Narty w Krimml – magicznym ośrodku w sercu Alp austriackich

22 listopada 2022 Tagi , , , , , ,

Austria to prawdziwa mekka, jeśli chodzi o turystykę zimową. Potencjał tego kraju został dostrzeżony już wiele lat temu. Okazuje się, że jeszcze przed II wojną światową, na austriackich- wówczas jeszcze prymitywnych stokach- zbierały się prawdziwe tłumy turystów. Oczywiście w obecnych czasach, stoki i ośrodki narciarskie w Austrii przeszły przez prawdziwy szereg, wyjątkowo rewolucyjnych zmian. Przede wszystkim, jest to niekwestionowaną zasługą władz kraju, które nie bały się wyciągnąć odpowiednich środków i rozpocząć inwestycji. To właśnie dzięki nim na austriackie tereny narciarskie zaczęły zjeżdżać nowoczesne systemy naśnieżania i wygładzania tras. Zaczęła także rozwijać się pełna infrastruktura wyciągów, a także baza noclegowa oraz gastronomiczna. Na szczególną uwagę zasługuje niewielki, aczkolwiek prawdziwie magiczny ośrodek narciarski w Krimml. Co więc warto o nim wiedzieć i jak zaplanować swój wymarzony wyjazd na narty?

Krimml – magiczny ośrodek narciarski na granicy Tyrolu

Nie da się ukryć, że jeśli mowa o ośrodkach narciarskich w Austrii, to największą sławą cieszą się miasteczka wchodzące w skład kompleksu SkiWelt. To właśnie tam obecnie możemy spotkać się z prawdziwymi tłumami turystów, którzy korzystają chętnie z ponad 288 kilometrów tras zjazdowych. Niemniej, jednak jeśli chcemy odpocząć od tak pokaźnych tłumów i po prostu zrelaksować się w przyjemnej i spokojnej atmosferze, wówczas powinniśmy zwrócić uwagę na niewielki ośrodek narciarski w Krimml. Zasłynął on nie tylko z nowoczesnych tras zjazdowych i pełnej infrastruktury wyciągowej, ale także i z najpiękniejszych wodospadów, jakie tylko możemy znaleźć w okolicy.

Alps beautiful mountain waterfall Krimml (Austria, Tirol) summer view
widok na Krimml, licencja: shutterstock/By SSun Shock

Jeszcze kilkanaście lat temu, dosłownie nikt nie spodziewał się tego, że niewielkie miasteczko Krimml- zamieszkuje je jedynie 900 osób, stanie się tak popularnym centrum zimowej turystyki i wszelakich sportów zimowych. Władze kraju z pewnością bardzo szybko dostrzegły ogromny potencjał, jaki tylko drzemie w tej niewielkiej miejscowości. Bardzo szybko więc pojawiło się więc tam wszystko, czego tylko turyści mogą potrzebować podczas swojego wypoczynku. Znajdziemy tam wiele szkółek narciarskich, które głównie przeznaczone są dla najmłodszych, ale także znajdziemy świetnie rozwiniętą bazę noclegową wraz z SPA i Wellness.

Nie możemy w międzyczasie zapomnieć o całej infrastrukturze wyciągów, która zabiera turystów na wysokość ponad 2500 metrów nad poziomem morza. Sam ośrodek narciarski Krimml znajduje się w słynnej dolinie Zillertal, znanej ze swojego rajskiego SkiAmade. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, oczywistym staje się fakt, że w Krimml dosłownie nikt nie będzie się nudził. Rozrywkę dla siebie znajdą tam zarówno osoby starsze, pary, ale także i najmłodsi!

Narty w Krimml – jak tu dojechać?

Większość turystów, która nie raz już szusowała po austriackich stokach narciarskich, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dosłownie żaden z nich nie jest obsługiwany przez port lotniczy. Wynika to przede wszystkim z lokalizacji tego typu ośrodków narciarskich. Wobec tego można zastanawiać się, w jaki sposób dojechać do niewielkiego Krimml? Otóż kluczowe okazuje się tutaj znalezienie najbliższego lotniska- z czym również nie będzie problemu, gdyż zlokalizowane jest ono w Innsbrucku. Niemniej jednak podróżni muszą pamiętać o kilku, niezwykle istotnych kwestiach. Przede wszystkim:

 • loty do Austrii- niestety- są drogie- słusznym rozwiązaniem może być więc zarezerwowanie sobie biletów lotniczych z odpowiednim wyprzedzeniem. Wówczas turyści będą mogli liczyć na wyjątkowo przystępną cenę.
 • wyloty do Austrii- o ile nie chodzi o Wiedeń- nie odbywają się ze zbyt pokaźną częstotliwością- wobec tego to podróżni będą musieli dopasować swoje urlopowe plany do rozkładu danej linii lotniczej.
 • przeloty konkretnie do Innsbrucka nie odbywają się z każdego lotniska w naszym kraju- obecnie są one możliwe z Warszawy, Krakowa oraz Katowic.

