Narty w Itter SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental- wyjazd w austriackie Alpy

25 sierpnia 2022 Tagi

Już niedługo rozpocznie się sezon dedykowany narciarzom i wszystkim innym miłośnikom sportów zimowych. Choć pozostało do niego jeszcze trochę czasu, to większość z turystów już z pewnością rozpoczęła planowanie. Poszukiwanie wyjątkowych terenów narciarskich i znakomicie zaaranżowanych stoków nie jest bowiem najłatwiejszym zadaniem. Z roku na rok pozostaje narciarzom coraz mniejsza lista europejskich stoków, na których jeszcze nie zjeżdżali. Tereny północnych Włoch są zwykle tak gęsto okupowane, że nie ma sensu wracać tam po raz kolejny. Podobnie sytuacja wygląda w Alpach niemieckich, gdzie również roi się od turystów, a ze względu na kompaktowe rozmiary terenów narciarskich, trudno wykorzystać potencjał stoków. Jednocześnie każdy z nas powinien zainteresować się stokami narciarskimi, jakie udostępnia nam Austria. Znajduje się tam bowiem największy w Europie teren narciarski- SkiWelt. Przynależy do nich 9 miejscowości, a w tym także i niewielkie miasteczko Itter. Jeśli i Ty planujesz wyjazd na narty w Itter SkiWelt Wilder Kaiser, to z nami dowiesz się wszystkiego! Gotowy? Zaczynamy!

Miasteczko i ośrodek narciarski Itter- co warto o nim wiedzieć przed wyjazdem?

Nie da się ukryć, że całe tereny narciarskie SkiWelt są świetnie znane każdemu miłośnikowi zimowych sportów. Wynika to z faktu, że tereny te wielokrotnie wygrywały rankingi na najlepsze i najbardziej nowoczesne stoki narciarskie w całej Europie. Warto więc wiedzieć, że SkiWelt składa się z aż dziewięciu, górskich miejscowości, które są ze sobą połączone nie tylko systemem dróg, ale także trasami zjazdowymi i wyciągami narciarskimi. Razem tworzą największy w Austrii i Europie teren narciarski. Wśród nich znajduje się także niewielkie miasteczko Itter, które jest jednocześnie jednym z popularniejszych ośrodków narciarskich. Zamieszkuje je około 1,1 tysiąca mieszkańców i znajduje się tam tylko jedna, główna ulica. Niemniej jednak przy niej można znaleźć świetnie rozbudowaną bazę noclegową oraz gastronomiczna. Cały ośrodek Itter ma typowo tyrolski charakter, co dodatkowo sprawia, że szusowanie po tamtejszych stokach jest jeszcze przyjemniejsze.

Jak dojechać do Itter SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental?

Turyści muszą przygotować się na to, że do Itter SkiWelt Wilder Kaiser- Brixental będą musieli sobie świetnie zaplanować podróż. Cały teren narciarski nie jest obsługiwany przez port lotniczy. Wobec tego zachodzi potrzeba znalezienia sobie najbliższego lotniska. Znajduje się ono w największym mieście i stolicy regionu- Innsbrucku. To właśnie tam turyści powinni zarezerwować sobie bilety lotnicze. Warto jednak, by pamiętali oni o kilku faktach:

 • loty z Polski do Innsbrucka nie odbywają się ze zbyt dużą częstotliwością;
 • przeloty z Polski do Innsbrucka nie należą do najtańszych;
 • loty z Polski do Innsbrucka możliwe są jedynie z: Warszawy, Gdańska i Krakowa.

Warto jednak pamiętać o tym, że chcąc „załapać” się na najtańsze bilety lotnicze, warto rozpocząć ich poszukiwania i rezerwacje na długo wcześniej, niż planowany termin wyjazdu. Z pewnością pozwoli to turystom sporo zaoszczędzić.

Jak dojechać do Itter SkiWelt Wilder Kaiser- Brixental z Innsbrucka?

