Narty w Kitzbühel – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

12 maja 2023 Tagi , , , , , , , , ,

Kitzbühel to bardzo popularny austriacki ośrodek narciarski, który ma wiele do zaoferowania o każdej porze roku. Malownicze góry, łąki i jeziora, ale także różnorodność kulinarna oraz urozmaicone formy rekreacji i wypoczynku tworzą niesamowity klimat tego miejsca. Jakie atrakcje czekają w Kitzbühel latem, a jakie zimą? Zapraszamy do naszego przewodnika, w którym przedstawiamy wszystkie najważniejsze atrakcje, najlepsze hotele i restauracje w tym kurorcie narciarskim.

Kitzbühel co zwiedzić?

KITZPANORAMA – Platforma widokowa

KITZPANORAMA to platforma widokowa w Hochkitzbühel, z której można podziwiać miejscowość i okoliczne góry, od masywu Wilder Kaiser, przez imponujący Kitzbüheler Horn, aż po lodowce Hohen Tauern.

Museum Kitzbühel

Muzeum historii lokalnej „Museum Kitzbühel” to miejsce, w którym znajdują się liczne obrazy, grafiki, rysunki oraz fotografie malarza i architekta Alfonsa Walde. Obrazy przedstawiające krajobrazy i sceny z życia wiejskiego dają autentyczny wgląd w historię miejscowości i życia jej mieszkańców. 

Park Legend

Klub sportowy Kitzbühel Wunderteam swoimi sukcesami w latach 50. i 60-tych rozsławił miasto na całym świecie i stworzył podwaliny jako miasta sportowego. W historii tego Klubu Narciarskiego, 14 zawodników zdobyło łącznie 55 medali na Igrzyskach Olimpijskich i Mistrzostwach Świata.

Piękne świątynie z bogatą historią

Kościoły z wieżami są charakterystyczne dla krajobrazu tego miasteczka. Z którejkolwiek strony spojrzy się na miasto, zawsze widać ładne wieże kościelne.

Kościół parafialny pw. św. Andrzeja

Trzynawowy późnogotycki kościół był budowany w latach 1435-1506. Znajduje się on na miejscu poprzednich świątyń pochodzących z VIII, XII i XIII w. Z romańskiego kościoła z XIII wieku można jeszcze zobaczyć smukłą wieżę z gotyckim piętrem na szczycie i barokowym zwieńczeniem.

Liebfrauenkirche

W latach 1566 – 1569 w zachodniej części XIV-wiecznej kaplicy cmentarnej wzniesiono potężną 48-metrową wieżę, w której umieszczono duży dzwon.
Obecnie „Wielki Dzwon” o wadze 6,374 kg uważany jest za najpiękniej brzmiący dzwon w Austrii. Kościół Matki Bożej jest także chętnie odwiedzanym miejscem pielgrzymek ze względu na cudowny obraz znajdujący się na ołtarzu głównym.

Kościół św. Katarzyny

Kościół zbudowano około 1360 roku ił służył jako miejsce kultu w czasach wojny i epidemii. Figury apostołów Andrzeja i Jakuba oraz Madonna na ścianie południowej, pochodzą z około 1500 roku. Okrągłe okno z motywem łuku po stronie zachodniej oraz miedziane tablice z nazwiskami poległych, przypominają o historii kościoła i jego przeznaczeniu.

Kościół Spitala Ducha Świętego

Niegdyś duży, gotycki kościół należał do szpitala ufundowanego przez księcia Stefana Bawarskiego w 1412 r. Niestety w 1836 r. znalazł się w planach centralnie na drodze i musiał zostać przeniesiony. Zastąpiła go skromna późnoklasycystyczna budowla. 

Klasztor Franciszkanów

Kościół jest bardzo prostą budowlą ze sklepieniem kolebkowym. Jedyną ozdobą budynku są znakomite obrazy nadwornego malarza z Passau – Jakoba Christopha Platzera (datowane na około 1707 r.).

Atrakcje dla dzieci w Kitzbühel

Kitzbüheler Horn

Na Kitzbüheler Horn pojawiła się ciekawa atrakcja dla całej rodziny: ścieżka wspinaczkowa dla dzieci – via ferrata. Stalowe liny i stopnie sprawiają, że ścieżka jest całkowicie bezpieczna, dzięki czemu wszyscy miłośnicy wspinaczki mogą stawiać pierwsze kroki w tym sporcie.

Jeśli uda się pokonać 300-metrową wspinaczkę na sam szczyt i dotrzeć do Adler-Warte (punktu widokowego), to nagrodą jest przepiękny widok. Na tej dziecięcej ścieżce wspinaczkowej nawet najmniejsze dzieci mogą stać się prawdziwymi alpinistami!

