Narty w Livigno – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje, dojazd

18 stycznia 2022 Tagi , , ,

Livigno to niewielka miejscowość leżąca w regionie Lombardia, w północnej części Włoch. Dzięki sąsiedztwu Alp jest to jeden z najpopularniejszych kurortów narciarskich w kraju i jeden z najważniejszych regionów narciarskich w Europie. W szczycie sezonu zimowego miasteczko tętni życiem, a otaczające je tereny są rajem dla narciarzy. Narty w Livigno to obowiązkowy punkt ferii zimowych!

Narty w Livigno – jak zaplanować wyjazd? Wyciągi, trasy i stoki narciarskie

Livigno – kiedyś mała alpejska wioska, a dziś urocze miasteczko leżące u stóp Alp. Położone w malowniczej dolinie pomiędzy przełęczą Passo di Stelvio i pasmem górskim Bernina. Miejscowość jest położona tuż przy granicy Włoch ze Szwajcarią. Tutejsze tereny narciarskie, z których słynie miasteczko, znajdują się na doskonale nasłonecznionych zboczach po obu stronach doliny. Zachodnią stronę zajmuje ośrodek Carosello 3000 (adres: Via Saroch 1242/G, Livigno), a po wschodniej leży ośrodek Mottolino (adres: Via Bondi 473, Livigno).

Po okolicach wokół miasteczka można się sprawnie przemieszczać dzięki doskonale funkcjonującej sieci bezpłatnych autobusów, które dowożą turystów na okoliczne stoki. Ski Link to autobusy, które łączą dwa krańce doliny Livigno i pozwalają na szybkie dotarcie z jednego wyciągu do drugiego. Istnieją dwie linie autobusowe: północna, która łączy kolejkę linową Mottolino z wyciągiem Valandrea / Botarel oraz południowa, łącząca wyciąg Teola-Pianoni ze stacją kolejki linowej Carosello 3000. Autobusy kursują regularnie (co ok. 10 minut) każdego dnia od momentu rozpoczęcia sezonu zimowego w godzinach 9.30 – 16.00.

W samym Livigno jest też wiele sklepów i restauracji oraz mnóstwo hoteli i pensjonatów. Ponieważ miasteczko leży tuż przy granicy ze Szwajcarią, jest obszarem strefy wolnocłowej. Dzięki temu równie popularne co szaleństwa na stokach są szaleństwa zakupów w pobliskich pasażach handlowych.

Podróżując samochodem, który jest najwygodniejszą z możliwych opcji transportu,  można go bezpiecznie zaparkować na jednym z darmowych parkingów, które znajdują się przy dolnej stacji każdego z wyciągów.

Kiedy rozpoczyna się sezon na narty w Livigno?

Miejscowość jest położona na wysokości 1809 metrów n.p.m. i często jest określana mianem  „małego Tybetu” („Piccolo Tibet”). Ze względu na położenie tego miejsca  i doskonały mikroklimat sezon narciarski w Livigno rozpoczyna się już pod koniec listopada i trwa nawet do połowy maja.Przez cały ten czas Livigno jest doskonałym miejscem na spędzenie zimowego urlopu. Szczyt sezonu przypada w okresach na przełomie grudnia i stycznia oraz od końca stycznia do połowy marca.

Narty w Livigno ośrodki narciarskie w Livigno

Oba tutejsze ośrodki narciarskie posiadają aż 78 zróżnicowanych tras narciarskich o łącznej długości ponad 115 kilometrów i kilku poziomach trudności. Ok. 10 kilometrów zajmują trasy czarne, przeznaczone dla doświadczonych narciarzy, jest też blisko 40 kilometrów tras biegowych. Dodatkową atrakcją okolicy poza stokami są wspaniałe, górskie krajobrazy.

Na stokach w Livigno działa 31 wyciągów narciarskich: 3 gondolowe, 12 krzesełkowych i 16 orczykowych. Najdłuższy z nich dojeżdża na wysokość ponad 2700 metrów. Najdłuższa trasa zjazdowa ma ok. 2 kilometry długości. Wielbiciele snowboardu mają możliwość jazdy w kilku snowparkach, a początkujący narciarze mogą skorzystać z oferty szkółek narciarskich znajdujących się na terenie ośrodka. W pobliżu ośrodków są też dobrze wyposażone wypożyczalnie sprzętu i akcesoriów narciarskich. Niektóre z nich mają w swojej ofercie nawet usługę serwisowania i konserwacji prywatnego sprzętu.

