Narty w Hollersbach – zimowy wyjazd marzeń w austriackie Alpy

8 listopada 2022 Tagi , , , ,

Z pewnością coraz więcej osób zauważyło, że wdzięcznie świecące promienie słońca powoli stają się coraz słabsze. W praktyce więc nie oznacza to niczego innego jak fakt, że wielkimi krokami zbliża się do nas zima. Jest to więc niezwykle stresujący okres dla wszystkich tych, którzy marzą o spędzeniu swojego zimowego urlopu na europejskich stokach i wyciągach. Rozpoczynają oni bowiem planowanie, a to nie jest jednym z najłatwiejszych zadań. Wynika to z faktu, że ośrodków narciarskich w Europie stale przybywa, a z roku na rok mają one coraz to więcej do zaoferowania. Nie da się również ukryć, że każdy z narciarzy chce stale próbować swoich sił na innych, bardziej nowoczesnych i wymagających stokach. Jeśli więc nasze planowanie zimowego wyjazdu utknęło w martwym punkcie, to być może czas zwrócić się w stronę niewielkiego kraju w Europie Środkowej, jakim jest Austria. Większa część jego powierzchni pokryta jest przez malownicze Alpy, a co za tym idzie, znajdziemy tam wyjątkowo dobrze zorganizowane tereny i ośrodki narciarskie. Jednym z nich jest miasteczko Hollersbach. Jak więc zaplanować tam zimowy wyjazd i czy właściwie warto tam się udać?

Ośrodek narciarski w Hollersbach – najstarszy ośrodek narciarski w Austrii

Austria to kraj, który szybko i skutecznie zasłynął swoją turystyką zimową. Nie da się ukryć, że w ciągu ostatnich lat w kraj ten dołożył wiele do tego, by przyciągnąć narciarskie tłumy. Co więcej, władze Austrii nie poprzestają na tym, co już udało się im osiągnąć. Ośrodki narciarskie i malownicze tereny tego kraju mają bowiem olbrzymi potencjał, którego nie można zmarnować. Wobec tego inwestycje w ośrodki narciarskie stale trwają, a najlepszym dowodem na ich skuteczność jest właśnie romantyczna wioska-miasteczko Hollersbach. Ośrodek narciarski istniał tam od niepamiętnych czasów, jednak dawne Hollersbach nie przypominało w niczym tego, z którego możemy korzystać obecnie. Hollersbach to najstarsze tereny narciarskie w Związkowym Kraju Austrii. Niegdyś było to jednak miejsce popularne wyłącznie wśród nieco bogatszych miejscowych. Istniało tam kilka tras zjazdowych oraz podstawowa infrastruktura wyciągów.

Baerenbadalm, Kitzbuehel, Austria
ośrodek narciarski, okolica Hollersbach, licencja: shutterstock/By Sina Ettmer Photography

Obecnie jednak inwestycje ze strony Austriackiego rządu odmieniły to miejsce nie do poznania. W Hollersbach istnieją nieograniczone możliwości dla narciarzy. Można bowiem tam korzystać nie tylko ze świetnie przygotowanej infrastruktury wyciągów, ale także z kilometrów tras do narciarstwa biegowego i tras zjazdowych. Dodatkowo działają tam nowoczesne systemy naśnieżania i wygładzania tras, więc są one świetnie przystosowane do potrzeb każdego z narciarzy. Nie da się również pominąć nowoczesnej infrastruktury wyciągów- zarówno gondol, jak i wyciągów orczykowych oraz krzesełkowych. W tym niewielkim miasteczku, gdzie mieszka niespełna 1,1 tysiąc mieszkańców, można także znaleźć fenomenalnie rozwiniętą bazę gastronomiczną oraz noclegową, a także wiele, innych atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych. Wszystko to sprawia, że wyjazd na narty do Hollersbach może być świetnym pomysłem na to, by spędzić zimowe wczasy w miejscu nowoczesnym i absolutnie idyllicznym.

Jak dojechać do Hollersbach?

