Narty w Madonna di Campiglio – czas na zimowe szaleństwo!

4 stycznia 2023 Tagi , , , , ,

Sezon zimowy w niektórych ośrodkach narciarskich praktycznie nigdy nie dobiega końca. Oczywiście największa ilość tego typu miejsc znajduje się we Włoszech. Wszak nie wszystkie tereny we Włoszech są ta gorące i słoneczne, jak może się wydawać. Tak naprawdę, zaawansowani narciarze i każdy inny miłośnik sportów zimowych doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że okolice Trento we Włoszech są dla nich kolebką i miejscem, w którym mogą realizować swoje zimowe pasje dosłownie przez cały rok. Niemniej jednak spośród wszystkich, dobrze już znanych ośrodków narciarskich, na szczególną uwagę zasługuje Madonna di Campiglio. To jeden z najstarszych ośrodków narciarskich w pobliżu Trento, który z roku na rok cieszy się coraz to większym zainteresowaniem wśród podróżnych. Zatem, co warto wiedzieć o ośrodku narciarskim Madonna di Campiglio i jak można zorganizować tam wyjazd na narty? Przekonajmy się!

Jak dojechać do Madonna di Campiglio?- najkrótsza trasa dojazdowa

Wspomniane już zostało, że ośrodek narciarski Madonna di Campiglio znajduje się niedaleko Trento. Wobec tego turyści i narciarze nie będą mieli najmniejszych problemów z tym, by się do niego dostać. Tak naprawdę, wystarczy w pierwszej kolejności zarezerwować sobie loty do Trento. Bezpośrednio można tam dolecieć z Ryanair, WizzAir oraz LOT z następujących lotnisk:

 • Kraków-Balice;
 • Katowice- Pyrzowice;
 • Warszawa- Modlin oraz z lotniska Warszawa-Okęcie;
 • Poznań- Ławica;
 • Gdańsku- port lotniczy im. Lecha Wałęsy.

Oczywiście każdy z podróżnych powinien pamiętać o tym, że loty do Trento o wiele lepiej zarezerwować sobie wcześniej, w szczególności, jeśli wyjazd zaplanowany jest na sezon zimowy. Często linie lotnicze mogą bezpośrednio przed terminem wyjazdu podnieść nieco ceny lotów. Dlatego też, gdy zależy Ci na jak najtańszych przelotach, warto się pospieszyć z rezerwacją!

Jak dojechać z Trento do ośrodka narciarskiego Madonna di Campiglio?

Ośrodek narciarski Madonna di Campiglio zlokalizowany jest około 77 kilometrów na północ od Trento. Wobec tego turyści mogą zdecydować  się zarówno na podróż komunikacją miejską albo też na  wypożyczenie samochodu z lokalnej wypożyczalni (możliwy odbiór z lotniska). Pamiętajmy jednak, że podróż własnym samochodem zwykle jest o wiele szybsza i bardziej komfortowa. Jak zatem dokładnie przebiega trasa dojazdu, gdy nie masz swojego samochodu?

 • dojazd do Madonna di Campiglio z Trento komunikacją miejską- podróż ta zajmie turystom około 3 godzin. W pierwszej kolejności turyści na lotnisku muszą wsiąść w autobus oznaczony literą „A”, który dowiezie ich na przystanek Trento – Autostazione. Tam z kolei muszą przesiąść się w autobus oznaczony numerem B201. Wówczas dojadą oni do ośrodka Madonna di Campiglio.
 • dojazd do Madonna di Campiglio z Trento wypożyczonym samochodem- podróż za pośrednictwem samochodu – nawet uwzględniając dość górzystą trasę- zajmie turystom około 1,5 godziny. Z lotniska w Trento warto skierować się na drogę oznaczoną numerem SS237, którą dojedziemy do miejscowości Tione di Trento. Tam z kolei konieczne jest wybranie zjazdu w drogę numer SS239, którą dojedziemy już bezpośrednio do Madonna di Campiglio.

Co koniecznie trzeba zwiedzić, podróżując do Madonna di Campiglio?

