Narty w Leogang – jak zaplanować wyjazd w austriackie Alpy?

19 września 2022 Tagi , , , ,

Narciarze i wszyscy miłośnicy sportów zimowych doskonale wiedzą, że za niedługo będą oni mogli rozpocząć przygotowania do zimowych wyjazdów. Obecnie największą popularnością wśród nich cieszą się tereny narciarskie w austriackich Alpach. W ostatnim czasie Austria wiele zainwestowała w rozwój narciarstwa w swoim kraju, co zaowocowało dynamicznym wzrostem zainteresowania narciarzy. Nie da się bowiem ukryć, że świetnie przygotowane trasy zjazdowe, a także mnóstwo świetnie skomunikowanych ze sobą wyciągów narciarskich brzmi niezwykle zachęcająco. Dodatkowo w Austrii cały czas rozwijają się również ośrodki narciarskie, które oferują bogatą ofertę kulturalno-rozrywkową, a także i świetnie przygotowaną bazę gastronomiczną oraz noclegową. Jednym z ośrodków, który zasługuje na wyjątkowe uznanie jest miasteczko Leogang. Jak więc zaplanować tam zimowy wyjazd i co warto wiedzieć o trasach i możliwościach zjazdowych?

Ośrodek narciarski w Leogang – co warto o nim wiedzieć?

Wyjazdy na narty do Austrii praktycznie od zawsze cieszyły się ogromną popularnością. Narciarzy przyciągały wówczas głównie tereny narciarskie SkiWelt, które uważane są za najnowocześniejsze i największe w całej Europie. Jednocześnie wraz z upływem czasu rozwijały się także kolejne ośrodki narciarskie, które z dnia na dzień mogły pochwalić się coraz to większą ilością turystów na stokach. Jednym z nich jest właśnie niewielkie miasteczko Leogang. Zamieszkiwane jest ono jedynie przez około 3 tysiące mieszkańców i znajduje się ono na wysokości 785 metrów nad poziomem morza.

W sezonie zimowym jednak miasto zamienia się w prawdziwą kolebkę sportów zimowych. Turyści mogą bowiem korzystać z różnorodnych atrakcji oraz wielu udogodnień, które zostały tam dla nich przygotowane. Dodatkowo Leogang może się pochwalić świetnie rozbudowaną infrastrukturą wyciągów, które zabierają sukcesywnie turystów na najwyższe partie Alp. Wobec tego można śmiało powiedzieć, że wyjazd do Leogang na narty staje się świetną i nieco tańszą alternatywą dla zaplanowania nart w SkiWelt.

Beautiful alpine view at Leogang, Salzburg, Austria
widok górski na Leogang, Salzburg, Austria, licencja: shutterstock/By MMartin Erdniss

Jak dojechać do Leogang?

Każdy turysta doskonale przygotowany jest na fakt, że do ośrodków narciarskich zwykle nie ma prostej drogi. Rzadko kiedy zdarza się, by w którymś z nich bezpośrednio znajdowało się lotnisko, które umożliwi turystom łatwy i prosty dojazd na miejsce. Nie inaczej jest w przypadku dojazdu do Leogang. Tam również nie znajdziemy międzynarodowego portu lotniczego, więc jedyną alternatywą staje się znalezienie lotniska, w maksymalnie bliskiej odległości. Rozwiązaniem jest port lotniczy w Salzburgu, oddalony od Leogang jedynie o 80 kilometrów. Turyści jednak muszą sobie zdawać sprawę z tego, że loty do Salzburga są nieco droższe, a także nie odbywają się one z tak dużą częstotliwością. Wobec tego w pierwszej kolejności trzeba będzie dopasować swoje plany urlopowe, do rozkładu lotu danych linii lotniczych. Warto również uwzględnić to, że jeśli zależy nam na ty, by bilety były jak najtańsze, warto zarezerwować je nawet z miesięcznym wyprzedzeniem.

Jak dojechać do Leogang z Salzburga?

