Narty w Hüttau – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

3 listopada 2022 Tagi , , , ,

Sezon dla miłośników narciarstwa i wszelakich sportów zimowych już wkrótce się rozpocznie. Nic więc dziwnego, że są oni na etapie poszukiwania i planowania swojego zimowego wyjazdu. Jednocześnie nie da się ukryć, że może być to wyjątkowo problematyczne i stresujące zajęcie. Z pewnością każdy z nas chce, by ten zimowy wyjazd był jak najlepiej zorganizowany i dostarczył nam całej masy atrakcji. W Europie również nie brakuje świetnie przygotowanych i zaaranżowanych terenów narciarskich. Jednak taka mnogość może dodatkowo taki wybór utrudnić. Warto jednak szczególną uwagę poświęcić terenom narciarskim, jakie ma nam do zaoferowania wyjątkowo alpejski kraj w Europie Środkowej. Mowa tu oczywiście o Austrii, której ośrodki narciarskie wielokrotnie wygrywały już rankingi na najlepsze ośrodki w całej Europie. Dodatkowo Austria nie przestaje inwestować w swoje ośrodki narciarskie i tereny, a co za tym idzie, turyści mogą tam korzystać z najnowocześniejszych wyciągów oraz systemów naśnieżania i wygładzania tras. Szczególną popularnością cieszy się ośrodek w Hüttau. Wobec tego, jak można tam zaplanować wyjazd?

Ośrodek narciarski w Hüttau – co warto o nim wiedzieć?

Ośrodek narciarski w Hüttau jest jednym z najstarszych i najlepiej znanych terenów narciarskich w Austrii. Tak naprawdę jednak jeszcze kilka lat temu, ten ośrodek narciarski w niczym nie przypominał tego, w którym turyści mogą się bawić dziś. Dawniej znajdowały się tak tylko dość ubogie trasy narciarskie i kilka bacówek. Obecnie jednak władze Austrii poczyniły znaczne inwestycje, a co za tym idzie ośrodek narciarski w Hüttau zyskał sobie nowe znaczenie i można nawet powiedzieć, że tchnięte zostało w niego drugie życie. W Hüttau- miasteczku, mieszka jedynie 1,5 tysiąca mieszkańców, jednak sezon zimowy obfituje w tłumy turystów i narciarzy, który przyjechali korzystać z udogodnień. W Hüttau znajduje się ponad 250 kilometrów tras zjazdowych oraz tras do narciarstwa biegowego. Samo miasteczko przynależy do kompleksu narciarskiego Salzburg SportWelt i z pewnością zagwarantuje narciarzom i miłośnikom sportów zimowych niezapomniane wrażenia z urlopu.

Beautiful scenic view on Salzburg skyline with Festung Hohensalzburg in the summer, Salzburg, Austria
jesień w Salzburg, Austria, licencja: shutterstock/By RRasto SK

Jak dojechać do Hüttau?

Każdy, kto choć raz zdążył już odwiedzić tereny narciarskie w Austrii, z całą pewnością świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że większość ośrodków nie jest obsługiwana przez międzynarodowe porty lotnicze. Wobec tego trzeba sobie uświadomić, że wyjazd do Hüttau na narty, będzie wymagał od turystów tego, by zaprezentowali oni swoje umiejętności organizacyjne. Na samym wstępie, trzeba znaleźć najbliższe lotnisko, a dla ułatwienia można powiedzieć, że znajduje się ono w Salzburgu. W tym momencie warto również podkreślić, że loty do Salzburga:

 • są dość drogie;
 • z naszego kraju możliwe są wyłącznie z lotniska Warszawa- Modlin, Warszawa- Okęcie, Katowice- Pyrzowice oraz Kraków-Balice;
 • nie odbywają się z dość dużą częstotliwością nawet w sezonie zimowym.

W praktyce więc turyści muszą dokładnie sprawdzić rozkłady lotów do Salzburga z wybranego lotniska w naszym kraju, a następnie dopasować do nich swoje, urlopowe plany. Warto również wskazać na to, że im wcześniej dokonają oni rezerwacji biletów, tym lepiej. Mogą oni wówczas liczyć na przystępniejsze ceny.

Jak dojechać z Salzburga do Hüttau?