W momencie, kiedy podróżni wylądują już na lotnisku w Innsbrukcu, to można śmiało powiedzieć, że połowa drogi jest już za nimi. Z samego lotniska do Itter jest do pokonania jedynie 68 kilometrów, co z pewnością nie jest najdłuższym i najbardziej czasochłonnym dystansem. Wobec tego, jakie możliwości mają turyści? Otóż:

 • wypożyczenie samochodu na lotnisku- na lotnisku w Innsbrucku działają- praktycznie przez całą dobę- wypożyczalnie pojazdów. Tak naprawdę, będzie to jedna z wygodniejszych opcji podróży. Dojazd do samego Itter nie powinien zając podróżnym więcej niż około 50 minut. Do Itter dostana się oni drogą oznaczoną jako E45.
 • skorzystanie z komunikacji miejskiej- to rozwiązanie może okazać się nieco problematyczne, gdyż w Itter nie ma dworca kolejowego, a autobusy zatrzymują się około 2 kilometry od centrum miasteczka. Cała podróż może nam jednak zająć około 1,5 do 2 godzin. W pierwszej kolejności musimy dostać się do Innsbruck Hauptbanhof. Jest to główny dworzec kolejowy i autobusowy. Kolejno musimy wybrać autobus oznaczony jako REX2. Docelowo jedzie on do stacji Hochfilzen Banhof, gdzie się zatrzymuje na około 10 minutowy postój. Turyści jednak powinni pozostać w tym autobusie, choć zmienia się on w linię S8. Dojeżdża on finalnie do Hopfgarten. Tam podróżni muszą wysiąść i przejść piechotą aż do miasteczka Itter.

Podróż samochodem do Itter – jak wyglądają parkingi?

W miasteczku Itter niestety sytuacja parkingowa nie przedstawia się dość obiecująco. Darmowe parkingi praktycznie nie istnieją, zaś płatne znajdują się tuż przy stokach narciarskich. W centrum miasteczka znajduje się jednak pokaźny market spożywczy, który udostępnia gościom parking za darmo na 3 godziny. Jeśli jednak turyści chcą zaoszczędzić na opłatach postojowych i nie stresować się upływającym czasem, wówczas rozwiązaniem staje się znalezienie miejsca noclegowego, które takie parkingi oferuje.

Co można zwiedzić w Itter SkiWelt Wilder Kaiser- Brixental?

Miasteczko Itter jest raczej znane jako kolebka narciarstwa, a co za tym idzie, nie jest ono zbyt dobrze przygotowane na głodnych architektury i zabytków turystów. Niestety, nie znajdziemy tam ani monumentalnych i barwnych budowli sakralnych, ani także muzeów czy innych atrakcji o wartościach poznawczych. Niemniej jednak możemy potraktować Itter jako swoistą bazę wypadową do innych miast, w których tego typu przyjemności znajdziemy o wiele więcej. Dostaniemy się z Itter do wspomnianego już Innsbrucka, Kufstein czy Monachium w Niemczech. Jeśli mamy czas i ochotę, możemy skusić się nawet na podróż do Salzburga lub Wiednia. Większe miasta maja analogicznie o wiele więcej do zaoferowania pod względem kulturowym i architektonicznym. W samym Itter możemy jedynie korzystać z dobrodziejstwa stoków i wyciągów narciarskich.

Atrakcje turystyczne w Itter SkiWelt Wilder Kaiser- Brixental

Jeśli zaś chodzi o atrakcje turystyczne miasteczka, to tak naprawdę wszystko zależy od tego, czy zdecydujemy się tam podróżować w sezonie letnim, czy być może zimowym. W lecie miasteczko nieco pustoszeje, jednak nie brakuje tam miłośników trekkingu. Alpejskie stoki w okolicy, wraz ze stopnieniem pokrywy śnieżnej, odsłaniają ścieżki i szlaki turystyczne. Można się więc wybrać na punkty widokowe czy organizować pikniki na górskich stokach. Jednocześnie to sezon zimowy jest o wiele bardziej barwny i obfity w atrakcje turystyczne. Miasteczko Itter zapełnia się bowiem miłośnikami zimowych sportów, a na głównej ulicy robi się tłoczno i gwarnie.

Jedną z największych i najpopularniejszych atrakcji w całym SkiWelt są zjazdy noce. Organizowane są one wraz z przewodnikami. Turyści- w grupach- mogą więc szusować po stokach w godzinach nocnych i podziwiać niesamowitą scenerię. Dodatkowo aż roi się tam od tradycyjnych, alpejskich bacówek i domków narciarskich. Można więc odpoczywać z grzańcem w ręce i napawać się góralską muzyką. Z pewnością w sezonie zimowym, turyści zmierzający do Itter nie będą mogli narzekać na nudę.

