Narty w Obertraun – najbardziej nowoczesnym ośrodku narciarskim w Austrii

12 grudnia 2022 Tagi , , , , ,

Wiele osób z całą pewnością zdążyła już zaplanować swoje zimowe wyjazdy. Istnieje jednak i taka grupa turystów, którzy przygotowują się na przysłowiową „ostatnią chwilę”. Z racji tego, że na najsłynniejszych stokach narciarskich sezon zimowy trwa już w najlepsze, warto korzystać z możliwości, jakie nam one oferują. Jednocześnie trzeba przyznać, że planowanie zimowego wyjazdu na narty nigdy nie było i nie będzie proste. Głównie wynika to z faktu, że ośrodków i terenów narciarskich w całej Europie nam nie brakuje, a co za tym idzie, podjęcie słusznej decyzji urasta do rangi pokaźnego wyzwania. Jeśli jednak stoki w północnych regionach Włoch przestały nas już zadowalać, wówczas rozwiązaniem na miarę oczekiwań może być Austria, a w szczególności niewielki ośrodek narciarski w Obertraun. Te nowoczesne i świetnie przystosowane tereny narciarskie spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających! Wobec tego, jak można dojechać do Obertraun i jakie atrakcje tam na nas czekają?

Obertraun – najbardziej nowoczesny teren i ośrodek narciarski w Austrii

Ośrodek narciarski w Obertraun nie może pochwalić się dość długą historią. Są to dość „młode” tereny narciarskie, które powstały w dużej mierze z inicjatywy austriackiego rządu. Nie da się ukryć, że tamtejsze tereny aż prosiły się o to, by wykorzystać ich potencjał. Okazuje się, że to właśnie w tym regionie stoki Alp są najbardziej zaśnieżone, a także najbardziej zróżnicowane! Dodatkowo bliskość Salzburga czy Klagenfurtu sprawiła, że do Obertraun nie jest trudno trafić! Wobec tego w ciągu ostatnich lat ten malowniczy ośrodek znacznie się rozwijał i udoskonalał. Zjechały tam nowoczesne systemy wygładzania tras, a także pojawiła się infrastruktura wyciągów z podgrzewanymi siedzeniami i szeregiem innych udogodnień dla turystów. Obertraun to ośrodek, który dba o potrzeby zarówno dorosłych, ale i także najmłodszych. Dla dzieci są tam bowiem przygotowane łagodne i spokojne trasy zjazdowe, a także mnóstwo szkółek narciarskich. Całość została uzupełniona zachwycającą bazą SPA i Wellness, by każdy z turystów mógł wypocząć w jak najbardziej komfortowych warunkach. Dzięki takim udogodnieniom Obertraun jest uważany za jeden z najbardziej nowoczesnych ośrodków narciarskich w okolicy Salzburga. Z pewnością zimowego wyjazdu na te tereny nie pożałuje żaden z narciarzy!

Obertraun city, Austria
Obertraun, Austria, licencja: shutterstock/By Pavel Savasin

Jak dojechać do Obertraun?

Dojazd do Obertraun wymaga od turystów nieco większego zaangażowania. Ośrodek ten – podobnie jak każdy inny w Austrii – nie jest obsługiwany przez międzynarodowy port lotniczy, a co za tym idzie, pojawia się konieczność znalezienia najbliższego lotniska i zaplanowania dalszej części trasy. Dojazd do Obertraun jest możliwy zarówno z Salzburga, jak i z Klagenfurtu. Jednocześnie turystom poleca się lotnisko w Salzburgu, które zlokalizowane jest o 40 kilometrów bliżej, niż w przypadku Klagenfurtu. Warto jednak mieć na uwadze to, że:

 • loty do Salzburga nie odbywają się z dużą częstotliwością – to podróżni będą musieli dopasować swoje wakacyjne plany do rozkładu linii lotniczych;
 • przeloty do Salzburga możliwe są jedynie z Katowic, Krakowa i Warszawy – sezonowo takie połączenia mogą być uruchamiane również z Gdańska;
 • loty do Salzburga mogą być dość drogie – warto więc zdecydować się na ich rezerwację z odpowiednim wyprzedzeniem.

