Narty w Kufstein – co warto wiedzieć i jak przygotować się do wyjazdu?

25 sierpnia 2022 Tagi , , , , , ,

Nie da się ukryć, że miłośników sportów zimowych w naszym kraju stale przybywa. Dostrzegamy bowiem możliwość świetnej zabawy nawet w momencie, kiedy temperatury na zewnątrz spadają grubo poniżej 0. Zima może być bowiem prawdziwie magiczną porą roku, która gwarantuje nam wiele atrakcji. Niemniej jednak każdy amator zimowych wyjazdów doskonale będzie wiedział, że z roku na rok trudniej będzie mu znaleźć kolejne miejsce na spędzenie wolnego. Większość z nas może już bez przewodnika zjeżdżać po włoskich stokach, a także cieszyć się wyciągami w Szwajcarii. Wobec tego świetną propozycją zimowego wyjazdu na ten rok staje się miasto Kufstein. Jest to jedno z większych miast austriackiego regionu Tyrol, a co najważniejsze, stanowi ono wrota do największych i najnowocześniejszych terenów narciarskich w Europie- SkiWelt. Wobec tego warto już teraz wiedzieć, jak można zaplanować zimowy wyjazd do Kufstein i jak można się do niego przygotować!

Narty w Kufstein- co warto wiedzieć o mieście przed samym wyjazdem?

Każdy, kto wie nieco więcej o całym kompleksie SkiWelt, doskonale zdaje sobie sprawę, że zwykle składały się na niego połączone wioski, które oferowały dostęp do niesamowitych stoków Alpejskich. W przypadku Kusfstein jest nieco inaczej. Miasto to jest drugim co do wielkości miastem regionu Tyrol w Austrii, zaraz po stolicy regionu, którą jest Innsbruck. Co więcej, miasto to zamieszkuje prawie 20 tysięcy mieszkańców i stanowi obecnie prawdziwą bramę do terenów narciarskich w SkiWelt. Miasto Kusftein znane jest ze swojego strategicznego położenia, u ujścia rzeki Inn. Z tego też względu, Kufstein od wieków było niezwykle ważnym punktem handlowym i transportowym. Nic nie zmieniło się po dziś dzień, tuż za miastem przebiega wyjątkowo ruchliwa autostrada E45, która prowadzi z niemieckiego miasta Monachium aż do Włoch. Miasto Kufstein znajduje się na granicy z Niemcami, a do terenów SkiWelt jest stąd mniej niż 10 kilometrów!

Jak dojechać od Kufstein?

Miasto Kufstein, choć jest jednym z większych miast w Tyrolu, to jednak nie jest obsługiwane przez międzynarodowy port lotniczy. Turyści chcący więc tam spędzić swój zimowy wyjazd, muszą więc znaleźć najbliższe lotniska, a następnie zaplanować resztę trasy. Znajdują się one w:

 • niemieckim Monachium;
 • austriackim Inssbrukcu.

Z obu tych miast można w szybki i prosty sposób dostać się do Kufstein. Tak naprawdę, z punktu widzenia turystów, to loty do Monachium mogą być o wiele korzystniejszym rozwiązaniem. Dlaczego? Otóż odbywają się one z o wiele większą częstotliwością niż w przypadku lotów do Innsbrucka. Zwykle też loty te zaoferują o wiele bardziej przystępną cenę i możliwości. Do Monachium można się dostać praktycznie z każdego, większego miasta z Polski. Do Innsbrukca natomiast można dolecieć jedynie z poniższych lotnisk:

 • Warszawa-Modiln, Warszawa-Okęcie;
 • Kraków-Balice;
 • Katowicie- Pyrzowice.

Warto również pamiętać, że loty do Innsbrucka nie odbywają się również z tak dużą częstotliwością, więc turyści będą musieli dopasować swoje plany, do rozkładu lotów. Niemniej jednak obie możliwości oferują dogodne opcje dojazdu do samego Kufstein.

Beautiful sunset panorama view in Inntal on alps in Tirol, Tyrol, Austria. With green fields near Kufstein, Kaiser, Kaisergebirge, border with Bavaria (Bayern) Germany.
Beautiful sunset panorama view in Inntal on alps in Tirol, Tyrol, Austria. With green fields near Kufstein, Kaiser, Kaisergebirge, border with Bavaria (Bayern) Germany., licencja: shutterstock/By nzastsenski

Jak dojechać do Kufstein z Monachium?