Ski Welt Wilder Kaiser Brixental Tirol
Ski Welt Wilder Kaiser Brixental Tirol, licencja: shutterstock/By Florian Muharremi

Jakich atrakcji w Itter SkiWelt Wilder Kaiser- Brixental mogą oczekiwać najmłodsi podróżnicy?

W przypadku dzieci można śmiało powiedzieć, że nie poleca się im spędzenia w Itter sezonu letniego. Większość szlaków turystycznych obfituje w strome podejścia i duże różnice wysokości. Dodatkowo są one długie i trudne, z pewnością nieprzystosowane do dziecięcych nóżek. Z kolei zimą, maluchy nie będą wiedziały, na którą atrakcję mają się zdecydować. Przede wszystkim dla małych podróżników to gondole stanowią główny punkt wycieczki. Wraz z rodzicami mogą oni wjeżdżać na górskie szczyty i podziwiać niesamowite krajobrazy. Jednak na tym oczywiście nie koniec.

W Itter działa tor saneczkowy- przystosowany do potrzeb najmłodszych. Dodatkowo maluchy mogą szkolić swoje umiejętności w snowparku. Tam pod okiem instruktorów będą mogły one stawiać pierwsze kroki na nartach czy na deskach snowboardowych. Dla małych łyżwiarzy i łyżwiarek z kolei zaaranżowane zostało lodowisko. Oczywiście wszystkie te atrakcje są płatne, a bilety można zakupić zarówno na miejscu, jak i przez stronę główną terenów narciarskich SkiWelt. Z pewnością jednak dzieci, nie będą się nudzić spędzając zimę w Itter.

Narty w Itter SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie?

Wyjazd na narty do Itter SkiWelt Wilder Kaiser- Brixental to z pewnością dość spore wyzwanie pod względem organizacyjnym. Nie da się ukryć, że konieczne jest uwzględnienie następujących kwestii:

 • rezerwacja lotów do Inssbrucka- im wcześniej, tym lepiej dla podróżnych;
 • rezerwacja miejsca noclegowego- również można powiedzieć, że im wcześniej, tym lepiej, gdyż w sezonie zimowym obiekty noclegowe w miasteczku zapełniają się niezwykle szybko;
 • sprawdzenie cen karnetów i wejściówek na stoki- o ile się na nie zdecydujemy, warto zarezerwować je online, dzięki czemu nie będziemy stali w kolejkach przy kasach biletowych.

Narciarze powinni wiedzieć, że Itter SkiWelt Wilder Kasier- Brixental oferuje im do dyspozycji aż 288 kilometrów świetnie przygotowanych tras zjazdowych. Najdłuższa z nich liczy 7 kilometrów. Prowadzi ona z Itter na szczyt Hoche Salve, który jest jednocześnie punktem widokowym. Trasy oznaczone kolorem czarnym zarezerwowane są wyłącznie dla narciarzy profesjonalnych. Z kolei trasy czerwone są przeznaczone dla średnio zaawansowanych. Dzieci i początkujący mogą zaś korzystać z tras oznaczonych kolorem zielonym oraz niebieskim. Dodatkowo warto wspomnieć, że w Itter SkiWelt Wilder Kasier- Brixental działa 81 wyciągów. Część z nich stanowią gondole, a także wyciągi orczykowe i krzesełkowe. Narciarze mają również możliwość korzystania z domków narciarskich, a także wypożyczalni sprzętu. Oczywiście- jest to związane również z dodatkową opłatą.

Ski Welt Wilder Kaiser Brixental Tirol
Ski Welt Wilder Kaiser Brixental Tirol, licencja: shutterstock/By Florian Muharremi

Ceny karnetów w Itter SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental

Narciarze doskonale wiedzą, że wejściówki na stoki nigdy nie należały do najtańszych. Często, były one droższe od samych lotów. W przypadku SkiWelt można śmiało powiedzieć, że ceny jeszcze mocniej nadszarpną budżet turystów. Warto jednak pamiętać, że jest to największy i najnowocześniejszy teren narciarski. Z jakimi kosztami więc muszą liczyć się narciarze? Otóż wiele zależy do tego, na jaki karnet się zdecydują. Istnieje możliwość zakupu wejściówek na 1, 3 lub nawet i na 6 dni. Dodatkowo konkretne karnety obowiązują jedynie na wybrane stoki. Zwykle dla osoby dorosłej, ceny karnetów mieszczą się w przedziale od 140 do 220 euro. Z kolei maluchy, czyli dzieci i osoby posiadające legitymację szkolną lub studencką, mogą liczyć na taryfę ulgową. W ich przypadku przedział cenowy karnetów to od 90 do 170 euro. Warto również zwrócić uwagę, że istnieje możliwość zakupu karnetów rodzinnych. Warto więc zapoznać się z informacjami zawartymi na oficjalnej witrynie internetowej.