Z Salzburga do ośrodka narciarskiego w Obertraun jest jedynie 100 kilometrów.

Jak dojechać z Salzburga do Obertraun?

Śmiało można powiedzieć, że jeśli turyści dolecieli już na lotnisko w Salzburgu, wówczas połowa drogi jest już za nimi. Pozostało im do pokonania jedynie 100 kilometrów, a jak wiadomo, Austria jest krajem świetnie skomunikowanym. Wobec tego podróżni mogą skorzystać z jednej, z następujących opcji dojazdu na miejsce:

 • wypożyczony samochód – na lotnisku w Salzburgu działa wiele wypożyczalni pojazdów, więc bez większych problemów można skorzystać z usług jednej z nich. Bez wątpienia jest to komfortowa i dość szybka opcja podróżny. Z lotniska w Salzburgu wystarczy kierować się drogą A10 na południe, a następnie – na wysokości miasteczka Altemarkt im Pongau – wystarczy zjechać na drogę oznaczoną numerem 99. Dojedziemy nią już bezpośrednio na miejsce. Cała podróż nie powinna zająć nam więcej niż około 1 godzinę i 15 minut.
 • komunikacja miejska – w tym przypadku dojazd dla podróżnych do Obertraun może wydawać się nieco bardziej skomplikowany. Przede wszystkim z lotniska w Salzburgu trzeba będzie dostać się na miejski dworzec główny – najlepiej przy pomocy taksówki. Następnie konieczne jest wybranie pociągu IC, który odjeżdża do Klagenfurtu. Dojedziemy nim do przystanku w Bischofschofen. Tam z kolei musimy znaleźć lokalny autobus, który odjeżdża do Obertraun. Cała podróż jednak może zająć nawet ponad 2 godziny – w zależności od rozkładu jazdy komunikacji miejskiej i czasu potrzebnego na przesiadki.

Jak więc widać, dojazd z Salzburga do Obertraun nie będzie dla żadnego z podróżnych największym wyzwaniem.

Scenery of beautiful Austria village Obertraun Lake Hallstatt in Salzkammergut. Landscape of Austrian Alps with traditional alpine houses
Sceneria pięknej austriackiej wioski Obertraun Lake Hallstatt w Salzkammergut. Krajobraz austriackich Alp z tradycyjnymi alpejskimi domami, licencja: shutterstock/By Uldis Laganovskis

Gdzie można zaparkować samochód w Obertraun?

Jeśli zdecydowaliśmy się na dojazd do Obertraun wypożyczonym samochodem, wówczas będziemy musieli go również gdzieś zaparkować. Jak więc przestawia się dostępność miejsc parkingowych w tym ośrodku narciarskim? Otóż w pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że każdy parking jest płatny. Turyści znajdą jeden – zbiorowy – parking przed samym wjazdem do ośrodka. Kolejne miejsca parkingowe z kolei zostały zaaranżowane już bezpośrednio przy stokach narciarskich. Niemniej, jednak jeśli zależy nam na tym, by zaoszczędzić na parkingach nieco więcej, wówczas najlepszym rozwiązaniem może okazać się znalezienie hotelu, który taki dostęp do parkingu oferuje już w cenie. Obertraun nie jest wielkim ośrodkiem, więc bez problemu dostaniemy się wszędzie na piechotę.

Co można i co warto zwiedzić w Obertraun?