Jeśli turyści wybrali podróż do Monachium, to po wylądowaniu, będzie na nich czekało jeszcze 90 kilometrów do pokonania. Mogą to zrobić przy pomocy:

 • wypożyczonego z lotniska samochodu- na lotnisku w Monachium działa prężnie sporo wypożyczalni pojazdów. Dzięki temu będziemy mogli dostać się do Kufstein w mniej niż jedną godzinę. Trasa również nie jest dość wymagająca. Bezpośrednio z lotniska trzeba zjechać na drogę oznaczoną numerem 8 w kierunku południowym. Następnie na wysokości miasteczka Raublin należy zjechać na drogę oznaczoną numerem 93, która doprowadzi nas już prosto do Kufstein.
 • komunikacji miejskiej- to również sposób na to, by sprawnie dostać się z Monachium do Kufstein. Tak naprawdę taka podróż zajmie nam również około godziny i nie wymaga żadnej przesiadki. Oczywiście w pierwszej kolejności trzeba z lotniska dostać się na główny dworzec kolejowy w Monachium. Następnie trzeba wsiąść w pociąg oznaczony jako NJ- kursuje on również w nocy. Jego końcowym przystankiem jest dworzec w Innsbrukcu, niemniej jednak zatrzymuje się on na dworcu w Kufstein.

Jak dojechać do Kufstein z Innsbrucka?

Kolejną możliwością na to, aby dostać się do Kufstein, są loty do Innsbrucka. Wówczas turyści do pokonania będą mieć jedynie 74 kilometry. Możliwości są niezwykle podobne jak w przypadku Monachium. Można bowiem wybrać:

 • podróż wypożyczonym z lotniska samochodem- na lotnisku w Inssbrucku działają świetnie nam znane wypożyczalnie pojazdów jak np. Europcar. Wówczas taka podróż zajmie nam około 50 minut. Do Kufstein z Innsbrucka prowadzi autostrada E45.
 • podróż do Kufstein komunikacją miejską- paradoksalnie w tym wypadku, podróż komunikacja miejską zajmie nam jedynie 40 minut, czyli będzie ona nieco krótsza od podróży samochodem. Z lotniska wystarczy się bowiem dostać do Innsbruck Hauptbanhof- można dojechać taksówką. Tam z kolei wybieramy pociąg oznaczony jako RJX, który dojeżdża docelowo na lotnisko w Wiedniu. Zatrzymuje się on jednak na stacji kolejowej bezpośrednio w Kufstein.

Gdzie można zaparkować w Kufstein?

Jeśli zdecydowaliśmy się na podróż do Kufstein własnym samochodem, to warto zapoznać się również z miejscami i możliwościami parkingowymi. Otóż niektóre parkingi znajdują się przy samych stokach, zaś inne w centrum miasta. Oczywiście każdy z nich jest płatny. Turyści w mieście mogą parkować jedynie na tych miejscach, które nie są przeznaczone dla mieszkańców i oznaczone zostały białymi liniami. Dobrym rozwiązaniem będzie znalezienie miejsca noclegowego, które oferuje dostęp do parkingu. Wówczas nie będziemy musieli martwić się opłatami.

Co warto zwiedzić w mieście Kufstein?

Kufstein zostało turystom zaprezentowane jako kolebka narciarstwa i sportów zimowych. Warto jednak sobie uświadomić, że poza sezonem zimowym, turystyka w mieście dalej kwitnie. Okazuje się, że w miasteczku istnieje kilka zabytków i ciekawych miejsc, które z całą pewnością zasługują na to, by je odwiedzić. Wobec tego, co można zwiedzić w Kufstein? Otóż:

 • Schloss Kufstein – jest to najważniejszy zabytek i jednocześnie symbol miasta. Zamek Kufstein znajduje się na jednym ze wzgórz i majestatycznie góruje nad miastem. Ta solidna twierdza pochodzi jeszcze z okresu średniowiecza. Znajduje się w niej obecnie muzeum miejskie. Warto wspomnieć, że Zamek Kufstein jest również świetnym punktem widokowym na panoramę Alp i całego miasteczka.
 • Langsee, Pfrilsee oraz Hechtsee – jest to zespół trzech jezior, które znajdują się w obszarze administracyjnym Kufstein. Są to jeziora górskie, które cechują się krystalicznie czystą wodą. Tak naprawdę stanowią one świetne miejsce do wypoczynku i obcowania z dzika przyrodą.
 • Jaskinia Tischofera – jest to najgłębsza jaskinia, utworzona w sposób całkowicie naturalny w regionie Tyrolu. Jej zwiedzanie jest możliwie tylko i wyłącznie z przewodnikiem. W jej wnętrzu można podziwiać niesamowite formacje skalne.
 • Thierberg – jest to jeden ze szczytów w Kufstein, na który z pewnością warto się wybrać. Na jego szczycie zlokalizowana jest bowiem platforma widokowa, a także miejsca na piknik i wypoczynek. Można się wówczas wybrać tam z gotowymi posiłkami i spożywać je w otoczeniu malowniczych krajobrazów.

