Narty w Hochfilzen – co warto wiedzieć o tym ośrodku narciarskim?

22 listopada 2022 Tagi , , , ,

Już za kilka tygodni dla wielu z nas rozpocznie się sezon zimowych wyjazdów. Z całą pewnością, miłośnicy zimowych wyjazdów w większości rozpoczęli już panowanie i wybieranie odpowiednich ośrodków narciarskich. Trzeba jednak jasno sobie powiedzieć, że wybór dla nich staje się wyjątkowo utrudniony. Włochy, Szwajcaria, a obecnie nawet i tak niepozorny kraj, jakim jest Montenegro zdecydowały się zachęcić turystów swoimi stokami i trasami zjazdowymi. Jeśli jednak zależy nam na prawdziwie niezapomnianym wyjeździe i wypoczynku w niezwykle nowoczesnych ośrodkach narciarskich, wówczas powinni się oni zdecydować, odwiedzić Austrię. Kraj ten zasłynął nie tylko jako wielokrotny gospodach Pucharu Świata w skokach narciarskich, ale także jako kolebka sportów zimowych dla amatorów. Szczególną popularność zyskał sobie ośrodek narciarski w niewielkim miasteczku Hochfilzen. To właśnie on przyciąga turystów z całej Europy i ma im niezwykle wiele do zaoferowania. Wobec tego, co o tym ośrodku narciarskim warto wiedzieć, a także jak zaplanować tam zimowy wyjazd?

Narty w Hochfilzen – ośrodek narciarski z najpiękniejszym stadionem biathlonowym

Austria to kraj, który może się chyba pochwalić największą liczbą ośrodków narciarskich w całej Europie. Nie powinno nas to jednak dziwić, gdyż aż 70% powierzchni kraju pokryte jest malowniczymi Alpami. Turystyka zimowa w Austrii jest więc niezwykle mocno zakorzeniona i ma wyjątkowo mocno rozwinięte tradycje. To właśnie w tym kraju można korzystać z najlepszych i największych terenów narciarskich w Europie- SkiWelt. Jednocześnie w Austrii można znaleźć także wiele innych, mniejszych i większych ośrodków narciarskich, które zasługują na znacznie większą uwagę. Jednym z nich jest niewielkie miasteczko Hochfilzen. Mieszka w nim na stałe około 1,1 tysiąca mieszkańców, jednak w sezonie zimowym Hochfilzen staje się tętniącą życiem narciarską wioską. Już kilkanaście lat temu w miasteczku wybudowano imponujący stadion biathlonowy, który organizuje zawody Pucharu Świata. Jednocześnie to nie on jest symbolem i wizytówką Hochfilzen.

Created by a landslide Pillersee north of Hochfilzen in Tyrol is a popular destination for many tourists and weekend tourists
Utworzony przez osuwisko Pillersee na północ od Hochfilzen w Tyrolu jest popularnym celem wielu turystów i turystów weekendowych, licencja: shutterstock/By EEder

W mieście istnieje bowiem jedna z najbardziej nowoczesnych infrastruktur wyciągowych oraz zmodernizowany system wygładzania tras zjazdowych. Wszystko to sprawiło, że miasteczko stało się prawdziwym rajem na ziemi zarówno dla narciarzy wyjątkowo doświadczonych i profesjonalnych, jak i dla kompletnych amatorów. Hochfilzen jest również jednym z najstarszych ośrodków narciarskich w Austrii, który na przestrzeni lat przeszedł przez wiele zmian i przeobrażeń. Dawniej, na narty przyjeżdżali tu jedynie „bogaci” miejscowi i korzystali z uroku magicznych stoków. Dziś, w sezonie zimowym w Hochfilzen można usłyszeć praktycznie każdy język świata, a turyści zgodnie twierdzą, że jest to idealne miejsce na zimowy wyjazd. Na przestrzeni lat, to niewielkie miasteczko zyskało sobie tak ogromną sławę, że być może już wkrótce, przyćmi ono same tereny narciarskie SkiWelt.

Jak dojechać do Hochfilzen?

