Narty w Kirchbichl – jak zaplanować zimowy wyjazd?

25 sierpnia 2022 Tagi , , , , ,

Dla większości osób letnie wakacje nieubłaganie dobiegają końca. W praktyce więc oznacza to, że przygotowania do swoich zimowych wyjazdów rozpoczynają narciarze i miłośnicy wszelakich sportów zimowych. Okazuje się, że jest to dla nich tak naprawdę dość intensywny okres, gdyż w przypadku zimowych wyjazdów, całe planowanie i organizacja są jeszcze cięższe. Oczywiście narciarze również marzą o przygodzie i z całą pewnością chcą oni wypróbować te stoki, na których jeszcze nie nie mieli okazji szusować. W Europie świetnie przygotowanych dla narciarzy miejsc z całą pewnością nie brakuje. Z pewnością najwięksi miłośnicy narciarstwa dokładnie znają już stoki w północnych Włoszech, a nawet w czarnogórskich górach Dormitor. Jeśli brakuje nam pomysłów na zimowy wyjazd, to austriacka miejscowość Kirchbichl może stać się dla nas świetnym rozwiązaniem. Dlaczego warto się tam wybrać na narty i jak zaplanować swój zimowy wyjazd?

Ośrodek narciarski Kirchbichl

Kirchbichl to niewielka miejscowość w Austrii, która znajduje się w regionie Tyrolu. Każdy narciarz z pewnością doskonale zna ten region, gdyż to właśnie w nim można podziwiać austriackie Alpy w pełnej okazałości. Niemniej jednak miasteczko Kirchbichl jest absolutnie wyjątkowe, chociaż mieszka tam jedynie 5,5 tysiąca mieszkańców. Stanowi ono swoiste wrota do jednego z największych kompleksów i terenów narciarskich w całej, środkowej Europie- SkiWelt. W skład tych terenów narciarskich wchodzi aż 9 miejscowości, a Kirchbichl jest właśnie jedną z nich. Miasteczko to ulokowane jest na wysokości 529 metrów nad poziomem morza, zaś najwyższy szczyt w jego pobliżu to Mittagskogel o wysokości 1595 metrów nad poziomem morza. Miasteczko to stało się wśród zimowych turystów niezwykle popularne. Wynika to z faktu bliskości prestiżowych stoków narciarskich, a także świetnie rozwiniętej bazy gastronomicznej oraz noclegowej.

Scenic view from Ferlacher Spitze on summit mount Mittagskogel in the Karawanks in Carinthia, Austria. Borders between Austria, Slovenia, Italy. In back Julian Alps and the Triglav National Park.
Malowniczy widok z Ferlacher Spitze na szczycie góry Mittagskogel, licencja: shutterstock/By Christopher Moswitzer

Jak dojechać do Kirchbichl?

Miasteczko Kirchbichl nie jest obsługiwane przez międzynarodowy port lotniczy- podobnie jak zresztą cały teren narciarski SkiWelt. Wobec tego turyści powinni poszukać najbliższego lotniska, które znajduje się w Innsbrucku. Dotarcie do tego miasta nie będzie zbyt trudne, gdyż z naszego kraju można liczyć na bezpośrednie połączenia lotnicze. Odbywają się one z: Gdańska. Warszawy oraz Katowic. Niemniej jednak turyści będą musieli pamiętać o tym, że w tym wypadku, to oni będą musieli dopasować swoje plany do rozkładu danych linii lotniczych. Niestety, trasa do Innsbrucka nie jest zbyt popularna, a to z kolei wiąże się tym, że loty nie odbywają się z dość dużą częstotliwością. Warto więc na bieżąco prześledzić schematy lotów, a następnie z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwować sobie bilet lotniczy. Połączenia na trasie z Polski do Innsbrucka nie należą do najtańszych, jednak w dalszym ciągu można skorzystać z atrakcyjnych cen- o ile zarezerwujemy sobie bilety odpowiednio wcześnie.

Jak można dostać się z lotniska w Innsbrucku w Kirchbichl?