Wspomniane już zostało, że najbliższym portem lotniczym w okolicy Leogang jest lotnisko obsługujące miasto Salzburg. Podróżni będą mieć do pokonania jedynie 80 kilometrów, co z pewnością nie jest zbyt przerażającym dystansem. Mogą oni skorzystać z:

 • wypożyczonego samochodu- lotnisko w Salzburgu oferuje kilka wypożyczalni pojazdów, więc turyści od razu po przylocie mogą skorzystać z ich usług. Takie rozwiązanie będzie optymalnym i komfortowym sposobem, na pokonanie tej odległości, zahaczając nieco o terytorium Niemiec. Taka podróż również będzie dość krótka, gdyż nie powinna zająć podróżnym więcej niż 1 godzinę i około 20 minut. Z lotniska w Salzburgu wystarczy kierować się autostradą A1 w kierunku granicy z Niemcami. Następnie trzeba wybrać zjazd na lokalną drogę oznaczoną numerem 21, ponownie do granicy z Austrią. Tam z kolei podróżni muszą zjechać na drogę numer 311, którą dojadą już bezpośrednio do Leogang.
 • komunikacji miejskiej- podróż z Salzburga do Leogang komunikacją miejską również jest możliwa. Warto się jednak przygotować na to, że zajmie ona około 2 godzin, gdyż pociągi i autobusy nie mają możliwości „skrótu” przez Niemcy. W pierwszej kolejności jednak z lotniska podróżni będą się musieli dostać na główny dworzec w Salzburgu. W tym celu najlepiej skorzystać z taksówek. Następnie muszą oni znaleźć autobus oznaczony jako REX3, który odjeżdża bezpośrednio do stacji w Leogang.

Gdzie można zaparkować w Leogang?

Jeśli podróżni skorzystali z możliwości wypożyczenia samochodu, to liczą się oni również z tym, że trzeba go będzie gdzieś zaparkować. Jak więc przestawia się sytuacja z parkingami w Leogang? Otóż parkingi przy stokach- których jest najwięcej, są płatne. Dodatkowo- na określony czas- samochód można również pozostawić przy drodze, na miejscach oznaczonych białymi liniami. Wówczas parkingi te zaliczają się już do parkingów darmowych. Miejsca postojowe oferują również- jedynie dla klientów i gości- lokalne gastronomiczne oraz sklepy. Warto jednak wiedzieć, że jedną z najlepszych opcji parkowania, jest nic innego jak znalezienie sobie hotelu, który ten parking oferuje już w cenie.

Co warto zwiedzić w Leogang?

Leogang to dość kompaktowy ośrodek narciarski, który jest nastawiony na sporty zimowe, a nie na turystów pragnących zwiedzać muzea. Wobec tego możliwości dla zwiedzających są dość mocno ograniczone. Nie oznacza to jednak, że w Leogang nie znajdziemy absolutnie nic, co mogłoby być warte naszej uwagi. Warto wybrać się na pieszą wycieczkę po mieście i zatrzymać się przy:

 • Seisenbergklamm – jest to jedna z najsłynniejszych przełęczy w Leogang, która oferuje niezapomniane doznania. Okazuje się bowiem, że tuż przy jednej ze ścian, na pokaźnej wysokości, została zaaranżowana trasa dla turystów w formie wąskiego, drewnianego pomostu. Przejście nim wymaga z pewnością niemałej odwagi, jednak jest jednocześnie gwarantem niezapomnianych widoków.
 • Vorderkaserklamm- to kolejna z przełęczy, która jest niezwykle podobna do poprzedniej. Niemniej jednak oferuje ona do przejścia znacznie dłuższy dystans, na znacznie większej wysokości.
 • Jakobskreuz- jest to nic innego jak monumentalny krzyż, zlokalizowany na jednym z najwyższych punktów w mieście. Warto wspomnieć, że prowadzi do niego malownicza ścieżka trekkingowa, która w sezonie letnim gwarantuje niezapomniane widoki.
The Seisenbergklamm is a 600m long Gorge near Weissbach, Austria
The Seisenbergklamm, Austria, licencja: shutterstock/By Rrphstock

Będąc w Leogang, nie sposób także pominąć samego centrum miasteczka. Co prawda nie jest ono historyczne i przepełnione zabytkami, jednak posiada ono swój niekwestionowany urok. Wynika to z faktu typowo alpejskiej zabudowy i dość sielskiej atmosfery. Turyści mogą tam się więc zrelaksować oraz odpocząć, a także skorzystać z bogatej oferty restauracji, kawiarenek i barów.

Jakie atrakcje turystyczne czekają na narciarzy i nie tylko w Leogang?

Miasteczko Leogang jest kolebką sportów zimowych, jednak nie oznacza to, że podróżni, którzy się nimi nie interesują, nie będą mieli tam absolutnie co robić. W sezonie letnim podróże do Leogang mogą być równie owocne. Wynika to z faktu, że gdy śniegi topnieją, odsłaniają one tym samym wiele ścieżek trekkingowych. Jest to więc niesamowita okazja do tego, by wybrać się na górskie, piesze wycieczki, a przy tym także sprawdzić swoją kondycję. Niesamowite i zapierające dech w piersiach widoki są oczywiście gwarantowane. W sezonie zimowym oczywiście atrakcji i możliwości dla turystów w Leogang jest znacznie więcej. Dlaczego? Otóż znajduje się tam ponad 270 kilometrów świetnie przygotowanych tras zjazdowych, a także 71 wyciągów. Wobec tego turyści mogą do woli korzystać ze swojego wyjazdu podczas szaleństwa na stokach narciarskich.

Beautiful alpine summer view with reflections at the famous Asitz summit, Leogang, Salzburg, Austria
widok na góry i jezioro latem – Leogang, Salzburg, Austria, licencja: shutterstock/By MMartin Erdniss

Dodatkowo w mieście istnieje dość bogata oferta lokali gastronomicznych, więc mogą oni również rozsmakować się w tradycyjnej, austriackiej kuchni oraz kultowym, grzanym winie. Dodatkową atrakcją dla narciarzy w Leogang może być specjalnie przygotowana trasa wyścigowa. Istnieje na niej możliwość pomiaru czasu przejazdu, a także sprawdzenia swoich sił i umiejętności wraz z innymi narciarzami. Istnieje tam również bogata oferta domków narciarskich oraz wypożyczalni sprzętów do sportów zimowych. Można więc śmiało stwierdzić, że żaden turysta w Leogang nie pozna smaku nudy.

Jakie atrakcje czekają w Leogang na najmłodszych turystów?

W Leogang w sezonie letnim, atrakcji dla dzieci może nieco brakować. Nie da się bowiem ukryć, że ścieżki trekkingowe są dość trudne i długie i często sprawiają również problem dorosłym. Jednocześnie warto się z maluchami wybrać do Leogang zimą. Wówczas najmłodsi podróżni z pewnością nie będą mogli narzekać na nudę. Do ich dyspozycji bowiem oddane zostały tory saneczkowe, które powodują znaczny wzrost adrenaliny oraz świetną zabawę. Dzieci mogą także skorzystać z lekcji narciarskich lub snowboardowych, które organizowane są w tutejszych szkółkach. Przygotowane również zostało lotnisko oraz snowpark, gdzie maluchy pod okiem doświadczonych instruktorów mogą próbować różnorodnych sportów zimowych, nie tylko nart. Maluchy zimą w Leogang z całą pewnością nie będą się nudzić.

Narty w Leogang – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Wspomniane już zostało, że Leogang to prawdziwa mekka sportów zimowych. Wobec tego, by maksymalnie wykorzystać potencjał i możliwości, jakie ma do zaoferowania ośrodek, warto taki wyjazd dobrze zaplanować. Od czego zacząć? Otóż najlepiej od zarezerwowania biletów na przeloty do Salzburga, a także od zarezerwowania sobie miejsc noclegowych. Wolne pokoje w ośrodkach znikają bowiem wyjątkowo szybko, szczególnie w momencie, kiedy wielkimi krokami zbliża się sezon zimowy. Oczywiście nie obejdzie się także bez sprawdzenia cen karnetów oraz możliwości ich zakupu. Zwykle najlepiej jest to zrobić jeszcze przed przyjazdem, za pośrednictwem strony głównej ośrodka, gdyż pomoże nam to skutecznie uniknąć stania w długich kolejkach przy kasach biletowych. Warto również zapoznać się z tym, co oferuje nam sam ośrodek. Otóż:

 • Leogang to 270 kilometrów tras zjazdowych;
 • trasy zjazdowe są podzielone pod względem poziomów trudności- czerwone są przeznaczone dla narciarzy średnio zaawansowanych, czarne z kolei dedykowane są profesjonalistom. Narciarze początkujący mogą zaś skorzystać z tras oznaczonych kolorem zielonym oraz niebieskim.
 • 71 wyciągów- do dyspozycji oddane zostały zarówno gondole, wyciągi orczykowe, jak i tradycyjne wyciągi krzesełkowe.
 • na miejscu działa wiele wypożyczalni sprzętu do sportów zimowych, więc o to również nie trzeba się martwić.

Im lepiej zaplanujemy sobie pobyt w Leogang, tym bardziej będzie on dla nas przyjemny.