Niemniej jednak w momencie, kiedy podróżni dojadą już do Insbrucka, wówczas pozostanie im do pokonania jedynie 97 kilometrów, co z pewnością nie jest najdłuższym dystansem.

Jak dojechać do Krimml z Innsbrucka?

Wspomniane już zostało, że Krimml znajduje się jedynie 97 kilometrów od Innsbrucka. Nie jest to zbyt odległy dystans do pokonania, więc podróżni nie będą mieli z nim najmniejszego problemu. Mogą oni bowiem skorzystać z:

 • wypożyczonego samochodu – na lotnisku w Innsbrucku istnieje możliwość wypożyczenia pojazdu, więc warto z niej skorzystać. Wówczas cała podróż nie zajmie nam więcej niż około godziny i 40 minut. Z lotniska w Innsbrucku wystarczy kierować się drogą E45 w kierunku małego miasteczka Jenbach. Tam z kolei musimy zjechać na lokalną drogę oznaczoną numerem 168 i dojedziemy nią już bezpośrednio na miejsce.
 • komunikacji miejskiej – komunikacja miejska w Austrii działa punktualnie i bez zarzutów. Wobec tego, jeśli nie zdecydujemy się na to, by wypożyczyć samochód, możemy za jej pomocą również dostać się do Krimml. Niemniej jednak z Innsbrucka w pierwszej kolejności pociągiem IC dostaniemy się na dworzec w Jenbach. Następnie musimy tam odszukać kierunkowy autobus do innej, narciarskiej miejscowości, jaką jest Zell am Ziller. Kolejno będziemy musieli znaleźć autobus lokalnych linii, który dowiezie już nas prosto do Krimml.

Warto pamiętać, że jeśli decydujemy się na podróż komunikacją miejską, to o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zakupienie biletów online, gdyż kasy biletowe przy dworcach potrafią być mocno zatłoczone.

Gdzie można zaparkować w Krimml?

Jeśli nasz wybór padł na wypożyczenie samochodu i dojechanie nim do Krimml, to możemy się również zastanawiać, gdzie ten samochód będziemy mogli później zaparkować. Krimml jest prawdziwie kameralnym ośrodkiem, a co za tym idzie, miejsca parkingowe są tam mocno ograniczone. Najwięcej z nich znajdziemy w bezpośrednim sąsiedztwie stoków oraz kas biletowych, jednak musimy mieć również świadomość tego, że każdy parking w Krimml jest płatny. Jeśli więc chcemy nieco więcej zaoszczędzić, dobrym rozwiązaniem może okazać się dla nas zdecydowanie się na nocleg, który miejsce parkingowe oferuje nam już w cenie. Krimml jest niewielkie, więc bez problemu dostaniemy się wszędzie piechotą.

Narty w Krimml – co zwiedzać w tym rejonie?

Krimml to popularny ośrodek narciarski, do którego przyjeżdża się głównie po to, by móc skorzystać z uroków zimy i po prostu wyszaleć się na stokach narciarskich. Oczywiście turyści mogą tu przyjechać również latem, by skorzystać ze ścieżek trekkingowych. Niemniej jednak jeśli zależy nam na klasycznym zwiedzaniu i szeregu wartości poznawczych, to możemy w tym momencie się nieco rozczarować. W tym miasteczku nie znajdziemy obiektów architektonicznych. Krimml posiada tylko jedną, główną ulicę przy której skupione są niewielkie butiki, a także kawiarenki oraz szereg restauracji.

Wodospady Krimml w Parku Narodowym Wysokie Taury, Salzburg, Austria
Wodospady Krimml w Parku Narodowym Wysokie Taury, Salzburg, Austria, licencja: shutterstock/By mRGB

Jeśli jednak kochamy przyrodę i znajdziemy chwilę wolnego czasu, to możemy wybrać się na zwiedzanie wodospadów Krimml. Są one uważane za jedne, z najpiękniejszych wodospadów w całej Austrii. Swój początek wodospady te czerpią z masywnego lodowca, a całe zwiedzanie obejmuje spacer- ponad 20 kilometrów- alpejskimi łąkami i podziwianie niesamowitych krajobrazów. Jest to największa atrakcja tego ośrodka narciarskiego, która co roku przyciąga tysiące turystów. Jeśli jednak nie są one dla nas wystarczające, to możemy potraktować Krimml jako świetną bazę wypadową np. do Innsbrucka, gdzie znajdziemy upragnione muzea i perełki architektury z różnych okresów.