Aquarena Kitzbühel

Spa Aquarena Kitzbühel to gwarantowany hit dla miłośników wody i jest szczególnie popularne wśród rodzin z dziećmi. W Aquarenie znajduje się 25-metrowy basen sportowy, kąpieliska z kaskadą, dwie duże zjeżdżalnie dla dzieci i specjalny basen dla dzieci. Nowoczesna strefa saun jest idealna szczególnie dla rodziców, chcących się zrelaksować.

Der Wildpark Aurach – Park dzikich zwierząt

Der Wildpark Aurach jest popularnym celem podróży w regionie Kitzbühel zarówno latem jak i zimą. Jest to  największy w Tyrolu wybieg dla dzikich zwierząt. Żyje tu ponad 350 zwierząt. Miejsce to powstało w 1972 roku. Park ten zachwyca swoim wyjątkowym położeniem i oczywiście swoimi mieszkańcami. Na tym największym tyrolskim wybiegu można zobaczyć jelenie, daniele, muflony, a także jelenie skalne, rysie i wiele innych zwierząt.

Narty w Kitzbühel – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Kitzbühel jako ośrodek sportów zimowych ma długą historię. Zanim jednak narciarze odkryli to miejsce – nazywane także Gamsstadt lub Kitz – na letni wypoczynek przybywali tu turyści z bliska i daleka. Zdrowe górskie powietrze oraz gwarantowany śnieg na stokach od ponad stu lat przyciągają wielu turystów nie tylko z Europy.

Do Kitz można łatwo dojechać. Dzięki stacjom kolejowym oraz lotniskom w Salzburgu, Innsbrucku i Monachium można tu szybko się dostać z każdego praktycznie miasta w Europie. 

Dzięki doskonale przygotowanym, słonecznym stokom, najnowocześniejszemu systemowi wyciągów i 233 km tras zjazdowych każdy narciarz wyjedzie stąd zadowolony. Oprócz znanej na całym świecie trasy biegowej Hahnenkamm Streif, łącznie 57 wyciągów ułatwia szaleństwa na stoku zarówno początkującym, jak i profesjonalistom. 60 schronisk i restauracji górskich, z których każda jest jedyna w swoim rodzaju, kusi podróżnych kulinarnymi smakołykami pośród przepięknej górskiej panoramy.

W Kitzbühel znajdziesz:

 • 57 najnowocześniejszych gondoli i wyciągów,
 • 233 kilometry tras zjazdowych, z których 188 jest oznakowanych i przygotowanych: 46 niebieskich (94 km), 32 czerwone (67 km), 18 czarnych (20 km),
 • Skibusy w cenie dla wszystkich narciarzy,
 • ponad 60 schronisk górskich i wiele restauracji serwujących dania lokalne,
 • 2 miejsca fotograficzne na najlepsze selfie w regionie,
 • darmowe wyciągi do nauki.

Ceny karnetów w Kitzbühel – KitzSkiWelt

Ceny biletów w sezonie zimowym 2022/2023 (17.12.2022-17.03.2023)

Osoba dorosła – € 68,00,

Nastolatek (ur.2003 -2005) – € 51,00,

Dziecko (ur.2006 -2105) – € 34,00.

Ceny biletów na cały sezon 2022/2023

Osoba dorosła – € 875,00,

Nastolatek (ur.2003 -2005) – € 656,00,

Dziecko (ur.2006 -2105) – € 437,00.

Najpopularniejsze trasy

Trasy narciarskie na oznakowanych stokach regionu prowadzą na Gaisberg, Bichlalm (przy trasie narciarskiej 52) i przy trasie narciarskiej 56 na góry Schwarzkogel i Resterkogel. 

Góra Hahnenkamm

Hahnenkamm to góra o wysokości 1 712 m n.p.m., która jest częścią ogromnego terenu narciarskiego Kitzbühel. Światową sławę zyskała dzięki konkursowi Hahnenkamm na Streif, który po raz pierwszy odbył się w 1931 roku. Ta trasa narciarska uważana jest za jedną z najbardziej niebezpiecznych. Co ciekawe jest ona także najbardziej obleganym zjazdem na świecie. 

Wieczorne trasy narciarskie

Warto wybrać się także na nocne szusowanie:

Sportberg Gaisberg
> wtorki, 17:30 do 21:00 (bez reflektorów)
> czwartki, od 17:30 do 21:00 (oświetlenie do 22:30)
> piątki od 17:30 do 21:00 (oświetlenie do 22:30)

Hahnenkamm (trasa narciarska nr 20 Asten)
> codziennie do godz. 22.00

Resterhöhe (trasy narciarskie nr 70/70a z Pass Thurn do Resterhöhe)
> codziennie do godz. 19.00.