Hochfilzen zlokalizowane jest jedynie kilkanaście kilometrów od granicy z Niemcami, w północnej części regionu Tyrol. Ze względu na ukształtowanie terenu i same rozmiary miasteczka, nie ma ono dostępu do lotniska. Nie powinno nas to dziwić, gdyż w Austrii prawdziwą tradycją stało się to, że do ośrodków narciarskich trzeba dojechać już na własną rękę. Na szczęście Hochfilzen „otoczone” jest przez Salzburg i Innsbruck, a miasta te obsługiwane są przez międzynarodowe porty lotnicze. Turyści jednak muszą pamiętać o tym, że mimo wszystko przeloty do tych miast nie są aż tak oczywiste, jak mogłoby się to wydawać. Dlaczego? Otóż loty na tych trasach nie są tak popularne- zupełnie inaczej jest w przypadku Wiednia- a co za tym idzie, podróżni będą musieli z uwagą śledzić rozkład jazdy linii lotniczych. Dodatkowo loty do tych miast są obsługiwane jedynie z następujących lotnisk:

 • Warszawa- Modlin oraz Warszawa- Okęcie;
 • Katowice- Pyrzowice;
 • Kraków-Balice.

To o czym turyści powinni pamiętać to przede wszystkim fakt, że to oni będą musieli dopasować plany wyjazdowe do rozkładu lotu linii lotniczych. Co więcej, powinni oni również zarezerwować bilety na przelot z odpowiednim wyprzedzeniem. Wówczas będą oni mogli liczyć na wyjątkowo atrakcyjną cenę.

Cross country skating in beautiful winter landscape
turyści w Hochfilzen, licencja: shutterstock/By Mmoreimages

Jak dojechać do Hochfilzen z Innsbrucka?

Podróżni, którzy dotarli do Innsbrucka, będą mieć do pokonania około 110 kilometrów. Odległość ta z pewnością nie jest najdłuższym dystansem, jednak oczywistym jest fakt, że warto sobie taką podróż dobrze zaplanować. Warto rozważyć przejazd przy pomocy:

 • wypożyczonego samochodu- lotnisko w Innsbrucku gwarantuje dostęp do kilku wypożyczalni pojazdów, więc podróżni mogą z ich usług bez problemu skorzystać. Wówczas taka podróż zajmie im około 1,5 godziny i upłynie w wyjątkowo komfortowych warunkach. Z lotniska warto kierować się na wschód słynną już trasą E45. Na wysokości miasteczka Krichbichl wystarczy zjechać w lokalną drogę oznaczoną jako 178, którą dojedziemy już bezpośrednio do Hochfilzen.
 • komunikacji miejskiej- z pomocą autobusów i pociągów można się w Austrii dostać do każdego miejsca. Nie inaczej jest w przypadku Hochfilzen, choć taka podróż zajmie turystom około 2 godziny i 10 minut. Na początku muszą oni jednak dostać się z lotniska na Innsbruck Hauptbanhof, który jest głównym dworcem autobusowo-kolejowym w mieście. Następnie muszą oni wybrać pociąg RJX odjeżdżający w kierunku lotniska w Wiedniu. Docelowym przystankiem jest jednak miejscowość Worgl. Tam z kolei trzeba przesiąść się w miejski autobus linii REX3, który dowiezie nas już do Hochfilzen.

Jak dojechać do Hochfilzen z Salzburga?

Salzburg i podróż do tego miasta to również dobry pomysł w kontekście dojazdu do Hochfilzen. Turyści będą mieć bowiem do pokonania jedynie 75 kilometrów. Podobnie jak w przypadku Innsbrucka, mogą oni skorzystać z:

 • wypożyczonego samochodu – lotnisko w Salzburgu również oferuje dostęp do wielu wypożyczalni pojazdów. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z ich usług, wówczas sama podróż nie zajmie nam więcej niż około godziny. Z lotniska wystarczy kierować się autostradą A1 w kierunku granicy z Niemcami. Tam z kolei drogą numer 21 ponownie powrócimy do Austrii. Droga 21 za granicą zmienia się w drogę numer 178 i to ona doprowadzi nas już do samego Hochfilzen.
 • komunikacji miejskiej – w tym wypadku podróż przeciągnie się już do około 2-2,5 godzin. Na początek z lotniska trzeba dostać się na główny dworzec miejski w Salzburgu. Następnie wybieramy pociąg IC, który kursuje do Klagenfurtu. Docelowym przystankiem będzie jednak Schwarzach- St.Veit Banhof. Tam z kolei wybieramy autobus oznaczony jako REX3, który docelowo kursuje do Worgl. Podróżni jednak muszą wysiąść na dworcu w Hochfilzen.

Gdzie można bezpiecznie zaparkować samochód w Hochfilzen?

