Narty w Krichberg – najpopularniejszym ośrodku narciarskim w Tyrolu

9 listopada 2022 Tagi , , , , ,

Zimowy sezon to okres wzmożonego planowania i organizowania dla wszystkich miłośników sportów zimowych. Nie da się bowiem ukryć, że w przypadku wyjazdu na narty, do uwzględnienia jest sporo aspektów, które regularnie spędzają planującym narciarzom przysłowiowy sen z powiek. Głównym dylematem staje się nic innego jak tylko wybór odpowiedniego ośrodka i terenów narciarskich. To właśnie one są gwarancją wykorzystania pełnego potencjału zimowego sezonu i jednocześnie są one również gwarancją absolutnie niezapomnianych atrakcji. Oczywiście cała Europa ma wiele do zaoferowania. Tereny narciarskie w okolicach włoskiego Trydentu, a nawet na pobliskiej Słowacji z roku na rok przyciągają coraz to więcej zainteresowanych. Jednocześnie, jeśli narciarzom zależy na tym, by korzystali oni z zimowych atrakcji w jednych z najnowocześniejszych i najlepiej zorganizowanych ośrodkach, wówczas powinni oni zdecydować się na wyjazd w austriackie Alpy. To tam czeka na nich wszystko to, co można uznać za najlepsze. Największą popularnością cieszy się oczywiście ośrodek w Krichberg. Jak więc zaplanować tam wyjazd i co warto wiedzieć o samym ośrodku?

Tereny narciarskie i ośrodek w Krichberg – co warto o nim wiedzieć?

Austria od wielu lat jest popularnym kierunkiem, jeśli chodzi o zimowe wyjazdy. Dawniej jednak większość narciarzy tłumnie zmierzała do kompleksu SkiWelt, który uznawany był za najlepszy i największy ośrodek narciarski w centralnej Europie. Jednocześnie władze Austrii nie poprzestają inwestycji także w inne miejsca, które mogą potencjalne przyciągnąć jeszcze więcej turystów i tym samym przynieść także krajowi znacznie większe zyski. Jednym z takich miejsc jest właśnie ośrodek w Krichberg. Tak naprawdę, Krichberg to dość pokaźne miasteczko, w którym na stałe mieszka około 5,2 tysiąca mieszkańców. Dawniej, nie było tam wyciągów i świetnie zaplanowanych tras zjazdowych. Tereny narciarskie zaczęły powstawać w tym miejscu około 60 lat temu. Wówczas dostrzeżono potencjał Alp i samego ukształtowania terenu w Krichberg. Wraz z tym, pojawiła się więc chęć do inwestowania i rozwoju tego ośrodka narciarskiego. Jak obecnie można się przekonać, takie podejście, było najlepszym rozwiązaniem.

Winterwonderland in Kirchberg am Wechsel, Austria
zima w Kirchberg, Austria, licencja: shutterstock/By Veton Kurteshi

Dziś ośrodek narciarski w Krichberg zachwyca nie tylko miejscowych, ale także i samych turystów. Znajduje się tam bowiem najnowocześniejszy system naśnieżania i wygładzania tras, a także nowoczesne i maksymalnie rozbudowana infrastruktura wyciągów. Wszystko to sprawiło, że Krichberg jako ośrodek narciarski, nie pozostaje już w cieniu kompleksu SkiWelt, a można powiedzieć nawet, że dorównuje mu swoją popularnością. Ze względu na to, że Krichberg jest dość sporym- jak na Austrię- miasteczkiem została tam również świetnie rozwinięta baza gastronomiczna, noclegowa oraz rozrywkowa. Wszystko to sprawiło, że obecnie do Krichberg zjeżdżają prawdziwe tłumy spragnionych wrażeń narciarzy. Z pewnością w tym ośrodku narciarskim „coś” dla siebie znajdą zarówno najmłodsi, jak i dorośli, bez względu na to, czy przyjadą tu stricte na narty, czy być może zdecydują się odwiedzić Krichberg w sezonie letnim. Wyjazd w te rejony zawsze będzie świetnym pomysłem.

Jak dojechać do Krichberg?

Krichberg znajduje się w kraju związkowym Tyrol i nie jest obsługiwany przez międzynarodowy port lotniczy. Z pewnością nie zdziwi to turystów, którzy już niejednokrotnie wybierali się do Austrii na narty. Choć Krichberg znajduje się dość blisko granicy z Niemcami, to jednak dojazd z lotniska w Monachium będzie wyjątkowo czasochłonny i problematyczny. Wobec tego turyści powinni zdecydować się albo na przelot do Innsbrucka- stolicy regionu Tyrol lub z drugiej strony do Salzburga. Warto w tym momencie jednak podkreślić, że przeloty na tych trasach z naszego kraju możliwe są wyłącznie z następujących lotnisk:

 • Warszawa- Okęcie, Warszawa- Modlin;
 • Katowice- Pyrzowice;
 • Kraków- Balice.