Madonna di Campiglio to jeden z najstarszych ośrodków narciarskich zlokalizowanych we włoskich Alpach. Znajduje się on na wysokości ponad 1500 metrów nad poziomem morza. Ta niesamowita wioska od dawna jest już znana jako kolebka narciarstwa oraz wszelakich sportów zimowych. Niemniej w dalszym ciągu pozostaje niezwykle interesującą osadą, gdzie turyści z całą pewnością nie będą się nudzić. Wobec tego, bez względu na to, czy wybieramy się tam na narty zimą, czy na trekking latem, warto poświęcić co najmniej kilka godzin, na zwiedzanie. Które miejsca w Madonna di Campiglio polecamy odwiedzić? Oto krótka lista:

 • centrum Madonna di Campiglio –  wioska, w której mieszka jedynie 700 osób w żadnym wypadku nie przypomina tradycyjnego, włoskiego miasteczka. Zabudowa Madonna di Campiglio jest w dużej mierze złożona z hoteli i pensjonatów. Niemniej jednak reprezentują one typowo alpejski styl budownictwa. Warto więc udać się do centrum wioski i przyjrzeć misternym zdobieniom i świetnie wyeksponowanym drewnianym balom. Taki typ zabudowy robi ogromne wrażenie.
 • 5 Laghi – pod tą mistyczną nazwą kryje się po prostu 5 Jezior, które są najczęściej odwiedzanym miejscem w Madonna di Campiglio. Po jeziorach kursuje gondola, która jest dodatkową atrakcją turystyczną regionu. W skład 5 jezior wchodzą: Lago Ritorto, Lambin, Gelato, Serodoli i Nambino. Wszystkie z nich wyróżniają się krystalicznie czystą i praktycznie transparentną wodą.
 • wodospad Cascate di Mezzo – to również jedna z większych atrakcji turystycznych w regionie Madonna di Campiglio. Jest to jednocześnie największy i najstarszy wodospad w okolicy.
Cascate di Mezzo during the winter. Unique spectacle to see the completely frozen water stop and create this imposing structure white and shining. A set of ice stalactite and stalagmite columns.
zamarznięty wodospad Cascate di Mezzo., licencja: shutterstock/By WhyNotChannel

Jakie atrakcje turystyczne czekają na podróżnych w Madonna di Campiglio?

Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne w Madonna di Campiglio, to wszystko zależy od tego, w jakim okresie turyści zdecydują się tę miejscowość odwiedzić. W okresie zimowym przeważają szaleństwa na świetnie zaaranżowanych stokach, wycieczki kolejkami górskimi i zabawa w zimowych skateparkach. Jeśli zaś chodzi o sezon letni w Madonna di Campiglio to zdecydowanie największą atrakcją są rejsy gondolą po pięciu jeziorach. Oczywiście dochodzą do tego jeszcze zapierające dech w piersiach widoki, które można podziwiać podczas górskiego trekkingu. Dodatkowo warto wspomnieć o sezonowych atrakcjach i pokazach, które organizowane są dla turystów w określonych miesiącach.

Jakie atrakcje dla dzieci można znaleźć w Madonna di Campiglio?

W Madonna di Campiglio królują sporty zimowe. Wobec tego, jeśli wybieramy się tam z dziećmi, najlepiej zaplanować wyjazd na sezon zimowy. Latem, choć znajduje się tam wiele banalnie prostych szlaków turystycznych, to jednak przejście ich z wózkiem dziecięcym czy z dzieckiem na rękach wydaje się prawdziwie karkołomnym zadaniem. Szlaki turystyczne nie są również przystosowane do „małych nóżek”, więc w sezonie letnim dzieci na wyjeździe do Madonna di Campiglio wiele nie skorzystają. Z kolei w sezonie zimowym maluchy mogą udać się na lekcje w szkółkach narciarskich, snowboardowych lub szaleć w skateparkach zimowych, oczywiście pod okiem instruktorów.

Narty w Madonna di Campiglio – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie?

Wspomniane już zostało, że Madonna di Campiglio to znany na całym świecie ośrodek narciarski. Wobec tego większość podróżnych decyduje się na wyjazd do tego regionu w sezonie zimowym. Zatem, jak go zaplanować? Oto kilka wskazówek!

 • Na początek zarezerwowanie biletów lotniczych do Trento i zaplanowanie dojazdu do Madonna di Campiglio-  im wcześniej podróżni zarezerwują bilety, tym lepiej, gdyż ceny będą o wiele niższe;
 • znalezienie noclegów- w Madonna di Campiglio znaleźć można wiele hoteli, pensjonatów i schronisk górskich, warto więc wybrać te, które najlepiej spełniają nasze potrzeby;
 • sprawdzenie pogody i dostępności stoków- pogoda i grubość pokrywy śnieżnej ma ogromne znaczenie podczas planowania wyjazdu, więc warto to dokładnie sprawdzić;
 • sprawdzenie cen na stokach i kupienie wejściówek online- warto sprawdzić, jakie są ceny karnetów w Madonna di Campiglio i zarezerwować bilety online. Pomoże to uniknąć stania w długich i niekończących się kolejkach.