Jeśli podróżni postawili na komfortową podróż do Hochfilzen samochodem, wówczas mogą się oni zastanawiać, gdzie taki samochód można pozostawić. Sytuacja z parkingami w Hochfilzen nie należy do wymarzonych. W tym niewielkim miasteczku każdy z parkingów jest płatny, a większość z nich znajduje się już w okolicy stoków narciarskich. Można zdecydować się również na parkowanie równolegle do drogi, jednak znalezienie wolnego miejsca graniczy z cudem. Jeśli jednak zależy nam na tym, by nieco na parkingach zaoszczędzić, wówczas warto zdecydować się na poszukanie hotelu lub pensjonatu, który taki parking oferuje już w cenie. Po Hochfilzen bez większych problemów możemy poruszać się piechotą, gdyż miasteczko jest wyjątkowo kompaktowe.

Co można i warto zwiedzić w Hochfilzen?

Miasteczko Hochfilzen to przede wszystkim prawdziwy raj dla narciarzy i każdego miłośnika sportów zimowych. Nie da się więc ukryć, żer turyści głównie przyjeżdżają tam w jednym celu, którym jest zimowe szaleństwo. Jeśli jednak cenimy sobie wartości poznawcze, wówczas możemy się zastanawiać, co tak naprawdę warto w Hochfilzen zwiedzić. Otóż w tym momencie możemy się nieco rozczarować. W miasteczku istnieje tylko jedna, główna ulica. Co więcej, rolę centrum spełnia niewielki plac, przy którym zlokalizowane są bary, restauracje i inne lokale rozrywkowe. Ciężko więc znaleźć tu wyjątkowe obiekty architektoniczne czy zabytki klasy 0. Warto jednak potraktować Hochfilzen jako świetną bazę wypadową, ze względu na to, że miasteczko jest świetnie skomunikowane z innymi regionami Austrii oraz regionami południowych Niemiec. Możemy wybrać się więc nie tylko w podróż do Innsbrucka czy Salzburga. Znajdziemy również w Hochfilzen możliwość dojazdu do niemieckiego Monachium lub samego Klagenfurtu. W tych miastach możemy zwiedzić o wiele więcej, niż się nam to wydaje. Czas spędzony w Hochfilzen warto jednak przeznaczyć na jazdę na nartach i korzystanie z innych atrakcji ośrodka.

Jakie atrakcje czekają na podróżnych w Hochfilzen?

Zimowi turyści, jadąc do Hochfilzen jadą tak naprawdę do samego serca terenów narciarskich 3 Lander Freizeit Arena. Wobec tego w sezonie zimowym atrakcji z całą pewnością tam nie zabraknie. Narciarze mogą korzystać z 171 kilometrów tras zjazdowych oraz nowoczesnej infrastruktury wyciągów. Dodatkowo można tam również zaangażować się w wiele innych atrakcji i konkursów, które są organizowane dla narciarzy-amatorów głównie w sezonie zimowym. W Hochfilzen znajdziemy również bogatą ofertę lokali gastronomicznych i rozrywkowych. Centrum miasteczka zaprasza na zakupy w luksusowych butikach i z pewnością warto również zatrzymać się w „bacówkach”. Są to alpejskie restauracje, które zapraszają nie tylko na specjały lokalnej kuchni, ale przede wszystkim na symbol regionu, czyli wyśmienite, grzane wino.

Austria, winter in mountain village Hochfilzen in Tirol
Austria, zimowy widok na Hochfilzen, licencja: shutterstock/By fritz16

Jakie atrakcje czekają w Hochfilzen na najmłodszych podróżnych?

Dzieci, które wraz ze swoimi rodzicami wybiorą się do Hochfilzen na brak atrakcji również nie będą mogły narzekać. Zwykle największym zainteresowaniem wśród maluchów cieszą się szkółki narciarskie oraz szkółki snowboardowe. To właśnie w nich pod okiem doświadczonych instruktorów można szybko i skutecznie opanować podstawy jazdy na nartach i na desce, a następnie korzystać z atrakcji dostępnych na stokach w Hochfilzen. Dodatkowo dzieci mogą korzystać z licznych torów saneczkowych i lodowiska. Młodzi z pewnością w Hochfilzen nie będą się wstanie nudzić.