Lato w Itter SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental – czy warto? Szlaki turystyczne

Miasteczko Itter to prawdziwy raj i przystań dla każdego narciarza czy innego miłośnika sportów zimowych. Jednocześnie czy oznacza to, że latem robi się tam zupełnie pusto? Otóż wręcz przeciwnie! Turyści również przyjeżdżają do Itter w sezonie letnim. Oczywiście w znacznie mniejszej ilości i w znacznie innym celu. Okazuje się, że Itter SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental to również świetne miejsce dla wszystkich miłośników trekkingu i pieszych wycieczek. Znajduje się tam bowiem wiele szlaków turystycznych. Do najpopularniejszych z nich należą:

 • Itter- Freizetangle Salvenaland- jest to szlak turystyczny trudny o długości około 29 kilometrów;
 • Itter- Hexenwasser Soll- to jeszcze trudniejszy szlak turystyczny, gdyż nie posiada on tradycyjnych ścieżek. Jego długość to około 32 kilometry.

Warto jednak pamiętać, że szlaki turystyczne przeznaczone są dla osób dorosłych i dla dość doświadczonych trekkerów.

Hohe Salve mountain view and a bike near a wooden fence, Austrian alps
Hohe Salve mountain view and a bike near a wooden fence, Austrian alps, licencja: shutterstock/By ELEPHOTOS

Narty w Itter SkiWelt Wilder Kaiser – poznaj najlepsze restauracje

Baza gastronomiczna w miasteczku Itter jest dość dobrze rozwinięta. Z pewnością znajdziemy tam miejsce, gdzie będzie można spróbować regionalnej kuchni. Do takich obiektów gastronomicznych można zaliczyć:

 • Glennie’s- to dość skromna restauracja, która jednak zachwyca turystów serwowanymi daniami. Jest to jeden, z najczęściej rekomendowanych obiektów gastronomicznych w miejscowości.
 • Gasthof Oberbau- to również lokal gastronomiczny, który specjalizuje się w regionalnej kuchni. Turyści doceniają go przede wszystkim za wyśmienite, grzane wino.
 • Restaurant Zeitlos- to ekskluzywny lokal gastronomiczny w Itter. Zaprasza on na najbardziej wykwintne dania kuchni austriackiej.

TOP3 luksusowe obiekty noclegowe w Itter SkiWelt Wilder Kaiser- Brixental

Baza noclegowa również jest rozwinięta w zadowalający sposób. Turyści mogą wybierać różnorodne rodzaje zakwaterowania. Niemniej, jednak jeśli szukają oni najbardziej luksusowych hoteli, to powinni oni zwrócić uwagę na:

 1. Sporthotel Tirolerhof – to czterogwiazdkowy obiekt noclegowy, oddalony jedynie 200 metrów od centrum miasteczka. Oferuje zakwaterowanie z dostępem do basenów oraz łaźni parowych. Dostepny jest także prywatny parking.
 2. Sportresort Hohe Salve – to również obiekt noclegowy oceniony na cztery gwiazdki. Oferuje basen, SPA oraz szereg innych udogodnień. Znajduje się on w odległości około 3 kilometrów od ścisłego centrum Itter.
 3. Grieswirt L – to hotel oceniony ponownie czterema gwiazdkami. Od centrum Itter dzieli go jedynie 600 metrów. W obiekcie goście mogą korzystać z krytego basenu oraz restauracji. Do hotelu przynależy również parking.

Jeśli planujesz wyjazd na Narty w Itter SkiWelt Wilder Kaiser i nie wiesz, gdzie nocować, to więcej o miejscach noclegowych znajdziesz tutaj!

Poprzedni

Narty w Itter SkiWelt Wilde Kaiser – Brixental – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Narty w Kufstein – co warto wiedzieć i jak przygotować się do wyjazdu?

Następny

Dodaj komentarz