Turyści, którzy przyjeżdżają do Obertraun po to, by zwiedzać, niestety mogą się lekko rozczarować. Okazuje się bowiem, że jest to dość kameralny ośrodek narciarski, który powstał stosunkowo niedawno. Wobec tego trzeba sobie powiedzieć, że nie znajdziemy tam pięknej architektury, a także wielu zabytków. Warto jednak docenić okoliczną przyrodę! Można, chociażby odwiedzić szczyt 5 Fingers lub wypocząć nad malowniczym jeziorem Hallstatter See. Jeśli jednak zależy nam na spotkaniu z perełkami architektonicznymi, wówczas warto potraktować Obertraun jako świetną bazę wypadową do Salzburga lub do Klagenfurtu. W tych miastach z pewnością znajdziemy to, na czym nam dokładnie zależy. Z kolei czas spędzony w Obertraun warto wykorzystać na korzystanie z wyciągów i stoków narciarskich, które zagwarantują nam świetną zabawę.

Jakie atrakcje czekają na nas Obertraun?

Jeśli wybieramy się na zimowy wyjazd do Obertraun, wówczas z pewnością będziemy poszukiwać tam niezapomnianych atrakcji. Czego więc możemy się spodziewać po tym ośrodku narciarskim? Otóż czeka tam na nas około 100 kilometrów świetnie przygotowanych tras zjazdowych o zróżnicowanych poziomach trudności. Dodatkowo na miejscu jest nowoczesna infrastruktura wyciągów – 26 łącznie – które wyposażone są w podgrzewane siedzenia i wniosą nas na wysokość 2313 metrów nad poziomem morza! Warto wiedzieć, że wyciągi zostały zaaranżowane wokół nowoczesnej wioski narciarskiej i tworzą dwa okrężne obiegi „Rote Tauernrunde” i „Grüne Tauernrunde”. W ten sposób narciarze w kilka chwil mogą znaleźć się w samym centrum wydarzeń narciarskich! Nie można także w tym momencie pominąć rozbudowane bazy SPA i Wellness, która pozwoli narciarzom wypocząć w najbardziej komfortowych warunkach!

Dachstein Mountains, 5 fingers mountain lift, mountain view in autumn. View of Obertraun from the mountain
Góry Dachstein, widok na góry jesienią. Widok Obertraun z góry, licencja: shutterstock/By Tetiana Maslovska

Jakie atrakcje czekają w Obertraun na najmłodszych turystów?

Jeśli do Obertraun wybieramy się razem z najmłodszymi, wówczas możemy być pewni, że dla nich również nie zabraknie tam atrakcji. Przede wszystkim istnieje tam wiele szkółek narciarskich oraz snowboardowych, w których najmłodsi mogą poświęcić czas na doskonalenie swoich umiejętności. Dodatkowo przygotowane zostały dla nich łagodne trasy zjazdowe przy wyciągach Schaidbergbahn i Plattenkarbahn. W Obertraun maluchy mogą również korzystać z Funparku, który zaprasza ich na niesamowitą, śnieżną zabawę. W Obertraun dosłownie nikt nie będzie się nudzić!

Narty w Obertraun – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Zaplanowanie wyjazdu do Obertraun nie jest wyjątkowo wielkim wyzwaniem. Podróżni powinni na samym początku zatroszczyć się o kwestie związane z dojazdem, przelotami oraz zarezerwowaniem sobie miejsc noclegowych. Następnie mogą oni przejść do planowania swojego wolnego czasu spędzonego na stokach! Do najbardziej znanych należą Schaidbergbahn i Plattenkarbahn, gdzie skupiają się najważniejsze wydarzenia narciarskie. Dodatkowo warto wiedzieć, że w Obertraun czeka na nas:

 • około 100 kilometrów nartostrad, które podzielone są pod względem poziomu trudności;
 • około 26 zróżnicowanych wyciągów z podgrzewanymi siedzeniami;
 • domki narciarskie – dostępne są one za dodatkową opłatą;
 • sprzęt narciarski można wypożyczyć bez większych problemów na miejscu.

W Obertraun możemy również skorzystać z szerokiej oferty bazy SPA oraz Wellness, a także z bacówek, które zapraszają nas na świetne, grzane wino.