Skipass Livigno to karta przeznaczona dla narciarzy, zapewniająca dostęp do wszystkich tras narciarskich i umożliwiająca korzystanie ze wszystkich dostępnych wyciągów narciarskich oraz wszystkich terenów rekreacyjnych. W obu ośrodkach obowiązują te same cenniki, a bilety można kupić np. w kasie przy stacji kolejki linowej Carosello 3000 w San Rocco lub przy stacjach pozostałych wyciągów narciarskich w okolicy.

Narty w Livigno ceny karnetów narciarskich

Cena za skipass w Livigno jest zależna przede wszystkim od terminu pobytu, czasu obowiązywania oraz od wieku:

  • najwyższe ceny są w szczycie sezonu, czyli od 25 grudnia do 7 stycznia oraz od 29 stycznia do 18 marca. W tym okresie  za jednodniowy skipass trzeba zapłacić od 26 do nawet 52 euro, w zależności od wieku,
    – nieco taniej jest poza najwyższym sezonem, między 22 a 28 stycznia i między 19 marca a 8 kwietnia. Skipass na jeden dzień to koszt od 24 do 49 euro, cena również jest zależna od wieku,
    – jeszcze niższe ceny są w terminach od 18 do 24 grudnia i od 8 do 21 stycznia i od 9 do 15 kwietnia. Wtedy jednodniowy skipass kosztuje od 22 do 45 euro, podobnie jak w poprzednich terminach cena jest uzależniona od wieku,
    – najtaniej jest tuż po rozpoczęciu sezonu, czyli od 27 listopada do 17 grudnia oraz pod koniec sezonu, od 17 kwietnia do 1 maja. Skipass kosztuje wtedy od 14 do 28 euro i również cena zależy od wieku.

Jak zaoszczędzić na karnetach w Livigno?

Chcąc zaoszczędzić, najlepiej jest kupić od razu kilkudniowy karnet. W przypadku wyjazdu z rodziną lub z większą grupą znajomych można też skorzystać ze zniżek rodzinnych. Umożliwiają one uzyskanie 5% zniżki przy zakupie minimum 6-dniowego karnetu dla rodzin składających się z dwojga rodziców i dwójki lub więcej dzieci urodzonych w latach 2006-2013. Opcją są też zniżki grupowe (dające 5% rabatu dla grup powyżej 20 osób).

W obu ośrodkach istnieją także zniżki dla osób niepełnosprawnych – 30% zniżki po okazaniu dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność. Również opiekunowie zorganizowanych grup szkolnych (uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów w wieku do 19 lat) oraz instruktorzy narciarstwa, którzy posiadają włoską lub międzynarodową licencję marki ISIA lub IVSI, mogą liczyć na zniżki (50% zniżki na karnet przy zakupie w towarzystwie ucznia).

Na miejscu można również zakupić skipass Alta Valtellina, który pozwala na korzystanie z kilku sąsiadujących ze sobą ośrodków narciarskich. Poza Livigno są to ośrodko w Bormio, Santa Caterina oraz Cima Piazzi-San Colombano. Taki karnet kosztuje od ok. 100 do prawie 160 euro za 3 dni (to minimalny okres, na jaki można zakupić skypass). Umożliwia on urozmaicenie alpejskiego, zimowego szaleństwa, zwiększając ilość możliwych tras narciarskich do 230 kilometrów, a liczbę dostępnych wyciągów do 64.

Jak dojechać na narty w Livigno?

Ze względu na swoje położenie Livigno jest miejscem trudnodostępnym, ale atrakcje tego miejsca z pewnością wynagrodzą wysiłek włożony w dotarcie do miasteczka. Do doliny można się dostać zarówno od strony szwajcarskiej, jak i ze strony włoskiej. Planując podróż, warto wyposażyć się w łańcuchy śnieżne, które mogą być wymagane przy wjeździe na tereny górskie. Najprostsza droga do Livigno prowadzi przez Szwajcarię.

Wybierając się do Livigno z północy Polski lub z zachodniej części kraju, najlepiej zaplanować podróż przez Drezno, Norymbergę, Monachium i Innsbruck. Następnie należy przejechać przez fragment Szwajcarii, by dotrzeć do przejścia granicznego Ponte del Gallo, skąd biegnie droga Via della Val, która prowadzi wzdłuż brzegu jeziora Lago di Livigno bezpośrednio do miejscowości Livigno. Wyruszając w podróż z południa Polski, można wybrać trasę prowadzącą przez Ostrawę, Brno, Wiedeń, Linz, Salzburg i Innsbruck – dalsza część drogi będzie taka sama.

