Narty w Radstadt – Altenmarkt- jak zaplanować wyjazd na narty?

20 września 2022 Tagi , , , ,

Nie da się ukryć, że sezon letnich wyjazdów powoli dobiega końca. W efekcie przychodzi czas dla narciarzy i innych miłośników sportów zimowych, by rozpoczęli oni planowanie swoich własnych wyjazdów. Oczywistym jest fakt, że nie będzie to najłatwiejsze zadanie. Przede wszystkim z roku na rok lista terenów narciarskich, do których narciarze jeszcze nie dotarli, staje się coraz krótsza. Wobec tego poszukiwania w tym momencie mogą przybrać znacznie bardziej intensywną formę i co najważniejsze, mogą być jednym z powodów do ogromnego stresu.

Warto jednak wspomnieć o tym, że przepięknych i świetnie zaaranżowanych ośrodków narciarskich w Europie z całą pewnością nie brakuje, a co za tym idzie, wybór może się okazać wyjątkowo trudny. Warto jednak w tym momencie zwrócić swoją uwagę w kierunku Alp austriackich. To właśnie tamtejsze tereny narciarskie, stały się jednym z najbardziej nowoczesnych i największych w Europie. Na szczególną uwagę zasługuje tam przede wszystkim miasto Radstadt, które tworzy teren narciarski Radstadt- Altenmarkt- jak więc można zaplanować tam swój wyjazd?

Tereny narciarskie Radstadt- Altenmarkt- co warto o nich wiedzieć?

Miasteczko Radstadt jest usytułowane w Alpach austriackich niedaleko Salzburga. Tak naprawdę, na samym początku nikt nie spodziewał się utworzenia na tych terenach kompleksów narciarskich, szczególnie że w bezpośrednim sąsiedztwie istniał już wyjątkowo ogromny ośrodek SkiWelt. Niemniej jednak władze Austrii doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich kraj generuje ogromne przychody właśnie dzięki zimowej turystyce, a tereny miasteczka Radstadt były i są niezwykle obiecujące dla narciarzy.

Ski slope in Zauchensee, Ski Amade area, Austria
stok narciarski, Austria, licencja: shutterstock/By wjarek

W związku z tym właśnie w tym rejonie rozpoczęła się ogromna inwestycja- zarówno w przygotowanie tras zjazdowych, ale także i infrastruktury wyciągów, które zaowocowały powstaniem jednego z najnowocześniejszych ośrodków narciarskich Radstads- Altenmarkt. Tylko i wyłącznie w samym styczniu średnia grubość pokrywy śnieżnej wynosi tam 110 centymetrów, co sprawia, że są to warunki idealne do beztroskiego szusowania po stokach. Dodatkowo w Radstand działa również jeden z najnowocześniejszych systemów wygładzania tras zjazdowych oraz- w razie potrzeby- ich sztucznego dośnieżania. Dzięki temu, narty w Radstadt stają się niesamowitym i pełnym wrażeń przeżyciem zarówno dla samotnych narciarzy, jak i dla rodzin z małymi dziećmi.

Jak dojechać do Radstadt?

Turyści, którzy doskonale wiedzą, w jaki sposób zorganizowana jest Austria, świadomi są także tego, że lotniska znajdują się jedynie w jej największych miastach. Radstadt bez wątpienia do takich nie należy, gdyż mieszka tam około 8 tysięcy osób. Wobec tego, w jaki sposób można się dostać do tego ośrodka narciarskiego? Otóż nie będzie to tak trudne, jak może się to wydawać. W pierwszej kolejności turyści powinni przede wszystkim znaleźć najbliższe lotnisko. Znajduje się ono w Salzburgu i tak naprawdę jest to jedyna opcja, która zagwarantuje świetne połączenie drogowe i komunikacyjne z miasteczkiem Radstadt. Turyści jednak muszą być świadomi tego, że loty do Salzburga nie odbywają się z dość dużą częstotliwością, a to z kolei oznacza, że będą oni musieli dopasować swoje plany zimowe do rozkładu lotów linii lotniczych. Dodatkowo warto pamiętać, że loty do Salzburga są możliwe z następujących lotnisk:

 • Warszawa-Okęcie oraz Warszawa-Modlin;
 • Karkow-Balice;
 • Katowice- Pyrzowice

Dobrze będzie również, jeśli turyści zdecydują się na zarezerwowanie sobie lotów z dość dużym wyprzedzeniem. Dlaczego? Otóż loty do Salzburga są dość drogie, a co za tym idzie, im wcześniej będą one zarezerwowane, tym bardziej przystępna będzie ich cena, co z pewnością ma ogromne znaczenie.