Kiedy turyści wylądują już w Innsbrucku, to od samego miejsca docelowego, czyli Kirchbichl dzieli ich jedynie 65 kilometrów. Mogą więc się oni zastanawiać, jak zorganizować sobie dalszą część podróży. Otóż można sobie śmiało powiedzieć, że nie będzie to należało do najtrudniejszych zadań. Zarówno sieć wypożyczalni samochodów jest w Innsbrukcu świetnie rozwinięta, jak i świetnie działa również komunikacja miejska. Wobec tego jak najlepiej dostać się do Kirchbichl z lotniska w Innsbrucku? Oto przykładowe możliwości podróży:

 • podróż do Kirchbichl komunikacją miejską- wykorzystanie środków transportu publicznego z pewnością jest jedyną opcją dla turystów, którzy nie mają prawa jazdy lub nie mają możliwości wynajęcia samochodu. Warto jednak zauważyć, że dzięki świetnie rozwiniętej infrastrukturze drogowej i kolejowej, jeśli podróżnym uda się wybrać odpowiedni pociąg, pokonanie 65 kilometrów zajmie im jedynie 32 minuty! W tym wypadku podróż komunikacją miejską może się okazać szybsza niż przy pomocy samochodu. W pierwszej kolejności trzeba się jednak dostać na Innsbruck Hauptbanhof czyli miejski dworzec główny. Można tu wykorzystać zarówno taksówkę, jak i autobus oznaczony jako „Hauptbanhof”. Następnie trzeba wybrać pociąg pośpieszny odjeżdżający do Wiednia, który oznaczony jest jako RJX. Niemniej jednak docelowym przystankiem będzie miejscowość Worgl. Tam z kolei wybieramy autobus REX2, który dowiezie nas już bezpośrednio do Kirchbichl.
 • podróż do Kirchbichl wypożyczonym z lotniska samochodem- podróż samochodem, choć w tym wypadku będzie ona nieco wolniejsza, to jednak zagwarantuje nam większy komfort oraz wygodę. Przejazd nie zajmie nam mimo wszystko więcej niż około 50 minut. Z lotniska w Innsbrukcu wystarczy jedynie wyjechać na drogę oznaczoną jako E45/A12. Dojedziemy nią prosto do samego Kirchbichl.

Gdzie można zaparkować w Kirchbichl?

Jeśli turyści zdecydowali się na to, by do Kirchbichl dojechać wypożyczonym samochodem, wówczas będą oni poszukiwali miejsc parkingowych. Miasteczko zostało zorganizowane tak, że najwięcej parkingów znajduje się oczywiście przy stokach narciarskich oraz przy obiektach gastronomicznych. Oczywiście turyści muszą liczyć się z koniecznością opłaty. Natomiast, goście danej restauracji mogą korzystać z parkingów za darmo. W Kirchbichl można również parkować wzdłuż drogi, jednak tylko na parkingach oznaczonych białymi liniami. Jednym z lepszych rozwiązań jest zarezerwowanie sobie miejsca noclegowego z dostępem do parkingu. Z pewnością pomoże to nieco zaoszczędzić.

Kirchbichl – co turyści mogą w tym miasteczku zwiedzić?

Okazuje się, że turystyka w Kirchbichl, nawet ta, która nie jest bezpośrednio związana ze sportami zimowymi, rozwija się w dość zaskakującym tempie. Miasteczko, które kojarzone jest z prawdziwą mekką sportów zimowych i z najlepszymi stokami, nie jest pozbawione również kilku ciekawszych obiektów architektonicznych i zabytków. Wobec tego, co warto zwiedzić będąc w Kirchbichl? Otóż:

 • Juffinger Jochl – to jedno z ważniejszych miejsc na mapie Kirchbichl i jednocześnie jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w całym miasteczku. Jest to malownicze wzgórze, na którym znajduje się tajemniczy krzyż. To właśnie chęć zgłębienia sekretu ustawienia krzyża właśnie w tym miejscu przyciąga tłumy turystów.
 • Kleiner Polven – to również wzgórze z kolejnym krzyżem na szczycie. W tym wypadku jednak krzyż ten został wykonany z mosiądzu, który mieni się w promieniach słońca. Wzgórze to jest punktem widokowym, z którego rozciąga się 360-cio stopniowa panorama na Alpy i miasteczka w dolinach.
 • Hintensteiner See – jeśli turyści zawitają do Kirchbichl w sezonie letnim, to nie mogą oni odmówić sobie wizyty nad Hintensteiner See. Jest to malownicze jezioro- podobne nieco do naszego Morskiego Oka.
 • Wasserfall Bad Haring – około 5 kilometrów od centrum miasteczka Kirchbichl, znajduje się niewielka miejscowość Bad Haring. Jeśli podróżni znajdą chwilę czasu, mogą się tam wybrać, by podziwiać krystalicznie czysty górski wodospad. Woda wypływa z samych Alp, a ten wodospad jest jedną z największych atrakcji turystycznych w regionie.
Panoramic view of Wilder Kaiser and Kleiner Polven mountains from Hohe Soll peak. Tirol, Alps, Austria, 2019
Panoramiczny widok na góry Wilder Kaiser i Kleiner Polven ze szczytu Hohe Soll, Austria, 2019, licencja: shutterstock/By Artur Borisov

Jakie atrakcje turystyczne czekają na podróżnych w Kirchbichl?