Wielu podróżnych, a raczej narciarzy, którzy wybierają się do Austrii, doskonale wie, że ośrodki narciarskie w większości nie są obsługiwane przez międzynarodowe porty lotnicze. Wynika to nie tylko z faktu, że są to zazwyczaj niewielkie miasteczka, ale także z faktu, że ukształtowanie terenu nie pozwala na organizacje pasów lotniczych. Nie inaczej jest w przypadku ośrodka w Hollersbach. Podróżni więc powinni przygotować się na to, że muszą wybrać loty albo do Innsbrucka- stolicy regionu Tyrol, albo do Salzburga. Nie da się ukryć, że loty do Austrii, szczególnie do innych miast niż Wiedeń nie są popularnym kierunkiem z Polski. Wobec tego podróżni powinni się przygotować na to, że bilety mogą być nie tylko dość trudne do znalezienia, ale także i droższe, niż się tego spodziewali. Na samym początku warto wiedzieć, że loty do wspomnianych już miast w Austrii, możliwe są z następujących lotnisk:

 • Warszawa- Okęcie oraz Warszawa-Modlin;
 • Katowice- Pyrzowice;
 • Kraków- Balice.

Turyści powinni pamiętać, że im wcześniej uda się im zarezerwować loty, tym lepiej, gdyż będą mogli liczyć na znacznie niższe ceny biletów na danych trasach.

Jak dojechać do Hollersbach z Salzburga?

Jeśli turyści zdecydowali się na przeloty do Salzburga, wówczas muszą liczyć się z tym, że do pokonania będą mieć około 126 kilometrów. Mogą się oni zdecydować na:

 • przejazd komunikacją miejską- nie da się ukryć, że taka podróż może zająć turystom co najmniej 6 godzin i będzie wyjątkowo męcząca. Jeśli jednak nie posiadają oni możliwości i chęci do wynajęcia samochodu, wówczas będzie to dla nich jedyne rozwiązanie. W pierwszej kolejności z lotniska w Salzburgu będą oni musieli dostać się na Hauptbanhof, czyli miejski dworzec główny w Salzburgu. Następnie muszą oni wybrać pociąg BRB odjeżdżający do słynnego Bischofschofen. Następnie czeka ich poszukiwanie autobusu miejskiego, który odjeżdża już bezpośrednio do Hollersbach.
 • przejazd wypożyczonym z lotniska autem- na lotnisku w Salzburgu funkcjonuje kilka wypożyczalni pojazdów, więc turyści mogą śmiało skorzystać z ich usług. Wówczas cała podróż nie powinna zająć więcej niż około dwóch godzin. Z lotniska w Salzburg warto kierować się drogą oznaczoną jako E55, która doprowadzi nas do Bischofschofen. Tam z kolei warto zjechać w drogę numer 311, którą dojedziemy już bezpośrednio do Hollersbach.
Krimml Cascades, Austrian Alps near Kitzbuehel in winter
Kaskady Krimml, Alpy Austriackie w pobliżu Kitzbuehel zimą, licencja: shutterstock/By Gudrun Hochmuth

Jak dojechać do Hollersbach z Innsbrucka?

Turyści, którzy wybrali przeloty do Innsbrucka, będą mieć z kolei do pokonania około 113 kilometrów. Podobnie jak w poprzednim przypadku, będą oni mogli skorzystać z:

 • komunikacji miejskiej- zdecydowanie nie jest to najlepsza opcja podróżowania do Hollersbach. Może ona bowiem zająć więcej niż 4 godziny, co z pewnością będzie dość męczącym doświadczeniem. Z lotniska w Innsbrucku trzeba dostać się na dworzec główny, a następnie wybrać pociąg EC do miejscowości Worgl. Następnie konieczne będzie skorzystanie z pociągu do miejscowości Kitzbuhel. Tam z kolei trzeba znaleźć autobus, który dowiezie nas do Hollersbach.
 • podróż wypożyczonym samochodem- podobnie jak w przypadku Salzburga, na lotnisku w Innsbrucku również można znaleźć wiele wypożyczalni pojazdów. Wówczas cały przejazd nie zajmie nam więcej niż około godzinę i 40 minut. Z Innsbrucka trzeba kierować się drogą numer E45, aż do zjazdu do miejscowości Fugel. Tam trzeba zjechać w drogę oznaczoną jako 165, którą dojedziemy do miejscowości Zell am Ziller. Zjeżdżamy tam w drogę oznaczoną numerem 165, którą dojedziemy już bezpośrednio do Hollersbach.

Gdzie można zaparkować auto w Hollersbach?

