Narty w Oberndorf – najbardziej klimatycznym ośrodku narciarskim w Austrii

7 listopada 2022 Tagi , , , , ,

Zima to sezon, za którym większość z nas z całą pewnością nie przepada. Mało kto bowiem potrafi cieszyć się w momencie, kiedy za oknem szaleją śnieżne zamiecie. Jednocześnie także bez trudu znajdziemy grupę takich osób, które w sezonie zimowym czują się jak przysłowiowe ryby w wodzie. Wobec tego już za niedługo rozpocznie się dla nich jeden z najdłużej wyczekiwanych okresów, w których mogą się oni poświęcić planowaniu zimowych wyjazdów i korzystania z uroków ośrodków narciarskich, które rozsiane są po dosłownie całej Europie. Niemniej jednak apetyty zimowych podróżnych stale rosną i co chwila poszukują oni nowych i jeszcze lepiej zorganizowanych terenów narciarskich, na których mogą się oni bez pamięci oddać swojej pasji. Swoje poszukiwania i uwagę warto skupić na dość niewielki kraj w Europie Środkowej, jakim jest Austria. Państwo to głównie kojarzone jest z organizacji Pucharu Świata w skokach narciarskich czy w biathlonie. Niemniej jednak warto wiedzieć, że znajdują się tam również jedne, z najbardziej nowoczesnych terenów narciarskich w całej Europie. Mowa tu, chociażby o ośrodku w Oberndorf, który z roku na rok przyciąga coraz to większe ilości podróżnych. Co więc warto o tym ośrodku narciarskim wiedzieć i jak zaplanować tam wyjazd na narty?

Ośrodek narciarski w Oberndorf – najbardziej klimatyczne miejsce na zimowy wyjazd

Oberndorf z pewnością wyróżnia się na tle innych ośrodków narciarskich, z których możemy skorzystać w Austrii. Przede wszystkim Oberndorf to miasto całkiem pokaźnych rozmiarów, w którym na stałe mieszka około 5 tysięcy mieszkańców. W porównaniu do innych ośrodków narciarskich już w tym momencie możemy zauważyć dość pokaźną różnicę. Kolejną kwestią są daleko idące inwestycje. Nie da się bowiem ukryć, że ośrodek narciarski w Oberndorf jeszcze kilkanaście lat temu nie zachwyciłby nas swoją nowoczesnością czy infrastrukturą. Niemniej jednak władze w Austrii dostrzegły potencjał miasteczka, płynący przede wszystkim z jego lokalizacji oraz ukształtowania terenu.

Miasteczko Oberndorf znajduje się na samej granicy z Federalną Republiką Niemiec, a także w bezpośredniej bliskości Salzburga. Wobec tego możliwości dojazdu są praktycznie nieograniczone. Dodatkowo Oberndorf znajduje się w kompleksie terenów narciarskich 3 Lander Freizeit- Arena. Wobec tego nie było chyba lepszego miejsca do rozwoju terenów narciarskich niż właśnie to miasteczko. Bardzo szybko rozpoczęto więc prace modernizacyjne, a Oberndorf zyskał nowoczesne systemy naśnieżania i wygładzania tras, w towarzystwie wyjątkowo nowoczesnej infrastruktury wyciągów. Połączyły one Oberndorf z innymi terenami narciarskimi, które przynależą do wspomnianego już kompleksu narciarskiego 3 Lander Freizeit- Arena. W efekcie dla narciarzy przygotowanych zostało aż 171 kilometrów tras zjazdowych, tras do narciarstwa biegowego oraz do skialpinizmu. Wraz z dynamicznym rozwojem ośrodka narciarskiego w Oberndorf, pojawiła się także rozbudowana baza noclegowa oraz baza gastronomiczna.

View of Oberndorf am Neckar
widok w Oberndorf, licencja: shutterstock/By SSchlesier52

Narciarze więc z pewnością nie będą się tam nudzić i warto również wspomnieć o wyjątkowych domkach narciarskich, które również są możliwe do wynajęcia za dodatkową opłatą. Daleko idące inwestycje sprawiły, że Oberndorf stał się najbardziej zmodernizowanym ośrodkiem narciarskim w Austrii. Dodatkowo miasteczko jest niezwykle interesujące i gwarantuje wyjątkową, alpejską atmosferę. Nic więc dziwnego, że to właśnie Oberndorf jest najczęściej wybieranym miejscem na zimowy wyjazd.

Jak dojechać do ośrodka narciarskiego w Oberndorf?