Jak dojechać do Radstadt z Salzburga?

Jeśli turyści dolecieli już do Salzburga, to śmiało można powiedzieć, że połowa droga jest już za nimi. Niemniej jednak konieczne jest jeszcze pokonanie około 73 kilometrów do samego miasteczka Radstad. Cała podróż oczywiście nie będzie zbyt trudna i zbyt długa, bez względu na to, na jaki środek transportu się zdecydujemy. Można bowiem skorzystać z:

 • wypożyczonego samochodu- na lotnisku w Salzburgu przyjezdni mogą korzystać z wielu, funkcjonujących wypożyczalni samochodów. Wówczas podróż do samego miasteczka Radstad nie zajmie im więcej niż około godziny. Co więcej, droga prowadząca do Radstadt również jest wyjątkowo prosta. Wystarczy z lotniska wyjechać na główną autostradę oznaczoną numerem E55. Dociera ona aż do miasteczka Randstad, więc turyści z podróżą nie będą mieć najmniejszego problemu.
 • komunikacji miejskiej- Austria jest jednym z tych krajów, które mogą pochwalić się najlepiej rozwiniętą i najbardziej punktualną komunikacją miejską. Wobec tego z dworca głównego w Salzburgu można bez problemu dostać się do samego Radstadt. Cała podróż zajmie jednak około godziny i 40 minut. Niemniej jednak z dworca w Salzburgu turyści powinni wybrać pociąg EC odjeżdżający do Graz, który zatrzymuje się już bezpośrednio w Radstadt również na głównym dworcu w miasteczku.

Bilety na przejazdy pociągiem można bez problemu kupić online, by uniknąć kolejek przy kasach biletowych.

Gdzie można zaparkować samochód w Radstadt?

Turyści, którzy skusili się na wypożyczenie samochodu i dojazd do Radstadt z cała pewnością będą poszukiwać także i miejsc parkingowych. Wobec tego, gdzie w miasteczku można zaparkować auto? Otóż parkingi są dostępne w pobliżu centrum, a także w bezpośredniej bliskości stoków narciarskich. Nie można jednak zapomnieć o tym, że w większości są to parkingi płatne. Kolejną możliwością jest parkowanie przy obiektach gastronomicznych i sklepach- wówczas dla klientów parkingi są całkowicie darmowe. Jednym z lepszych rozwiązań dla turystów może być jednak zdecydowanie się na wynajęcie noclegu, który również oferuje dostęp do prywatnego parkingu. Wówczas najbezpieczniej jest tam pozostawić samochód.

Co warto zwiedzić w Radstadt?

Radstadt to dość młody ośrodek narciarski, który dopiero co zyskuje sobie miano alpejskiej kolebki narciarstwa. Z pewnością znajdą się również i tacy turyści, którzy będą chcieli po prostu przyjechać tam na zwiedzanie. Wobec tego, co na nich czeka? Otóż niestety, ale niezbyt wiele. Okazuje się, że jedyną atrakcją tego niewielkiego miasteczka jest Stare Miasto oraz centralny plac, który się tam znajduje. Jest on bowiem otoczony typowymi, alpejskimi zabudowaniami. Na Starym Mieście w Radstadt skupia się również cała baza rozrywkowa, gastronomiczna i noclegowa, więc turyści z całą pewnością nie będą mogli tam narzekać na nudę. Niemniej jednak w poszukiwaniu muzeów czy perełek architektonicznych, najlepiej będzie się udać do pobliskiego Salzburga. Radstadt nie jest typowo turystycznym miastem, więc nie znajdziemy tam wielu obiektów sakralnych czy historycznych.

View of Radstadt and church Maria Unbefleckte Empfängnis, Styria, Austrian Tyrol, Austria, Europe
widok na wioskę, Radstadt, Austria, Europe, licencja: shutterstock/By Frank Fell Media

Jakie atrakcje turystyczne czekają na podróżnych w Radstadt?

