Narty w Saalfelden – opis ośrodka, trasy, skipassy, atrakcje

12 maja 2023 Tagi , , , ,

Saalfelden to miasto i duży ośrodek sportów zimowych w kraju związkowym Salzburg w Austrii. W ośrodku tym można się spodziewać całorocznych atrakcji, począwszy od pieszych wędrówek i jazdy na rowerze latem, wiosną i jesienią, po jazdę na nartach oraz biegi narciarskie zimą. Jakie atrakcje czekają w Saalfelden? Sprawdźmy!

Saalfelden historia

Najstarsze znaleziska w Saalfelden datuje się na 3000 lat p.n.e. Najstarszym znaleziskiem jest fragment kamiennej siekiery. Znaleziono ją podczas prac budowlanych pod koniec XIX wieku na Starym Rynku. Może się wydawać, że jest to zwykłe znalezisko z epoki kamienia, jednak jest to także ważna wskazówka, że te tereny były zamieszkiwane ponad 3000 lat temu.

The beautiful panoramic view of Mountains and valley near by Leogang (Saalfelden, Austria, Europe) during summer. HD wallpaper 4k, Green background HD
Saalfelden, Austria, Europa licencja: shutterstock/By Jan Rozsypal

Nazwa miejscowości została po raz pierwszy wspomniana jako miasto targowe w połowie XIV wieku. Aż do sekularyzacji w 1803 roku pozostawało częścią księstwa salzburskiego. Wraz z ziemią salzburską miejscowość trafiła w 1816 roku do granic Cesarstwa Austriackiego. Saalfelden – status miasta uzyskało dopiero w 2000 roku.

Największe atrakcje Saalfelden

Muzeum Zamku Ritzen

Muzeum Zamku Ritzen – Schloss Ritzen jako muzeum regionalne jest jednym z najstarszych muzeów w Pinzgau. Posiada ono prawie 50-letnią tradycję. Dzięki różnorodnym zbiorom i ważnym kolekcjom jest ściśle związana z historią miejscowości i jej okolic.

Pierwsza wzmianka o zamku Ritzen pochodzi z 1339 roku. W 1964 roku przeszedł na własność miasta, a cztery lata później znalazło tu swoją siedzibę Muzeum Krajoznawcze Saalfeld. Muzeum zostało wyróżnione Austriackim Znakiem Jakości Muzeów oraz Salzburskim Kluczem Muzealnym.

Oprócz muzeum lokalnego w zamku znajdują się wystawy stałe. Można tu podziwiać m.in. akwarele malarza Gottfrieda Salzmanna, wystawę szopek regionalnego szopkarza Xandi Schläffera oraz ważne rzymskie freski. Dzięki renowacji i nowej prezentacji swoich zbiorów muzeum wychodzi naprzeciw wymaganiom XXI wieku. Bilety wstępu do Muzeum Zamku Ritzen kosztują 5 euro /seniorzy i 6,5 euro dorośli. Dzieci i młodzież do 18 roku mogą zwiedzać muzeum bezpłatnie.

Panoramic view of Lake Ritzensee and Saalfelden on a sunny autumn day in with the mountains Steinernes Meer in the background. Saalfelden, Pinzgau, Salzburg Land, Austria.
widok na jezioro Ritzensee, Saalfelden, Austria., licencja: shutterstock/By nodrama_llama

Zamek – Schloss Lichtenberg

Schloss Lichtenberg (nazywany zamiennie Burg Lichtenberg) to malowniczo położony zamek w Saalfelden. Dokładny czas powstania zamku Lichtenberg nie jest znany, ale pierwsza wzmianka o nim pojawiła się w dokumencie pochodzącym z 1281 roku. Zamek wznosi się na skalistym płaskowyżu Steinernes Meer na wysokości około 60 metrów.

Pustelnia – Einsiedelei am Palfen

Pustelnia w Palfen to pustelnia w pobliżu miasta Saalfelden. Zbudowano ją na wysokości 1006 metrów nad poziomem morza. Pustelnia jest zwykle zamieszkiwana od kwietnia do listopada. Co ciekawe, budynek Pustelnii nie jest podłączony na stałe do sieci elektrycznej ani wodnej. Einsiedelei am Palfen jest obiektem zabytkowym i jest to popularny cel wycieczek pieszych oraz pielgrzymów.

Narty w Saalfelden – jak zaplanować wyjazd?

Z Saalfelden można w ciągu kilku minut dojechać do wyciągów Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrun. Stoki są tu w większości niebieskie i zielone, ale i znajdą się takie dla zaawansowanych narciarzy. Tor wyścigowy z pomiarem czasu i zjazd Tarlack z czarnym torem stanowią wyzwanie dla narciarzy.