Wspomniane już zostało, że Oberndorf to ośrodek narciarski, który znajduje się bezpośrednio na granicy z Niemcami, a także leży on w okolicy Salzburga. Standardowo, nie ma on dostępu do lotniska. Porty lotnicze w Austrii obsługują jedynie największe miasta, a Salzburg jest bez wątpienia jednym z nich. Wobec tego to właśnie tam powinni się w pierwszej kolejności udać podróżni. Jednocześnie muszą oni się przygotować na to, że loty do Salzburga wcale nie są takie oczywiste. Najpopularniejszym połączeniem lotniczym do Austrii, są loty bezpośrednio do stolicy- Wiednia. To właśnie one obsługiwane są z praktycznie każdego lotniska w naszym kraju. W przypadku Salzburga loty są możliwe jedynie z następujących lotnisk:

 • Warszawa- zarówno z lotniska Modlin, jak i z lotniska Okęcie;
 • Kraków- z lotniska w podkrakowskich Balicach;
 • Katowice- z lotniska w Pyrzowicach.

Oczywiście to podróżni będą musieli dopasować się do rozkładu lotów danych linii lotniczych. Wynika to z faktu, że loty do Salzburga nie odbywają się z dość dużą częstotliwością. Kolejnym problemem może okazać się dość wysoka cena. Jednocześnie, jeśli podróżni zdecydują się zarezerwować loty z odpowiednim wyprzedzeniem- nawet na miesiąc przed planowanym, zimowym urlopem, wówczas z pewnością będą oni mogli skorzystać z nieco bardziej atrakcyjnych cen. Warto więc o tym pamiętać.

Jak można dojechać z Salzburga do ośrodka narciarskiego Oberndorf?

Oberndorf to pięciotysięczne miasteczko, które zlokalizowane jest jedynie 22 kilometry na północ od Salzburga. Wobec tego można powiedzieć, że jeśli turyści pojawią się już na lotnisku, to najcięższą i najdłuższą część podróży mają już za sobą. Istnieją dwie możliwości na to, by dojechać do Oberndorf z wykorzystaniem różnych środków transportu. Podróżni mogą więc zdecydować się na:

 • wypożyczenie samochodu – lotnisko w Salzburgu oferuje możliwość skorzystania z aż 4 wypożyczalni samochodów! Wobec tego podróżni jeszcze przed przylotem- za pośrednictwem mobilnej aplikacji- będą mogli zarezerwować dla siebie pojazd, a następnie po prostu go odebrać. Wówczas cała podróż do Oberndorf zajmie im mniej więcej 20-25 minut. Bezpośrednio z lotniska w Salzburgu wystarczy wyjechać na drogę oznaczoną jako 156. Doprowadzi ona nas prosto do Oberndorf.
 • komunikację miejską – Austria to kraj, który może pochwalić się jedną z najlepiej rozwiniętych i najpunktualniejszych komunikacji miejskich. Warto jednak zauważyć, że w przypadku dojazdu z Salzburga do Oberndorf autobusem, turyści będą musieli przygotować się na nieco dłuższy spacer. Dlaczego? Otóż z dworca w Salzburgu odjeżdża autobus numer RB45, który jedzie przez teren Niemiec aż do granicznej miejscowości Laufen. Tam z kolei podróżni muszą wysiąść i przejść już piechotą z powrotem do Austrii. Spacer do Oberndorf to około 2,5 kilometra. Cała podróż zajmie więc im mniej więcej 50 minut- wraz z „dojściem” na miejsce.

Gdzie można zaparkować samochód w Oberndorf?

Z pewnością wielu podróżnych zdecyduje się na to, by wypożyczyć samochód. Taka podróż będzie komfortowa i co najważniejsze także i dość szybka. Jednocześnie mogą się oni zastanawiać, jak przedstawia się sytuacja z miejscami parkingowymi w Oberndorf. Otóż nie będą oni mieli powodów do narzekań. Okazuje się, że już na samym wjeździe do miasteczka, czeka na nich dwupoziomowy parking, gdzie można pozostawić samochód na znacznie dłuższy okres. Dodatkowo w samym miasteczku można parkować na specjalnie zaaranżowanym parkingu blisko centrum, a najwięcej miejsc można znaleźć bezpośrednio pod stokami narciarskimi. Warto jednak wiedzieć, że te parkingi są płatne. Z kolei bezpłatne miejsca postojowe gwarantowane są przy sklepach i restauracjach, oczywiście dla gości. Turyści mogą jednak zdecydować się na „tańsze” parkowanie, poszukując hotelu, który gwarantuje dostęp do parkingu już w cenie.

