Narty w Maria Alm – jak zaplanować swój wyjazd?

28 grudnia 2022 Tagi , , , ,

Okolice Salzburga są miejscem, które gromadzi wielu zwolenników nart. Przyczyną takiego zjawiska są bez wątpienia zapierające dech w piersiach krajobrazy, w tym przede wszystkim Alpy oraz rozbudowana infrastruktura turystyczna. Jedną z najbardziej popularnych miejscowości, dzięki której możemy cieszyć się wypoczynkiem w sezonie zimowym, jest Maria Alm am Steinernen Meer, położona siedemdziesiąt kilometrów od Salzburga. W artykule zznajdziesz informacje dotyczące planowania wyjazdy na narty w Maria Alm. Gotowy? Zatem zaczynamy!

Narty w Maria Alm – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Dobry plan wyjazdu jest bardzo ważnym elementem udanej wycieczki. Jeśli chodzi o bilety, warto kupić je jak najprędzej, ponieważ cena ich rośnie wraz ze zbliżającą się datą wyjazdu lub odlotu. Co się tyczy biletów, korzystajmy z przesiadek, zwłaszcza jeśli chodzi o loty samolotem. Wtedy koszty podróży mogę być o wiele niższe.

Inną istotną kwestią jest sama trasa dojazdu. Jeśli zdecydujemy się jechać samochodem do Maria Alm, wybierzmy drogę, która przebiega niedaleko interesujących miejsc. Wiele atrakcji czeka na nas w Czechach, w takich miejscowościach jak Ostrawa czy Brno.

Beautiful alpine winter landscape shot at Maria Alm, Salzburg, Austria
zimowy widok Maria Alm, Salzburg, Austria, licencja: shutterstock/By

Region narciarski Ski amade / Hochkönig / Maria Alm / Dienten / Mühlbach wyróżnia się trzydziestoma czterema wyciągami (w tym krzesełkowe i kolejki kabinowe) oraz rozbudowaną siecią stoków o łącznej długości stu dwudziestu kilometrów.

Jak dojechać do Maria Alm?

Podróż samochodem do Maria Alm

Rozpoczynając swoją podróż do Maria Alm am Steinernen Meer z Warszawy, będziemy musieli najpierw skierować się na południe, przejeżdżając niedaleko takich miejscowości jak Piotrków Trybunalski, Częstochowa czy Katowice. Następnie wkraczamy do Czech i kierujemy się w stronę Wiednia, mijając Ostrawę i Brno na Morawach. Przed samym Wiedniem powinniśmy zmienić południowy kierunek i pojechać na wschód w stronę Salzburga, największego miasta w okolicach Maria Alm. Aby dojechać z Salzburga do ostatecznego celu naszej podróży, musimy przejechać fragment trasy przez terytorium Niemiec (między innymi miejscowość Bad Reichenall).

Inne możliwości dotarcia do Maria Alm

Pociągiem możemy dostać się do Salzburga. Aby to zrobić, wyjeżdżamy ze stolicy Polski na Dworzec Główny w Wiedniu z warszawskiego Dworca Wschodniego pociągiem Intercity i dalej ze stolicy Austrii do Salzburga pociągiem typu Railjet (RJ). Niestety, pociągi z Salzburga do Maria Alm am Steinernen Meer nie kursują. Opcją dostępną na końcowej trasie pozostaje zatem bus bądź wynajęty samochód. Co się tyczy samolotu, najsensowniejszą opcją jest lot do Salzburga z Warszawy z przesiadką we Frankfurcie nad Menem.

Miejsca parkingowe

Największymi, całodobowymi parkingami w Maria Alm są:

  • Öffentlicher Parkplatz (Oberdorf 11, Maria Alm),
  • Parkplatz (5761 Maria Alm).

Ceny karnetów w Maria Alm

Wysoki sezon (od dwudziestego czwartego grudnia do szóstego stycznia i od dwudziestego ósmego stycznia do siedemnastego marca):

Dzieci

Cena karnetu jednodniowego dla dziecka wynosi trzydzieści cztery euro. Za sześć dni trzeba będzie zapłacić z kolei sto sześćdziesiąt siedem euro.

