Narty w Reutte – czas na aktywny, zimowy wypoczynek!

6 grudnia 2022 Tagi , , , ,

Sezon zimowych wyjazdów zbliża się do nas wielkimi krokami. Nic więc dziwnego, że narciarze i inni amatorzy sportów zimowych rozpoczęli już dynamiczne przygotowania do swoich zimowych wyjazdów. Z pewnością największym dylematem okazuje się poszukiwanie odpowiedniego miejsca, które zagwarantuje nam noc wrażeń i świetnej zabawy. Choć stoki narciarskie w naszych, polskich górach z roku na rok coraz chętniej przyciągają turystów z całej Europy, to jednak my poszukujemy znacznie bardziej atrakcyjnych dla nas miejsc. Coraz większą popularnością cieszą się więc tereny narciarskie w Austrii, które z roku na rok stają się coraz doskonalsze i coraz lepiej zorganizowane. Jeśli więc zainteresowaliśmy się możliwością, spędzenia naszego zimowego wyjazdu w przytulnym i aktywnym ośrodku narciarskim w Reutte. Co więc warto o tym ośrodku wiedzieć, a także jak można zaplanować tam swój zimowy wypoczynek?

Reutte – przytulny ośrodek narciarski w sercu austriackich Alp

Warto zauważyć, że tereny narciarskie w Austrii cieszą się niezrównaną popularnością wśród turystów nie tylko w Polski, ale także i z całej Europy. Oczywiście wynika to z prostego faktu- Austria to kraj, który ma ogromny potencjał, jeśli chodzi o turystykę zimową. Chyba każdy z narciarzy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że SkiWelt to jedne z najpiękniejszych i najlepiej zorganizowanych terenów narciarskich w całym kraju. Jeśli jednak już szusowaliśmy po stokach na tych terenach, a nie chcemy ograniczyć się jedynie do jednego ośrodka narciarskiego, wówczas możemy zainteresować się miasteczkiem Reutte. Znajduje się ono jedynie kilka kilometrów od granicy z Niemcami i w drodze ostatnich inwestycji i renowacji, Reutte stało się jednym z najpopularniejszych ośrodków sportów zimowych w kraju- oczywiście zaraz po SkiWelt.

View from flying drone of Reutte, market town in the Austrian state of Tyrol. Fabulous autumn view of Austria, Europe. Nice sunrise in Austrian Alps. Traveling concept background.
Wspaniały jesienny widok na Austrię, Europę. Ładny wschód słońca w austriackich Alpach. licencja: shutterstock/By Andrew Mayovskyy

Całą gminę zamieszkuje około 6,7 tysiąca mieszkańców, którzy z otwartymi rękami czekają na turystów. Warto wiedzieć, że ośrodek narciarski w Reutte może pochwalić się jedną z najdłuższych historii! Powstał on bowiem jeszcze przez I wojną światową i wówczas spełniał on funkcję prestiżowego i luksusowego miejsca wypoczynkowego dla miejscowych. Niemniej jednak na przestrzeni lat ośrodek narciarski w Reutte znacznie się zmienił. Pojawiły się tam nowoczesne systemy naśnieżania i wygładzania tras, a także zainwestowano w nowoczesną infrastrukturę wyciągów. Można więc śmiało powiedzieć, że jeśli mamy ochotę na wypoczynek w klimatycznym i wyjątkowo przytulnym miejscu, które gwarantuje nam szereg aktywności fizycznej i możliwości, wówczas Reutte będzie dla nas idealnym rozwiązaniem!

Narty w Reutte – jak dojechać?

Każdy z turystów, który zdecydował się już wcześniej na wypoczynek w austriackich ośrodkach narciarskich, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że niestety, nie znajdziemy w nich lotniska. Wobec tego dojazd do każdego z terenów narciarskich w Austrii wymaga nieco lepszego zaplanowania podróży od strony logistycznej. Przede wszystkim kluczowym elementem okazuje się znalezienie najbliższego lotniska- jest nim lotnisko w Innsbrucku. Choć wielu turystów może zdecydować się na podróż do niemieckiego Monachium, to jednak nie będzie to najkrótsze rozwiązanie. Wobec tego warto zdecydować się na przeloty do Innsbrucka, pamiętając w międzyczasie o:

 • loty do Innsbrucka nie odbywają się ze zbyt dużą częstotliwością- wobec tego to podróżni będą musieli poszukać dla siebie optymalnej daty lotów i się do niej dopasować;
 • loty do Innsbrucka nie są najtańsze- poleca się więc zarezerwowanie tych lotów z odpowiednim wyprzedzeniem. Wówczas będzie można liczyć na znacznie bardziej przystępną cenę.

Jeśli turyści dotrą już do Innsbrucka, wówczas pozostanie im do pokonania jedynie 94 kilometry, co z pewnością nie powinno im sprawić większego problemu.

Jak dojechać do Reutte z Innsbrucka?

Wspomniane już zostało, że z Innsbrucka do Reutte jest jedynie 94 kilometry i jest to jednocześnie najkrótsza z możliwych tras. Turyści będą mogli skorzystać z następujących opcji dojazdu:

 • komunikacja miejska – nie da się ukryć, że jeśli chodzi o komunikację i transport publiczny w Austrii, to nie można mu absolutnie nic zarzucić. Autobusami i pociągami dostaniemy się dosłownie w każdy zakątek kraju- w tym także do ośrodka narciarskiego w Reutte. Na początku jednak warto sobie uświadomić, że taką podróż zajmie nam od 2 do 3 godzin, a także- najlepiej przy pomocy taksówki- musimy się dostać na główny dworzec autobusowy w Innsbrucku. Tam wybieramy autobus oznaczony jako 4176, którym dojedziemy do miejscowości Nessereith Abzw Brunnwald. Następnie przesiadamy się w autobus numer 150, który dowiedzie już nas bezpośrednio na dworzec główny do Reutte.
 • wypożyczony samochód- to zdecydowanie jedna z najwygodniejszych i najłatwiejszych opcji podróży. Przejechanie samochodem 94 kilometrów zajmie nam nie więcej niż godzinę i 20 minut, a na lotnisku w Innsbrucku możemy skorzystać z usług licznych wypożyczalni. Z Innsbrucka poruszamy się drogą oznaczoną jako A12 w kierunku miejscowości Nassereith, gdzie skręcamy na drogę E532. Dojedziemy nią już bezpośrednio na miejsce.

Gdzie można zaparkować samochód w Reutte?

Reutte to dość pokaźny i świetnie zorganizowany ośrodek narciarski. Jeśli więc dojedziemy do niego wypożyczonym samochodem, wówczas absolutnie nie musimy obawiać się o kwestie związane z parkowaniem. Na samym wjeździe do ośrodka narciarskiego znajdziemy pokaźny parking, który ciągnie się w okolice centrum. Warto jednak mieć na uwadze to, że parking ten jest płatny. W samym centrum ośrodka również znajdziemy całkiem pokaźną ilość miejsc parkingowych. Są one również płatne i wydzielone są one białymi liniami. Jednym z rozwiązań dla większości turystów- którzy chcą zaoszczędzić- jest nic innego jak zdecydowanie się na wynajęcie pokoju w hotelu, który dostęp do parkingu oferuje już w cenie.

Co można i co warto zwiedzić w Reutte?

Reutte to miasteczko, zamieszkiwane przez około 6,7 tysiąca osób. Tak naprawdę, być może nie znajdziemy tam zabytków rodem ze starożytności, ale znajdziemy wiele innych, wyjątkowych i inspirujących miejsc, przy których z pewnością warto się zatrzymać. Wobec tego, co warto i co można zwiedzić w Reutte? Otóż:

Zamek Erhenberg

Kilka kilometrów od Reutte znajduje się malownicze wzgórze w wiosce Erhenberg, a na nim znajdziemy ruiny średniowiecznego zamku. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych w okolicy Reutte, która co roku odwiedzana jest przez miliony turystów z całego świata. Wejście na dziedziniec samego zamku będzie wymagało od nas ogromnej kondycji, gdyż prowadzą do niego kamienne schodki. Warto więc się dobrze przygotować.

Schlossberg Castle World Ehrenberg in Reutte
Schlossberg Zamak w Reutte, licencja: shutterstock/By MMilan1983

Highline179

To z kolei wyjątkowa atrakcja dla turystów o mocnych nerwach, którzy nie boją się wysokości. Jest to szklany most zawieszony pomiędzy górskimi szczytami. Przejście tym mostem dostarczy nam z pewnością niezapomnianych wrażeń i odpowiedniej dawki adrenaliny.

Plansee

Jeśli kochamy piękne widoki, to w Reutte możemy wypocząć również w okolicach Plansee. Jest to krystalicznie czyste, górskie jezioro, w którym możemy się bez obaw również wykąpać. Warto jednak przygotować się na to, że woda w nim praktycznie nigdy nie jest wyjątkowo ciepła.

Panoramic view of lake Plansee in the Alps of Austria
widok na jezioro Plansee w austriackich alpach, licencja: shutterstock/By Traveller Martin

Centrum Reutte

Będąc w Reutte, nie możemy także pominąć wizyty w samym centrum miasteczka. Okazuje się bowiem, że znajdziemy tam klimatyczny plac centralny, przy którym skupiają się wszelakie kawiarenki i lokale gastronomiczne. Malownicze uliczki tworzą niesłychany labirynt, przeplatający się z tradycyjnymi, alpejskimi zabudowaniami. Warto się tam wybrać chociażby wieczorem, kiedy miasteczko jest oświetlone i panuje w nim tajemnicza i romantyczna atmosfera.