Z pewnością warto będzie się również wybrać na spacer uliczkami Starego Miasta w Kufstein. Znajduje się przy nim zabudowa charakterystyczna dla Austrii i samego regionu Tyrol. Co więcej, to właśnie tam będzie można znaleźć większość obiektów gastronomicznych w mieście.

Castle Kufstein, Austria
Castle Kufstein, Austria, licencja: shutterstock/By xantana

Jakie atrakcje turystyczne czekają na nas w Kufstein?

Kufstein przynależy do terenu narciarskiego SkiWelt Wilder- Kaiser. W praktyce oznacza to, że turyści mogą liczyć tam na o wiele więcej atrakcji w sezonie zimowym, niż w sezonie letnim. Przede wszystkim, trzeba sobie jasno powiedzieć, że największą atrakcją w Kufstein są nocne zjazdy narciarskie, które organizowane są na terenie całego SkiWelt. Takie doświadczenie z pewnością na całe życie pozostanie w naszej pamięci. Dodatkową atrakcję stanowią tradycyjne „bacówki”, których w Kufstein nie brakuje. Narciarze mogą się więc cieszyć wyśmienitymi posiłkami oraz grzanym winem. Z pewnością więc turyści nie będą mieli powodów do narzekań.

Jakie atrakcje turystyczne czekają w Kufstein na najmłodszych?

Jeśli zapadła decyzja o podróży do Kufstein z całą rodziną, to z pewnością rodzice będą poszukiwać atrakcji dla maluchów. Okazuje się, że jest ich tam całkiem sporo. W Kufstein zaaranżowane są lodowiska, a także tory saneczkowe, które stanowią jedną, z największych atrakcji dla dzieci. Dodatkowo w mieście działa również kryta pływalnia, gdzie można się wybrać z całą rodziną. Warto również wspomnieć o możliwości wybrania się do SnowSkatePark, który jest gwarancją świetnej zabawy.

Narty w Kufstein – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Wspomniane już zostało, że miasto Kufstein jest niejako traktowane w formie swoistej bramy do całego terenu narciarskiego SkiWelt Wilder Kasier- Brixental. Turyści chętnie korzystają z infrastruktury, która znajduje się w pobliżu miasta i organizują sobie niezapomniane wyjazdy zimowe. Jak więc i my taki wyjazd możemy zaplanować? Oto kilka wskazówek:

 • pamiętajmy o wykonaniu wcześniejszej rezerwacji zarówno noclegów, jak i przelotów, gdyż miejsca znikają w zaskakująco szybkim tempie;
 • nie zapomnij o sprawdzeniu cen karnetów na stoki i ich ewentualnym zakupie online;
 • pamiętajmy o sprawdzeniu warunków pogodowych i atrakcji na miejscu.

Nie da się ukryć, że cały teren narciarski SkiWelt jest największy i najnowocześniejszy w całej Europie. Można więc tam korzystać z ponad 280 kilometrów tras zjazdowych oraz 81 wyciągów. Najpopularniejsza trasa zjazdowa prowadzi praktycznie do samej miejscowości Soll i liczy sobie nieco ponad 8 kilometrów. Dodatkowo narciarze powinni pamiętać o tym, że trasy narciarskie zostały podzielone pod względem trudności. Te, które oznaczone są kolorem czarnym to trasy najtrudniejsze i najbardziej wymagające. Są one przeznaczone tylko i wyłącznie dla profesjonalistów. Trasy oznaczone kolorem czerwonym to trasy dla średnio-zaawansowanych narciarzy, zaś trasy zjazdowe zielone i niebieskie są idealne dla początkujących.

around the Arbeser with summit cross in the near of the Kellerjoch Schwaz Tirol - hiking with snowshoes or touring skis - man with typical sport clothes and equipment
around the Arbeser with summit cross in the near of the Kellerjoch Schwaz Tirol – hiking with snowshoes or touring skis – man with typical sport clothes and equipment , licencja: shutterstock/By AchimKietzmann

Ceny karnetów w Kufstein

Turyści powinni mieć świadomość tego, że narty w Kufstein to dość kosztowny wyjazd. Kompleks SkiWelt słynie ze swojej nowoczesności, ale także ze swoich wysokich cen. Narciarze będą się więc musieli liczyć z następującymi opłatami:

 • dzieci za karnet na stoki zapłacą od 90 do 190 euro- w zależności, które trasy zjazdowe dany karnet będzie obejmował.
 • dorośli za karnet na stoki zapłacą od 120 do 220 euro- również w zależności do wybranych skipass’ów.

Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się karnety rodzinne lub 6-ścio dniowe, które zwykle pomagają nieco zaoszczędzić.

Lato w Kufstein – czy warto? Szlaki turystyczne

Wspomniane już zostało, że w sezonie letnim Kufstein wcale nie zasypia. Miasto to dalej jest głównym centrum turystycznym, a swój czas mają w nim miłośnicy górskich wędrówek. Kufstein to bowiem wiele ścieżek trekkingowych, a najdłuższa i najtrudniejsza z nich wiedzie przez górskie zbocza aż do Scheffau. Oczywiście trekking w Kufstein to przede wszystkim możliwość podziwiania niesamowitych widoków i atrakcyjnych krajobrazów. Ścieżki i szlaki turystyczne również są podzielone pod względem poziomu trudności, więc trekkerzy nie powinni mieć problemu z wybraniem odpowiedniego szlaku dla siebie.

Gdzie można nocować w Kufstein?- TOP3 najlepsze obiekty noclegowe

Kufstein ma świetnie rozwiniętą bazę noclegową. Narciarze tak naprawdę mogą korzystać tam ze zróżnicowanych obiektów, jak np. hotele, pensjonaty czy nawet i motele. Warto jednak zauważyć, że znaczna większość z nich chce wypocząć w komfortowych, luksusowych warunkach. Oto więc lista TOP3 najbardziej prestiżowych hoteli w Kufstein:

 1. Boutique Hotel im Auracher Löchl – jest to czterogwiazdkowy hotel, zaliczany do obiektów butikowych. Oferuje on wyjątkowo wysoki standard zakwaterowania oraz dostęp do basenu i SPA. Dodatkową zaletą jest to, że znajduje się on w odległości jedynie 150 metrów od ścisłego centrum Kufstein.
 2. Hotel Andreas Hofer – to kolejny, czterogwiazdkowy hotel w Kuffstein. Powstał on w roku 2016 i został zaprojektowany zgodnie ze współczesnymi wymaganiami gości. Mają oni tam zagwarantowany dostęp do basenu oraz parkingu. W obiekcie działa również restauracja i bar, a pokoje zaaranżowane są w nowoczesnym stylu. Hotel znajduje się około 450 metrów od centrum.
 3. Hotel Stadt Kufstein – to również obiekt czterogwiazdkowy w Kufstein. Gwarantuje on wysoki standard zakwaterowania oraz basen, SPA, jaccuzzi i wiele, innych udogodnień. Znajduje się on około 400 metrów od centrum.

Gdzie warto się udać na lunch w Kufstein?

Baza gastronomiczna w mieście również nie pozostawia wielu wątpliwości. Goście, którzy chcą wybrać się na wyśmienity lunch, mogą odwiedzić następujące lokale gastronomiczne:

 • Gourmet Wirtshaus Tiroler Hof Kufstein – to wyjątkowo prestiżowy lokal gastronomiczny w Kufstein. Oferuje on niesamowicie skomponowane dania kuchni austriackiej. Możliwa jest także degustacja win. Obiekt ten oferuje również dania dla wegan oraz wegetarian.
 • Auracher Lochl- to również jeden z tych lokali gastronomicznych, który specjalizuje się w kuchni regionalnej. Zarówno weganie, jak i wegetarianie są w lokalu mile widziani i mogą korzystać ze specjalnej karty dań.
 • Braustuberl Kufstein- to kolejna restauracja w Kufstein, która pozwoli nam poznać regionalne smaki. Oferuje ona dania typowe dla Tyrolu i wszelakie specjały kuchni austriackiej. Dodatkowo weganie i wegetarianie również mogą liczyć na osobne menu, które będzie dopasowane do ich potrzeb.

Czytaj także:

Narty w Bad Häring (SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental)- jak zaplanować wyjazd?

Narty w Brixen im Thale- opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Poprzedni

Narty w Itter SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental- wyjazd w austriackie Alpy

Narty w Westendorf (SkiWelt) – jak zaplanować zimowy wyjazd?

Następny

Dodaj komentarz