Co warto zwiedzić w Oberndorf?

Większość ośrodków narciarskich w Austrii nie oferuje zbyt wielu możliwości do zwiedzania. Są one bowiem głównie nastawione na turystykę zimową. W przypadku Oberndorf jest jednak nieco inaczej. Miasteczko oferuje całkiem pokaźną listę atrakcji i zabytków, przy których warto zatrzymać się na nieco dłuższą chwilę. Co więc można i co warto zwiedzić w Oberndorf? Otóż:

 • Muzeum Historii Lokalnej – jest to jedyne muzeum w mieście, które warto odwiedzić. Zgromadziło ono bowiem wyjątkowo ciekawą kolekcję artefaktów, które nawiązują nie tylko do samej historii miasta, ale i całego regionu.
 • Walfachstkirche Maria Buehl- jest to zespół klasztorny w Oberndorf. Budynki są świetnym przykładem architektury epoki renesansu.
 • Stille Nacht Kapelle- to kaplica, która wybudowana została jeszcze w XIV wieku. Kaplica ta swoją nazwą nawiązuje do słynnego już wykonywania kolęd „Cicha Noc”.
 • Kościół Świętego Mikołaja- to jeden z najważniejszych budynków sakralnych w Oberndorf. Turyści, wchodząc do środka mogą napawać oczy przepięknymi malowidłami ściennymi i sufitowymi.
silent night chapel in oberndorf, salzburg, austria
Stille Nacht Kapelle oberndorf, austria, licencja: shutterstock/By SSimlinger

Co więcej, jeśli udało się nam świetnie zwiedzić i poznać już całe Oberndorf, nic nie stoi na przeszkodzie do wyruszenia w dalszą podróż. Miasteczko jest świetną bazą wypadową zarówno samego Salzburga, jaki i Monachium w Niemczech, czy do słynnego miasta czekolady, jakim jest Linz. Atrakcji więc z pewnością nie zabraknie.

Jakie atrakcje czekają w Oberndorf na podróżnych?

Atrakcje w Oberndorf są zróżnicowane, a głównie zależą one od sezonu, w jakim się tam wybierzemy. W lecie Oberndorf zaprasza przede wszystkim na zwiedzanie oraz na zaangażowanie się w trekking. Stoki alpejskie porastają w lecie zieloną trawą i pozwalają na odkrywanie nowych ścieżek oraz obcowanie z naturą. W sezonie zimowym z kolei turyści mogą przede wszystkim korzystać ze 171 kilometrów tras do narciarstwa zjazdowego i biegowego. Dodatkowo organizowane są tam również różnorodne wydarzenia kulturalne i festiwale. Szczególnie dobrym pomysłem, będzie spędzenie tam Świąt Bożego Narodzenia. Dlaczego? Otóż co roku w Oberndorf kontynuowana jest tradycja wspólnego wykonywania kolędy Cicha Noc w noc wigilijną. Jest to z pewnością niesamowite przeżycie.

Jakie atrakcje dla dzieci przygotowało miasteczko i ośrodek narciarski w Oberndorf?

Dzieci, które przyjadą razem z rodzicami do Oberndorf również nie będą mogły narzekać na brak zajęć. W sezonie letnim z powodzeniem mogą się one zaangażować w piesze wycieczki, gdyż ścieżki trekkingowe są podzielone pod względem poziomu trudności. Najłatwiejsze i najkrótsze z nich z pewnością nie sprawią im większego problemu. Zima z kolei zaprasza młodych narciarzy i narciarki do licznych szkółek, w których mogą one doskonalić swoje umiejętności. Dodatkowo maluchy mogą do woli korzystać z lodowiska i torów saneczkowych. Atrakcji więc dla nich z pewnością nie zabraknie.