Wyciągi i stoki narciarskie w Madonna di Campiglio

W Madonna di Campiglio narciarze mogą korzystać z ponad 120 kilometrów świetnie przygotowanych stoków i tras zjazdowych. Warto jednak poznać ich oznaczenia. Otóż:

 • trasy narciarskie oznaczone kolorem zielonym to trasy łatwe – w Madonna di Campiglio dla początkujących narciarzy przeznaczonych jest 25 kilometrów tras zjazdowych,
 • wszelkie trasy narciarskie oznaczone kolorem żółtym to trasy średnie – łącznie ich długość w Madonna di Campiglio to 80,5 kilometra,
 • trasy narciarskie oznaczone kolorem czarnym to trasy trudne- przeznaczone są one dla zaawansowanych narciarzy, a ich długość w Madonna di Campiglio wynosi 14,5 kilometra.

Najdłuższą trasą zjazdową jest trasa Groste o długości 7 kilometrów i różnicą wysokości na poziomie 1000 metrów. Kolejną popularną trasą zjazdową jest ta, która rozciąga się od stoku Gruppo di Brenta. W Madonna di Campiglio znajdują się także nowoczesne wyciągi narciarskie, które obejmują wyciągi saneczkowe, tradycyjne wyciągi oraz kolejki górskie.

Ski slopes of Madonna di Campiglio. Alpine Ski resort of Trentino Alto Adige into Dolomiti di Brenta Park.
Stok narciarski w Madonna di Campiglio, licencja: shutterstock/By Davide Rigon

Ceny karnetów w Madonna di Campiglio

Wejście na stoki Madonna di Campiglio jest oczywiście płatne. Ceny karnetów to przede wszystkim 49 euro dla dorosłych i 25 do 34 euro dla dzieci za jeden dzień. W przypadku kiedy zależy nam na karnecie 6-cio dniowym, wówczas dorośli będą musieli zapłacić od 237 do 278 euro. Z kolei karnety 6-cio dniowe dla najmłodszych to cena od 119 do 195 euro. Warto jednak sprawdzić także ofertę karnetów rodzinnych, które zwykle oferują nieco bardziej przystępne ceny. Co więcej, jeśli zdecydujemy się na zakup tego typu karnetów przez Internet, można liczyć na nieco korzystniejsze zniżki i ceny.

Lato w Madonna di Campiglio – czy warto? Poznaj szlaki turystyczne!

Turyści z pewnością przywykli już do tego, że Madonna di Campiglio to przede wszystkim kolebka narciarstwa i wszelakich sportów zimowych. Warto jednak zauważyć, że ośrodek ten nie pustoszeje w sezonie letnim. Dlaczego? Otóż cała okolica to bogactwo ścieżek turystycznych i szlaków trekkingowych, które oferują zapierające dech w piersiach widoki. Najpopularniejszy szlak trekkingowy prowadzi z Madonna di Campiglio do Val di Brenta. Jest to szlak oznaczony jako średni, niemniej jednak miejscami może sprawić on niewprawionym turystom wiele problemów z uwagi na różnicę wysokości i strome podejścia. Kolejny, niezwykle popularny szlak turystyczny prowadzi z Madonna di Campiglio do miejscowości Adamello. Jest to szlak oznaczony jako łatwy i nie jest on jednocześnie zbyt długi. Niemniej jednak prowadzi on przez malownicze doliny, a także przez wspomnianą już okolicę pięciu jezior. Warto jednak przygotować się odpowiednio do przejścia takich szlaków. Konieczne będą:

 • dobre i solidne buty trekkingowe,
 • ochrona przeciwsłoneczna- latem w Marina di Campiglio słońce potrafi być wyjątkowo palące,
 • plecak turystyczny – w którym nie może zabraknąć zapasu wody i prowiantu,
 • środek owadobójczy – niestety, w lasach i zaroślach roi się od komarów, które potrafią mocno uprzykrzyć życie.
Aerial photography with drone. Great view of the Madonna di Campiglio Italy ski resort summer time.
widok w Madonna di Campiglio, licencja: shutterstock/By AndreyBerg

Parkingi w Madonna di Campiglio – gdzie warto bezpiecznie zostawić samochód?