Co więcej, przeloty do Austrii nie są na tyle popularne- z wyjątkiem lotów do Wiednia- więc nie odbywają się one z tak dużą częstotliwością. Podróżni powinni więc zarezerwować sobie bilety lotnicze z odpowiednim wyprzedzeniem, dzięki temu zyskają również możliwie jak najniższą cenę. Muszą oni także pamiętać, że w tym przypadku, to oni sami będą musieli dopasować swoje plany do rozkładu linii lotniczych, więc wyjazd do Krichberg musi być odpowiednio zaplanowany.

Jak dojechać do Krichberg z Salzburga?

Jeśli turyści wybrali przeloty do austriackiego miasta Salzburg, wówczas do pokonania będą mieć oni jedynie 88 kilometrów. Trasa nie jest więc wyjątkowo wymagająca. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że czas podróży będzie zależał od środka transportu, jaki zostanie wybrany. Można skorzystać z:

 • komunikacji miejskiej- Salzburg oferuje dość dogodne połączenie komunikacyjne z Krichberg. Turyści jednak z lotniska w pierwszej kolejności muszą dostać się na Hauptbanhof, czyli miejski dworzec autobusowy i kolejowy. Następnie muszą oni wybrać pociąg RJX odjeżdżający do Zurychu w Szwajcarii i wysiąść w miejscowości Worgl. Tam z kolei czeka ich przesiadka w autobus oznaczony numerem S8, który dowiezie ich do Kricherg. Cała podróż zajmie około 2,5 godziny.
 • wypożyczonego samochodu- na lotnisku w Salzburgu nie brakuje wypożyczalni pojazdów, które zachęcają turystów do tego, by skorzystali oni z ich usług. Wobec tego można się na to zdecydować i zagwarantować sobie podróż w komfortowych warunkach. W takim wypadku cały przejazd zajmie nie dłużej niż godzinę i około 20 minut. Z lotniska w Salzburgu wystarczy kierować się autostradą A1 przez odcinek Niemiec, aż do miejscowości Lofter. Tam z kolei trzeba zjechać w drogę oznaczoną jako 170 do miejscowości St. Johann in Tirol. Wówczas skręcamy w drogę 161, którą dojedziemy już bezpośrednio do Krichberg.
Kirchberg in Tirol, snow winter
Kirchberg w Tirol, śnieżna zima, licencja: shutterstock/By Irina Rogova

Jak dojechać do ośrodka narciarskiego Krichberg z Innsbrucka?

Przeloty do Innsbrucka to druga z opcji dojazdu, którą mogą wykorzystać podróżni. Z Innsbrucka do Krichberg jest jedynie 85 kilometrów, więc taka podróż również nie będzie zbyt wymagająca. Podobnie jak w przypadku dojazdu z Salzburga, turyści w Innsbrucku mogą skorzystać z:

 • komunikacji miejskiej- podróż do Krichberg z dworca kolejowego w Innsbrucku zajmie jedynie 55 minut i nie wymaga ona przesiadek. Wystarczy jedynie wybrać pociąg oznaczony jako IC, który odjeżdża do miejscowości Graz i wysiąść na dworcu w Krichberg.
 • wypożyczonego samochodu- podobnie jak w Salzburgu, lotnisko w Innsbrucku również oferuje wiele wypożyczalni pojazdów. Turyści mogą więc skorzystać z ich usług i przygotować się na podróż, która zajmie około godziny i 10 minut. Dojazd z lotniska w Innsbrucku do Krichberg jest jednak wyjątkowo prosty. Cały czas trzeba poruszać się drogą E45 do miejscowości Worgl, a następnie zjechać w drogę 170, którą dojedziemy do Krichberg.

Gdzie można zaparkować samochód w ośrodku narciarskim Krichberg?

Sytuacja z parkingami w Krichberg może nurtować nie jednego kierowcę. Wynika to z faktu, że parkingi są oczywiście płatne, więc warto się na to przygotować. Miejsc parkingowych jednak nie zabraknie. Dla podróżnych został przygotowany poziomowy parking przy wjeździe do miasteczka, a także wiele miejsc do parkowania auta przy stokach narciarskich. Samochód można zaparkować również bliżej centrum, jednak w takich wypadkach opłata parkingowa wzrasta. Jeśli jednak chcemy nieco zaoszczędzić, to warto wybrać nocleg, który miejsca parkingowe oferuje już w cenie. Dzięki temu uda się nam zostawić auto w bezpiecznym miejscu i bez dodatkowych kosztów.