Turyści podróżujący wypożyczonym samochodem, z całą pewnością będą się zastanawiali, jak wygląda kwestia parkingów w Hollersbach. Otóż na samym początku muszą się oni przygotować, że każdy postój w tym miasteczku jest płatny. Co więcej, nie należy spodziewać się parkingów wielkopowierzchniowych. Miejsca parkingowe są dostępne jedynie przy stokach lub przy drodze głównej prowadzącej do wyjazdu i wjazdu do miasteczka. Rozwiązaniem dla podróżnych jest jednak znalezienie noclegu, który oferuje w cenie także miejsce parkingowe. Wówczas będzie można tam pozostawić auta i poruszać się po miasteczku piechotą.

Co warto zwiedzić w Hollersbach?

Hollersbach to typowo tyrolskie miasteczko w Alpach. Jest to jednocześnie jedna z wizytówek Alp, która uznawana jest za prawdziwą mekkę sportów zimowych. Niestety, w miasteczku istnieje tylko jedna, główna ulica, przy której skupiają się modne butiki oraz knajpy i obiekty gastronomiczne. W praktyce więc turyści nastawieni na wartości poznawcze mogą się nieco rozczarować. W mieście nie ma muzeów czy obiektów architektonicznych. Istnieje jedynie- prowizoryczny- plac centralny, przy którym znajduje się kilka zabudować, charakterystycznych dla rejonów alpejskich. Niemniej jednak turyści mogą z całą pewnością potraktować Hollerbach jako bazę wypadową do zwiedzania innych miejscowości i regionów. W samym Hollersbach warto poświęcić czas na to, by wyszaleć się na nowoczesnych stokach narciarskich.

View of the magnificent summits and the pristine beauty of the Kitzbüheler alps. Hollersbach, Austria
Widok na wspaniałe szczyty i dziewicze piękno Alp Kitzbühelerskich. Hollersbach, Austria, licencja: shutterstock/By SSSKH-Pictures

Jakie atrakcje czekają na turystów w Hollersbach?

Turyści w Hollersbach nie będą się nudzić i to jest pewne. Niemniej jednak ilość atrakcji zależy przede wszystkim od sezonu, w którym się tam oni wybiorą. Lato w Hollersbach jest dość spokojne, a na dostępnych szlakach turystycznych pojawiają się miłośnicy pieszych wędrówek. Tak naprawdę trekking jest jedyną atrakcją, której można się w sezonie letnim oddać w Hollersbach. Z kolei w sezonie zimowym można korzystać tam z wielu więcej przyjemności. Przede wszystkim czeka tam aż 188 kilometrów nartostrad, a także świetnie przygotowana infrastruktura wyciągów. Dodatkowo narciarze mają do dyspozycji domki narciarskie, a także szereg bacówek, które zapraszają ich na grzane wino. Zimą w Hollersbach z całą pewnością nie da się nudzić.

Jakie atrakcje czekają w Hollersbach na najmłodszych podróżnych?

Lato w Hollersbach może być nie najlepszym pomysłem, jeśli wybieramy się tam wraz z naszymi pociechami. Nie da się bowiem ukryć, że większość szlaków trekkingowych nie jest przystosowana do „małych nóżek”. Sezon zimowy będzie więc dla dzieci o wiele bardziej atrakcyjny. Przede wszystkim maluchy mogą korzystać z odpłatnych zajęć w szkółkach narciarskich i snowboardowych i szkolić swoje umiejętności pod okiem najlepszych instruktorów. Dodatkowo dzieci znajdą tam również tory saneczkowe oraz lodowisko, więc będą mogły z nich do woli korzystać. Zimą, maluchy w Hollersbach nie poznają smaku nudy i braku aktywności.

Narty w Hollersbach – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

By wyjazd na narty do Hollersbach był udany, musi on także zostać odpowiednio zaplanowany. Oczywiście priorytetem powinno być zarezerwowanie sobie przelotów, wypożyczenie auta lub zarezerwowanie biletów na komunikację miejską, a także zarezerwowanie miejsc noclegowych. Szczególnie w sezonie zimowym, hotele i pensjonaty wyjątkowo szybko się zapełniają. Dodatkowo warto również zebrać kilka, najważniejszych informacji o ośrodku w Hollersbach oraz cenach karnetów. Wobec tego, czego narciarze mogą oczekiwać w Hollersbach? Otóż:

