Narty w Ischgl – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

12 maja 2023 Tagi , , , , , , , ,

Ischgl to malowniczo położony kurort narciarski w Tyrolu w Austrii. Zimą jest to doskonałe miejsce do uprawiania sportów zimowych, natomiast latem jest jednym z najpiękniejszych terenów górskich w Alpach. Ischgl położony jest na wysokości 1376 m n.p.m. w tyrolskiej Dolnie Paznaun, w malowniczym otoczeniu masywu górskiego Silvretta i Ferwall. Można tu znaleźć dużą bazę noclegową, a także wiele ciekawych atrakcji dla dorosłych i dzieci. W poniższym przewodniku znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące planowania wyjazdu na narty do Ischgl.

Ischgl Austria – podstawowe informacje

Ischgl było pierwotnie odosobnioną, górską wioską. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych ośrodków sportów zimowych nie tylko w Tyrolu, ale i w Alpach. Narciarze i snowboardziści mogą liczyć na dobrze przygotowane trasy narciarskie i najnowocześniejsze wyciągi, a także na wiele atrakcji poza stokami.
Jeszcze 100 lat temu mieszkańcy tej małej miejscowości w pobliżu granicy ze Szwajcarią żyli wyłącznie z rolnictwa. Byli oni tak biedni, że nie stać ich było nawet na opiekę nad własnymi dziećmi. Dzieci bardzo często wysyłano też do Niemiec do pracy w zamian za wyżywienie oraz zakwaterowanie. Dopiero po zakończeniu II wojny światowej wraz z rozwojem turystyki, Ischgl stało się bardziej popularne wśród turystów z Europy.

Ischgl – co zwiedzić?

Muzeum kolejek linowych w Ischgl

Muzeum kolejek linowych w tym popularnym ośrodku narciarskim daje zwiedzającym możliwość zobaczenia, jak zmieniała się i rozwijała technika kolejek linowych na przestrzeni lat. Do eksponatów należy m.in. gondola z lat 60-tych oraz modele i przedmioty z początków narciarstwa i turystyki zimowej. Można zobaczyć u np.: stare drewniane narty, skórzane buty i przedmioty używane przez górskie służby ratownicze. Zwiedzający mogą podziwiać też model 3D gór Silvretta. Jest to doskonała atrakcja dla całej rodziny.

Muzeum malarza Mathiasa Schmida

Miejsce znajduje się w oryginalnym domu Mathiasa Schmida pochodzącym z 1851 roku. Mathias Schmid (1835 -1923) był znanym, austriackim malarzem. W muzeum można podziwiać obrazy, rysunki, szkicowniki, dokumenty, pamiątki, a także ludową z Doliny Paznaun.

Silvretta Center Ischgl

W chłodne, zimowe dni kryta pływalnia i strefa wellness Silvretta Center w samym sercu Ischgl jest idealnym miejscem na relaks i zabawę. W strefie saun znajdują się m.in.: turecka łaźnia parowa, drewniana sauna fińska, zimna grota, a dodatkowo też pomieszczenia relaksacyjne. Możesz tu także zabrać dzieci do kręgielni.

Ischgl Skyfly

Skyfly jest atrakcją dla miłośników sportów ekstremalnych. Jest to kolejka tyrolska, która znajduje się 50 m nad głębokim Kanionem Kitzlochschlucht. Podczas zjazdu można osiągną prędkość do 84 km/h. Na odcinku 2 km możesz też podziwiać spektakularne widoki.

Kościół parafialny w Ischgl pod wezwaniem św. Mikołaja 

Pierwsza wzmianka o kaplicy św. Mikołaja w Ischgl pochodzi z 1443 r. Kościół został znacznie powiększony w 1471 r. i poświęcony ku czci świętego Mikołaja. Według kronikarza, wieża kościelna została zbudowana w 1459 roku, natomiast w 1649 roku kościół został przebudowany i nowo konsekrowany. Wewnątrz kościoła znajdują się relikwie św. Szczepana, które zostało przywiezione w 1794 roku.

Atrakcje dla dzieci

Park przygód Vider Truja nad jeziorem Vidersee

Park przygód Vider Truja nad jeziorem Vidersee położony jest  na wysokości 2.320 m n.p.m. Można do niego dojść pieszo w kilka minut z górnej stacji kolejki Silvrettabahn A1 lub Fimbabahn A3. Do Parku Przygód  Vider Truja można także dojść 7,5-kilometrową ścieżką lub podziwiać piękną górską scenerię podczas jazdy gondolą Silvretta. Znajduje się tu duży plac zabaw z fontannami i wodospadami, kołami wodnymi i rurami. W Parku Przygód znajduje się również jedno z najpiękniejszych miejsc do grillowania w Ischgl.