Jeśli podróżnym udało się już dotrzeć do Salzburga, to śmiało można powiedzieć, że największą część tej podróży mają oni już za sobą. Pozostało im jedynie znaleźć dogodny środek transportu do samego Hüttau. Sama podróż nie będzie zbyt wymagająca. Ośrodek narciarski w Hüttau jest bowiem oddalony od samego Salzburga o jedyne 63 kilometry. By się jednak do niego dostać, turyści muszą zdecydować się na jedno, z następujących rozwiązań:

Wypożyczony samochód

Na lotnisku w Salzburgu działa wiele wypożyczalni pojazdów, w tym także najpopularniejsza w Europie- Europcar. Skorzystanie z tego rozwiązania pozwala na podróż wyjątkowo komfortową oraz dość szybką. Pokonanie 63 kilometrów zajmie podróżnym około 50 minut. Do Hüttau z Salzburga dojadą oni drogą oznaczoną jako A10. Jest to autostrada, która pozwala na szybkie pokonanie trasy.

Komunikacja miejska

Zpewnością znajdą się podróżni, którzy nie chcą lub nie mogą zdecydować się na wypożyczenie pojazdu. Wobec tego pozostaje im nic innego jak skorzystanie z usług komunikacji miejskiej. Cała Austria może się pochwalić wyjątkowo punktualną i świetnie zorganizowaną komunikacją miejską, więc z dojazdem do Hüttau nie powinno być większego problemu. Podróżni muszą jednak z lotniska w Salzburgu dostać się na główny dworzec kolejowy i autobusowy w mieście. W tym wypadku najlepiej będzie skorzystać z taksówki. Następnie muszą oni wybrać pociąg EC odjeżdżający do Klagenfurtu. Niemniej jednak docelowym przystankiem jest Bischofschofen. Tam z kolei podróżni muszą przesiąść się w pociąg oznaczony literką R, który dowiezie ich już prosto do Hüttau. Cała podróż zajmie około 2,5 godziny- wliczając przesiadkę. Bilety na przejazd o wiele lepiej jest kupić online, by uniknąć kolejek na dworcu.

Idyllic mountain scenery in summer with cows in front of a wooden hut and the Reiter Steinberge in the background, Weissbach bei Lofer, Salzburg State, Austria, Europe
góry, Salzburg, Austria, Europa, licencja: shutterstock/By auerimages

Gdzie można zaparkować w ośrodku narciarskim Hüttau?

Podróżni, którzy wybiorą opcję dojazdu do Hüttau samochodem, są świadomi tego, że będą oni musieli go gdzieś zaparkować. Tak naprawdę w Hüttau nie ma zbyt wielu możliwości. Płatne parkingi znajdują się jedynie przy stokach. Darmowe z kolei są zlokalizowane przy lokalach gastronomicznych i sklepach spożywczych, jednak są one przeznaczone tylko i wyłącznie dla klientów. Warto jednak wiedzieć, że Hüttau to niewielkie miasteczko, w którym znajduje się jedynie jednak główna ulica. Wobec tego nie ma problemów z dotarciem do centrum czy na stoki piechotą. Wówczas najlepszym rozwiązaniem dla turystów będzie znalezienie obiektu noclegowego, który jednocześnie gwarantuje dostęp do parkingu. Będzie można tam bezpiecznie pozostawić auto i korzystać z zimowych atrakcji nowoczesnego ośrodka narciarskiego w Hüttau.

Co można i warto zwiedzić, będąc w Hüttau?

Turyści przyjeżdżający do Hüttau głównie wybierają sezon zimowy. Nie da się bowiem ukryć, że miasteczko to zyskało sobie niezrównaną sławę jako kolebka narciarstwa i innych sportów zimowych. Jednocześnie z pewnością nie zabraknie i takich podróżnych, którzy będą liczyli na zwierzanie i wyprawy po muzeach. Niestety, w tym momencie mogą się oni dość gorzko rozczarować. W Hüttau nie znajdą oni bowiem żadnego muzeum, a także zabytku reprezentującego wyjątkowy styl architektoniczny. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że Hüttau to nie miejsce do aktywnego zwiedzanie i poznawania zabytkowych obiektów. To miejsce, w którym trzeba się wyszaleć na nartach i wypoczywać w hotelach. W Hüttau jest tylko jedna, główna ulica oraz niewielki plac, który stanowi centrum miasta. To właśnie przy nim zlokalizowana jest główna baza gastronomiczna, a także usługowa. Można tam znaleźć kilka butików i modnych sklepów. Niemniej jednak można Hüttau potraktować jako świetną bazę wypadową do zwiedzania innych regionów Austrii oraz Niemiec. Z Hüttau przy pomocy pociągu można dostać się do wspomnianego już Salzburga, Klagenfurtu, a także Monachium w Niemczech. Tam z pewnością turyści znajdą o wiele więcej zabytków i ciekawych miejsc do zwiedzania.

Atrakcje dla turystów podróżujących do Hüttau

Miasteczko Hüttau- mimo braku zabytków- dalej jest wyjątkowo atrakcyjne. Jednocześnie ta atrakcyjność zleży od samego sezonu, w którym podróżni zdecydują się odwiedzić Hüttau. Nie da się bowiem ukryć, że lato w miasteczku jest wyjątkowo spokojne. Na przyjazd decydują się tylko i wyłącznie miłośnicy trekkingu. W Hüttau bowiem, gdy już stopnieją pierwsze śniegi, można znaleźć wiele atrakcyjnych tras turystycznych. Większość z nich jest jednak wyjątkowo wymagająca, więc nie sprawdzą się one w przypadku podróży z dziećmi. Sezon zimowy z kolei to gwałtowne i dynamiczne ożywienie.

Narciarze i miłośnicy sporów zimowych mają bowiem zagwarantowany dostęp do ponad 250 kilometrów tras zjazdowych w całym kompleksie Salzburg SportWelt. Dodatkowo wszystkie trasy narciarskie są wyjątkowo nowoczesne i świetnie zaaranżowane. Do dyspozycji zimowych podróżnych oddane jest również 97 zmodernizowanych wyciągów. Wobec tego zimą w Hüttau z pewnością nie da się nudzić. Warto podkreślić, że wszystkie bacówki i domki narciarskie są najdłużej otwarte w sezonie zimowym i często można w nich przebywać aż do późnych godzin nocnych.

Piękny widok na panoramę Salzburga z Festung Hohensalzburg i rzeki Salzach w lecie, Salzburg, Salzburger Land, Austria
Piękny widok na panoramę Salzburga z Festung Hohensalzburg i rzeki Salzach w lecie, Salzburg, Salzburger Land, Austria, licencja: shutterstock/By canadastock

Jakie atrakcje czekają na dzieci podróżujące z rodzicami do Hüttau?

Dzieci podróżujące ze swoimi rodzicami do Hüttau również będą mogły liczyć na szereg atrakcji i ciekawych zajęć, co również uzależnione jest od sezonu. W lecie niestety najmłodsi mogą się nieco nudzić. Wszystkie szlaki turystyczne- jak zostało to już wspomniane- są dość trudne, a „małe nóżki” mogą im po prostu nie podołać. Wobec tego dla najmłodszych o wiele lepszym pomysłem będzie zimowy wyjazd. Wówczas mogą oni korzystać z:

 • zajęć w szkółkach narciarskich- w Hüttau można zapisać dzieci na przyspieszone kursy narciarstwa lub jazdy na snowboardzie, które oferowane są przez liczne szkółki;
 • torów saneczkowych- to jedna z rodzinnych atrakcji w Hüttau;
 • lodowiska- to atrakcja, z której mogą również korzystać dorośli, jednak lodowiska w Hüttau zwykle opanowane są przez najmłodszych.

Zimą w Hüttau najmłodsi podróżni z pewnością nie będą znali gorzkiego smaku nudy.

Narty w Hüttau – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Turyści podróżują do Hüttau w jasnym celu. Chcą oni bowiem korzystać z uroków terenu narciarskiego Salzburg SportWelt i cieszyć się świetną zabawą. Jednak by rzeczywiście tak się stało, wyjazd ten musi zostać świetnie zorganizowany. Warto na początku zatroszczyć się o kwestie najbardziej błahe jak np. zarezerwowanie przelotów, sprawdzenie cen karnetów, czy nawet zarezerwowania sobie miejsc noclegowych- w sezonie zimowym hotele zapełniają się wyjątkowo szybko. Następnie, turyści powinni zebrać kilka, najważniejszych informacji o samym ośrodku.

jazda na nartach
jazda na nartach, licencja: shutterstock/By Song_about_summer

Warto wiedzieć, że:

 • mogą oni korzystać z 250 kilometrów tras zjazdowych i tras do narciarstwa biegowego;
 • trasy dzielą się względem poziomu trudności – profesjonaliści mogą korzystać z tras oznaczonych kolorem czarnym, początkujący zaś z tras oznaczonych kolorem niebieskim i zielonym. Dla średnio zaawansowanych narciarzy przygotowane zostały trasy oznaczone kolorem czerwonym.
 • do dyspozycji narciarzy jest 97 wyciągów narciarskich w tym: gondole, wyciągi krzesełkowe i wyciągi orczykowe;
 • w okolicach stoków znajdują się bacówki i domki narciarskie, z których można korzystać z dodatkową opłatą.