Ceny karnetów w Leogang

Narciarze świetnie zdają sobie sprawę z tego, że Austria nie jest tanim krajem, szczególnie jeśli chodzi o karnety na stoki narciarskie. Nie da się ukryć, że trzeba będzie na nie wiele wydać, ale dają one także ogromne możliwości. Narciarze mogą zdecydować się na:

 • Ski Alipn Card- ten karnet zapewnia dostęp do 408 kilometrów tras zjazdowych nie tylko w Leogang, ale także i w trzech okolicznych regionach. Dorośli zapłacą za niego około 220 euro. Dzieci z kolei będą musiały zapłacić za ten karnet około 100 euro.
 • Super Ski Card- to z kolei karnet umożliwia korzystanie aż z 22 regionów narciarskich w Tyrolu, czyli około 2750 tras zjazdowych. Dorośli zapłacą za niego 380 euro, z kolei dzieci będą musiały zapłacić za niego około 280 euro.
Mountain ski resort on sunny winter day, Leogang, Austrian Alps, Europe.
ośrodek narciarski Leogang, Austria, licencja: shutterstock/By Pyty

Warto również dowiedzieć się jak wyglądają możliwości związane z zakupem karnetów rodzinnych, które mogą w finalnym rozrachunku być nieco korzystniejsze pod względem finansowym.

Lato w Leogang – czy warto? szlaki turystyczne

Wspomniane już zostało, że w Leogang w sezonie letnim również nie brakuje podróżnych. Okazuje się, że w Leogang można skorzystać z wielu ścieżek trekkingowych i szlaków turystycznych, które w przeciwieństwie do stoków są całkowicie bezpłatne. Głównie ścieżki trekkingowe prowadzą do Saalbach i Fieberbrunn. Warto jednak wiedzieć, że są to ścieżki długie i dość męczące. Obfitują one w wiele stromych podjeść oraz zejść, więc nie są one odpowiednie dla najmłodszych, ani także dla rodzin z wózkami dziecięcymi. Latem w Leogang można również stać się uczestnikiem wielu wydarzeń kulturalnych i folklorystycznych festiwali. Niemniej jednak to właśnie szlaki turystyczne są największą atrakcją miasteczka.

Beautiful alpine view at Leogang, Salzburg, Austria
widok na Leogang, Salzburg, Austria, licencja: shutterstock/By MMartin Erdniss

Najlepsze lokale gastronomiczne w Leogang

Jeśli wybieramy się do Leogang, to z całą pewnością będziemy również chcieli spróbować tradycyjnej, austriackiej kuchni. Wobec tego warto zwrócić uwagę na następujące lokale gastronomiczne:

 • Birnhorn Restaurand and Cafe- to restauracja z tradycyjną i lokalną kuchnią. Jest to również kawiarnia, która oferuje wyśmienite i oryginalne napoje kawowe.
 • KrallerAm- jest to dość ekskluzywna restauracja w Leogang, która zaprasza gości na tradycyjną i wyśmienitą kuchnię. Lokal oferuje również dania dla osób na diecie wegańskiej oraz wegetariańskiej.
 • Restaurant dahoam Leogang- to również restauracja z tradycyjną kuchnią austriacką, która zasłynęła z perfekcyjnie przygotowanego grzanego wina.

TOP3 najlepsze i najbardziej luksusowe hotele w Leogang

W Leogang istnieje również świetnie przygotowana baza noclegowa. Jeśli podróżnym zależy na najbardziej luksusowych hotelach, wówczas mogą oni zainteresować się:

 • Hotel Krallerhof – jest to pięciogwiazdkowy obiekt w Leogang, oferujący niezwykle wysoki standard zakwaterowania.
 • BergWärtsGeist SENHOOG Luxury Holiday Homes – to również pięciogwiazdkowy obiekt noclegowy, gwarantujący szereg udogodnień i wyjątkowo luksusowe warunki.
 • Tarlack Appartements Hütten 34 – to hotel, który oceniony został na cztery gwiazdki. Niemniej jednak hotel ten jest wyjątkowo luksusowy, więc turyści z pewnością nie będą mieli podstaw do narzekań.

Czytaj również:

Narty w Bad Hofgastein malowniczym ośrodku narciarskim

Narty w Fieberbrunn – najlepszym ośrodku narciarskim w Austrii

Poprzedni

Narty w Niederndorf – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Narty w Leogang – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Następny

Dodaj komentarz