Waterfalls in Krimml Austria
wodospad w Krimml, zima, Austria, licencja: shutterstock/By CChristian Kaserer

Jakie atrakcje czekają na nas w Krimml?

Jeśli wybieramy się do Krimml w sezonie letnim, to niestety, ale nie doświadczymy zbyt wielu atrakcji. Lato w Krimml to raczej raj dla miłośników pieszych wycieczek i pięknych krajobrazów. Zupełnie inaczej jednak wszystko przedstawia się w Krimml, w momencie kiedy odwiedzimy ten malowniczy ośrodek narciarski zimą. Wówczas tętni on życiem i zapełnia się miłośnikami sportów zimowych. W Krimml czeka na nas przede wszystkim 147 kilometrów świetnie zaaranżowanych tras zjazdowych, o różnych poziomach trudności. Dodatkowo nie zapominajmy o tym, że cała dolina Zillertal słynie z różnorodnych aktywności i nie inaczej jest również w Krimml. Możemy szkolić swoje umiejętności pod okiem doświadczonych instruktorów, korzystać z karuzeli narciarskiej, a także bawić się podczas nocnego szusowania po stokach. W wolnej chwili możemy zaś skorzystać z bogatej oferty wypoczynkowej- SPA i gabinety Wellness czekają na nas z otwartymi rękami. Wszystko to sprawia, że w Krimml dosłownie nikt nie będzie się nudził!

 National park Krimml falls in Austria. Upper courses of falls - rather narrow fast seething small river among green mountain meadows. On the shore of the mountain river stands the village horse
Park Narodowy Krimml należy do Austrii. Górne biegi wodospadów – dość wąska, wartka, wrząca rzeczka wśród zielonych górskich łąk. Na brzegu górskiej rzeki stoi wiejski koń, licencja: shutterstock/By kavram

Jakie atrakcje czekają w Krimml na najmłodszych narciarzy?

Jeśli wybieramy się do Krimml z małymi dziećmi, to lepiej zaplanować taki wyjazd na sezon zimowy. Latem szlaki turystyczne w Krimml mogą okazać się dla maluchów zbyt trudne do przejścia, więc może im zacząć doskwierać odrobina nudy. Z kolei zimą największą atrakcją ośrodka w Krimml stają się snow-skate parki. To właśnie tam maluchy mogą zaznajomić się z deską snowboardową- pod okiem doświadczonych instruktorów i dodatkowo mogą się również przy tym świetnie bawić. Nie brakuje tam również szkółek narciarskich, gdzie maluchy mogą trenować umiejętność szusowania po stokach. Dodatkową atrakcję mogą stanowić tory saneczkowe oraz lodowisko, jednak są to już nie tylko atrakcje dla maluchów, ale dla całych rodzin!

Narty w Krimml – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Jeśli chcemy świetnie się bawić na nartach w Krimml to w pierwszej kolejności poświęćmy czas na to, by odpowiednio nasz czas i wszystkie aspekty związane z wyjazdem zaplanować. Na samym początku zajmijmy się zarezerwowaniem odpowiednich przelotów, a także zaplanowania podróży z Innsbrucka do Krimml- różne opcje przejazdów zostały już wspomniane. Kolejno zadbajmy o rezerwację miejsc noclegowych, gdyż szczególnie w sezonie zimowym hotele bardzo szybko się zapełniają. Na samym końcu przygotujmy się na to, co nas dokładnie w tym ośrodku czeka i jakich atrakcji możemy się spodziewać. Weźmy pod uwagę przede wszystkim:

 • 147 kilometrów tras do narciarstwa biegowego oraz zjazdowego- są one podzielone pod względem różnych poziomów trudności tak, by każdy z narciarzy znalazł „coś” dla siebie;
 • nowoczesne wyciągi- w tym wieloosobowe gondole idealne dla rodzin z dziećmi, a oprócz tego także klasyczne wyciągi krzesełkowe oraz orczyki;
 • domki narciarskie zlokalizowane przy stokach dostępne są dla turystów za dodatkową opłatą;
 • na miejscu można skorzystać z wypożyczalni sprzętu narciarskiego- wiąże się to jednak z koniecznością dodatkowej opłaty.
Wald im Pinzgau, Krimml, Austria
snowy winter landscape in the sunshine, cross-country ski trail, sunset, winter, fresh snow
Wald im Pinzgau, Krimml, Austria śnieżny zimowy krajobraz w słońcu, trasa narciarstwa biegowego, zachód słońca, zima, świeży śnieg, licencja: shutterstock/By photography.ralf

Tak przygotowani śmiało możemy ruszać na podbój stoków narciarskich w Krimml i korzystać z uroków malowniczej zimy.