The city of Reutte in Tyrol
widok na Reutte, Tyrol, licencja: shutterstock/By MMilan1983

Warto pamiętać, że Reutte oferuje również dogodne połączenia z Innsbruckiem oraz Monachium po stronie niemieckiej. Jeśli więc znajdziemy chwilę czasu, możemy wybrać się również do okoliczny miast, traktując Reutte jako świetna bazę wypadową.

Jakich atrakcji dla turystów należy spodziewać się w Reutte?

Reutte to jeden z najaktywniejszych ośrodków narciarskich w całej Austrii. Wobec tego śmiało można powiedzieć, że żaden z turystów nie będzie się tam wyjątkowo nudził. Okazuje się jednak, że większość atrakcji zależna jest od sezonu, w jakim się tam wybierzemy. Warto zauważyć, że w sezonie letnim w Reutte nadal nie brakuje turystów. Zwykle zjeżdżają tu miłośnicy pieszych wycieczek, którzy kochają trekking i piękne widoki. Jeśli jednak zależy nam na korzystaniu z pełni sezonu zimowego, również dostaniemy ku temu niezaprzeczalną możliwość.

Reutte at sunset with sledge, snow and mountains in the background, Tyrol, Austria
Reutte ,Tyrol, Austria, licencja: shutterstock/By MMichael Thaler

Okazuje się, że tereny narciarskie Reutte oferują nam dostęp do ponad 140 kilometrów tras do narciarstwa biegowego i zjazdowego. Dodatkowo czeka tam na nas różnorodna infrastruktura wyciągów. Często organizowane jest tam nocne szusowanie po stokach- podobnie jak w wielu innych ośrodkach narciarskich w Austrii. Jeśli z kolei jesteśmy zainteresowani skialpinizmem, wówczas czeka tam na nas aż 17 kilometrów świetnie przygotowanych do tego tras. Z pewnością więc w Reutte- zarówno w sezonie letnim, jak i sezonie zimowym- nikt z nas nie będzie się nudził!

Jakie atrakcje czekają w Reutte na najmłodszych?

Wyjazd do Reutte z dziećmi również zapewni im mnóstwo atrakcji. Przede wszystkim ścieżki trekkingowe w sezonie letnim nie sprawią małym nóżkom problemu, więc maluchy z powodzeniem na taką krajobrazową wycieczkę mogą wybrać się wraz z rodzicami. Dodatkowo w sezonie zimowym dzieci również mogą spodziewać się wielu ciekawych aktywności. Organizowane są bowiem dla nich kuligi, czy też lekcje narciarstwa i snowboardu w specjalnie przygotowanych szkółkach. Maluchy również mogą korzystać z lodowiska i toru saneczkowego, co z pewnością jest jedną z większych atrakcji w tym ośrodku. Wszystko to sprawia, że dzieci w Reutte również będą mogły spędzić swoje zimowe wczasy w wyjątkowo aktywny sposób.

Narty w Reutte – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

Zaplanowanie wyjazdu na narty do Reutte nie jest zbytnim wyzwaniem. Warto pamiętać, że jest to ośrodek świetnie zaaranżowany, w którym znajdziemy dosłownie wszystko to, co jest nam potrzebne. Pamiętajmy jednak, by zdecydować się na wcześniejszą rezerwację miejsc noclegowych, ewentualnie domków narciarskich. W sezonie zimowym zapełniają się one niezwykle szybko. Kolejną kwestią jest zakup karnetów i skipassów online, co pomoże nam uniknąć stania w długich kolejkach na stokach. Cały sprzęt narciarski- łącznie z odpowiednią odzieżą- można wypożyczyć na miejscu za dodatkową opłatą.

Wyciągi i stoki narciarskie w Reutte

W Reutte czeka na nas 140 kilometrów tras zjazdowych oraz tras do narciarstwa biegowego. Dodatkowo mamy tam również dostęp do 17 kilometrów tras do skialpinizmu. Na terenie Reutte znajdziemy również ponad 80 wyciągów, które tworzą karuzelę narciarską. Zaliczają się do nich zarówno gondole, jak i orczyki oraz tradycyjne wyciągi krzesełkowe. Pamiętajmy, że trasy zjazdowe są podzielone pod względem poziomów trudności- czerwone są przeznaczone dla narciarzy średnio zaawansowanych, zaś czarne dla prawdziwych profesjonalistów. Z kolei dla początkujących narciarzy zostały przygotowane trasy oznaczone kolorem zielonym oraz niebieskim.