Jaka odległość dzieli Livigno od Zurychu?

Livigno leży tuż przy granicy szwajcarsko-włoskiej, a od stolicy Szwajcarii dzieli je zaledwie 200 kilometrów. Trasa z Zurychu do Livigno w większości biegnie krajową autostradą. Jednym ze sposobów dotarcia do Livigno ze Szwajcarii jest 3-kilometrowy tunel Munt la Schera wykuty w skale i łączący włoską i szwajcarską stronę Alp. W tunelu obowiązuje ruch wahadłowy, a za przejazd trzeba zapłacić ok. 40 euro.

Jak jest otwarty tunel w Livigno?

Tunel Munt la Schera jest otwarty 24 godziny na dobę i można z niego korzystać zgodnie z ruchem wahadłowym każdego dnia w tygodnia. Trzeba jednak pamiętać, że w szczycie sezonu, zwłaszcza w soboty, może obowiązywać rozkład godzinowy. Co to oznacza? Przykładowo, w sezonie 2021/2022, w okresie od 11 grudnia do 29 stycznia ruch wahadłowy obowiązuje tylko w godzinach 00:00 – 6:00, od 6:00 do 9:00 przejazd jest możliwy tylko dla osób wyjeżdżających z Livigno. Od 9:00 do 10 tunel jest zamknięty, od 10:00 do 18:00 przejazd jest możliwy wyłącznie dla wyjeżdżających z Livigno, od 18:00 wraca ruch wahadłowy. Rozkład jest udostępniany z miesiąca na miesiąc i można go bez problemu sprawdzić w sieci już na etapie planowania podróży.

Jak ominąć tunel do Livigno?

Aby dojechać do Livigno unikając przejazdu przez tunel, można np. ominąć Szwajcarię i wjechać do Włoch przekraczając austriacko-włoskie przejście graniczne Grenzübergang Gries am Brenner. Stamtąd należy kierować się dalej w stronę włoskich miejscowości Bolzano i Merano i następnie w kierunku Livigno. Dalsza trasa biegnie przez górskie drogi, jedna z nich prowadzi od strony pobliskiego miasta Bormio i biegnie przez przełęcz Passo del Foscagno na wysokości 2291 metrów n.p.m. Druga umożliwia przejazd od strony Szwajcarii z miejscowości Poschiavo przez przełęcz Forcola di Livigno na wysokości 2315 metrów n.p.m. Niestety obie trasy są dostępnie głównie w okresie letnim, w zimie drogi są często zamknięte ze względu na warunki pogodowe.

Jak dojechać z Bergamo do Livigno?

Livigno jest oddalone zaledwie 200 kilometrów od turystycznego Bergamo. Można więc zahaczyć o nie, wybierając się lub wracając z tej części Lombardii. Chcąc dotrzeć do Livigno z okolic Bergamo, również należy kierować się w stronę leżącej nieopodal miejscowości Bormio i dalej górskimi drogami prosto do Livigno.

Jak dojechać z Mediolanu do Livigno?

Bardzo podobnie wygląda trasa z Mediolanu do Livigno, te dwie miejscowości dzieli ok. 245 kilometrów. Droga biegnie równolegle do wcześniejszej trasy i również prowadzi do Livigno przez Bormio i dalej tymi samymi, górskimi drogami.

Lato w Livigno – czy warto? Szlaki turystyczne i atrakcje w okolicy miasta

W pobliżu Livigno jest też sporo atrakcji poza stokami narciarskimi, więc okolica jest atrakcyjna nie tylko zimą. W letnich miesiącach można wybrać się na wycieczkę jednym z górskich szlaków, wykupić lot paralotnią nad alpejskimi szczytami lub zaplanować przejażdżkę po świetnie przygotowanych trasach rowerowych. Dolina skrywa również piękne górskie jezioro Lago di Livigno, po którym latem można popływać kajakiem. Samo miasto Livigno także jest sporą atrakcją, z zabytkową zabudową i charakterystycznymi dla tego regionu drewnianymi chatami.

Wielbiciele natury i pięknych krajobrazów powinni wybrać się do Parku Narodowego Stelvio, w którym można podziwiać piękne polodowcowe doliny, górskie grzbiety, bujne lasy i zielone, alpejskie łąki poprzecinane strumieniami. Stelvio jest największym parkiem narodowym we Włoszech, a łączna ilość pieszych szlaków przebiegających przez jego tereny to ponad 1600 kilometrów.