Wurzhöhe (trasa narciarska nr 60)
> w piątki do godz. 22.00.

Jak dojechać do Kitzbühel?

Pociąg

Kitzbühel posiada dwa dworce kolejowe. Najwięcej pociągów dojeżdża do Hahnenkamm, stacja Schwarzsee jest dedykowana miejscowości Kirchberg oraz części Kitzbühel. Z miasta Wörgl kursują pociągi regionalne, dzięki czemu trasy z Innsbrucka i Monachium są szybsze niż z Salzburga. 

Samolot 

Do miejscowości można także dojechać z lotniska w Salzburgu, Innsbrucku lub Monachium. Można wynająć samochód, skorzystać z prywatnych transferów, autobusów i pociągów.

Najbliższe lotniska:

Salzburg: 75km
Innsbruck: 97km
Monachium: 165km

Samochodem

Podróż przez Alpy Kitzbühelskie własnym samochodem jest komfortowa i niezbyt wymagająca. Do wszystkich 20 najpopularniejszych miejscowości Alp Kitzbühelskich można dotrzeć dobrze utrzymanymi drogami krajowymi. Nie ma tu wielu tuneli, wymagających górskich podjazdów z ostrymi zakrętami. Warto jednak wiedzieć planując podróż samochodem, że od 1 listopada do 15 kwietnia w Austrii opony zimowe są obowiązkowe.

Parkingi 

W Kitzbühel jest wiele możliwości zaparkowania samochodu. Zazwyczaj wynajmując apartament/pokój w hotelu lub pensjonacie Goście mają możliwość pozostawienia samochodu przed obiektem. Jeśli jednak hotel znajduje się w innym ośrodku narciarskim, to samochód można zostawić przy jednym z wyciągów:

 • Hahnenkammbahn (parking płatny w sezonie zimowym),
 • Maierlbahn (użytkownicy wyciągu parkują za darmo),
 • Hornbahn (użytkownicy wyciągu parkują za darmo),
 • Fleckalmbahn (użytkownicy wyciągu parkują za darmo),
 • Pengelstein (użytkownicy wyciągu parkują za darmo),
 • Gaisberg (użytkownicy wyciągu parkują za darmo),
 • Panoramabahn I (użytkownicy wyciągu parkują za darmo),
 • Panoramabahn II (użytkownicy wyciągu parkują za darmo),
 • Wagstätt (użytkownicy wyciągu parkują za darmo).

Lato w Kitzbühel – czy warto? Szlaki turystyczne

Miejscowość jest równie atrakcyjna w innych porach roku niż zima. Malownicze, kwitnące łąki, mnóstwo szlaków pieszych i rowerowych kuszą turystów wiosną i latem.

Jezioro Schwarzsee

Pięknie położone jezioro Schwarzsee pomiędzy Kitzbühel a Reith jest jeziorem moczarowym. Co więcej, w lecie woda nagrzewa się do temperatury  27 stopni Celsjusza. Jest to najcieplejsze tego typu jezioro w Tyrolu. Dlatego też jest wyjątkowo popularnym kąpieliskiem.

Jakość wody w Schwarzsee jest doskonała. Część terenów nadbrzeżnych jeziora oznaczona jest jako rezerwaty przyrody. Tak więc relaksując się na zadbanych trawnikach do opalania i kąpieli, zawsze można podziwiać niesamowite, górskie widoki.

Wędrówki po górach

Wędrówki  po górach to najpopularniejszy sport wśród turystów odpoczywających w Kitz latem. Dzięki dobrze oznaczonej sieci szlaków pieszych region ten stał się prawdziwą mekką dla miłośników wędrówek i wspinaczki. Do dyspozycji jest tu ponad 1.000 kilometrów dobrze utrzymanych szlaków. Pokryte trawą góry, łąki kwiatowe oraz alpejskie pastwiska są niezwykle urzekające. Górne stacje kolejek linowych i wyciągów Big 5 są również idealnym punktem startu do wędrówek do licznych schronisk górskich i punktów widokowych.

KitzSki oferuje 5 letnich kolejek linowych i wyciągów, które są wygodne oraz szybkie. Z górnych stacji letnich kolejek linowych i wyciągów rozciąga się wspaniały widok na skaliste masywy Wilder Kaiser i potężne lodowcowe szczyty pasma górskiego Hohe Tauern – w tym najwyższy szczyt Austrii Grossglockner 3.798 m n.p.m.