Dla jeszcze większego urozmaicenia szaleństw na nartach gondola Asitzbahn zabiera narciarzy bezpośrednio do Glemmtal. Znajdują się tu szerokie trasy carvingowe, strome zbocza, liczne trasy muldowe oraz dwie oświetlone trasy dla wszystkich miłośników sportów zimowych. Ponadto, przy dolnej stacji kolejki Asitzbahn znajduje się strefa dla dzieci. Najmłodsi i osoby początkujące mogą się tu nauczyć jazdy na nartach.

Saalfelden Leogang – trasy narciarskie i karnety

W Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn czeka na miłośników białego szaleństwa ponad 270 kilometrów tras zjazdowych. Ośrodki narciarskie położone na jego terenie obsługiwane są przez 73 wyciągi. Życzymy miłej zabawy na nartach w Saalfelden Leogang! Najwyższe ośrodki narciarskie dla narciarzy w Saalfelden Leogang położone są na wysokości 2.096 metrów.

Winter landscape in Salzburg, Austria with mountains, trees, blue sky, clouds and sun. Photo taken in january in the region of Saalfelden, Zell am See.
zima w Saalfelden, licencja: shutterstock/By Pandur

Raj dla narciarzy biegowych

Saalfelden Leogang stał się w ostatnich latach prawdziwym ośrodkiem dla narciarzy biegowych w Austrii. Sieć tras biegowych o łącznej długości 150 km położona jest w dolinie Saalachtal. Ponadto w okolicy Saalfelden znajdują się doskonale przygotowane trasy biegowe, nadające się do każdego stopnia trudności i stylu.

Przy lepszej kondycji, warto wybrać się także do sąsiednich miejscowości Maria Alm, Maishofen lub do metropolii pucharu świata w biatlonie – Hochfilzen. Różnorodna oferta tras spełni wymagania początkujących i średniozaawansowanych biegacz.

Historia Ritzen-Schanze

Klub WSV Saalfelden-Maria Alm został założony w 1912 roku. Kilka lat później został przemianowany na Schiklub Saalfelden am Steinernen Meer. W 1913 roku zorganizował pierwsze zawody narciarskie na Kühbühel na wysokości 875 m. n.p.m. Natomiast w 1926 roku za Zamkiem Ritzen wybudowano 40-metrową skocznię narciarską, a w następnym roku także mniejszy obiekt juniorski. W latach 30. Ritzen-Schanze cieszyła się dużą popularnością i odbywały się tam zawody krajowe.


Po II wojnie światowej w latach 1947–1948 skocznia została odnowiona i prawdopodobnie była używana do czasu zalania jeziora Ritzen w 1954 r. Po drugiej stronie Kühbühel powstał większy obiekt Drei-Tannen-Schanze. Ponadto zbudowano małą skocznię dla dzieci. Najbardziej znanym skoczkiem narciarskim z Saalfelden w tym okresie był Ernst Kröll – mistrz Austrii z 1969 roku. Później zbudowany został ośrodek narciarstwa klasycznego Uttenhofen i to tam właśnie została przeniesiona działalność związana ze skokami narciarskimi

Ceny karnetów w Saalfelden?

Karnety są ważne na wszystkich wyciągach w ośrodkach Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn, Schmitten w Zell am See oraz Kitzsteinhorn Kaprun.
Z pewnością, każdy narciarz znajdzie odpowiedni skipass na szaleństwa na stokach w okolicy Saalfelden. Dostępne są skipassy dzienne, wielodniowe oraz karnety grupowe. Ceny karnetów 1-dniowych dla osób dorosłych zaczynają się od € 46,50, 5-dniowych od € 239,50 natomiast 14-dniowych od € 452,00. Dzieci urodzone w latach 2006-2015 płacą połowę ceny biletu osoby dorosłej.

Jak dojechać do Saalfelden?

Samochodem

Podróż samochodem do Saalfelden w Austrii z centralnej Polski zajmuje średnio 10 godzin. Należy kierować się na Wiedeń, Linz, Salzburg i następnie drogą B311 do centrum miejscowości.

Pociągiem

Podróż pociągiem relacji Salzburg Hbf – Saalfelden trwa zazwyczaj około 2 godzin. Na tej liczącej 46 km trasie jeździ mniej więcej 27 pociągów każdego dnia, co daje spore możliwości na transport. Przesiadki nie są konieczne, ponieważ dostępne są bezpośrednie pociągi do/z stacji Salzburg Hbf.

Lato w Saalfelden – czy warto?

Saalfelden to doskonałe miejsce także na wypoczynek letni. Jest tu mnóstwo atrakcji idealnych na lato.

Jazda na rowerze

Saalfelden Leogang to także doskonałe miejsce dla miłośników rowerów. Można tu wybierać pomiędzy trasami mistrzostw świata MTB w malowniczej górskiej scenerii i łagodnymi ścieżkami rowerowymi w dolinie z przystankami w mieście. W Saalfelden wytyczono wiele tras dla rowerów górskich i ścieżek rowerowych. Miłośnicy dwóch kółek mają tutaj niemal nieograniczone możliwości.

Wspinaczka

Wspinaczka to wymagające wyzwanie dla ciała i duszy. To prawdziwy trening wytrzymałości, siły, elastyczności oraz sprawności. Większość wspinaczy zaczyna swoją przygodę w hali wspinaczkowej. Największym sprawdzianem są skałki w górach. Niewiele jest już regionów, które mogą zaoferować tak szeroką gamę możliwości wspinaczkowych, zarówno dla początkujących, jak i dla wymagających wypraw wysokogórskich, jak region Saalfelden Leogang.

View over Saalfelden Leogang from the Hermitage in Salzburg, Austria during summer
górski krajobraz latem Austria, licencja: shutterstock/By Eva-Maria Demuth

Piesze wędrówki

Położony wśród Alp, Saalfelden Leogang dzięki niezliczonej ilości szlaków pieszych wyróżnia się jako jeden z największych i najpopularniejszych regionów turystycznych w Austrii. Wiele kilometrów idealnie przygotowanych szlaków pieszych rozciąga się pomiędzy skalistymi, wapiennymi klifami, płaskowyżem Steinernes Meer oraz górami Leoganger Steinberge. Miłośnicy przyrody, wysportowani zdobywcy szczytów oraz poszukiwacze przyjemności będą zachwyceni również ofertą tego miejsca.

Kąpiel w Ritzensee i atrakcje dla dzieci

Jezioro Ritzensee posiada powierzchnię około 6 ha. W pobliżu zajduje się malowniczy płaskowyż Steinernes Meer oraz szereg atrakcyjnych obiektów rekreacyjnych. Jest to jezioro, które w sezonie wakacyjnym zamienia się w kąpielisko. Jest tu pełna infrastruktura plażowa z przebieralniami i barami. Woda tego jeziora moczarowego nagrzewa się bardzo szybko. W szczycie sezonu osiąga temperaturę nawet 27 stopni Celsjusza. Mieszkańcy Saalfelden, jak i również turyści cenią sobie jezioro i jego otoczenie jako teren rekreacyjny.

Na licznych szlakach turystycznych można zwiedzać okolicę jeziora przez cały rok. Dodatkowo został wytyczony 1,3-kilometrowy szlak okrężny wokół jeziora, który jest idealny dla rodzin z dziećmi. Droga jest nawet przejezdna dla rodzin spacerujących z wózkiem dziecięcym.

Dzieci mają ochłodę i sporo frajdy w tym naturalnym kąpielisku. Można opalać się na dużym trawniku, pograć na boisku sportowym lub zjeść coś w lokalnej restauracji. Dla dzieci przygotowano także specjalny basen oraz plac zabaw. Wydzielona została także specjalna strefa dla nudystów.

Płaskowyż Steinerne Meer

Steinerne Meer jest popularnym celem dla doświadczonych wędrowców górskich. Liczne schroniska i dobrze oznakowane szlaki sprawiają, że Steinerne Meer jest idealnym miejscem na kilkudniowe wyprawy do różnych schronisk. Najwyższym szczytem jest Selbhorn o wysokości 2 655 m n.p.m.

Saalfelden – gdzie zjeść?

W miejscowości tej jest wiele miejsc, gdzie warto zjeść coś z lokalnych dań. Warte uwagi są restauracje:

Brandlwirt

W restauracji Brandlwirt (Ritzenseestraße 1) można delektować się tradycyjnymi przysmakami z Pinzgau, smakołykami kuchni austriackiej lub międzynarodowymi specjałami. Co ważne, posiłki przygotowywane są z produktów pochodzących z regionu.

Seerestaurant Ritzen

Restauracja Seerestaurant (Ritzenseestraße 35) posiada duży tarasem nad jeziorem Ritzensee. W restauracji tej serwowane są lokalne dania, które smakują jak w domu.

Klampfererhof Restaurant

Klampfererhof Restaurant (Schmalenbergham 3) oferuje dania regionalne i sezonowe w doskonałej jakości oraz w rozsądnej cenie. W każdą niedzielę można zamówić tu świeżo pieczoną wieprzowinę z pieca. Przy wcześniejszym zamówieniu Szef Kuchni chętni przygotuje żeberka lub kaczkę. W ofercie znajdują się także dania sezonowe. W Klampfererhof Restaurant organizowane są na przykład: tygodnie szparagów, dni gęsi, tygodnie dziczyzny itp.

TOP 3 najlepsze hotele w Saalfelden

Ritzenhof – 4 Sterne Superior Hotel & Spa am See

Ritzenhof – 4 Sterne Superior Hotel & Spa am See znajduje się w malowniczej górskiej scenerii nad brzegiem Jeziora Ritzensee. Oferuje on komfortowo urządzone apartamenty i pokoje z bezpłatnym dostępem do bezprzewodowego Internetu. Na terenie hotelu znajduje się supernowoczesne zaplecze odnowy biologicznej oraz restauracja serwująca dania kuchni nouvelle cuisine, które przyrządzane są z lokalnych produktów sezonowych.

W Ritzenhof – 4 Sterne Superior Hotel & Spa am See Goście mogą skorzystać z nowoczesnego krytego basenu oraz spa, które posiada najnowocześniejsze systemy do oceny kondycji ciała. Na specjalne życzenie Gości dostępne są także spersonalizowane programy odmładzające oraz specjalne menu dietetyczne. Co ważne, stoki ośrodka narciarskiego Saalbach-Hinterglemm oddalone są od hotelu o niecałe 6 km. Goście mogą także skorzystać z darmowego transferu, który w kilka minut dojeżdża do ośrodka narciarskiego Saalbach/Hinterglemm oraz do Maria Alm w Ski Amadé.

Appartement Fortuna

Appartement Fortuna znajduje się w miejscowości Saalfelden, około 7 km od stoków w ośrodkach narciarskich Maria Alm i Leogang. Ponadto Jezioro Ritzee położone jest około 3 km od apartamentu. Goście Appartement Fortuna mają do dyspozycji nowocześnie urządzony apartament z trzema sypialniami, kuchnią i balkonem z widokiem na Kitzsteinhorn. Apartament posiada również salon z kominkiem oraz łazienkę wyposażoną w wannę z hydromasażem. W kuchni oraz w salonie znajduje się ogrzewanie podłogowe. W apartamencie można korzystać z bezpłatnego WiFi. Gospodarze zapewniają swoim Gościom przechowalnię sprzętu narciarskiego oraz suszarkę do butów narciarskich.

Na parterze Appartement Fortuna dostępny jest również taras. Spacer do centrum miejscowości Saalfelden zajmuje około 10- 15 minut. Warto wiedzieć, że w pobliżu apartamentu znajdują się piekarnia, supermarket oraz lokalna stacja kolejowa. Miasto Zell am See oddalone jest o 13 km od tego obektu. Appartement Fortuna udostępnia Gościom prywatny parking oraz bezpłatną wypożyczalnię rowerów.

Landhaus Sonnleiten

Landhaus Sonnleiten leży w miejscowości Saalfelden am Steinernen Meer, około 3 km od wyciągu narciarskiego Biberg Bahn. Apartamenty posiadają część wypoczynkową wyposażoną w telewizor i odtwarzacz CD. Niektóre z nich mają także balkon i/lub jadalnię. W każdym apartamencie natomiast mieści się kuchnia z piekarnikiem, zmywarką, kuchenką mikrofalową, ekspresem do kawy oraz prywatna łazienka z bezpłatnym zestawem kosmetyków, suszarką do włosów i ręcznikami.

W Landhaus Sonnleiten dostępny jest również słoneczny taras, ogród oraz sprzęt do grillowania. Goście mogą tu bezpłatnie korzystać z bezprzewodowego dostępu do Internetu. Na terenie posesji Goście mogą zagrać również w minigolfa. Okolica popularna jest szczególnie wśród miłośników narciarstwa oraz golfa. W pobliżu są także doskonałe warunki do uprawiania jazdy konnej, turystyki pieszej oraz rowerowej. Najbliższe lotnisko znajduje się w Salzburgu. Oddalone jest o 42 km od Landhaus Sonnleiten. Na miejscu dostępny jest także prywatny parking, który jest darmowy dla Gości.

Czytaj także:

Narty w Bad Hofgastein malowniczym ośrodku narciarskim

Narty w Finkenberg – najbardziej atrakcyjnym ośrodku narciarskim w Austrii

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Narty w Leogang – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Narty w Saalbach – Lista TOP najlepszych hoteli i noclegów

Następny

Dodaj komentarz