 • 188 kilometrów świetnie przygotowanych tras zjazdowych ora tras do narciarstwa biegowego;
 • trasy dla profesjonalistów oznaczone są kolorem czarnym, dla średnio zaawansowanych- kolorem czerwonym, zaś dla początkujących narciarzy przygotowane są trasy oznaczone kolorem zielonym i niebieskim;
 • 49 wyciągów- wśród nich wieloosobowe gondole, tradycyjne wyciągi krzesełkowe i popularne orczyki;
 • 45 kilometrów tras do skialpinizmu;
 • maksymalna wysokość, na którą można wjechać to 2000 metrów nad poziomem morza;
 • najdłuższa trasa zjazdowa liczy 6,5 kilometra;
 • za dodatkową opłatą narciarze mogą korzystać z domków narciarskich.
Austrian Winter, Alps near Kitzbuehel, Hollersbach, Resterhoehe
narty w Hollersbach, licencja: shutterstock/By Gudrun Hochmuth

Ceny karnetów w Hollersbach

Hollersbach jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Alpach austriackich. Narciarze muszą więc przygotować się na to, że ceny karnetów z pewnością nie będą łaskawe dla ich kieszeni. Warto jednak wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje karnetów:

 • karnet Ski Kutzbel;
 • karnet Super Ski Kutzbel;

W przypadku pierwszego karnetu narciarze mają dostęp jedynie do 88 kilometrów tras zjazdowych. Jest to opcja podstawowa, która kosztuje 150 euro dla osób dorosłych i 90 euro dla dzieci, studentów oraz seniorów. W przypadku karnetu Super Ski Kuztbel można korzystać ze wszystkich tras i terenów narciarskich nawet w okolicznych regionach. Jego cena to odpowiednio 250 euro dla osób dorosłych oraz 140 euro dla dzieci, studentów oraz seniorów. Warto zakupić karnety online, co pozwoli uniknąć kolejek przy kasach biletowych.

Lato w Hollersbach – czy warto? Szlaki turystyczne

Wspomniane zostało, że lato w Hollersbach nie jest najlepszym pomysłem na podróż z dziećmi. Jednak jak wygląda sytuacja w przypadku dorosłych podróżnych? Wszystko zależy od tego, czy trekking jest ich pasją. Jeśli tak, to z pewnością nie pożałują wizyty w Hollersbach w sezonie letnim. Czeka tam na nich kilkadziesiąt kilometrów szlaków turystycznych. Najpopularniejsze i najdłuższe z nich prowadzą z Hollersbach odpowiednio do Pengelstein oraz Bichlalm. Szlaki te są dość trudne i obfitują w strome podejścia, a co za tym idzie, dzieci mogą sobie z nimi nie poradzić.

View of the magnificent summits and the pristine beauty of the Kitzbüheler alps.
Widok na wspaniałe szczyty i dziewicze piękno Alp Kitzbühelskich. licencja: shutterstock/By SSSKH-Pictures

TOP3 najlepsze obiekty gastronomiczne w Hollersbach

Po całym dniu szaleństwa na stokach turyści z pewnością będą mieli wilczy apetyt. Jednak możliwości na spróbowanie lokalnej kuchni w Hollersbach są ogromne. Warto sprawdzić menu TOP3 najlepszych restauracji, do których można zaliczyć:

 • Oberkrammern- Alm- to restauracja specjalizująca się w kuchni lokalnej, mimo to zaprasza także na dania wegańskie oraz wegetariańskie;
 • Gasthof Sahnealm- to również lokal specjalizujący się w kuchni austriackiej, który dodatkowo zaprasza na wyśmienite, grzane wino.
 • Herz3- ten obiekt gastronomiczny to z kolei swoiste połączenie street-food z wykwintnymi daniami kuchni lokalnej.

TOP3 rekomendowane obiekty noclegowe w Hollersbach

Baza noclegowa w Hollersbach również świetnie przystosowana jest do potrzeb podróżnych. Jeśli zależy im na komfortowych warunkach wypoczynku, wówczas mogą sprawdzić oferty TOP3 najlepszych hoteli w mieście. Zaliczają się do nich:

 1. Erholungshotel Kaltenhauser – jest ot czterogwiazdkowy hotel z basenem, zlokalizowany jedynie 300 metrów od centrum miejscowości.
 2. Alpin Residenzen Panoramabahn by Alpina-Holiday – to również luksusowy hotel o wysokim standardzie. Znajduje się on jedynie 500 metrów od centrum Hollersbach.
 3. Alpin Penthouse Hollersbach – to kolejny obiekt noclegowy, który gwarantuje wysokie standardy zakwaterowania. Jest on oddalony od centrum o około 350 metrów.
Poprzedni

Narty w Tux w dolinie Zillertal – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Narty w Hollersbach – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Następny

Dodaj komentarz