Wooden hut on green meadow against Alps mountains near Schwarzsee lake on sunny beautiful summer day near Kitzbuhel, Tyrol, Austria
Drewniana chata na zielonej łące przed Alpami w pobliżu jeziora Schwarzsee w słoneczny piękny letni dzień w pobliżu Kitzbuhel, Tyrol, Austria, licencja: shutterstock/By Pawel Kazmierczak

Co można i warto zwiedzić w Krichberg?

Wiele ośrodków narciarskich w Austrii to niewielkie miasteczka, które niestety nie mają zbyt wiele do zaoferowania podróżnym, jeśli chodzi o walory poznawcze. W przypadku Krichberg jest jednak nieco inaczej. W mieście panuje typowo tyrolski i alpejski klimat, a niezwykle malownicza starówka aż prosi się o to, by poświęcić nieco dłuższą chwilę na jej odwiedzenie. Tak więc, co warto zwiedzić w Krichberg? Otóż:

 • Filzalmsee- jest to jedno z najbardziej malowniczych, górskich jezior w Krichberg. Co więcej, organizowane są po nim rejsy łodzią, więc turyści mogą z takiej atrakcji dodatkowo skorzystać.
 • Muzeum Historii Lokalnej- to jedyne muzeum w Krichberg, które pozwoli się turystom zapoznać z całą historią ośrodka narciarskiego od momentu jego powstania. Można się tam również zapoznać z historią regionu Tyrol.
 • Pomnik Poległych- to jeden z pomników znajdujących się w centralnej części miasteczka. Jest on dedykowany ofiarom II wojny światowej, które zginęły broniąc austriackiej ziemi.

Dodatkowo, będąc w Krichberg, warto również wybrać się do samego centrum miasteczka, by podziwiać wąskie uliczki i typowe, alpejskie zabudowania. Na Starym Mieście Krichberg znajdziemy również wiele lokali gastronomicznych, modnych butików oraz miejsc do rozrywki i dobrej zabawy.

Jakie atrakcje czekają w Krichberg na podróżnych?

Krichberg jest miejscem wyjątkowo atrakcyjnym zarówno w sezonie letnim, jak i w sezonie zimowym. W pierwszej kolejności, lato to okres folklorystycznych festiwali i raj dla miłośników pieszych wędrówek. Trekkerzy mają tu do dyspozycji wiele szlaków turystycznych, które bez problemu można przejść nawet w towarzystwie dzieci. Z kolei sezon zimowy to sezon narciarzy i miłośników innych sportów zimowych. Można tam skorzystać z ponad 188 kilometrów tras zjazdowych i 45 kilometrów tras do skialpinizmu. Dodatkowo narciarze mogą się cieszyć nowoczesnym wyciągami, które zabiorą ich na wysokość 2 tysięcy metrów nad poziomem morza. Krichberg oferuje również mnóstwo innych atrakcji, z których można do woli korzystać.

Colorful hot-air balloon just after take-off flying in the afternoon from Brixen toward Kirchberg
lot balonem z Brixen do Kirchberg, licencja: shutterstock/By Instander

Jakie atrakcje czekają w Krichberg na najmłodszych podróżnych?

Wspomniane już zostało, że latem w Krichberg odbywa się wiele festiwali i pokazów, więc najmłodsi z całą pewnością nie pożałują takiej wycieczki. Dodatkowo krótkie i dość proste szlaki trekkingowe również nie będą dla nich zbyt męczące. Zimą z kolei maluchy mogą szaleć razem z rodzicami na stokach i korzystać z całego szeregu innych udogodnień oraz atrakcji. Przede wszystkim czekają na nich zajęcia w szkółkach narciarskich i snowboardowych, gdzie mogą oni szkolić umiejętności pod okiem najlepszych instruktorów. Dodatkowo do dyspozycji dzieci oddane zostało lodowisko oraz tor saneczkowy. Tak więc zarówno letni, jak i zimowy wyjazd do Krichberg będzie dla maluchów niezapomnianym przeżyciem.

Narty w Kirchberg – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Wyjazd zimą do Krichberg to przede wszystkim wyjazd na najlepsze i najbardziej nowoczesne stoki narciarskie w całej Europie. Nie da się jednak ukryć, że taki wyjazd powinien być perfekcyjnie zaplanowany. Na samym początku warto zadbać o:

 • zarezerwowanie biletów na przeloty;
 • zabookowanie miejsc w hotelach- w sezonie zimowym obiekty noclegowe zapełniają się wyjątkowo szybko;
 • zarezerwowanie karnetów na stoki- najlepiej zrobić to online, co pozwoli uniknąć stania w kolejkach przy kasach biletowych.

