Narty w Niederndorf – jak zaplanować wyjazd?

7 listopada 2022 Tagi , , , , , , ,

Sezon zimowy zbliża się do nas wielkimi krokami. Nie da się ukryć, że turyści, którzy cenią sobie wypoczywanie na plaży w promieniach słońca, powoli wracają ze swoich wymarzonych urlopów. Z kolei miłośnicy szaleństwa na stokach i amatorzy zimowych wyjazdów, dopiero co rozpoczynają planowanie idealnego, zimowego wyjazdu dla siebie. Oczywiście, nie mają oni wcale najłatwiejszego zadania. W całej Europie ośrodków narciarskich absolutnie nie brakuje. Jednocześnie północne tereny we Włoszech czy nawet i południowe stoki narciarskie u naszego zachodniego sąsiada, większości z nas są już świetnie znane. Wobec tego fani nart i innych sportów zimowych starają się znaleźć takie ośrodki narciarskie, w których jeszcze nie szusowali. Warto jednak zwrócić większą uwagę na Austrię. Kraj w środkowej Europie obecnie może dumnie nazywać się prawdziwą mekką zimowej turystyki. Wśród narciarzy popularnością cieszy się przede wszystkim ośrodek w Niederndorf. Jak więc można zaplanować tam wyjazd?

Ośrodek narciarski w austriackim miasteczku Niederndorf- co warto o nim wiedzieć?

Austria tak naprawdę od zawsze była atrakcyjnym celem wyjazdów dla turystów, którzy chcieli spełnić swoje marzenia zimowego wyjazdu. Nie da się bowiem ukryć, że większość terytorium tego kraju jest zajęta przez majestatyczne Alpy. Niemniej jednak trzeba sobie dość jasno powiedzieć, że jeszcze kilkanaście lat temu ośrodki narciarskie w Austrii nie mogły pochwalić się aż tak ogromnym potencjałem. Były to tylko tereny odpowiednio przystosowane do sportów zimowych. W momencie jednak kiedy władze Austrii dostrzegły możliwości, jakie daje im zimowa turystyka i oczywiście niekwestionowane zyski, zaczęły one inwestować w ośrodki narciarskie i ich rozwój. Jednym z nich jest właśnie ośrodek zlokalizowany w niewielkim miasteczku Niederndorf. Na stałe mieszka tam jedynie 2,5 tysiąca mieszkańców, jednak sezon zimowy przynosi tu ogromne ożywienie i jest niezwykle intensywny.

Zbiornik Durlassboden w Alpach Zillertalskich, Austria
Zbiornik Durlassboden w Alpach Zillertalskich, Austria, licencja: shutterstock/By DaLiu

Niederndorf jest jednym z tych ośrodków, które najwięcej na tych nowych inwestycjach skorzystały. Pojawiły się tam nowoczesne systemy wygładzania pokrywy śnieżnej, nowoczesne pompy do naśnieżania, także cała infrastruktura, która narciarzom jest wyjątkowo potrzebna. Nowoczesne wyciągi wywożą narciarzy na wysokość ponad 1500 metrów nad poziomem morza. Tam z kolei czekają już na nich świetnie przygotowane trasy zjazdowe, a nieco niżej także i trasy do narciarstwa biegowego. W Niederndorf została również świetnie przygotowana zarówno baza gastronomiczna, jak i noclegowa, a połączenie ośrodka z okolicznymi terenami narciarskim doprowadziło do powstania ogromnego kompleksu. Biorąc pod uwagę wymienione atutu ośrodka w Niederndorf można śmiało stwierdzić, że jest to jedno z najlepszych miejsc na wymarzony, zimowy wyjazd. Trzeba go jednak odpowiednio zorganizować i zaplanować, by maksymalnie skorzystać z tego, co Niederndorf ma nam do zaoferowania.

Jak dojechać do Niederndorf?

Ośrodek narciarski w Niederndorf znajduje się jedynie kilka kilometrów od granicy z Niemcami. Turyści chcący się tam dostać, muszą przygotować się jednak na nieco dłuższą podróż. Głównie wynika to z faktu, że Niederndorf- ze względu na lokalizację i ukształtowanie terenu, nie jest obsługiwany przez międzynarodowy port lotniczy. Wobec tego podróżni mogą zdecydować się na jedną, z poniższych opcji:

 • przelot do Monachium w Niemczech;
 • przelot do Salzburga w Austrii.