Nastolatkowie

Skipass na jeden dzień kosztuje pięćdziesiąt jeden euro, a na sześć dni dwieście pięćdziesiąt i pół euro.

Dorośli

Co się tyczy dorosłych, cena karnetu na jeden dzień wynosi sześćdziesiąt osiem euro, a sześciodniowego trzysta trzydzieści cztery.

Seniorzy

Osoby starsze za skipass jednodniowy zapłacą tyle samo co dorośli. To samo dotyczy karnetu sześciodniowego.

Beautiful alpine winter landscape shot with ski drivers at Maria Alm, Salzburg, Austria
narty w Maria Alm, Salzburg, Austria, licencja: shutterstock/By

Gdzie zjeść w Maria Alm?

Tom Almhütte

Restauracja znajduje się na ulicy Natrun 50. Tom Almhütte jest lokalem oferującym kuchnię lokalną, austriacką, europejską i nowoczesną. Co więcej, Tom Almhütte dysponuje w swoim menu posiłkami wegetariańskimi i wegańskimi. Odwiedzający lokal cenią sobie szczególnie jego umiejscowienie, umożliwiające podziwianie górskich krajobrazów oraz bardzo wysokiej jakości jedzenie.

Lilli‘s Maria Alm

Restauracja znajduje się na ulicy Dorfstraße 2a. Lokal specjalizuje się w posiłkach kuchni austriackiej i międzynarodowej. Zaletą Lilli‘s Maria Alm jest bez wątpienia możliwość zjedzenia posiłków wegetariańskich. Dużą popularnością cieszą się dania kuchni włoskiej, takie jak pizze czy pasty. Goście restauracji muszą liczyć się z kosztami od czterdziestu siedmiu do dwustu trzydziestu pięciu złotych.

Almer Bauernkasten

Lokal Almer Bauernkasten zlokalizowany jest na ulicy Urchen 9 i oferuje dania kuchni niemieckiej, austriackiej oraz specjały z grilla i steki. Almer Bauernkasten jest restauracją serwującą jednak także dania wegetariańskie, wegańskie i bezglutenowe. Jeśli chodzi o ceny, posiłki w restauracji kosztują od czterdziestu dwóch do stu sześćdziesięciu pięciu złotych. Wielu odwiedzających lokal ceni sobie miłą obsługę kelnerską oraz smaczne posiłki.

Narty w Maria Alm – co zwiedzieć?

Wallfahrtskirche Maria Alm, czyli sanktuarium w Maria Alm

Na ulicy Pfarrhofweg 1 umiejscowiona jest świątynia katolicka z czternastego wieku, będąca popularnym celem wielu pielgrzymek. Oprócz imponujących rozmiarów (prawie osiemdziesiąt metrów wysokości z wieżą), zwiedzający kościół mogą podziwiać cudowną figurkę Matki Boskiej oraz gotyckie i barokowe elementy architektoniczne budowli.

Spielplatz Maria Alm

Kolejnym godnym odwiedzenia miejscem jest Spielplatz Maria Alm, będący placem zabaw dla dzieci i dorosłych. Najmłodsi mogą bawić się w piaskownicy lub na wieży wspinaczkowej ze zjeżdżalnią. Dla starszych atrakcją może być boisko do piłki nożnej i koszykówki oraz rampa.

A peaceful village at the foothills of Steinernes Meer Mountains in Maria Alm, Austria, with a majestic church tower (Wallfahrtskirche) standing tall in green fields & foggy mountains in background
Spokojna wioska u podnóża gór Steinernes Meer w Maria Alm w Austrii, z majestatyczną wieżą kościoła (Wallfahrtskirche) stojącą wysoko na zielonych polach i mglistych górach w tle, licencja: shutterstock/By

Erlebnisbad Sommerstein

Na Krallerwinkl 11 znajduje się kompleks składający się z basenu, części restauracyjnej, placu zabaw i miejsca przeznaczonego na piknik. Miejsce jest bardzo atrakcyjne dla rodzin z dziećmi. Istnieje tutaj bowiem oddzielna strefa basenowa dla matki i najmłodszych dzieci.