Wasserspielpark Sandli

Możesz zabrać dzieci także do wodnego placu zabaw Sandli, na minigolfa lub do jednego z krytych aquaparków.

Narty w Ischgl – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Łącznie w ośrodku narciarskim znajduje się 237 km tras zjazdowych: 47 łatwych, 157 średnich i 33 km trudnych. Wspólnie ze szwajcarskim kurortem Samnaun, Ischgl tworzy Silvretta Arena. Dzięki temu jest to 3 pod względem wielkości ośrodek narciarski w austriackim Tyrolu.

W Ischgl:

 • działają 43 wyciągi o łącznej przepustowości około 78645 osób/godzinę;
 • znajduje się 25 wyciągów krzesełkowych, 12 orczykowych, 3 małe i 2 duże gondole;
 • najdłuższa trasa z Greitspitze do Ischgl ma 10 km długości i 1472 m różnicy poziomów;
 • można dojechać darmowym skibusem;
 • 135 km tras jest sztucznie naśnieżanych (w razie potrzeby).

Ta około 40-kilometrowa dolina otoczona jest szczytami górskimi mającymi ponad 3000 m n.p.m.

Stoki narciarskie dla początkujących narciarzy

Najlepiej jest wjechać na Idalp, gdzie znajduje się wiele łatwych zjazdów. Są tu także najwyższe trasy dla początkujących narciarzy znajdujące się na wysokości około 2311 m n.p.m. Szczególnie poleca się początkującym narciarzom szeroką trasę przy wyciągu krzesełkowym Velill. Dla szukających tras mniej zatłoczonych polecamy rejony Hollenkar i Gamenalp.

Stoki narciarskie dla średnio i zaawansowanych narciarzy

Najlepsze dla zaawansowanych narciarzy są trasy z Hollspitz do Greitzpitze, trasy czerwone z Pardatschgrat i Valillscharte schodzące do Doliny Veittal.
Ischgl głównie słynie także z licznych możliwości „dzikich zjazdów” wyłącznie wśród zaawansowanych narciarzy. Szczególnie polecamy trasę zjazdową w Dolinę z Pardatschgrat, a także Fimbatal, gdzie można potem odpocząć w schronisku Heidelberger.

Freeride i freestyle

Jeśli jesteś miłośnikiem jazdy po nieprzygotowanych trasach to warte uwagi są zjazdy na Val Gronda, Gampenalp, Vesiltal oraz Pardatschgrat od strony północnej. Tereny wokół Gampenbahn oferują także kilka długich tras z naturalnymi przeszkodami, np. Greitspitzbahn. Na terenie ośrodka znajduje się także jeden z największych funparków w Austrii. SnowArtpark oferuje np rampy, raile, kickery oraz haflpipe.

Narciarstwo biegowe i Ischgl

Trasy do narciarstwa biegowego wytyczono wzdłuż rzeki Trisanna. Łącznie jest tu około 78 km tras biegowych, z czego wytyczono 36 km tras łatwych, 26 km tras średnich oraz 16 km tras trudnych. Najdłuższa trasa ma 10,4 km długości (1377 – 1460 m n.p.m.).

Après-ski

W Ischgl znajduje się wiele atrakcji i miejsc do odpoczynku po całodniowym szusowaniu na nartach. Znajdziesz tu oczywiście puby, dyskoteki, restauracje z tradycyjną tyrolską kuchnią oraz baseny i centra spa. W wielu miejscach organizuje się też tradycyjne tyrolskie wieczory połączone z degustacją lokalnych dań.

Ceny karnetów w Ischgl?

VIP SKIPASS ISCHGL/SAMNAUN

Ceny biletów w sezonie zimowym 2022/2023 (24.11.2022-09.04.2023)

1 dzień – €67,00/osoba dorosła, €41,00/dziecko;
3 dni – €184,00/osoba dorosła, €108,50/dziecko;
5 dni – €238,00/osoba dorosła, €164,00/dziecko;
6 dni – €263,50/osoba dorosła, €176,00/dziecko;
10 dni – €394,00/osoba dorosła, €262,50/dziecko;
14 dni – €490,00/osoba dorosła, €326,50/dziecko.

SILVRETTA SKIPASS

Ceny biletów w sezonie zimowym 2022/2023 (24.11.2022-09.04.2023)

1 dzień – €67,00/osoba dorosła, €41,00/dziecko;
3 dni – €195,00/osoba dorosła, €111,00/dziecko;
5 dni – €308,50/osoba dorosła, €176,00/dziecko;
7 dni – €381,50/osoba dorosła, €217,00/dziecko;
10 dni – €497,50/osoba dorosła, €283,50/dziecko;
14 dni – €617,00/osoba dorosła, €351,50/dziecko.

Bilet na cały sezon zimowy 2022/2023

€909,50/osoba dorosła, €514,00/dziecko

Jak dojechać do Ischgl?

Samolotem

Najbliżej Ischgl znajdują się lotniska międzynarowe w Innsbrucku, Zurychu lub Monachium. Czas dojazdu do miejscowości z poszczególnych lotnisk wynosi:

 • około 1 godziny 15 minut (Innsbruck),
 • 2 godziny 35 minut (Zurych),
 • 3 godziny (Monachium).

Pociągiem/ autobusem

Tyrol ma bardzo dobre połączenia kolejowe z Innsbruckiem, Zurichem, Monachium i innymi europejskimi miastami. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Landeck, około 30 km od Ischgl. Do tego ośrodka narciarskiego kursują także regularnie autobusy. Na dworcu Landeck-Zams wystarczy wsiąść do autobusu nr 260, który co godzinę odjeżdża z dworca w kierunku Doliny Paznaun.

Samochodem

 • Jadąc z A7 lub A 95: przejeżdżając przez Imst i Landeck, należy jechać w kierunku A 12, następnie zjechać na zjeździe Pians na Silvretta Bundesstraße (B 188) w kierunku Galtür, Ischgl, Kappl i See.
 • Z A 93 w kierunku Innsbrucka: autostrada Inntal A 12 poprowadzona jest obok Kufstein, Innsbrucka i Landeck.
 • Jadąc A96 w kierunku Lindau: należy jechać austriacką autostradą A 14 przez Bregenz i Feldkirch w kierunku tunelu Arlberg. Stamtąd należy jechać drogą S 16 i zjechać na zjeździe Pians.

Latem polecamy zjechać z autostrady w Bludenz i przejechać resztę drogi malowniczą Silvretta High Alpine Road.

Parking w Ischgl

W ośrodku narcarskim Ischgl jest wiele miejsc, gdzie można zaparkować samochód lub motocykl. Zazwyczaj hotele i prywatne apartamenty oferują wraz z wynajmem pokoju dodatkowo miejsce parkingowe. Jeśli jednak masz nocleg poza Ischgl możesz zaparkować auto w bezpośrednim sąsiedztwie kolejki linowej 3-S Pardatschgratbahn. Znajduje się tu ponad 600 miejsc parkingowych. Inne parkingi to:

 • Silvrettaparklatz West P1

Otwarty w godzinach 07:00 – 20:00, opłata € 5,00.

 • Silvrettaparkplatz Ost P2

Otwarty w godzinach 07:00 – 24:00, opłata € 5,00.

 • Florian Parkplatz P3

Otwarty w godzinach 07:00 – 20:00, opłata € 5,00

Parkingi podziemne

Opłata dzienna za miejsce parkingowe w jednym z trzech podziemnych parkingów: Silvretta Garage, Florian Garage oraz Parking Lounge wynosi € 7,00.

Lato w Ischgl – czy warto? Szlaki turystyczne

Freibad Ischgl

Freibad Ischgl to letnie kąpielisko na świeżym powietrzu, idealne dla rodzin z dziećmi. Znajduje się tu wiele atrakcji, takich jak: 47-metrowa zjeżdżalnia wodna i oddzielna strefa dla dzieci z placem zabaw, ramą do wspinaczki, zjeżdżalnią, huśtawką i wieloma bujanymi zwierzętami na sprężynach. Na zewnątrz znajduje się też basen dla dzieci podzielony na strefy dla pływających i niepływających. Można tu wypożyczyć także leżaki, parasole, a także ręczniki.

Górskie jezioro Berglisee

Berglisee jest celem wielu miłośników górskich wędrówek. Z Mathon prowadzi szlak, którego przejście zajmie Ci około 1,5 godziny. Szlak turystyczny prowadzi przez lasy, obok malowniczych łąk alpejskich i kończy się delikatnie stromym końcowym podejściem. Kąpiel w tym tyrolskim górskim jeziorze lub odpoczynek przy jego brzegu i podziwianie widoku na Dolinę Paznaun jest na pewno niesamowitym doświadczeniem.

Jezioro See

Jezioro ma powierzchnię około 7000 m2. W najgłębszym miejscu ma około 5 metrów głębokości. Jest to jezioro kąpielowe, które z pewnością jest doskonałym miejscem na ochłodę w gorące, letnie dni. See w Dolinie Paznaun oferuje odwiedzającym oprócz możliwości kąpieli także plac zabaw dla dzieci, obiekty sportowe i park wodny. Prace prowadzone w celu odtworzenia naturalnych trzcinowisk w jeziorze przyczyniły się do poprawienia jakości wody. W miejscu, gdzie dziś znajduje się Jezioro See, wiele wieków temu znajdowało się też naturalne jezioro. Zbiornik został zasypany, poprzez osunięcie się skał na początku XV wieku. Na terenie jeziora znajduje się również wydzielony teren dla dzieci oraz staw do wędkowania.

Schronisko Friedrichshafener

Schronisko położone jest w malowniczym miejscu na wysokości 2138 m n.p.m., nad jeziorem, w którym pływają pstrągi. Szlak z Ischgl wznosi się w kierunku północno-wschodnim i poprowadzony jest przez lasy i łąki pełne kwiatów. Następnie trasa prowadzi stromo serpentynami aż do schroniska. Dwuipółgodzinne podejście zalicza się do średnio wymagających szlaków. Na szczycie czeka na Ciebie i Twoich bliskich zapierający dech w piersiach widok na masyw górski Silvretta i potężny szczyt Fluchthorn (Piz Fenga) o wysokości 3399 m n.p.m.

Schronisko Alp Larein

Alp Larein leży w pięknej Dolinie Paznaun i jest atrakcją dla miłośników pieszych wędrówek i rowerzystów. Na Alp Larein można dotrzeć na różne sposoby. Bardzo dobrymi punktami wyjścia są Wildererpark oraz Tschafein/Galtür. Znajduje się ono na małym płaskowyżu, z którego roztacza się malowniczy widok na okoliczne góry.

Ischgl – gdzie zjeść?

Bergrestaurant Pardorama

Restauracja Pardorama posiada jedne z najbardziej zapierających dech w piersiach widoków w całym regionie. Warto delektować się lokalnymi daniami lub gorącą czekoladą, a także podziwiać otaczającą górską panoramę.

Gourmetrestaurant Stiar

Restauracja Stiar to miejsce znane z wyjątkowej kuchni, która czerpie wpływy z całej Austrii. Menu oferuje typowe austriackie dania, a także nowoczesne, międzynarodowe dania.

Wirtshaus Walserstube Paznauner Bauernmuseum

Wirtshaus Walserstube znajduje się w starym, klasycznym tyrolskim domu (który ma ponad 400 lat). Restaurację od pokoleń prowadzi niezwykle sympatyczna rodzina. Serwuje się tu oczywiście tradycyjne austriackie dania w przytulnym otoczeniu.

TOP 3 luksusowe hotele w Ischgl

Hotel Salnerhof 

Salnerhof to czterogwiazdkowy obiekt klasy superior, który urządzony jest w alpejskim stylu. Położony jest w centrum Ischgl, około 2 minut spacerem od kolejki linowej Silvretta. Przestronne pokoje posiadają balkon, a dodatkowo bezpłatny dostęp do bezprzewodowego Internetu, telewizor, część wypoczynkową oraz prywatną łazienkę. Na terenie hotelu Salnerhof znajdują się też dwie restauracje oraz luksusowa strefa spa z krytym basenem.

Hotel Verwall

Verwall to nowoczesny, czterogwiazdkowy hotel, leżący około 400 metrów od centrum i stacji kolejki linowej Silvretta. Goście mają do swojej dyspozycji komfortowo urządzone pokoje, spa, bezpłatne WiFi, hotelowy bar, salon oraz słoneczny taras z widokiem na góry. Na specjalne życzenie można zamówić też masaż.

Ischglliving Appartements

Apartamenty Ischglliving położony jest w ośrodku narciarskim Silvretta Arena w Ischgl. Oferuje on zakwaterowanie z bezpłatnym WiFi. Każda sypialnia posiada telewizor, natomiast w pełni wyposażona kuchnia posiada przybory kuchenne, kuchenkę mikrofalową, zmywarkę do naczyń, a także lodówkę. W budynku dostępna jest także przechowalnia sprzętu narciarskiego.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Narty w Serfaus-Fiss-Ladis – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Narty w Bad Gastein – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Następny

Dodaj komentarz