Narty w Hüttau to jednocześnie narty w jednym z najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Austrii. Warto więc skrupulatnie zaplanować swój wyjazd.

Ceny karnetów w Hüttau

Narciarze, którzy planują odwiedzić Hüttau muszą liczyć się z tym, że skipassy nie są tanie. Wynika to przede wszystkim z tego, że tereny narciarskie Salzburg SportWelt są zmodernizowane i spełniają potrzeby współczesnych narciarzy. Można wyróżnić dwa rodzaje karnetów. Pierwszy z nich jest wersją podstawową i gwarantuje dostęp do 120 kilometrów tras zjazdowych i tras do narciarstwa biegowego. Dorośli będą musieli za niego zapłacić około 120 euro, zaś dzieci, studenci i seniorzy zapłacą już 80 euro. Drugim rodzajem karnetu jest jego wersja rozszerzona, która daje możliwość korzystania ze wszystkich dostępnych tras i wyciągów w Salzburg SportWelt. Ten karnet dla osób dorosłych to koszt 290 euro, zaś dla dzieci, studentów i seniorów to koszt 220 euro.

Lato w Hüttau – czy warto? Szlaki turystyczne

Niektórzy turyści z pewnością nie przepadają za sportami zimowymi, a co za tym idzie zaplanują wyjazd do Hüttau w sezonie letnim. Czy jednak warto się na takie rozwiązanie zdecydować? Otóż jeśli tylko podróżni kochają piesze wycieczki i chętnie angażują się w trekking, to z pewnością taki wyjazd będzie świetnym pomysłem. Lato w Hüttau daje bowiem możliwość przemierzania szlaków turystycznych, z których najdłuższy liczy sobie aż 33 kilometry! Jest to również świetna okazja do podziwiania alpejskich krajobrazów i malowniczego zachodu słońca w górach. Tak, więc jeśli trekking to nasze hobby i pasja, to z całą pewnością warto udać się do Hüttau w sezonie letnim.

Austria mountains near Sankt Johann im Pongau in cloudy summer day
Austria góry w pobliżu Sankt Johann im Pongau w pochmurny letni dzień, licencja: shutterstock/By Michael Nosek

Gdzie można dobrze zjeść w Hüttau? – rekomendowane obiekty gastronomiczne

W Hüttau na brak lokali gastronomicznych nie można narzekać. Niektórzy nawet żartują, że restauracji jest tu więcej, niż samych mieszkańców. Jeśli więc zależy nam na spróbowaniu specjałów kuchni austriackiej, wówczas możemy zdecydować się na lunch w:

 • Fritzstaltube Hüttau- to jedna z bardziej znanych restauracji w Hüttau zarówno wśród turystów, jak i wśród miejscowych. Oferuje ona wykwintne dania kuchni lokalnej i zaprasza na wyśmienite, grzane wino.
 • Das Wistrsahaus- to również jeden z lokali gastronomicznych w Hüttau, który zaprasza na kuchnię austriacką. Dodatkowo weganie i wegetarianie mogą liczyć na osobne menu dopasowane do ich potrzeb.
 • Cafe- Restaurant CHILL im Wenghof- to kawiarnia połączona z restauracją w Hüttau. Również specjalizuje się ona w kuchni regionalnej.

TOP3 najlepsze obiekty noclegowe w Hüttau

Baza noclegowa w Hüttau również jest dość obszerna. Jeśli więc turystom zależy na tym, by spać w najlepszych hotelach, wówczas ich uwagę powinny przykuć następujące obiekty noclegowe:

 1. Vronis Landhaus Apartments – jest to pięciogwiazdkowy obiekt noclegowy, zaliczający się do hoteli butikowych. Znajduje się 700 metrów od centrum.
 2. Vordersattlegghof – to również luksusowy obiekt noclegowy w Hüttau. Gwarantuje on dostęp do basenu i jaccuzzi. Od centrum miasteczka dzieli go jedynie 900 metrów.
 3. Ferienhaus Sonnberg – to jeden z bardziej luksusowych hoteli w Hüttau. Gwarantuje on szereg udogodnień i znajduje się on jedynie 300 metrów od centrum ośrodka narciarskiego.

Więcej propozycji miejsc noclegowych znajdziesz tutaj!

Poprzedni

Narty w Scheffau (SkiWelt) – opis ośrodka, trasy, atrakcje

Narty w Ischgl – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Następny

1 komentarz do wpisu “Narty w Hüttau – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje”

 1. Pingback: Narty w Krichberg - najpopularniejszym ośrodku narciarskim w Tyrolu

Dodaj komentarz