TOP 3 najbardziej luksusowych hoteli w Maria Alm

House of Hütter – Wachtelhof Hotel & Spa

Hotel jest ośrodkiem, który wyróżnia się między innymi wieloma udogodnieniami dla narciarzy. Oprócz dostępu do przechowalni nart i sprzętu narciarskiego, goście hotelu mogą szybko dostać się do wielu wyciągów narciarskich, takich jak: Faschinglift 2 (trzysta metrów), Faschinglift 1 (trzysta metrów), 6er Sesselbahn Hochmais (trzysta pięćdziesiąt metrów). Oprócz tego odwiedzający hotel mogą skorzystać z dostępu do centrum wellness, bezpłatnego Internetu oraz wykwalifikowanego personelu hotelowego, posługującego się pięcioma językami (niemiecki, angielski, francuski, rosyjski, turecki). Co się tyczy zwierząt domowych, są one mile widziane w House of Hütter – Wachtelhof Hotel & Spa.

Hotel Lohningerhof

To kolejny ośrodek, oferujący gościom wiele atrakcji i komfort na najwyższym poziomie. Hotel posiada rozbudowaną ofertę związaną z rekreacją. Jeśli zdecydujemy się na ten hotel, będziemy mieli dostęp do takich atrakcji jak: łucznictwo, pole golfowe (w promieniu trzech kilometrów) czy kort tenisowy. Do innych urozmaiceń możemy również zaliczyć pokój gier czy wieczory tematyczne z kolacją. Co więcej, w ośrodku możemy skorzystać z bezpłatnego basenu otwartego przez cały rok. Istotną zaletą Hotel Lohningerhof jest także dostęp do bezpłatnego, prywatnego parkingu.

Eder – Lifestyle Hotel

Obiekt Eder – Lifestyle Hotel jest zaś miejscem, który przypadnie do gustu wszystkim osobom ceniącym sobie usługi w centrum wellness. Hotel oferuje bowiem dostęp do między innymi spa, sauny oraz masażu. To, co jest warte podkreślenia przy opisie tego miejsca to również dostęp do dwóch basenów – odkrytego i krytego, bezpłatnych i otwartych przez cały rok. Także okolica Eder – Lifestyle Hotel sprzyja wypoczynkowi. Przy hotelu będziemy mogli skorzystać ze sprzętu do grillowania bądź rozpalić ognisko.

Lato w Maria Alm – czy warto? Szlaki turystyczne

Spędzenie lata w Maria Alm wydaje się dość interesującym pomysłem. Oprócz wcześniej wymienionego placu zabaw czy pływalni, miejscowość umożliwia dostęp do wielu szlaków turystycznych, z których warto skorzystać latem.

Natrun Rundweg

Długość trasy: osiem kilometrów

Typ trasy: pętla

Atrakcje: możliwość obserwowania ptaków i podziwiania bujnych lasów. Na trasie istnieją miejsca, w których można odpocząć i skosztować regionalnej kuchni.

Poziom trudności: średni

Częstotliwość korzystania z trasy: trasa jest stosunkowo rzadko uczęszczana.

Maria Alm with mountain in the background, Salzburg, Austria
Maria Alm widok na góry, Salzburg, Austria, licencja: shutterstock/By Csikasz

Zum Reimannhaus

Długość trasy: pięć kilometrów i sto metrów

Typ trasy: od punktu do punktu

Poziom trudności: trudny

Częstotliwość korzystania z trasy: trasa jest bardzo popularna i istnieje duża szansa spotkania innych ludzi na trasie.

Dodatkowe informacje: Trasa, choć krótka, jest dość wymagająca i stroma, dlatego zaleca się korzystanie z niej doświadczonym wędrownikom.

Czytaj także:

Poprzedni

Top 5 miasteczek narciarskich après-ski w Austrii

Najlepsze ośrodki narciarskie z trasami powyżej 2000 m.n.p.m

Następny

Dodaj komentarz