Jeśli turyści zdecydowali się na wypożyczenie samochodu i podróż do Madonna di Campiglio, to z pewnością będą również poszukiwać informacji o parkingach. Otóż- podobnie jak w całych Włoszech- w Madonna di Campiglio parkingi są płatne. Zwykle jest to od 1 do 2 euro za godzinę postoju. Można oczywiście wykupić także parking na cały dzień. Najwięcej miejsc parkingowych znajduje się w pobliżu stoków narciarskich. Niemniej jednak dobrą praktyką jest znalezienie noclegu, który oferuje swoim gościom również prywatny parking. Dzięki temu uda się nam nieco zaoszczędzić i będziemy mogli być spokojni o wypożyczony z lotniska samochód.

Gdzie nocować w Madonna di Campiglio? – TOP3 rekomendowane obiekty noclegowe

Madonna di Campiglio praktycznie w niczym nie przypomina tradycyjnego włoskiego miasteczka. Jeśli chodzi o zabudowę, to dominują hotele i pensjonaty, a także luksusowe obiekty noclegowe. Turyści, którym zależy przede wszystkim na wysokim komforcie i wygodzie, nie będą mieli najmniejszego problemu ze znalezieniem dogodnego dla siebie noclegu. Do najlepszych i najbardziej prestiżowych obiektów noclegowych w Madonna di Campiglio można zaliczyć poniższe propozycje!

Hotel Spinale

To pięciogwiazdkowy obiekt noclegowy w samym sercu Madonna di Campiglio. Oferuje on gościom kryte baseny, szereg łaźni parowych oraz najwyższy standard zakwaterowania. Każdy pokój został urządzony w tradycyjnym, alpejskim stylu, aczkolwiek nie brakuje w nim nowoczesnych udogodnień. Z pewnością ten hotel spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów.

Alpen Suite Hotel

To również pięciogwiazdkowy obiekt noclegowy zlokalizowany około 700 metrów od Madonna di Campiglio. Znów goście mogą w nim korzystać ze SPA, krytych basenów i łaźni parowych. Dodatkowo w obiekcie działa wyśmienita, włoska restauracja i bar. Pokoje są urządzone zgodnie z zasadami stylu nowoczesnego i wyposażone w klimatyzację oraz telewizor. Na terenie obiektu działa szybka i bezprzewodowa sieć Wi-Fi. Dodatkowo obiekt ten oferuje również prywatny parking dla zmotoryzowanych gości.

Hotel Chalet Del Sogno

To kolejny już obiekt noclegowy w Madonna di Campiglio, który może pochwalić się oceną na poziomie pięciu gwiazdek. Znajduje się on około 400 metrów od ścisłego centrum miejscowości. W jego wnętrzu na podróżnych czeka SPA, kryty basen, łaźnie parowe oraz niewielka siłownia. Pokoje są klimatyzowane i oferują gościom panoramiczny widok na górskie stoki. Wypoczynek w takim hotelu z pewnością będzie należał do wyjątkowo komfortowych i niezapomnianych.

Gdzie można dobrze zjeść w Madonna di Campiglio? Oto rekomendowane restauracje!

Madonna di Campiglio świetnie przygotowała sobie bazę gastronomiczną. Każdy turysta z pewnością znajdzie tam idealny lokal, który zaspokoi jego podniebienie. Do rekomendowanych restauracji w Madonna di Campiglio zaliczają się:

 • Ristorante Alfredo – to tradycyjny, alpejski lokal gastronomiczny, który specjalizuje się w kuchni włoskiej. Goście mogą tam poczuć niezwykle folklorystyczny klimat i przeżyć prawdziwą ucztę podniebienia.
 • Ristorante Le Roi – to jeden z bardziej prestiżowych lokali gastronomicznych w Madonna di Campiglio. Oferuje on wykwintne dania i specjały kuchni włoskiej.
 • Ristorante Antico Focolare – to również jeden z bardziej ekskluzywnych lokali gastronomicznych w Madonna di Campiglio. Oferuje on najlepsze specjały kuchni włoskiej, tradycyjnej dla górskiego regionu.

Zainteresowany nartami we Włoszech? Zatem czytaj także:

Narty w Passo del Tonale – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów w Bormio

Narty w Vermiglio – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Narty w Livigno – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje, dojazd

Poprzedni

Narty w Rio Pusteria-Bressanone – Lista TOP najlepszych hoteli

Narty w Monterosa – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz