Narty w Saalbach- idealnym miejscu na pierwszy, zimowy wyjazd

22 listopada 2022 Tagi , , , , ,

Zimowe wyjazdy wśród naszych rodaków cieszą się coraz to większą popularnością. Wynika to z faktu, że coraz częściej pragniemy doświadczyć czegoś zupełnie innego, niż tylko wylegiwanie się na plaży w promieniach upalnego słońca. Właśnie dlatego, coraz chętniej decydujemy się na zaplanowanie urlopu w porze zimowej. Nie da się ukryć, że w Europie sezon zimowy jest wyjątkowo barwny i wyjątkowo atrakcyjny. Głównie wynika to z obecności świetnie zaaranżowanych i nowoczesnych terenów narciarskich, gdzie możemy w dowolny sposób spożytkować swoją energię. Jednocześnie, dla osób, które zamierzają wyjechać na narty po raz pierwszy, planowanie takiego wyjazdu może okazać się ogromnym wyzwaniem. Głównie wynika to z faktu, że w Europie nie brakuje atrakcyjnych i ciekawych miejsc na zimowy wyjazd. Warto jednak szczególną uwagę poświęcić Austrii. Ten kraj, zlokalizowany w Europie Środkowej, być może nie ma dostępu do morza, za to większą część jego terytorium zajmują majestatyczne Alpy. Co więcej, w świetle ostatnich inwestycji, można powiedzieć, że nie brakuje tam również świetnie przygotowanych ośrodków oraz terenów narciarskich. Jednym z nich- idealnym na pierwszy wyjazd na narty- jest ośrodek narciarski w Saalbach. Wobec tego, jak zaplanować wyjazd i co warto wiedzieć o samym ośrodku?

Ośrodek narciarski w Saalbach – idealny, na pierwszy wyjazd na narty

Jeśli planujemy pierwszy raz wybrać się na narty, to ośrodek w Saalbach, będzie idealnym miejscem na zrealizowanie marzeń o szaleństwie na stokach. Co warto wiedzieć o tym ośrodku? Otóż jeśli cofniemy się kilka lat, tak naprawdę w Saalbach nie istniało nic, co mogłoby przyciągnąć turystów. Jednocześnie władze Austrii zauważyły, że niewielkie miasteczko Saalbach ma ogromny potencjał i może stać się najważniejszym ośrodkiem zimowej turystyki w kraju. W samym Saalbach mieszka jedynie 2,5 tysiąca mieszkańców, jednak sezon zimowy sprawia, że miasteczko jest niezwykle gwarne i dynamiczne. Nowe inwestycje sprawiły, że na wysokości 1003 metrów nad poziomem morza, w mikroskopijnym miasteczku, powstały najnowocześniejsze systemy wygładzania tras zjazdowych, systemy sztucznego dośnieżania i spektakularna infrastruktura wyciągów.

Saalbach bardzo szybko stało się ośrodkiem narciarskim, który spełnia potrzeby współczesnych narciarzy. Jest to miejsce zarówno dla amatorów, jak i dla profesjonalistów, dla dorosłych i najmłodszych, każdy bowiem znajdzie tam coś dla siebie. Ponad 200 kilometrów tras zjazdowych i około 30 kilometrów tras do narciarstwa biegowego, czeka na miłośników sportów zimowych. Dodatkowo w Saalbach można znaleźć znacznie więcej atrakcji, o których już warto przekonać się osobiście.

View over Saalbach mountain village at night, Salzburg, Austria
Widok na górską wioskę Saalbach nocą, Salzburg, Austria, licencja: shutterstock/By mRGB

Jak dojechać do Saalbach?

Austria to kraj świetnie zorganizowany pod względem komunikacyjnym. Niestety, ośrodki narciarskie- z oczywistych przyczyn- nie są obsługiwane przez porty lotnicze. Wobec tego wielu podróżnych może zastanawiać się, w jaki sposób mogą się oni dostać do Saalbach. Otóż najprostszym rozwiązaniem jest znalezienie najbliższego lotniska, z którego będzie można szybko dostać się do ośrodka. Dla ułatwienia można powiedzieć, że znajduje się ono w Salzburgu- jedynie 96 kilometrów od Saalbach. Niemniej jednak turyści powinni się przygotować na to, że kwestia lotów do Salzburga jest dość specyficzna. Z naszego kraju bowiem można się tam dostać jedynie z następujących lotnisk:

 • Warszawa- Modlin oraz lotnisko Warszawa- Okęcie;
 • Katowice-Pyrzowice;
 • Kraków-Balice.

Dodatkowo nie są obsługiwane stałe połączenia lotnicze na tej trasie. Podróżni będą więc musieli dopasować swoje plany podróżnicze, do rozkładu linii lotniczych. Warto również wspomnieć o tym, że warto zainteresować się rezerwacją biletów odpowiednio wcześnie, gdyż jest to gwarancją najniższej ceny, a to z pewnością jest dla podróżnych priorytetem.

Jak dojechać do Saalbach z Salzburga?

Jeśli podróżnym udało się szczęśliwie wylądować na lotnisku w Salzburgu, to śmiało można powiedzieć, że największa część została już pokonana. Obecnie zostało jedynie 96 kilometrów, by dotrzeć na miejsce. Niemniej jednak- jak zostało to już wspomniane- Austria jest krajem o świetnie rozwiniętej infrastrukturze drogowej i ponadprzeciętnie punktualnej komunikacji miejskiej. Wobec tego z dotarciem z Salzburga do Saalbach nie powinno być większego problemu. Turyści mogą bowiem wybrać następujące rozwiązania:

Komunikacja miejska

W tym momencie, turyści mogą sobie znacznie tę podróż skomplikować. Jeśli jednak nie mają oni możliwości i chęci na wynajęcie auta, to podróż komunikacją miejską będzie dla nich jedynym rozwiązaniem. W pierwszej kolejności z samego lotniska w Salzburgu podróżni muszą dostać się na główny dworzec kolejowy i autobusowy- można skorzystać z taksówki. Następnie podróżni muszą wybrać pociąg EC odjeżdżający do Klagenfurtu. Jednocześnie docelowym przystankiem będzie słynne miasto Bischofschofen. Tam z kolei trzeba będzie przesiąść się już w autobus odjeżdżający do miejscowości Worgl. Niemniej jednak turyści muszą wysiąść na przystanku w Saalbach. Warto jednak przygotować się na to, że ta podróż może zająć około 4 godzin.

Wynajęcie samochodu na lotnisku w Salzburgu

Na lotnisku w Salzburgu turyści mają do wyboru kilka wypożyczalni samochodów i tak naprawdę, będzie to najkrótsza i najbardziej komfortowa opcja podróży do Saalbach. Cała podróż zajmie nam jedynie 1,5 godziny. Z Salzburga należy kierować się autostradą oznaczoną jako A1 w kierunku niemieckiej granicy. Następnie autostrada ta prowadzi dalej, w stronę austriackiej granicy- ponownie. Tam należy zjechać w drogę oznaczoną jako 311, którą dojedziemy już prosto do Saalbach.


the most beautiful panorama in leogang
panorama in leogang, licencja: shutterstock/By oh-ph0t0

Gdzie można zaparkować samochód w Saalbach?

Jeśli postawiliśmy na komfort i szybkość, to z pewnością zdecydowaliśmy się na podróż samochodem. Wówczas po przyjeździe do Saalbach trzeba będzie go jeszcze gdzieś zaparkować. Jak więc wygląda sytuacja z miejscami parkingowymi w tym ośrodku narciarskim? Otóż nie przedstawia się ona zbyt zachęcająco. W Saalbach istnieją tylko i wyłącznie płatne parkingi, które są zlokalizowane w okolicach stoków narciarskich. Z bezpłatnych parkingów mogą korzystać tylko goście restauracji oraz klienci marketów spożywczych. Wobec tego, jeśli turyści chcą poszukać optymalnego rozwiązania i nieco zaoszczędzić, wówczas najlepszym rozwiązaniem dla nich hotele, który już taki parking oferują w cenie. Wówczas można na nich zostawić auto, na cały okres pobytu. Saalbach jest niewielkim miasteczkiem, więc śmiało możemy postawić na spacer.

Co można zwiedzić w Saalbach?

Saalbach to typowo alpejskie miasteczko, znajdujące się na wysokości 1003 metrów nad poziomem morza. Mieszka tam około 2,5 tysiąca mieszkańców i jest ono uznawane za mekkę zimowej turystyki. Co to oznacza w praktyce? Otóż turyści, którzy planują wizyty w muzeach czy podziwianie zabytków, będą musieli się nieco rozczarować. W Saalbach istnieje tylko i wyłącznie jedna, główna ulica, a także jeden, dość prowizoryczny plac centralny. Niestety, nie ma tam nic do zwiedzania, a także nie ma tam żadnego muzeum. Przy placu głównym w Saalbach za to można skorzystać z dość bogatej oferty gastronomicznej oraz wielu butików. Jeśli jednak turystom zależy na zwiedzaniu i pomiędzy zjazdami po stokach znajdą chwilę czasu, wówczas mogą potraktować Saalbach jako bazę wypadową do innych regionów. Można się wybrać do Salzburga, Klagenfurtu, czy nawet i do Monachium po stronie niemieckiej. Tam z pewnością znajdziemy upragnione muzea, a także mnóstwo zabytków do zwiedzania. Przyjeżdżając do Saalbach warto jednak korzystać z nowoczesnych stoków i wyciągów i po prostu dobrze się tam bawić.

Czytaj także:

Narty w Bad Hofgastein malowniczym ośrodku narciarskim

Narty w Finkenberg – najbardziej atrakcyjnym ośrodku narciarskim w Austrii

Z jakich atrakcji mogą korzystać turyści w Saalbach?

Turyści, którzy przyjeżdżają do Saalbach z całą pewnością nie będą się nudzić. Jednak poziom i zróżnicowanie atrakcji zależy głównie od sezonu, w którym do Saalbach przyjedziemy. W lecie tak naprawdę ta baza atrakcji jest dość mocno okrojona. Kiedy topnieją śniegi na stokach, jest to najlepszy okres dla trekkerów i miłośników pieszych wycieczek W Saalbach bowiem istnieje wiele ścieżek trekkingowych obfitujących w malownicze widoki. Niemniej jednak w sezonie zimowym czeka na podróżnych o wiele więcej. Przede wszystkim, jeśli wybieramy się tam na narty, to będziemy mogli skorzystać z ponad 200 kilometrów tras zjazdowych i ponad 60 wyciągów. Wobec tego narciarze będą mieć tam świetne warunki do szusowania po stokach i korzystania z białego puchu. Dodatkowo zimową porą działa tam wiele bacówek i domków narciarskich. Organizowane są również sezonowe atrakcje, więc dorośli w Saalbach z całą pewnością nie będą się nudzić.

Jakie atrakcje czekają w Saalbach na najmłodszych turystów?

Najmłodsi turyści z całą pewnością będą mieli co robić w Saalbach. Jednak znów, wszystko zależy od sezonu, w którym zdecydują się oni na przyjazd. Okazuje się, że lato nie jest dla nich najlepszym okresem. Wynika to z faktu, że szlaki trekkingowe są dość długie i dość trudne, więc maluchy nie powinny się na nie wybierać. Zupełnie inaczej jednak przedstawia się sezon zimowy w Saalbach. Wówczas dla najmłodszych, przygotowane zostały:

 • bogata oferta szkółek narciarskich- można więc zapisać się na szybki kurs, który pomoże opanować podstawy narciarstwa zjazdowego, biegowego lub nawet i jazdy na snowboardzie;
 • lodowisko- to również jedna z głównych atrakcji w Saalbach, która całkowicie opanowana została przez najmłodszych;
 • tory saneczkowe- to jednak z rodzinnych atrakcji. Mogą na sankach bawić się zarówno dorośli, jak i ich pociechy.

Z pewnością biorąc pod uwagę możliwości wyboru, najmłodsi turyści w Saalbach nie zapoznają się ze smakiem nudy.

Narty w Saalbach – jak zaplanować wyjazd, wyciągi i stoki narciarskie

By nasz pierwszy wyjazd do Saalbach na narty, warto ten wyjazd odpowiednio zaplanować. Co będzie najważniejsze? Otóż przede wszystkim zarezerwowanie przelotów i miejsc noclegowych, byśmy mogli spokojnie przyjechać na miejsce. Dodatkowo musimy także zadbać o sprawdzenie cen karnetów i zarezerwowanie ich online. Wówczas będziemy mogli uniknąć stania w niezwykle długich kolejkach przy kasach biletowych. Co więcej, warto również zapoznać się z samą charakterystyką ośrodka narciarskiego w Saalbach, by można było wiedzieć, czego możemy się spodziewać. Wobec tego, co czeka na nas w Saalbach? Otóż:

 • narciarze mają do dyspozycji ponad 200 kilometrów tras zjazdowych, wyposażonych w specjalny system wygładzania pokrywy śnieżnej;
 • każda trasa jest oznaczona odpowiednim kolorem, która odnosi się do poziomu trudności- czarne trasy zjazdowe, to trasy trudne, zarezerwowane dla profesjonalistów. Czerwone trasy zjazdowe są z kolei dedykowane średnio zaawansowanym narciarzom. Trasy dla początkujących i amatorów z kolei zostały oznaczone kolorem zielonym oraz niebieskim;
 • narciarze mają do dyspozycji ponad 60 nowoczesnych wyciągów- zaliczają się do nich zarówno gondole, jak i tradycyjne wyciągi orczykowe i krzesełkowe;
 • bacówki serwują w Saalbach wyśmienite, grzane wino;
 • domki narciarskie dostępne są za dodatkową opłatą.