Obie możliwości są w zasięgu polskich turystów. Niemniej jednak warto wiedzieć, że loty do Monachium- w przeciwieństwie do lotów do Salzburga odbywają się ze znacznie większą częstotliwością i co więcej, oferują znacznie przystępniejsze ceny. W przypadku lotów do Salzburga są one możliwe jedynie z lotnisk:

 • Warszawa- Modlin oraz Warszawa- Okęcie;
 • Katowice- Pyrzowice;
 • Kraków-Balice.

Loty do Salzburga nie są obsługiwane zbyt często, więc turyści będą musieli dopasować swoje plany do rozkładu linii lotniczych. Im wcześniej zarezerwują oni bilety, tym mogą być one tańsze.

Jak dojechać do Niederndorf z Monachium?

Jeśli turyści wybrali przeloty do Monachium, wówczas będą oni mieć do pokonania jedynie 83 kilometry. Mogą oni skorzystać z:

 • komunikacji miejskiej- możliwe są przejazdy z Monachium bezpośrednio na dworzec w Niederndorf. Cała trasa wówczas zajmie turystom nieco ponad dwie godziny. W pierwszej kolejności muszą oni jednak dostać się na Hauptbanhof, czyli główny dworzec w Monachium. Następnie muszą oni wybrać pociąg BRB odjeżdżający do miejscowości Kufstein. Tam z kolei trzeba będzie się przesiąść na autobus linii 4030, który już dowiezie nas bezpośrednio do Niederndorf.
 • wypożyczonego samochodu- na lotnisku w Monachium można również zdecydować się na wypożyczenie samochodu. Wówczas podróż zajmie nam nie więcej niż 55 minut. Z lotniska wystarczy kierować się na południe do granicy z Austrią, drogą oznaczoną numerem 8. W miejscowości Brannenburg trzeba zjechać na drogę numer 93, a następnie poruszać się nią aż do samego zjazdu do Niederndorf.

Jak dojechać do Niederndorf z Salzburga?

Jeśli podróżni zdecydowali się przylecieć do austriackiego Salzburga, wówczas będą oni mieli do pokonania jedynie 94 kilometry. Podobnie jak w poprzednim wypadku, można skorzystać z:

 • komunikacji miejskiej- nie da się ukryć, że taka podróż będzie dla podróżnych wyjątkowo męcząca. Przede wszystkim, jeśli istnieje taka możliwość, warto zdecydować się na wypożyczenie samochodu. Dlaczego? Z prostego powodu, podróż z Salzburga do Niederndorf przy pomocy komunikacji miejskiej zajmie turystom mniej więcej dziewięć godzin, a dodatkowo będzie obfitować w wiele przesiadek. Nie ma więc sensu tracić pół dnia na pokonanie jedyne 94 kilometrów.
 • podróż do Niederndorf wypożyczonym z lotniska samochodem- na lotnisku w Salzburgu działa kilka wypożyczalni pojazdów, więc turyści mogą śmiało skorzystać z ich usług. Podróż samochodem zajmie około godzinę i 10 minut. W pierwszej kolejności z lotniska w Salzburgu warto kierować się autostradą A1 do granicy z Niemcami. Następnie trzeba jedynie wybrać zjazd w drogę numer 93, która poprowadzi nas ponownie do granicy z Austrią. Jadąc tą drogą, dojedziemy do zjazdu do Niederndorf.
fresh spring water directly from the mountains of Tyrol in Austria
Tyrol, Austria, licencja: shutterstock/By by Paul

Gdzie można zaparkować samochód w Niederndorf?

Parkingi w Niederndorf to z całą pewnością kwestia, która zainteresuje podróżnych, którzy wybrali podróż wypożyczonym samochodem. Wobec tego, gdzie można zaparkować auto w Niederndorf? Otóż nie ma zbyt wielu możliwości. Przed wjazdem do miasta znajduje się jednopoziomowy, płatny parking dla turystów, zaś kolejne miejsca parkingowe- również płatne- można już naleźć w bezpośredniej bliskości stoków narciarskich. Jeśli jednak turyści planują nieco zaoszczędzić, na kwestiach związanych z parkingiem, wówczas korzystnym rozwiązaniem może się okazać wynajęcie noclegu, który już taki parking oferuje w cenie. Niederndorf nie jest dużą metropolią, wiec bez większych problemów można się wszędzie dostać piechotą.