Wyjeżdżając do Kirchbichl w sezonie letnim, tak naprawdę poza pieszymi wędrówkami i obcowaniem z przyrodą, nie możemy liczyć na wiele więcej atrakcji. Sytuacja przedstawia się jednak całkowicie inaczej, kiedy zaplanujemy sobie podróż na sezon zimowy. To właśnie wtedy w Kirchbichl rozpoczyna się prawdziwe życie. Miasteczko należy bowiem do terenu narciarskiego SkiWelt Wilder Kaiser- Brixental. Wobec tego nie trudno się domyślić, że największą atrakcją regionu stały się świetnie zagospodarowane stoki narciarskie oraz wyjątkowo dobrze rozbudowana infrastruktura wyciągów.

Turyści mogą korzystać z orczyków, a także gondoli i podziwiać przy tym niesamowitą panoramę austriackich Alp. W mieście dużą popularnością cieszą się nocne zjazdy na nartach. Organizowane są one w każdym miasteczku, które należy do kompleksu SkiWelt. Zjazdy te pozwalają na zakosztowanie odrobiny adrenaliny, a także na świetną zabawę. Oczywiście w tym momencie nie można także pominąć świetnie przygotowanej bazy gastronomicznej. Narciarze mogą wypoczywać w restauracjach i knajpkach, a także raczyć się grzanym winem. Z pewnością podczas całego pobytu w Krichbichl nie będą oni mieli na co narzekać.

Jakie atrakcje czekają na najmłodszych podróżnych w miasteczku Kirchbichl?

Jeśli wybieramy się na narty z całą rodziną, to z pewnością priorytetem jest zagwarantowanie najmłodszym dostępu do jak największej ilości atrakcji. W miasteczku Kirchbichl z pewnością ich nie zabraknie. Maluchy mogą bowiem korzystać z:

 • szkółek narciarskich- wówczas pod okiem doświadczonego instruktora, nasze pociechy będą dzielnie stawiały swoje pierwsze kroki na nartach.
 • torów saneczkowych- to tak naprawdę atrakcja dla całej rodziny. Tory saneczkowe umożliwiają świetną zabawę, a przy tym podziwianie niesamowitych widoków.
 • snowparku- w Kirchbichl został również zorganizowany snowpark. Jest to miejsce idealne dla dzieci, które zamiast nart wolą np. snowboard. Wówczas będą one mogły zapoznać się tam z podstawami tego sportu zimowego.
 • lodowiska – miłośnicy nart znajdą również przygotowane dla nich lodowisko. Jest ono przeznaczone zarówno dla bardziej zaawansowanych, jak i dla początkujących łyżwiarzy oraz łyżwiarek.

Narty w Kirchbichl – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Kiedy zapadła już decyzja odnośnie do tego, że wyjeżdżamy na narty do Kirchbichl, to taki wyjazd trzeba również odpowiednio zaplanować. Warto więc zacząć od:

 • znalezienia biletów lotniczych w dogodnym dla nas terminie;
 • zarezerwowania sobie miejsca noclegowego- w sezonie zimowym hotele i pensjonaty zapełniają się w niezwykle szybkim tempie;
 • opcjonalnie- jeśli będziemy podróżować komunikacją miejską- sprawdzenie rozkładu jazdy pociągów i kupienie biletów online;
 • sprawdzenia cen karnetów na stoki i również zakupienie ich przez Internet;
 • sprawdzenie warunków pogodowych i innych informacji turystycznych.
Beautiful snow covered pine trees on top of the mountains in Tirol (Austria), Ski Resort Wilder Kaiser-Brixental. Perfect sight with a blue sky and the sun. Lot of people at the ski slopes.
Piękne pokryte śniegiem sosny na szczycie gór w Tyrolu (Austria), licencja: shutterstock/By JustinGr

Warto wiedzieć, że na terenach całego kompleksu narciarskiego, do dyspozycji oddane jest 288 kilometrów tras zjazdowych oraz 81 wyciągów. Turyści mogą decydować się na korzystanie z wyciągów krzesełkowych, orczykowych oraz tradycyjnych gondoli. Trasy zjazdowe podzielone są na różne poziomy trudności i oznaczone w następujący sposób:

 • trasy czarne – są to trasy trudne zarezerwowane dla profesjonalistów;
 • czerwone trasy – to trasy o średnim poziomie trudności;
 • trasy niebieskie i trasy zielone – to z kolei trasy łatwe, idealne dla początkujących.

