Narty w Macedonii – dlaczego warto się wybrać?

2 lutego 2023 Tagi , , , ,

Nie da się ukryć, że obecnie coraz więcej osób szuka idealnego miejsca na zimowy wyjazd. Jeszcze kilka la temu jedyną opcją dla wielu był Austria lub Włochy. Teraz nie jest to takie oczywiste – wiele osób wybiera nowe miejsca. Niemniej tamtejsze ośrodki narciarskie cieszą się nadal prestiżem i niezmiennie dobrą opinią. Faktem jest, że to właśnie tam powstały i w dalszym ciągu powstają jedne z najlepszych terenów narciarskich, którym nie możemy absolutnie nic zarzucić. Jednak w momencie, kiedy planujemy swój setny wyjazd zimowy, każdy z nas może po prostu oczekiwać czegoś nowego. Wobec tego warto nieco się rozejrzeć, a w Europie – także w innych państwach – możemy znaleźć wyjątkowo ciekawe miejsca na narty, które okażą się dla nas fenomenalnym i całkowicie nowym doświadczeniem. Jednym z najlepszych przykładów jest tutaj Macedonia i zlokalizowane tam ośrodki narciarskie. Wobec tego, dlaczego narty w Macedonii są świetnym pomysłem na zimowy wyjazd?

Szalej w Ski Kozuf – największym ośrodku narciarskim w Macedonii!

Macedonia to zdecydowanie jeden z mniejszych krajów, który znajduje się w południowej Europie. Niemniej jednak nie oznacza to, że nie będziemy mogli się tam świetnie bawić w jednym z największych ośrodków narciarskich, który znajduje się w południowo- wschodniej części kraju. Mowa tu o fenomenalnym i nowoczesnym resorcie Ski Kozuf, który znajduje się w dolinie rzeki i Vardar. Jest to główna rzeka w Macedonii, a takie umiejscowienie tego ośrodka narciarskiego gwarantuje nam nic innego, jak tylko niesamowitą i absolutnie malowniczą scenerię. Centrum resortu narciarskiego stanowią Góry Kozuf a ich naturalna przyroda nie jest tknięta od lat 90 -tych. Jeśli więc zależy nam na tym, by wybrać się na narty w Macedonii z dala od cywilizacji i spędzić czas na łonie dzikiej przyrody, to ośrodek narciarski Ski Kozuf nam to zagwarantuje.

Breathtaking view of Saint John at Kaneo in the morning. It's a Macedonian Orthodox church situated on the cliff over Kaneo Beach overlooking Lake Ohrid in the city of Ohrid, Republic of Macedonia.
Zapierający dech w piersiach widok na Saint John w Kaneo rano. To macedońska cerkiew prawosławna położona na klifie nad plażą Kaneo z widokiem na Jezioro Ochrydzkie w mieście Ochryda w Republice Macedonii, licencja: shutterstock/By jordeangelovic

Liczne zalety

Oczywiście na tym atrakcje, jakie ma nam do zaoferowania ten resort, absolutnie się nie kończą. Ośrodek znajduje się na wysokości od 1,5 do 2,2 tysięcy metrów nad poziomem morza, a ze względu na wpływy klimatyczne pokrywa śnieżna jest tam wyjątkowo gruba. Obecnie w tym resorcie w Macedonii znajdziemy około ośmiu nowoczesnych wyciągów – z czego tylko dwa są wyciągami orczykowymi. Czeka tam na nas aż 140 kilometrów tras, które są świetnie zaaranżowane i przygotowane zarówno dla narciarzy zjazdowych, ale także i dla narciarzy biegowych. Warto również wspomnieć o tym, że w Ski Kozuf czeka na nas olbrzymi obszar do freeride’u, czyli jazdy poza stokami. Można więc śmiało powiedzieć, że „coś” dla siebie znajdzie tam absolutnie każdy narciarz – zarówno bardziej doświadczeni, jak i Ci początkujący.

Tourist kayaking on the Matka Canyon. Picturesque morning scene of North Macedonia, Europe. Traveling concept background.
Turystyczny spływ kajakowy Kanionem Matka. Malownicza poranna scena Macedonii Północnej, Europa. Tło koncepcji podróży., licencja: shutterstock/By Andrew Mayovskyy

Nowoczesne wyciągi to idealny pretekst, by spędzić narty w Macedonii!

Wiele mówi się w Europie o austriackim terenie narciarskim SkiWelt. Często nawet nazywa się go jednym z najbardziej nowoczesnych i najlepiej zorganizowanych ośrodków w Europie. Okazuje się jednak, że jeśli zdecydujemy się na narty w Macedonii, wówczas możemy szybko zmienić zdanie! Kraj ten bowiem podszedł niezwykle poważnie do kwestii rozwoju turystyki zimowej i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że tylko to, co najlepsze i najnowocześniejsze jest w stanie przyciągnąć prawdziwe rzesze turystów.

Sunny view over Mavrovo Ski Center, during the best days of the season
Słoneczny widok na ośrodek narciarski Mavrovo, podczas najlepszych dni sezonu, licencja: shutterstock/By Dimitar Popov

W Macedonii nie brakuje ośrodków narciarskich – które faktycznie są nieco mniej znane – jednak nie można odmówić żadnemu z nich wykorzystania nowoczesnych technologii. Okazuje się, że wszystkie wyciągi narciarskie, jakie tylko istnieją w tym kraju, spełniają najbardziej surowe standardy i są w stanie szybko i sprawnie zabrać na szczyt nawet największe grupy turystów. Jednak to jeszcze nie wszystko! Narty w Macedonii to prawdziwe spotkanie z nowoczesnymi technologiami. Najlepsi inżynierowie z Europy wyposażyli macedońskie ośrodki narciarskie także w nowoczesne systemy naśnieżania i wygładzania tras. W ten sposób każdy z nich zagwarantuje nam wręcz idealne warunki do tego, by szusować po stokach i cieszyć się piękną pogodą.

Narty w Macedonii? Nieoczywisty kierunek dla odważnych!

W momencie, kiedy większość z nas rozpoczyna planowanie zimowych wyjazdów, nigdy nie traktujemy Macedonii jako priorytetu. Być może nawet nie bierzemy pod uwagę tego kraju i nie umieszczamy go na naszej liście. Okazuje się, że prawdopodobnie popełniamy w tym momencie ogromny błąd. Dlaczego? Macedonia z pewnością nie zalicza się do grona najbardziej oczywistych i tradycyjnych kierunków narciarskich, a przecież na tym polega podróżowanie. Narty w Macedonii to możliwość poznania nowego środowiska i nowej kultury. Zmienimy także całkowicie dotychczasowe przyzwyczajenia, które bazowały jedynie na tym, by tłumnie zjeżdżać do Francji lub do Szwajcarii. Możemy wyjść z tak zwanej strefy komfortu, a narty w Macedonii z całą pewnością nie będą dla nas rozczarowaniem!

Snow cover on mountain peak - Macedonia
Pokrywa śnieżna na szczycie góry – Macedonia, licencja: shutterstock/By jordeangelovic

Narty w Macedonii szansą na ekonomiczny, zimowy wyjazd!

Nie da się ukryć, że wspominane już wiele razy ośrodki narciarskie w Austrii czy Francji nie są jedną z bardziej ekonomicznych alternatyw na zimowy wyjazd. Dla wielu osób będą zbyt dużym wydatkiem. Wobec tego narty w Macedonii stają się atrakcyjną alternatywą. Tutaj można doskonale spędzić czas, pojeździć na nartach, a przy tym nie wydać mnóstwa pieniędzy. Wybierając się na narty w Macedonii za skipassy, zapłacimy nawet o połowę mniej niż w innych resortach. Do tego warunki pogodoe też sąTakiego wyjazdu z pewnością nikt z nas nie będzie żałował.

Wypoczywaj w luksusowych hotelach w Macedonii!

Okazuje się, że z reguły nie myślimy o tym, że spędzając narty w Macedonii, możemy spodziewać się „luksusów”. Niemniej jednak śmiało możemy powiedzieć, że nasze przekonania są po prostu błędne. Dlaczego? Otóż najlepsze ośrodki na narty w Macedonii zapewnią nam dostęp do najbardziej luksusowych i prestiżowych hoteli, na które tylko możemy się zdecydować. Do najlepszych obiektów noclegowych na narty w Macedonii możemy zaliczyć:

  • Mercure Tetovo – ten pięciogwiazdkowy obiekt noclegowy, zaliczany do grona hoteli butikowych znajduje się w słynnym ośrodku narciarskim Sar Planina Ski. Jest to jeden z najbardziej luksusowych hoteli w kraju, który zapewni nam dostęp do wiele udogodnień i zagwarantuje zakwaterowanie na najwyższym poziomie.
  • Hotel Radika – ten hotel znajduje się w ośrodku narciarskim Mavrovo i również został on oceniony na pięć gwiazdek. Nie zabraknie nam tam ani basenu, ani luksusowego SPA, ani także maksymalnie wysokich standardów zakwaterowania.
  • Panorama Hotel and SPA – ten hotel znajdziemy w kameralnym ośrodku narciarskim Kursevo. Zaliczany jest on do hoteli butikowych i oferuje nam prawdziwie wysokie standardy, a także dostęp do szeregu udogodnień.

Szukasz innych nieoczywistych miejsc na narty? Czytaj także:

Dlaczego warto wybrać się na narty do Gruzji?

Narty w Turcji – dlaczego warto się tu wybrać?

Poprzedni

Dlaczego warto wybrać się na narty do Gruzji?

Narty w Szwajcarii – dlaczego warto wybrać się na narty do Zermatt?

Następny

Dodaj komentarz