Narty w Oberndorf – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Oberndorf to ośrodek narciarski, który przynależy do kompleksu 3 Lander Freizeit- Arena. Jest to więc idealne miejsce na spędzenie zimowych wakacji. Niemniej jednak by wykorzystać wszelkie możliwości, wyjazd ten musi być odpowiednio zaplanowany. Oczywistym jest fakt, że najważniejsze jest przede wszystkim zarezerwowanie sobie biletów lotniczych, a także miejsc noclegowych- w sezonie zimowym, każdy obiekt noclegowy zapełnia się w niezwykle krótkim czasie. Dodatkowo warto również zapoznać się z kilkoma informacjami odnośnie do tego, czego narciarze mogą się w Oberndorf w ogóle spodziewać. Otóż:

 • sam kompleks w Oberndorf daje dostęp do 171 kilometrów nartostrad, jednak okoliczne tereny to ponad 2 tysiące kilometrów tras dla narciarzy.
 • trasy podzielone są pod względem poziomu trudności- czarne przeznaczone są dla profesjonalistów, czerwone dla narciarzy średnio zaawansowanych, a zielone i niebieskie nartostrady są dedykowane początkującym.
 • na terenie Oberndorf można korzystać z 61 wyciągów narciarskich- zaliczają się do nich zarówno gondole, jak i tradycyjne wyciągi orczykowe i krzesełkowe.
 • domki narciarskie są dostępne za dodatkową opłatą.
Tranquil winter scene in the austrian alps of Tirol
zima w okolicy Oberndorf, licencja: shutterstock/By korn-pictures

Ceny karnetów w Oberndorf

Austria nigdy nie była krajem, w którym można było spodziewać się wyjątkowo przystępnych cen. Wobec tego narciarze w przypadku podróży do Oberndorf również muszą przygotować się na nieco większy wydatek. Podstawowy karnet „3 Lander Freizeit Arena” daje im dostęp do tras na terenie Oberndorf. Dorośli zapłacą za niego 220 euro. Z kolei osoby z legitymacją studencką, uczniowską i seniorzy zapłacą jedynie 110 euro. Można jednak skusić się na zakup karnetu rozszerzonego- Super Ski Card. Ten karnet pozwala korzystać nie tylko z tras na terenie Oberndorf, ale także z okolicznych terenów narciarskich. Dorośli za ten karnet zapłacą 390 euro. Z kolei osoby, które mogą korzystać ze zniżek zapłacą za niego 280 euro.

Lato w Oberndorf – czy warto? Szlaki turystyczne

Lato w Oberndorf to również świetny pomysł na wyjazd. Dlaczego? Oprócz niesamowitych atrakcji do zwiedzania, na podróżnych czeka tam także możliwość zaangażowania się w trekking. Szlaki turystyczne są mocno zróżnicowane zarówno pod względem trudności, jak i długości. Niemniej jednak można się na nie wybrać nawet z dziećmi. Jest to niesamowita okazja do podziwiania krajobrazów, a także do samego obcowania z przyrodą. Czy więc warto pojechać latem do Oberndorf? Z pewnością, jeśli tylko lubimy dłuższe, górskie spacery.

Beautiful alpine summer view with the famous Wilder Kaiser mountains near Oberndorf, Tyrol, Austria
Piękny alpejski letni widok ze słynnymi górami Wilder Kaiser w pobliżu Oberndorf, Tyrol, Austria, licencja: shutterstock/By MMartin Erdniss

TOP3 rekomendowane obiekty gastronomiczne w Oberndorf

Oberndorf to również świetnie przygotowana oferta lokali gastronomicznych. Warto szczególną uwagę zwrócić na:

 • Liu Cooking- to świetny lokal z bardzo szybką obsługą i szybkimi daniami kuchni austriackiej.
 • Capo Bianco- ten lokal w smaczny sposób łączy kuchnię austriacką oraz włoską.
 • Suk Jaj- jest to restauracja dla miłośników kuchni tajskiej, jednak przekąski utrzymane są w austriackim stylu.

TOP3 najlepsze obiekty noclegowe w Oberndorf

Jeśli zależy nam na wygodnym wypoczynku w komfortowych warunkach, to warto zwrócić uwagę na TOP3 obiekty noclegowe w Oberndorf:

 1. Hotel Alt-Oberndorf – to obiekt noclegowy z dostępem do basenu, znajdujący się w samym centrum Oberndorf.
 2. Salzachblick – to hotel, który cieszy się dobrą opinią wśród podróżnych. Znajduje się jedynie 1 kilometr od centrum miasta.
 3. Stadthotel Oberndorf – obiekt ten zlokalizowany jest około 1,3 kilometry od centrum i oferuje luksusowe warunki zakwaterowania.

Czytaj także:

Narty w Hochfilzen – co warto wiedzieć o tym ośrodku narciarskim?

Narty w Dorfgastein – jak zaplanować zimowy wyjazd w austriackie Alpy?

Poprzedni

Narty w Kirchdorf in Tirol- zimowe ferie dla całej rodziny

Narty w Kirchdorf in Tirol – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Następny

Dodaj komentarz