Ośrodek w Kirchbichl i wychodzące z niego wyciągi, są idealnie połączone z masywem Hohe Salve oraz całą resztą narciarskiego terenu SkiWelt.

Ceny karnetów na stoki w Kirchbichl

Turyści muszą się liczyć z tym, że tereny narciarskie SkiWelt są największe i najnowocześniejsze na świecie. Warto się więc przygotować na to, że wejściówki na stoki, to dość pokaźny wydatek. Można powiedzieć, że:

 • dorośli zapłacą od 120 do 260 euro za karnet;
 • dzieci zapłacą od 90 do 190 euro za karnet.

Warto jednak sprawdzić jak prezentuje się cena karnetu 6-ścio dniowego oraz cena karnetu rodzinnego. Być może takie rozwiązania okażą się korzystniejsze pod względem finansowym.

Lato w Kirchbichl – czy warto? Szlaki turystyczne

Wspomniane już zostało, że turystyka w Kirchbichl kwitnie nawet w sezonie letnim, choć jest ona zdecydowanie mniej natężona. Niemniej jednak kiedy ostatnie śniegi stopnieją już na alpejskich stokach, Kirchbich staje się prawdziwym rajem dla miłośników górskich wycieczek. Najpopularniejszą trasą trekkingową jest ta, która prowadzi z miasteczka Kirchbichl na masyw Hohe Salve. Jest to najdłuższy i najtrudniejszy szlak turystyczny. Niemniej jednak można znaleźć także o wiele łatwiejsze i mniej wymagające ścieżki trekkingowe, z których przejściem poradzą sobie nawet najmłodsi. Lato w Kirchbichl może być więc wyjątkowo magiczne.

Gdzie można nocować w Kirchbichl? – TOP3 najbardziej luksusowe obiekty noclegowe

W Kirchbichl turyści z pewnością nie mogą narzekać na to, jak rozwinięta została baza noclegowa. W tym niewielkim miasteczku można znaleźć zarówno luksusowe hotele jak i mniejsze pensjonaty czy motele. Większość podróżnych interesuje się jednak hotelami gwarantującymi wysoki standard. Oto lista TOP3 najbardziej luksusowych obiektów noclegowych w Kirchbichl:

 1. A-ROSA Kitzbuhel – to pięciogwiazdkowy obiekt noclegowy, zlokalizowany kilka kilometrów poza miasteczkiem. Oferuje on dostęp do SPA, basenów, a także baru i restauracji.
 2. 4* Superior Gesundheits-Resort, Hotel & SPA – DAS SIEBEN – to czterogwiazdkowy obiekt noclegowy, zaaranżowany zgodnie z wysokimi standardami. Od centrum miejscowości dzieli go jedynie jeden kilometr. W hotelu działa basen, SPA, restauracja oraz wiele innych udogodnień.
 3. Hotel Panorama Royal – to kolejny, czterogwiazdkowy obiekt noclegowy, oddalony jedynie jeden kilometr od centrum Kirchbichl. Oferuje on zakwaterowanie w pokojach z panoramicznym widokiem na góry, a także dostęp do basenu i SPA.

Najlepsze lokale gastronomiczne w Kirchbichl- gdzie warto zjeść?

Baza gastronomiczna w Kirchbichl również jest imponująca. Jeśli turystom zależy na spróbowaniu lokalnej, austriackiej kuchni, to mogą się oni zatrzymać na lunch w:

 • das Kasamandl- to tradycyjna restauracja, która specjalizuje się w kuchni regionalnej i grzanym winie.
 • Gusto Italiano- nazwa wskazuje jasno, że to lokal z kuchnią włoską. Niemniej jednak pozory bywają mylące. W lokalu tym goście mogą spróbować mieszanki kuchni austriackiej i właśnie włoskiej. Połączenia smaków są zaskakujące!
 • Pizzeria Worgl- to lokal z daniami typu fast-food, więc niektórzy turyści z pewnością go docenią.

Czytaj również:

Narty w Kufstein – co warto wiedzieć i jak przygotować się do wyjazdu?

Narty w St. Anton am Arlberg – wyjątkowe miejsce dla fanów sportów zimowych!

Poprzedni

Narty w Wörgl (SkiWelt)- wyjazd w austriackie Alpy

Narty w Kirchbichl – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Następny

Dodaj komentarz