Narty w Hochfilzen – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Wyjazd na narty do Hochfilzen to jednocześnie wyjazd do najnowszych terenów narciarskich w Austrii. Wszystko tam jest świetnie zorganizowane i dopięte na przysłowiowy, ostatni guzik. Podróżni muszą jednak pamiętać o tym, by dobrze taki wyjazd zaplanować. Oczywistym jest na samym początku zarezerwowanie sobie lotów oraz miejsc noclegowych. Hotele i domki góralskie, szczególnie w sezonie zimowym zapełniają się wyjątkowo szybko, więc warto zadbać o ich rezerwację z odpowiednim wyprzedzeniem. Dodatkowo warto zapoznać się również z tym, co Hochfilzen ma nam do zaoferowania w sezonie zimowym. Mowa tu chociażby o:

 • 171 kilometrów tras zjazdowych podzielonych pod względem poziomu trudności- profesjonaliści mogą korzystać z tras oznaczonych kolorem czarnym, średniozaawansowani narciarze zaś mogą zdecydować się na trasy oznaczone kolorem czerwonym. Dla początkujących z kolei przygotowano trasy oznaczone kolorem zielonym i niebieskim.
 • 61 wyciągów narciarskich- w tym gondole, wyciągi orczykowe i krzesełkowe.
 • bogata oferta domków narciarskich- z których można skorzystać za dodatkową opłatą.
Beautiful slope in the Alps, Soelden, Austria
stok narciarski, Austria, licencja: shutterstock/By DD.Bond

Ceny karnetów w Hochfilzen

Austria to kraj wysokich cen i narciarze z pewnością nie raz zdążyli się już o tym przekonać. Jeśli więc przygotowujemy się do wyjazdu do Hochfilzen, warto również przygotować się na nieco większy wydatek, jeśli chodzi o karnety. Podstawowa wersja karnetu „3 Lander Frezeit Arena” oferuje dostęp do 171 kilometrów tras narciarskich. Dorośli za ten karnet zapłacą około 220 euro. Z kolei osoby, które mogą korzystać z ulgi- czyli dzieci, uczniowie i seniorzy zapłacą za ten karnet około 150 euro. Jednocześnie, jeśli zdecydujemy się na rozszerzoną wersję karnetu „Super Ski Card”, możemy korzystać z ponad 2 tysięcy kilometrów tras zjazdowych zlokalizowanych nie tylko w Hochfilzen, ale także w okolicznych terenach narciarskich. Taki karnet osoby dorosłe będzie kosztował 380 euro, z kolei dla osób, które mogą korzystać z ulg taki karnet będzie kosztował już około 310 euro.

Lato w Hochfilzen – czy warto? Szlaki turystyczne

Z pewnością istnieje grupa turystów, która zdecyduje się na podróż do Hochfilzen również i w sezonie letnim. Wówczas będą oni mogli korzystać z dostępu do mnóstwo ścieżek trekkingowych i szlaków turystycznych. Najpopularniejszy z nich prowadzi do miasteczka Kirchdorf i jego długość wynosi około 32 kilometry. Większość szlaków turystycznych jest jednak dość trudna, więc nie sprawdzi się w przypadku rodzin z małymi dziećmi.

View at to the Countryside of Hochfilzen town - Austria
widok na Hochfilzen – Austria, licencja: shutterstock/By Mmilosk50

Jakie są najlepsze lokale gastronomiczne w Hochfilzen?

Baza gastronomiczna w Hochfilzen jest wyjątkowo dobrze rozwinięta. Warto sprawdzić menu następujących lokali:

 • Hochfilzn’er Hof- jest to restauracja specjalizująca się w kuchni austriackiej.
 • Hoamtzel Hutte- jest to jedna z najbardziej prestiżowych restauracji w Hochfilzen. Oferuje on również specjały kuchni austriackiej.
 • Restaurant Edelweiss- kolejna restauracja specjalizująca się w kuchni lokalnej.

TOP3 rekomendowane obiekty noclegowe w Hochfilzen

Baza noclegowa w Hochfilzen jest również świetnie przygotowana dla turystów. Do TOP3 obiektów noclegowych w Hochfilzen można zaliczyć:

 • Hotel Edelweiss – to czterogwiazdkowy obiekt noclegowy oddalony 20 metrów od centrum Hochfilzen.
 • Hotel Karellhof – jest to obiekt noclegowy zlokalizowany około 9 kilometrów od Hochfilzen. Jest to hotel butikowy oceniony na pięć gwiazdek. Jest to jeden z najbardziej luksusowych hoteli.
 • Hotel Alpine Palace – to kolejny hotel pięciogwiazdkowy zlokalizowany około 10 kilometrów od centrum Hochfilzen.

Czytaj także:

Narty w Krichberg- najpopularniejszym ośrodku narciarskim w Tyrolu

Narty w Tux w dolinie Zillertal – najpiękniejszym rejonie narciarskim w Austrii

Poprzedni

Narty w Dorfgastein – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Narty w Hochfilzen – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Następny

Dodaj komentarz