Jeśli turyści planują podróż do Radstadt, to z pewnością mogą się zastanawiać, jakie atrakcje będą tam na nich czekać. Otóż wiele zależy przede wszystkim od tego, w którym okresie roku zdecydujemy się na naszą podróż. Niestety, w sezonie letnim miasteczko jest niezwykle ciche i spokojne. Można jednak skorzystać z rozległych szlaków trekkingowych i ścieżek turystycznych, które pozwalają na obcowanie z przyrodą i jednocześnie podziwianie niesamowitej alpejskiej panoramy. W sezonie zimowym z kolei turyści mają znacznie większe możliwości. Czeka tam na nich bowiem aż 150 kilometrów tras do narciarstwa biegowego, a także 4 kilometry tras zjazdowych.

Church of Radstadt in Salzburg in autumn
Kościół w Radstadt jesienią, licencja: shutterstock/By Thomas Reicher

Dodatkowo trzeba również podkreślić, że Radstadt może pochwalić się szeroko rozwiniętą infrastrukturą wyciągową. Zarówno gondole, jak i wyciągi orczykowe czy tradycyjne krzesełkowe czekają na to, by wywieźć turystów na wysokość co najmniej 1200 metrów nad poziomem morza. To jeszcze jednak nie wszystko. Dla miłośników snowboardu został tam zaaranżowany snow-skate park, gdzie mogą oni szaleć na desce i cieszyć się zimowymi warunkami. Warto również wspomnieć o świetnie przygotowanej bazie gastronomicznej, która zaprasza gości na świetne grzane wino, a także na tradycyjną, austriacką kuchnię. Nie da się ukryć, że każdy, kto przyjedzie do Radstadt w sezonie zimowym, nie będzie mógł narzekać na brak atrakcji i nudę. Miasteczko ma bowiem wiele do zaoferowania.

Jakie atrakcje czekają w Radstadt na najmłodszych turystów?

Nie da się ukryć, że do Radstadt również bardzo chętnie przyjeżdżają rodziny z małymi dziećmi. Nie powinno to jednak dziwić nikogo z nas. Wynika to z faktu, że dla najmłodszych w tym ośrodku narciarskim, również jest przygotowane wiele atrakcji, z których mogą oni do woli korzystać. Przede wszystkim maluchy mogą zapisać się na przyspieszone kursy jazdy na nartach lub na snowboardzie do jednej ze szkółek. Wówczas pod okiem najlepszych instruktorów, będą oni mogli doskonalić swoje umiejętności. Dodatkowo warto wspomnieć także i o tym, że w miasteczku działa lodowisko oraz tor saneczkowy. Dla dzieci odbywa się także wiele wydarzeń i atrakcji, które organizowane są na stokach. Z pewnością najmłodsi- podobnie zresztą jak ich rodzice- nie będą mieli czasu na to, by się nudzić!

Narty w Radstadt – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Zanim jednak turyści samodzielnie udadzą się do Radstadt, muszą oni również pamiętać o tym, że wyjazd ten trzeba będzie odpowiednio zaplanować. Przede wszystkim warto zacząć od samego początku, a więc:

 • zarezerwować bilety lotnicze do Salzburga- im wcześniej, tym lepiej dla turystów, gdyż będą oni mogli liczyć na bardziej przystępną cenę;
 • zarezerwować samochód lub bilety na przejazd komunikacją miejską- by uniknąć stresu po przyjeździe do Salzburga;
 • zorientować się jak prezentują się ceny karnetów- można również zarezerwować je całkowicie online;
 • zarezerwować sobie miejsca noclegowe- szczególnie w sezonie zimowym znikają one bardzo szybko;

Następnie turyści powinni zgromadzić kilka informacji o samym ośrodku. Najważniejsze z nich to z całą pewnością:

 • dostęp do ponad 140 kilometrów tras przeznaczonych do narciarstwa biegowego;
 • dostęp do 4 kilometrów tras do narciarstwa zjazdowego;
 • trasy podzielone są pod względem poziomu trudności, więc można szusować jedynie po wybranych zjazdach;

Dodatkowo na narciarzy w Radstadt czeka również świetnie przygotowana infrastruktura wyciągów. Mogą oni korzystać jednakowo z gondoli, a także wyciągów orczykowych oraz krzesełkowych.