Narty w Niederndorf – co warto zwiedzić?

Jeśli podróżni decydują się na zwiedzanie Niederndorf, zamiast na szusowanie po stokach narciarskich, to niestety, ale będą się oni musieli dość mocno rozczarować. Wynika to przede wszystkim z faktu, że Niederndorf to mekka sportów zimowych, a niestety, nie jest to perełka architektoniczna. Nie znajdziemy w miejscowości zabytków z okresu średniowiecza ani także obiektów sakralnych, które rzeczywiście są godne uwagi. Niemniej jednak nie warto się zrażać, gdyż Niederndorf można potraktować jako swoistą bazę wypadową do zwiedzania innych terenów. Przysłowiowy rzut beretem jest do Monachium, zabytkowego Kufstein czy innych regionów Austrii. Tam więc można wybrać się na wycieczkę po muzeach czy zwiedzać obiekty architektoniczne. W samym Niederndorf warto jednak skupić się na zimowym szaleństwie i na korzystaniu z potencjału tego ośrodka narciarskiego.

Jakie atrakcje oferuje Niederndorf dla turystów?

Atrakcji w Niderndorf z całą pewnością nie brakuje. Jednak ich rozmiar i skala zależy od tego, kiedy turyści zdecydują się to miasteczko odwiedzić. W lecie niestety oprócz szlaków trekkingowych i kilku ścieżek rowerowych nie możemy liczyć na zbyt wiele. Zupełnie inaczej jednak przedstawia się sytuacja w sezonie zimowym. Wówczas dla turystów zostało przygotowane aż 288 kilometrów tras zjazdowych i tras do narciarstwa biegowego. Dodatkowo Niederndorf należy do kompleksu SkiWelt Wilder Kaiser- Brixental, a co za tym idzie, można korzystać również ze słynnych, nocnych zjazdów po stokach. Jest to jedna z największych i najbardziej niezapomnianych atrakcji, jakie czekają na dorosłych narciarzy. Dodatkowo warto wspomnieć o świetnie zaaranżowanej infrastrukturze wyciągów, które wywożą turystów na wysokość ponad 1500 metrów nad poziomem morza. Wszystko to sprawia, że ośrodek narciarski Niederndorf w sezonie zimowym tętni życiem, a co więcej, z pewnością nie brakuje tam także atrakcji. Turyści więc na pewno nie poznają smaku nudy w Niederndorf.

Mayrhofen - Austrian Alps winter ski resort in Tyrol. Austrian Central Alps.
narty w Tyrol, Austria, licencja: shutterstock/By Tupungato

Jakie atrakcje czekają w Niederndorf na najmłodszych?

Wyjazd do Niederndorf z całą rodziną z pewnością jest świetnym pomysłem. Jednocześnie, jeśli planujemy się udać tam latem, to od razu można powiedzieć, że najmłodsi nie poznają smaku szalonej rozrywki. Wynika to głównie z faktu, że dostępne w okolicy szlaki trekkingowe nie są przystosowane do potrzeb najmłodszych. Jednocześnie sytuacja z wyjazdem zimowym będzie już prezentować się całkowicie inaczej. W ośrodku narciarskim Niederndorf maluchy zimą mogą korzystać ze świetnie zorganizowanych dla nich atrakcji. Największą popularnością cieszą się:

 • szkółki narciarskie i szkółki snowboardowe- to właśnie tam maluchy mogą doszkalać swoje umiejętności nie tylko w jeździe na nartach, ale także na desce i szkolić się pod okiem najlepszych instruktorów.
 • tory saneczkowe- to bez wątpienia jedna z największych atrakcji Niderndorf, która, choć oblegana jest przez dzieci, to mogą z niej skorzystać całe rodziny.
 • lodowisko- to również wyjątkowa atrakcja dla maluchów, które o wiele lepiej czują się na łyżwach niż na nartach.

Jak więc widać, dzieci w Niederndorf nie będą się nudzić!