A young couple enjoying the view on Lake Hallstatt. Location: Europe, Austria, Obertraun, Krippenstein (Dachstein)
AMłoda para ciesząc się widokiem na jezioro Hallstatt. Lokalizacja: Europa, Austria, Obertraun, Krippenstein (Dachstein), licencja: shutterstock/By LuMaXx

Ceny karnetów w Obertraun

Nie da się ukryć, że wyjazd do Obertraun nie będzie dla nas najmniejszym wydatkiem. Jest to wyjątkowo prestiżowy i nowoczesny ośrodek narciarski, a co za tym idzie, zakup skipassów nie należy do najtańszych. Warto wiedzieć, że na terenie całego ośrodka obowiązuje jednak karta „Obertrauen”. Daje nam ona dostęp do wszystkich tras i wyciągów narciarskich na miejscu. Dorosłe osoby zapłacą za ten karet około 260 euro. Z kolei dzieci, seniorzy i studenci – osoby uprawnione do skorzystania ze zniżek – zapłacą za ten karet około 220 euro.

Winter in Dachstein Krippenstein mountains in Obertraun, Austria aerial drone photo view
Zima w górach Dachstein Krippenstein w Obertraun, Austria widok zdjęcia z drona z lotu ptaka, licencja: shutterstock/By Chawranphoto

Lato w Obertraun – czy warto? szlaki turystyczne

Nie da się ukryć, że spędzenie lata w Obertraun może być świetnym pomysłem, jeśli kochamy podróże i górskie wycieczki. W momencie, kiedy pierwsze śniegi stopnieją na stokach, wówczas uzyskujemy dostęp do malowniczych ścieżek trekkingowych. Lato w Obertraun dla trekkerów może być więc spełnieniem marzeń. Do najpopularniejszych szlaków turystycznych w okolicy możemy zaliczyć:

 • Hallstatter See – Rundwanderweg – jest to trudny szlak trekkingowy o długości 22 kilometrów;
 • Obertraun – Koppenwinkelalm – Koppenbrullerhohle – to z kolei nieco łatwiejszy szlak trekkingowy o długości około 12 kilometrów.

Warto pamiętać, że niektóre ścieżki turystyczne można przejść razem z dziećmi, gdyż są one dopasowane do umiejętności i kondycji maluchów!

TOP3 najlepsze restauracje w Obertraun – gdzie warto udać się na lunch?

Jeśli zależy nam na spotkaniu z austriacką kuchnią, wówczas w Obertraun nie zabraknie nam ku temu możliwości. Baza gastronomiczna jest bowiem świetnie rozwinięta, a do najlepszych restauracji można zaliczyć:

 • Mundwerk Bar Obertauern – to lokal specjalizujący się w austriackiej kuchni, zapraszający także na wyśmienite, grzane wino.
 • Lazy Flamingo Diner – to również restauracja z lokalną kuchnią, która wieczorami zamienia się w prestiżowy klub nocny;
 • Lurzer Alm Obertauern – to ekskluzywna restauracja z lokalną kuchnią.

TOP3 polecane obiekty noclegowe w Obertraun – gdzie warto nocować?

Jeśli chodzi o bazę noclegową, to turyści również nie będą mogli narzekać. W Obertraun istnieje wiele hoteli i obiektów noclegowych, które oferują różnorodne standardy zakwaterowania. Które z nich warto wybrać? Otóż:

 1. Seehotel am Hallsattersee – to dwugwiazdkowy hotel, który jednak oferuje nam dostęp do SPA i szeregu innych udogodnień;
 2. Apartment House Seerose – to również jeden z bardziej luksusowych obiektów noclegowych w Obertraun, który oferuje nam dostęp do mnóstwo udogodnień.
 3. Gjaid-Alm 1738m am Dachstein-Krippenstein – to z kolei trzygwiazdkowy obiekt noclegowy, który oferuje dostęp do basenu oraz do luksusowego SPA.

Czytaj także:

Poprzedni

Hotele na narty w Tauplitz – Lista TOP noclegów

Gdzie zatrzymać się w Val di Fassa? Noclegi i hotele na narty

Następny

Dodaj komentarz