Snow covered winter landscape with fair weather and view to the Untertauern valley in the Radstädter Tauern, Austria
zimowy krajobraz w Radstadt, Austria, licencja: shutterstock/By Sander-photography

Ceny karnetów w Radstadt

Turyści, dla których nie jest to pierwsza podróż na narty w Austrii, doskonale wiedzą, że korzystanie ze stoków w tym kraju nigdy nie należało i nie będzie należeć do najtańszych. Przede wszystkim warto wiedzieć, że podstawowy karnet obejmuje jedynie 80 kilometrów tras zjazdowych oraz dostęp do około 2 kilometrów tras przeznaczonych do szybkiego narciarstwa. Dorośli za tego typu karnet będą musieli zapłacić około 180 euro. Natomiast stawka dla dzieci wynosi 80 euro. Z kolei karnet na wszystkie możliwe trasy zjazdowe oraz biegowe w kilku ośrodkach to już koszt 270 euro dla dorosłych oraz 180 euro dla dzieci. Warto jednocześnie zapoznać się z ofertami karnetów rodzinnych, które często mogą być o wiele korzystniejsze pod względem finansowym.

Lato w Radstadt – czy warto? Szlaki turystyczne

Wspomniane już zostało, że lato w Radstadt nie będzie aż tak atrakcyjne jak spędzenie tam sezonu zimowego. Jednocześnie wcale nie oznacza to, że turyści powinni rezygnować z wyjazdu do tego miasteczka w sezonie letnim. Przede wszystkim, gdy na stokach stopnieją już pierwsze śniegi, podróżni mogą korzystać ze szlaków turystycznych i ścieżek trekkingowych. Warto się jednak przygotować na to, że są one dość trudne i obfitują w strome podejścia oraz strome zejścia. Co za tym idzie, nie są one odpowiednia dla najmłodszych. Najbardziej znanym szlakiem turystycznym jest ten, który prowadzi z Radstadt do niewielkiego miasteczka Frostau położonego w samy sercu bujnego lasu. Jeśli więc chcemy zaangażować się w trekking i podziwiać niesamowite widoki, to lato spędzone w Radstadt może być dla nas świetnym rozwiązaniem.

The houses, roads, ski lifts in alpen ski resort Obertauern in summer, Radstadter Tauern, Austria
zielony krajobraz górski, Radstadter Tauern, Austria, licencja: shutterstock/By Tomasz Koryl

TOP3 najlepsze obiekty noclegowe w Radstadt

Wraz z inwestycjami w infrastrukturę narciarską, w Radstadt zaczęła się również prężnie rozwijać baza noclegowa. Zaowocowało to tym, że turyści mogą korzystać na miejscu z różnych opcji zakwaterowania i dopasować je do swoich potrzeb. Niemniej, jednak jeśli zależy im przede wszystkim na luksusowych obiektach noclegowych, to mogą oni swoją uwagę skupić na:

 1. Posthotel Radstadt – jest to trzygwiazdkowy obiekt noclegowy, który mimo wszystko oferuje niezwykle wysokie standardy zakwaterowania. Niewątpliwą zaletą jest to, że znajduje się on jedynie 50 metrów od Starego Miasta w Radstadt.
 2. Hotel Grundlers – to z kolei obiekt noclegowy, który może się pochwalić czterema gwiazdkami. W obiekcie znajduje się basen oraz ogród wypoczynkowy. Goście mogą również korzystać z restauracji oraz z baru. Do obiektu przynależy również prywatny parking dla gości zmotoryzowanych.
 3. Hotel Taxerhof – jest to również obiekt noclegowy, który może się pochwalić oceną na miarę czterech gwiazdek. Znajduje się on w odległości około 2 kilometrów od centrum ośrodka narciarskiego, jednak od najbliższego stoku dzieli go jedynie 1 kilometr. Hotel gwarantuje dostęp do basenu oraz parkingu.

Najlepsze obiekty gastronomiczne w Radstadt – gdzie warto udać się na lunch?

Baza gastronomiczna w Radstad również jest dobrze rozwinięta. Do najlepszych lokali gastronomicznych można zaliczyć:

 • Resteurant Stegerbrau – jest to wyjątkowo prestiżowa restauracja, specjalizująca się w kuchni austriackiej i wyśmienity, grzanym winie.
 • Resteurant Locker – to restauracja typowo austriacka zapraszająca na dania lokalnej kuchni.
 • Glust Kuchl – to knajpa zapraszająca głównie na potrawy z grilla oraz austriackie, dobre piwo.

Zainteresowany innym ośrodkiem narciarskim w Austrii? Zapraszamy zatem do naszych pozostałych wpisów!

Poprzedni

Narty w Saalbach – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Narty w Saalfelden – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Następny

Dodaj komentarz