Warto również pamiętać, że w Krichberg czeka na narciarzy 188 kilometrów tras zjazdowych. Dla profesjonalistów przeznaczone są trasy oznaczone kolorem czarnym. Z kolei narciarze średniozaawansowani mogą korzystać z tras oznaczonych kolorem czerwonym. Dla początkujących zaś zostały przeznaczone trasy łatwe, które oznaczone są kolorem niebieskim i zielonym. W Krichberg istnieje także świetnie rozwinięta infrastruktura wyciągów- łącznie jest ich aż 49. Zaliczają się do nich zarówno gondole, jak i tradycyjne wyciągi orczykowe oraz krzesełkowe.

Kitzbuehel Kirchberg Austria - Winter Wonderland - Skiing Area Stinbergkogel
Kitzbuehel Kirchberg Austria , licencja: shutterstock/By lightsandsquares

Ceny karnetów w Krichberg

Ceny karnetów na stoki w Krichberg są dość wysokie. Narciarze, którzy regularnie odwiedzają Austrię w sezonie zimowym, z pewnością zdążyli się już do tego przyzwyczaić. Warto zauważyć, że podstawowy karnet gwarantuje dostęp do 88 kilometrów tras zjazdowych. Dorośli zapłacą za niego 180 euro, z kolei dzieci, uczniowie, studenci i seniorzy mogą korzystać z ulgi, wówczas karnet będzie ich kosztował około 90 euro. Z kolei karnet w wersji rozszerzonej oferuje dostęp do wszystkich tras zjazdowych. Dla dorosłych będzie to wydatek rzędu 280 euro, z kolei dla dzieci, uczniów, studentów i seniorów będzie to wydatek rzędu 180 euro.

Lato w Kirchberg – czy warto? Szlaki turystyczne

Wspomniane już zostało, że wyjazd do Krichberg latem również będzie dobrym pomysłem. Można tam korzystać z wielu szlaków turystycznych, z których najpopularniejszy prowadzi aż do samej, słynnej przełęczy Thurn. Szlaki trekkingowe są mocno zróżnicowane zarówno pod względem długości, jak i poziomu trudności. Niemniej, jednak jeśli wybieramy się latem do Krichberg z dziećmi, to z pewnością znajdziemy również i takie ścieżki, którym one bez problemu podołają.

Young woman tourist cycling along green meadow in Gieringer Weiher mountain area, Kitzbuhel Alps, Austria
jazda na rowerze, Kitzbuhel Alps, Austria, licencja: shutterstock/By Pawel Kazmierczak

TOP3 rekomendowane restauracje w Krichberg

Baza gastronomiczna w Krichberg nie pozwoli turystom zgłodnieć. Szczególnie warto zwrócić uwagę na te, TOP3 najlepsze restauracje w mieście:

 • Restaurant Pfeffermühle- folklorystyczny lokal, który zaprasza na specjały lokalnej kuchni w Krichberg.
 • Restaurant Kupferstub’n- to również jedna z lepszych restauracji, która specjalizuje się w kuchni austriackiej.
 • Asado’s Steakhouse, Bar and Lounge- to lokal otwarty do późnych godzin nocnych, gdzie można nie tylko dobrze zjeść, ale także zasmakować kolorowych drinków.

TOP3 rekomendowane obiekty noclegowe w Krichberg

Baza noclegowa w Krichberg również zasługuje na uznanie. Można tam skorzystać z wielu opcji zakwaterowania. Do TOP3 hoteli można jednak zailczyć:

 1. Vital Hotel Daxer – to trzygwiazdkowy obiekt noclegowy oddalony od centrum Krichberg o 30 metrów.
 2. Hotel Bechlwirt – to również obiekt oceniony na trzy gwiazdki. Oddalony jest od centrum Krichberg o jedyne 100 metrów i gwarantuje on także dostęp do basenu.
 3. Alpine Lodge by Apartment Managers – to również hotel o podwyższonym standardzie zakwaterowania. Znajduje się on w odległości 100 metrów od centrum Krichberg.

Czytaj także:

Narty w Hüttau – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Narty w Ischgl – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Poprzedni

Narty w Hollersbach – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Narty w Dorfgastein – jak zaplanować zimowy wyjazd w austriackie Alpy?

Następny

Dodaj komentarz