Gdzie można smacznie zjeść w Livigno? Najlepsze restauracje w mieście

Białe szaleństwo wymaga sporego wysiłku, po którym organizm domaga się uzupełnienia energii. Ponieważ Livigno jest włoskim miastem, to warto nadrobić stracone na stoku kalorie pysznymi, włoskimi potrawami. Na terenie miasta jest mnóstwo lokali gastronomicznych, a sporo z nich znajduje się nieopodal stoków. Najbardziej popularnymi i często polecanymi restauracjami są:

  • Scialket – w alpejskim stylu, z daniami lokalnej kuchni i malowniczym widokiem na jezioro Livigno (przy trasie kolejki linowej Cassana),
  • Berghutte – ze smaczną lokalną kuchnią, klimatycznym wnętrzem i tarasem z widokiem na zbocza gór (przy stacji kolejki linowej Livigno Centro),
  • Calcheira – z doskonałymi, tradycyjnymi daniami lokalnej kuchni (przy wejściu do doliny Federia),
  • La Stuvetta – z doskonałym włoskim menu i lokalnymi winami (przy dolnej stacji kolejki linowej Carosello 3000 w San Rocco),
  • Stalet – z dużym zewnętrznym tarasem, widokiem na stoki i wyśmienitymi daniami z grilla (obok stacji kolejki linowej Carosello 3000 w San Rocco),
  • Ristoro Carosello 3000 – z kuchnią włoską i międzynarodową, barem i widokiem na dolinę (przy stacji kolejki linowej Carosello 3000 w San Rocco),
  • La Piöda – z drewnianym wnętrzem i smaczną, włoską kuchnią oraz dużym wyborem win (adres: Via Saroch 604, Livigno)
  • Bella Vista – z romantyczną, kameralną atmosferą i doskonałym menu z wybornymi daniami z dziczyzny (adres: Via Saroch 425, Livigno).

Schroniska z restauracją

W przerwie między zjazdami można też odwiedzić jedno z tutejszych schronisk turystycznych, stojących w pobliżu tras narciarskich. Do wyboru są między innymi:

  • M’eating Point – z barem, restauracją, panoramicznym tarasem i strefą zabaw (przy górnej stacji kolejki gondolowej Mottolino),
  • Camanel di Planon – z ofertą smacznych dań typu fast food, barem wewnętrznym i zewnętrznym oraz strefą wypoczynkową z zewnętrznym tarasem, leżakami i muzyką na żywo (przy górnej stacji wyciągu Teola Pianoni Bassi),
  • Tea da Borch – z biesiadną atmosferą i smaczną lokalną kuchnią (w pobliżu kolejki linowej Carosello 3000 w San Rocco),
  • Tea da Cip e Ciop – z widokiem na dolinę, przytulnym wnętrzem i smaczną, tradycyjną kuchnią (u stóp zbocza Blesaccia),
  • Costaccia –  z barem, restauracją i tarasem z przepięknym widokiem oraz muzyką na żywo (przy stacji kolejki górskiej Livigno – Centro).

Gdzie zatrzymać się podczas pobytu w Livigno? TOP 3 luksusowe hotele

Wraz ze wzrostem popularności Livigno wśród turystów, w miejscowości powstaje coraz więcej hoteli i pensjonatów, w których można się zatrzymać odwiedzając miasto, a przy okazji zrelaksować po całym dniu spędzonym na stoku. Poniżej najlepsze hotele o wysokim standardzie, jakie można znaleźć w centrum miasta:

  • czterogwiazdkowy hotel Alp Wellness Mota – z barem, restauracją, basenem i centrum SPA, położony w samym centrum Livigno i zaledwie 50 metrów od najbliższego wyciągu narciarskiego. Jednodniowy pobyt w dwuosobowym pokoju to koszt od 800 no nawet 2000 złotych (adres: Via Ostaria 11, Livigno),
  • czterogwiazdkowy Bivio Hotel Plaza – z barem, restauracją i centrum SPA z basenami, stojący przy deptaku w centrum Livigno, ok. 300 metrów od stacji najbliższej kolejki linowej, za jedną noc w dwuosobowym pokoju trzeba zapłacić od 500 do 1500 złotych, w zależności od terminu pobytu (adres: Via Plan 422/A, Livigno)
  • czterogwiazdkowy Francesin Active Hotel– z barem, basenem i centrum SPA oraz odnowy biologicznej, oddalony jedynie 150 metrów od najbliższego wyciągu narciarskiego, cena jednodniowego pobytu w dwuosobowym pokoju to ok. 900 złotych (adres: Via Ostaria 442, Livigno).

Narty w Livigno – lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Następny

Dodaj komentarz