Narty w Niederndorf – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Wspomniane już zostało, że by wyjazd do Niederndorf mógł zaliczyć się do najbardziej udanych, trzeba zadbać o jego odpowiednią organizację. Kluczowe okazuje się tu oczywiście zadbanie o wcześniejsze zarezerwowanie przelotów, obiektów noclegowych czy nawet i zaplanowania dalszego etapu podróży. Następnie warto zebrać kilka informacji o samym ośrodku. Czego można tam oczekiwać? Otóż:

 • narciarze mają do dyspozycji 288 kilometrów tras zjazdowych – te, które są przeznaczone dla początkujących oznacza się kolorem niebieskim i zielonym. Trasy dla średniozaawansowanych z kolei oznaczone są kolorem czerwonym, zaś najtrudniejsze z nich, które przeznaczone są dla profesjonalistów posiadają kolor czarny.
 • narciarze mogą korzystać z 90 wyciągów- dostępne są zarówno wieloosobowe gondole, wyciągi orczykowe, a nawet i tradycyjne wyciągi krzesełkowe.
 • za drobną opłatą narciarze mogą korzystać z domków narciarskich.
 • w Niederndorf na narciarzy czeka bogata oferta bacówek i innych lokali gastronomicznych.
 • maksymalna wysokość, na którą dojeżdżają wyciągi to 1869 metrów nad poziomem można, zaś najdłuższa trasa zjazdowa liczy sobie ponad 8 kilometrów.

Ceny karnetów Niederndorf

Każdy, kto choć raz wybrał się do Austrii na narty, doskonale wie, że jest to jeden z bardziej kosztownych wyjazdów. Szczególnie jeśli chodzi o tereny narciarskie SkiWelt. Wobec tego warto zapoznać się z cenami karnetów. Podstawowa wersja daje narciarzom dostęp do 150 kilometrów tras zjazdowych i kosztuje 180 euro dla dorosłych oraz 110 euro dla dzieci. Z kolei pełny karnet, który pozwala na korzystanie ze wszystkich, dostępnych tras kosztuje 290 euro dla osób dorosłych i 220 euro dla najmłodszych. Warto pamiętać o tym, by karnety kupić za pośrednictwem strony internetowej. Wówczas będzie można uniknąć stania w długich kolejkach w kasach biletowych tuż przy stokach.

Lato w Niederndorf – czy warto? Szlaki turystyczne

Wielu turystów z pewnością nie będzie przepadało za nartami i sportami zimowymi. Wówczas mogą się oni zdecydować na to, by odwiedzić Niederndorf w sezonie letnim. Czy jednak warto? Otóż wszystko zależy od tego, czy dobrze czujemy się podczas pieszych wycieczek. Latem w Niderndorf można bowiem wyłącznie poświęcić czas na trekking i na wypoczynek na łonie natury. Najdłuższy szlak turystyczny prowadzi na szczyt Hoche Salve i ma ponad 20 kilometrów długości. Jeśli jednak wybieramy się do Niederndorf w sezonie letnim z dziećmi, to jednak nie będzie to najlepsze rozwiązanie. Trudne szlaki trekkingowe nie są przystosowane do małych nóżek.

TOP3 rekomendowane obiekty noclegowe w Niederndorf

Nie da się ukryć, że w Niederndorf nie da się narzekać na oferowaną bazę noclegową. Tak naprawdę, istnieje tam bogata oferta pensjonatów i hoteli. Oto TOP3 najbardziej rekomendowane obiekty noclegowe, które warto uwzględnić:

 1. Landhotel Oberwirt – to czterogwiazdkowy hotel około 2 kilometry od centrum Niederndorf.
 2. Hotel Wirtshaus Sattlerwirt – to również czterogwiazdkowy hotel oddalony jedynie 3 kilometry od ścisłego centrum Niederndorf.
 3. Hotel Zur Schanz – ten obiekt noclegowy znajduje się 5 kilometrów od centrum Niederndorf. Jest to również obiekt czterogwiazdkowy.

Więcej miejsc noclegowych przez nas polecanych znajdziesz tutaj!

TOP3 rekomendowane obiekty gastronomiczne w Niederndorf

Baza gastronomiczna w Niederndorf również jest bogata. By spróbować lokalne kuchni, warto zatrzymać się w:

 • ROASTHAUS- zaprasza na austriackie dania z grilla, również w wersji wegańskiej.
 • Piknik Niederndorf- to również lokal specjalizujący się w austriackiej kuchni i daniach regionalnych.
 • Tschil- to jedna z bardziej ekskluzywnych restauracji z kuchnią lokalną.

Czytaj także:

Narty w Serfaus-Fiss-Ladis – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Narty w Wagrain – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Poprzedni

Narty w Kitzbühel – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Narty w Bad Gastein – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz