schwendau

Baza noclegowa w Hippach, Ramsau oraz Schwendau również jest świetnie rozwinięta. Jeśli zależy nam na noclegach w wysokim standardzie, wówczas warto zwrócić uwagę na:

 1. Romantik Hotel Alpenblick Ferienschlossl – to czterogwiazdkowy hotel ze SPA znajdujący się w Hippach;
 2. Coolnest – to z kolei czterogwiazdkowy hotel z basenem i parkingiem, który zlokalizowany jest w Ramsau;
 3. Appartement Angelika – to również hotel czterogwiazdkowy z dostępem do restauracji i parkingu zlokalizowany w Schwendau.

Czytaj także:

Narty w Zell am Ziller – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Narty w Krimml – magicznym ośrodku w sercu Alp austriackich

Poprzedni

Narty w Mühlbach am Hochkönig – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Hotele na narty w Hippach, Ramsau, Schwendau – Lista TOP obiektów

Następny

Dodaj komentarz