Szlak krasowy – Der Karstweg am Kitzbüheler Horn 

Wyjątkowa trasa szlakiem kresowym prowadzi z Trattalmmulde. Na trasie znajdują się malownicze punkty widokowe i jaskinie sprzed ponad 450 milionów lat w postaci imponujących zapadlisk (dziur krasowych). Z Trattalmulde (około 10 minut w górę doliny od Alpenhaus) piękną ścieżką o długości 2,4 km można dotrzeć do jedynego w swoim rodzaju obszaru krasowego w Kitzbüheler Horn.

Gdzie zjeść w Kitzbühel?

Gourmetrestaurant Kupferstube

Tradycyjne, a zarazem gustownie urządzone wnętrza oraz wykwintne, nagrodzone gwiazdką Michelin menu sprawiają, że Gourmetrestaurant Kupferstube to miejsce idealne specjalne okazje i dla smakoszy. Gourmetrestaurant Kupferstube od dawna znajduje się na liście najlepszych restauracji w Austrii i z pewnością nie zawiedzie tych, którzy szukają wykwintnego jedzenia.

Huberbräu-Stüberl

Ta restauracja położona jest w sercu historycznego Kitz. Personel Huberbräu-Stüberl słynie z gościnności i życzliwości. Miejsce to posiada naturalną, rustykalną oraz typową tyrolską atmosferę. Porcje są tu dość obfite i korzystne cenowo, a menu zawiera wszystkie klasyczne lokalne potrawy.

Rosis Sonnbergstubn

Restauracja Rosis znajduje się na wysokości około 1.200 metrów nad poziomem morza, tuż obok wyciągu Bichalm. Rosis oferuje domowe, lokalne specjały, takie jak: cielęcinę z olejem z pestek dyni lub pstrąga górskiego. Utalentowana właścicielka Rosi Schipflinger, słynie ze swoich umiejętności kulinarnych. Jest ona również piosenkarką i znaną twarzą w mieście Kitz.

TOP 3 najlepsze hotele w Kitzbühel

Tennerhof Luxury Chalets 

Tennerhof Luxury Chalets oferuje bezpłatne WiFi we wszystkich pomieszczeniach oraz komfortowo urządzone apartamenty. Posiadają one salon z kominkiem i prywatny taras lub balkon. Każdy apartament ma aneks kuchenny z ekspresem do kawy, czajnik, lodówkę, zmywarkę i kuchenkę. Goście mogą zostawić swój samochód na bezpłatnym, prywatnym parkingu. Co ważne, na parkingu dostępna jest stacja ładowania elektrycznego dla samochodów.

Golf & Ski Hotel Rasmushof 

Golf & Ski Hotel Rasmushof położony jest u podnóża góry Hahnenkamm. Wszystkie pokoje tego luksusowego hotelu mają balkon oraz bezprzewodowy dostęp do Internetu. Hotelowe zaplecze spa składa się z krytego basenu, sauny z widokiem na góry oraz gabinetu masażu. W hotelowej restauracji serwowane są potrawy kuchni tyrolskiej i austriackiej. Na terenie znajduje się także bar dla narciarzy oraz pole golfowe z 9 dołkami. Golf & Ski Hotel Rasmushof ma bezpośredni dostęp do stoków narciarskich. 

Hotel Tiefenbrunner

Hotel Tiefenbrunner prowadzony jest przez tę samą rodzinę od 1810 roku! Usytuowany jest on w samym sercu Kitz. Przestronne pokoje i apartamenty Tiefenbrunner są doskonałym miejscem na odpoczynek po dniu spędzonym na stoku narciarskim. W sezonie letnim można się zrelaksować się na trawniku do opalania, wypić drinka lub zjeść doskonałego strudla jabłkowego na tarasie. Hotel Tiefenbrunner oferuje saunę, panoramiczny basen, zaplecze fitness oraz doskonałą restaurację serwującą dania kuchni tyrolskiej i austriackiej. 

Więcej hoteli znajdziesz w naszym wpisie na temat najlepszych hoteli w Kitzbuhel, które zrobią na tobie ogromne wrażenie!

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Ranking najlepszych hoteli w Oberndorf

Narty w Niederndorf – jak zaplanować wyjazd?

Następny

3 komentarze do wpisu „Narty w Kitzbühel – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje”

 1. Pingback: Narty w Waidring (Steinplatte) - jak zaplanować swój wyjazd? Sprawdź!
 2. Pingback: Narty biegowe w Austrii - gdzie najlepiej się wybrać?
 3. Pingback: Najbardziej strome czarne trasy w Alpach - TOP7

Dodaj komentarz