Ceny karnetów w Krimml

Wyjeżdżając na narty do Krimml dobrze będzie przygotować się na to, że niestety, ale karnety nie będą należały do najtańszych. Można w tym przypadku wyróżnić podstawową wersję, czyli taką, która uprawnia nas do korzystania ze stoków w Krimml, ale także wersję „super Ski”, która pozwala nam korzystać ze stoków narciarskich w całej dolinie Zillertal. Koszt pierwszego z karnetów dla osób dorosłych wynosi około 280 euro, z kolei dla dzieci i studentów, czyli dla osób, które mogą korzystać ze zniżek, koszt takiego karnetu to 120 euro. Z kolei karnet „super Ski”, czyli jego rozszerzona wersja, to wydatek rzędu 370 euro dla osób dorosłych oraz 290 euro dla osób, które mogą korzystać ze zniżek. W przypadku korzystania z ulg istnieje konieczność posiadania ze sobą ważnej legitymacji.

Lato w Krimml – czy warto? Szlaki turystyczne

Wspomniane już zostało, że sezon letni w Krimml wcale nie oznacza tego, że brakuje tam turystów. Przede wszystkim w momencie, kiedy śniegi pokrywające alpejskie łąki już stopnieją, wówczas można spodziewać się niezliczonej ilości szlaków turystycznych. Są one jednak dość trudne, więc nie warto wybierać się na nie razem z małymi dziećmi. Najdłuższy szlak trekkingowy prowadzi z Krimml do wioski Vorderkrimml i ma on długość około 17 kilometrów. Lato w Krimml może być świetnym pomysłem na spędzenie urlopu i wolnego czasu dla wszystkich miłośników górskich wycieczek.

Krimml waterfall, Austria
Krimml wodospad, Austria, licencja: shutterstock/By Florian Augustin

Najlepsze restauracje w Krimml – gdzie spróbujemy lokalnej kuchni?

Nie da się ukryć, że będąc w Krimml nie możemy odmówić sobie przyjemności spróbowania lokalnej, austriackiej kuchni i grzanego wina. Z pewnością zachwyci nas ona swoim smakiem i co najważniejsze, także i wyjątkowością. Wobec tego, które restauracje w Krimml z pewnością warto odwiedzić? Otóż:

 • Bachers Platz- to wyjątkowo tradycyjny lokal gastronomiczny w Krimml, więc możemy tam liczyć na prawdziwe specjały austriackiej kuchni.
 • Gasterhaus Wallt- to restauracja znajdująca się w hotelu, jednak jest ona dostępna również dla turystów, którzy nie są jego gośćmi. Lokal ten również specjalizuje się w daniach kuchni austriackiej.
 • Restaurant Krimmlelerfalle- to dość ekskluzywna i droga restauracja w Krimml, jednak danie, jakie tam zjemy z pewnością na długo zapadną nam w pamięć.

TOP3 najlepsze hotele w Krimml – gdzie warto się zatrzymać?

Jeśli poszukujemy luksusowych noclegów w Krimml, które zagwarantują nam szereg udogodnień i wysokich standardów, wówczas warto zatrzymać się w:

 1. Hotel Krimmlerfalle – to czterogwiazdkowy hotel blisko centrum ośrodka narciarskiego w Krimml. Zagwarantuje on nam dostęp do basenu, a także do bardzo wiele innych udogodnień.
 2. Nationalpark Klockerhaus– to również hotel, który może pochwalić się czterogwiazdkową oceną. Znajdziemy w nim basen oraz ekskluzywną restaurację w towarzystwie baru. Hotel ten również znajduje się dość blisko ścisłego centrum ośrodka narciarskiego w Krimml.
 3. Chalet Degens – to kolejny hotel w Krimml, który oceniony został na cztery gwiazdki. Gwarantuje on dostęp do basenu i restauracji, ale także i do całego szeregu innych udogodnień dla swoich gości. Do hotelu przynależy prywatny parking, a do najbliższego stoku narciarskiego jest jedynie 700 metrów.
Poprzedni

Narty w Les Portes du Soleil – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Narty w St Johann in Tirol –  Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Następny

Dodaj komentarz