Panorama view of snow covered Austrian Alps in winter on top of Reutte cable car station, with ski slop in foreground, Tyrol, Austria
Widok panoramiczny na pokryte śniegiem austriackie Alpy zimą na szczycie stacji kolejki linowej Reutte, ze stokiem narciarskim na pierwszym planie, Tyrol, Austria, licencja: shutterstock/By Peter Stein

Ceny karnetów w Reutte

Wybierając się na wczasy do Reutte nie możemy zapomnieć o zakupie skipassów. Na cały teren narciarski Allgäu/Tirol Vitales Land obowiązuje jeden karnet „Vitales Land”. Oferuje on dostęp do terenów i wyciągów narciarskich ciągnących się od Allgäu aż do Kempten- w sumie około 20 kilometrów. Koszt takiego skipassu dla osób dorosłych wynosi około 280 euro. Z kolei dla dzieci, studentów oraz osób, które uprawnione są do skorzystania ze zniżek, cena wynosi 100 euro mniej, czyli 180 euro. Pamiętajmy jednak o tym, że chcąc uniknąć gigantycznych kolejek przy stokach narciarskich, warto kupić karnety do Reutte online.

Lato w Reutte – czy warto? Szlaki turystyczne

Wspomniane już zostało, że latem w Reutte turystów w dalszym ciągu nie brakuje. Można tam bowiem korzystać z szeregu szlaków turystycznych, które rozciągają się na terenie Naturparkregion Reutte. Jest to trasa trekkingowa obejmująca łącznie 35 kilometrów dolin i wzniesień i jest ona oznaczona jako trudna. Jednym z krótszych i przyjaznych dzieciom szlaków trekkingowych jest Alpiner Barfusswanderwerg- trasa ta obejmuje jedynie 1 kilometr i wiele wzniesień. Jednym z ciekawszych i piękniejszych szlaków turystycznych jest również Via Claudia Augsta. Jest to jednak ścieżka trekkingowa, której przejście zajmie nam kilka dni, gdyż jej długość to łącznie 150 kilometrów. Trasa ta jest wyjątkowo trudna i niestety, ale nie nadaje się dla małych nóżek.

Scenic mountain lake in Austria. Vintage rowboat on emerald green, clear water alpine lake. Vilsalpsee, Lake Vilsalp in the Allgäu Alps of the Tannheimer Tal, Tannheim valley. Reutte District, Tyrol.
Malownicze górskie jezioro w Austrii. Vintage łódź wiosłowa na szmaragdowo zielonym, czystym jeziorze alpejskim. Vilsalpsee, jezioro Vilsalp w Alpach Allgäu w Tannheimer Tal, dolina Tannheim. dystrykt Reutte, Tyrol., licencja: shutterstock/By K I Photography

Najlepsze restauracje i obiekty gastronomiczne w Reutte

Jeśli chcemy przeżyć nieco bliższe spotkanie z austriacką kuchnią, wówczas w Reutte będziemy mieć taką możliwość. Na lunch warto bowiem zatrzymać się w:

 • Goldene Krone – to lokal z tradycyjną kuchnią austriacką, który oferuje również wyśmienite, grzane wino.
 • Restaurant Centro – to dość ekskluzywna restauracja, po której należy spodziewać się nieco wyższych cen. Jednak serwowane tam dania na długo pozostaną nam w pamięci.
 • Cafe Restaurant Edelweiss – w tym lokalu nie tylko możemy zatrzymać się na kawę, ale także na tradycyjny, austriacki obiad.

TOP3 rekomendowane hotele w Reutte

Baza noclegowa w Reutte jest świetnie przystosowana do potrzeb turystów. Do absolutnych TOP3 hoteli w tym ośrodku narciarskim można zalaiczyć:

 • Die Lillie / Hotel Garni – to trzygwiazdkowy hotel w Reutte, zlokalizowany maksymalnie blisko stoków narciarskich.
 • Hotel Zum Mohren – to z kolei czterogwiazdkowy i wyjątkowo luksusowy hotel w Reutte z dostępem do basenu.
 • Naturhotel LechLife – to równie luksusowy i prestiżowy hotel oddalony około 2 kilometry od centrum Reutte. Oceniony on został na cztery gwiazdki i oferuje gościom dostęp do SPA, basenów oraz prywatnego parkingu.

Czytaj także:

Narty w Krimml – magicznym ośrodku w sercu Alp austriackich

Narty w Hochfügen-Hochzillertal w dolinie Zillertal – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

Poprzedni

Hotele na narty w Hippach, Ramsau, Schwendau – Lista TOP obiektów

Najlepsze hotele na narty w Reutte – Lista TOP noclegów

Następny

Dodaj komentarz