Z pomocą powyższych informacji oraz wskazówek, można perfekcyjnie zaplanować swój pierwszy wyjazd na narty w Austrii.

Cable Car at Schmittenhoehe with Kitzsteinhorn in Summer, Salzburg, Austria
Kolejka linowa na Schmittenhoehe z Kitzsteinhorn latem, Salzburg, Austria, licencja: shutterstock/By mRGB

Ceny karnetów w Saalbach

Austriackie stoki narciarskie nie są tanie. Wobec tego warto zapoznać się z cenami karnetów w Saalbach, by nie dać się zaskoczyć już na miejscu. Otóż istnieją dwa rodzaje karnetów. Jednym z nich jest skipass dający dostęp do 90 kilometrów tras zjazdowych. Jego koszt to:

 • dorośli 120 euro;
 • dzieci, studenci i seniorzy 70 euro.

Drugi z karnetów to z kolei skipass dający dostęp do wszystkich tras zjazdowych, jakie znajdują się w Saalbach i w okolicy. Jego cena to:

 • dorośli 220 euro;
 • dzieci, studenci, seniorzy 170 euro.

Karnety można zakupić bezpośrednio przez stronę internetową ośrodka narciarskiego w Saalbach. Warto to zrobić, gdyż przy kasach biletowych często ustawiają się gigantyczne kolejki.

Lato w Saalbach – czy warto? Szlaki turystyczne

Z pewnością niektórzy podróżni nie odmówią sobie przyjemności wyjechania do Saalbach w sezonie letnim. Czy jest to dobry pomysł? Z pewnością tak, jeśli kochamy piesze wycieczki, a sam trekking jest naszym hobby. W Saalbach można bowiem korzystać z wielu szlaków turystycznych, a najdłuższy z nich ma aż 27 kilometrów! Niemniej jednak trasy trekkingowe są dość trudne i z pewnością nie warto wybierać się na nie wraz z dziećmi. Warto także zaopatrzyć się w wygodne i stabilne buty, gdyż nie obejdzie się bez stromych zejść oraz podejść.

Saalbach aerial view from Schattberg X-Press cable car over X-line bikers trail, Saalbach-Hinterglemm, Alps, Zell am See district, Salzburg federal state, Austria
Saalbach widok z lotu ptaka z kolejki linowej Schattberg X-Press nad szlakiem rowerzystów X-line, Austria , licencja: shutterstock/By Jjosefkubes

Gdzie można zjeść tradycyjny, austriacki lunch w Saalbach?

Baza gastronomiczna w Saalbach jest dość dobrze rozwinięta. Z całą pewnością na tradycyjny, austriacki lunch warto zatrzymać się w:

 • Schattbergstube – to niezwykle tradycyjny, alpejski lokal zapraszający na kuchnię lokalną;
 • Del Rossi – mimo tego, że nazwa lokalu może nawiązywać nieco do kuchni włoskiej, to jednak nie dajmy się zwieść pozorom. Jest to prestiżowy lokal, ze specjałami kuchni austriackiej i wyśmienitym grzanym winem;
 • La Trattoria – to z kolei restauracja zapraszająca na dobrą pizzę i austriackie piwo.

TOP3 rekomendowane obiekty noclegowe w Saalbach

Baza noclegowa w Saalbach jest maksymalnie zróżnicowana. Jeśli jednak zależy nam na wysokim standardzie, wówczas warto zwrócić uwagę na:

 1. Boutique Hotel Anybody – to hotel zaliczany do obiektów butikowych. Gwarantuje najwyższy standard zakwaterowania.
 2. Hotel Gamshag – to również hotel zaliczany do obiektów luksusowych. Znajduje się on w samym centrum Saalbach i oferuje wysokie standardy zakwaterowania.
 3. Avenida Mountain Lodges Saalbach – jest to czterogwiazdkowy hotel w Saalbach. Znajduje się on kilometr od centrum, ale jedynie 400 metrów od stoku narciarskiego.

Więcej miejsc noclegowych znajdziesz tutaj!

Poprzedni

Narty w Kitzbühel – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Ranking najlepszych hoteli w Oberndorf

Następny

Dodaj komentarz